Przeniesienie książeczki mieszkaniowej

Pytanie:

"Mąż mojej siostry jest właścicielem książeczki mieszkaniowej - czy jest możliwość przepisania w/w na mnie i czy mógłbym wówczas uzyskać premię gwarancyjną na budowę domu"

Odpowiedź prawnika: Przeniesienie książeczki mieszkaniowej

Premię gwarancyjną można dostać w momencie likwidacji książeczki mieszkaniowej ('w momencie' może oznaczać np. 6 tygodni później), jeżeli poniosło się pewne nakłady budowlane. Jest dostępna dla osób, które zakupiły nowe mieszkanie u developera lub w spółdzielni a także dla osób które zakupiły mieszkanie używane.
Dopuszczalne jest przeniesienie książeczki mieszkaniowej. Jednak istnieje pewne ograniczenie. Otóż cesję można zrobić tylko na osoby bliskie - małżonka, rodzeństwo, rodziców i dzieci. Ale cesję można zrobić nawet kilka razy po kolei (każda cesja kosztuje 45zł), więc Pański szwagier może scedować książeczkę na Pana siostrę, a ona na Pana.



Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • Jadwiga Szimelfen 2023-04-08 16:13:57

    Witam-Nasz syn mieszka w Szkocji i posiada książeczkę mieszkaniową i chce nam przepisać w raz z premią gwarancyjną ponieważ kupujemy mieszkanie,jak ma napisać upoważnienie aby było wiarygodne w banku ponieważ nie ma możliwości przyjechać i dokonać przelewu osobiście w banku.bardzo proszę o pomoc. Będę wdzięczna za pomoc.Pozdrawiam.


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika