Powołanie wiceprezesa w jednoosobowej spółce z o.o

Pytanie:

W jednoosobowej spółce z o.o. zarząd składa się tylko z prezesa zarządu, który jest jednocześnie jedynym wspólnikiem. Spółka chce powołać wiceprezesa. Jakie formalności są konieczne? Czy trzeba zmieniać akt założycielski spółki? Gdzie to zgłosić i na jakich drukach?

Masz inne pytanie do prawnika?

22.9.2006

Zespółe-prawnik.pl

Zespół
e-prawnik.pl

Odpowiedź prawnika: Powołanie wiceprezesa w jednoosobowej spółce z o.o

Jeśli przez powołanie wiceprezesa rozumieć zwiększenie ilości członków zarządu, to może to wymagać zmiany umowy spółki. Niekiedy jednak zdarza się, że umowa zawiera „widełki” (np. Zarząd składa się z od...do...członków) i wtedy zmiana nie będzie konieczna, jeśli liczebność zarządu zmieści się w tym przedziale. Jeśli natomiast w umowie postanowiono, iż zarząd jest jednoosobowy, wtedy zmiana umowy będzie potrzebna. Trzeba ją będzie zgłosić do sądu rejestrowego na druku KRS-Z3, wraz z protokołem z walnego zgromadzenia w formie aktu notarialnego oraz tekstem jednolitym umowy.

Porady prawne

Należy pamiętać, że do zgłoszenia zmian składu osobowego zarządu należy dołączyć złożone wobec sądu albo poświadczone notarialnie wzory podpisów członków zarządu.

Porady prawne

Potrzebujesz porady prawnej?

Zapytaj prawnika:

Dodaj załącznikDodaj załącznik

Oświadczenia i zgody RODO:


Porady prawne