Premia gwarancyjna z książeczki mieszkaniowej

Pytanie:

"Od 1992 roku razem z siostrą jestem współwłaścicielem nieruchomości, każde z nas ma po ½. W skład nieruchomości wchodzi działka z budynkiem mieszkalnym i budynkami gospodarczymi. Gdy zostałem współwłaścicielem nieruchomości dokonałem rozbudowy budynku mieszkalnego tworząc nowy lokal mieszkalny z odrębnym wejściem. W jednej części mieszka siostra, w drugiej ja z żoną. Mam książeczkę mieszkaniową w PKO BP. Czy uzyskam premię gwarancyjną z książeczki na zakup części nieruchomości, którą posiada moja siostra? Wówczas zostałbym właścicielem całej nieruchomości. "

Odpowiedź prawnika: Premia gwarancyjna z książeczki mieszkaniowej

Przyjmujemy założenie, iż nabyta w 1992 r. nieruchomość nie została podzielona na dwie lub więcej odrębnych nieruchomości w wyniku dobudowania przez Pana nowego lokalu mieszkalnego. Tym samym posiada Pan wraz z siostrą równe udziały w prawie własności całej nieruchomości.

Kwestie związane z likwidacja książeczek mieszkaniowych i wypłaty premii gwarancyjnej zostały uregulowane w ustawie z dnia 30 listopada 1995 r. o pomocy państwa w spłacie niektórych kredytów mieszkaniowych, udzielaniu premii gwarancyjnych oraz refundacji bankom wypłaconych premii gwarancyjnych (tekst jednolity: Dz. U. 2003 r. Nr 119 poz. 1115).

Pierwszym warunkiem skorzystania z uprawnień jakie daje ustawa jest to, aby książeczka mieszkaniowa została wydana przed dniem 23 października 1990 roku.

Ustawa uzależnia możliwość uzyskania premii gwarancyjnej od dokonania jednej z czynności wymienionych w jej art. 3 ust. 1. Pana zamiar nabycia udziału w prawie własności nieruchomości niestety nie został uwzględniony w tym katalogu. Najbardziej zbliżony opis czynności, która uprawnia do uzyskania premii gwarancyjnej stosunku do Pana zamierzeń zawiera pkt 3 art. 3 ust. 1. W przepisie tym jest mowa o nabyciu w drodze zakupu lub zamiany domu jednorodzinnego, z wyjątkiem nabycia lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego na zasadach współwłasności w częściach ułamkowych. Naszym zdaniem nabycie udziału w prawie własności nieruchomości zabudowanej domem mieszkalnym oraz budynkami gospodarczymi nie spełnia ustawowej przesłanki nabycia domu jednorodzinnego.

W naszej ocenie, można ewentualnie zastanowić się nad wyodrębnieniem domu mieszkalnego jako odrębnej nieruchomości w celu uzyskania premii gwarancyjnej na jego zakup. Jednakże po dokonaniu transakcji konieczne byłoby ponowne scalenie nieruchomości i zniesienie współwłasności co do pozostałej części nieruchomości tak, aby stał się Pan właścicielem jednej nieruchomości. Naszym zdaniem koszty z tym związane przekraczają jednakże wysokość możliwej do uzyskania premii gwarancyjnej.

Podsumowując, naszym zdaniem nie będzie Panu przysługiwała premia gwarancyjna na zakup 50% udziałów w prawie własności nieruchomości zabudowanej domem mieszkalnym oraz budynkami gospodarczymi.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika