Opłaty za wpis w KW własności nabywanego lokalu

Pytanie:

W najbliższym czasie zamierzam podpisać z developerem akt notarialny o przeniesieniu własności lokalu użytkowego. Słyszałam, że warto poczekać do 1 marca ze względu na mniejsze opłaty, tylko nie wiem dokładnie - notarialne czy przy wpisie do księgi wieczystej. Gdzie mogę to sprawdzić?

Masz inne pytanie do prawnika?

6.1.2006

Zespółe-prawnik.pl

Zespół
e-prawnik.pl

Odpowiedź prawnika: Opłaty za wpis w KW własności nabywanego lokalu

Mniejsze opłaty dotyczą wpisu do ksiąg wieczystych. Od 2 marca 2006 r. zacznie obowiązywać nowa, znacznie korzystniejsza ustawa o kosztach sądowych w sprawach cywilnych (Dziennik Ustaw nr 167 z 2005 r.). Założenie księgi to dziś wydatek - 40 zł. Od marca przyszłego roku opłata ta rośnie do 60 zł. Na korzyść zmienią się zasady opłat za wpis praw do księgi. Opłata sądowa za wpis własności do księgi wieczystej nieruchomości wyniesie - bez względu na jej wartość - tylko 200 zł. Obecnie zasady wyliczania opłaty są bardzo skomplikowane i zależą od tego, czy chodzi o:

  1. mieszkanie spółdzielcze własnościowe (dom) - na rynku pierwotnym od spółdzielni;
  2. mieszkanie (dom) na tzw. prawie odrębnej własności lub mieszkanie spółdzielcze na rynku wtórnym.

Opłata sądowa za wpis do księgi wieczystej dla mieszkań spółdzielczych kupionych na rynku pierwotnym to 1/20 tzw. wpisu stosunkowego. Wpis stosunkowy oblicza się w zależności od wartości nieruchomości:

  1. do 10 tys. zł - 8 proc., nie mniej niż 30 zł;
  2. od 10 tys. do 50 tys. zł - od pierwszych 10 tys. - 800 zł, a od nadwyżki ponad 10 tys. - 7 proc.;
  3. od 50 tys. do 100 tys. zł - od pierwszych 50 tys. - 3600 zł, a od nadwyżki ponad 50 tys. - dodatkowo 6 proc.;
  4. od 100 tys. - do pierwszych 100 tys. zł - 6,6 tys. zł: od nadwyżki ponad 100 tys. zł - dodatkowo 5 proc., nie więcej jednak niż 100 tys. zł.

Mieszkanie hipoteczne oraz mieszkanie spółdzielcze na rynku wtórnym:

Opłata sądowa za wpis do księgi wieczystej nazwiska właściciela mieszkania i domu hipotecznego oraz mieszkania spółdzielczego kupionego na rynku wtórnym stanowi piątą część wpisu stosunkowego.

Potrzebujesz porady prawnej?

Zapytaj prawnika:

Dodaj załącznikDodaj załącznik

Oświadczenia i zgody RODO: