Odwołanie się od decyzji ZUS w sprawie renty

Pytanie:

"W jakim terminie od uzyskania decyzji z ZUS o pozbawieniu renty z tytułu niezdolności do pracy, mogę odwołać się do Sądu Pracy?"

Odpowiedź prawnika: Odwołanie się od decyzji ZUS w sprawie renty

Decyzja organu rentowego o pozbawieniu renty z tytułu niezdolności do pracy może ulegać zaskarżeniu. Decyzja organu rentowego powinna w szczególności zawierać pouczenie o trybie i terminie odwołania. Na podstawie kodeksu postępowania cywilnego (art. 477[9]) odwołania od decyzji organów rentowych wnosi się na piśmie do organu, który wydał decyzję, lub do protokołu sporządzonego przez ten organ, w terminie miesiąca od doręczenia odpisu decyzji. Jeżeli zatem nie zgadza się Pani z decyzją organu rentowego odnośnie renty z tytułu niezdolności do pracy, to powinna Pani wnieść takie odwołanie. 

Dochowanie tego terminu jest istotne, ponieważ sąd odrzuci odwołanie wniesione po upływie terminu, chyba że przekroczenie terminu nie jest nadmierne i nastąpiło z przyczyn niezależnych od odwołującego się. Odwołanie od decyzji organu rentowego powinno zawierać oznaczenie zaskarżonej decyzji, określenie i zwięzłe uzasadnienie zarzutów i wniosków oraz podpis ubezpieczonego albo jego przedstawiciela ustawowego lub pełnomocnika. Organ rentowy przekazuje niezwłocznie odwołanie wraz z aktami sprawy do sądu. Organ rentowy ma prawo do kontroli swoich własnych decyzji i w związku z tym do zmiany lub uchylenia swojej decyzji, jeżeli uzna odwołanie danej osoby w całości za słuszne. W takim wypadku sprawa jest załatwiona przez organ rentowy i odwołaniu nie nadaje się dalszego biegu (nie następuje przekazanie sprawy do sądu). Jeżeli odwołanie zostanie przekazane do sądu to sąd może je oddalić, jeżeli nie ma podstaw do jego uwzględnienia lub jeżeli odwołanie zasługuje na uwzględnienie, to sąd zmienia zaskarżoną decyzję w całości lub w części i orzeka co do istoty sprawy.

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika