Pytanie klienta:
Odpowiedź prawnika:
Na początku pragniemy wyjaśnić, iż w polskim prawie nieruchomość to także „rzecz”. Podział na rzeczy ruchome i nieruchome jest podstawowym podziałem rzeczy w rozumieniu kodeksu cywilnego. Nie zawiera on definicji rzeczy ruchomych, a jedynie definicję nieruchomości, zamieszczoną w osobnym artykule. Zastrzeżenie prawa odkupu w odniesieniu do nieruchomości jest zatem jak najbardziej dopuszczalne.
Co do nieruchomości z Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa, którymi dysponuje Agencja Nieruchomości Rolnej, to w przypadku ich sprzedaży Agencji przysługuje:
-
prawo pierwokupu na rzecz Skarbu Państwa - przy odsprzedaży nieruchomości przez nabywcę w okresie 5 lat od nabycia tej nieruchomości od Agencji
-
oraz prawo odkupu nieruchomości na rzecz Skarbu Państwa w okresie 5 lat, licząc od dnia jej nabycia od Agencji, z wyjątkiem nieruchomości położonych w granicach specjalnych stref ekonomicznych (przy czym prawo odkupu powinno być ujawnione w księdze wieczystej prowadzonej dla danej nieruchomości)
Zasady powyższe wprowadzają przepisy art. 29 ust. 4 i 5 ustawy z dnia 19 października 1991 r. o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa (DzU 2004 r. Nr 208 poz. 2128). Działanie Agencji w opisanej w pytaniu sytuacji jest zatem jak najbardziej prawidłowe. Takie jest obowiązujące prawo. Zupełnie inną kwestią jest ocena takiego rozwiązania z punktu widzenia słuszności.