Rejestracja samochodu zakupionego przez syna w USA

Pytanie:

Mojemu synowi, przebywającemu w USA, zleciłem zakup dla mnie i za moje środki finansowe samochodu. Samochód został przez syna nadany statkiem, będę mógł go odebrać w porcie Bremerhaven w Niemczech. Niestety syn nieopatrznie wziął fakturę zakupu samochodu (Bill of Sale) i dowód własności (Certificate of Title) na jego nazwisko (jest obywatelem polskim, także dokumenty te zawierają jego aktualny adres w Polsce). Moje pytanie dotyczy sposobu postępowania w celu dokanania PRZEZE MNIE wszystkich opłat (cło, akcyza, VAT) oraz rejestracji tego samochodu NA MNIE w Polsce.

Masz inne pytanie do prawnika?

28.3.2006

Zespół
e-prawnik.pl

Odpowiedź prawnika: Rejestracja samochodu zakupionego przez syna w USA

W opisanym stanie faktycznym trudno będzie udowodnić, że syn rzeczywiście działał w ramach zlecenia (w imieniu zleceniodawcy), a jeśli nawet - to się z niego nie wywiązał. Można by spróbować zwrócić się do kontrahenta z USA o wystawienie faktury korygującej oraz załatwić nowy - poprawiony "dowód własności" - już z Pańskim nazwiskiem.

Przepisy celne obowiÄ…zujÄ… tylko w obrocie miÄ™dzy paÅ„stwami czÅ‚onkowskimi UE a nieczÅ‚onkowskimi (np. USA). Obrót towarami wspólnotowymi realizowany na obszarze celnym Wspólnoty (pomiÄ™dzy paÅ„stwami UE) nie podlega już regulacji prawa celnego. ObowiÄ…zki przedsiÄ™biorców zwiÄ…zane z realizacjÄ… takiego obrotu wynikajÄ… z innych przepisów, tj. m.in. przepisów podatkowych, statystycznych.

Porady prawne

Przepisy Wspólnotowego Kodeksu Celego (dalej: WKC) o przedstawicielstwie (prawo przedstawicielstwa) w sprawach celnych sÄ… dość liberalne. Zgodnie z WKC każda osoba ma prawo do dziaÅ‚ania przez przedstawiciela reprezentujÄ…cego jÄ… przed organami celnymi, celem dopeÅ‚nienia wszelkich czynnoÅ›ci i formalnoÅ›ci przewidzianych w ustawodawstwie celnym. Jedynym kodeksowym wymaganiem jest, aby przedstawiciel byÅ‚ osobÄ… majÄ…cÄ… swojÄ… siedzibÄ™ lub miejsce zamieszkania we Wspólnocie. Przedstawicielstwo może być:

  • bezpoÅ›rednie - przedstawiciel dziaÅ‚a w imieniu i na rzecz innej osoby,

  • poÅ›rednie - przedstawiciel dziaÅ‚a we wÅ‚asnym imieniu, ale na rzecz reprezentowanego.

Przepisy WKC wskazują też, że każde z państw członkowskich ma prawo zastrzec, aby na jego obszarze przedstawicielem bezpośrednim lub pośrednim (np. do dokonywania zgłoszenia celnego) musiał być tylko agent celny wykonujący swój zawód na terytorium tego państwa. Szczegółowa regulacja tej instytucji została pozostawiona do kompetencji państw członkowskich. W polskich przepisach krajowych na mocy takiej delegacji po 1 maja instytucja agenta celnego została utrzymana i szczegółowo ujęta w ustawie - Prawo celne.

Niestety nie jesteśmy w stanie rozstrzygnąć kwestii będących przedmiotem regulacji prawa innych państw.

Zgłoszenie celne, wg WKC, to czynność, poprzez którą osoba wyraża, w wymaganej formie i w okreslony sposób, zamiar objecia towaru określoną procedurą celną (np. procedurą dopuszczenia do obrotu). Zgłaszający to osoba, która dokonuje zgłoszenia celnego we własnym imieniu albo osoba, w której imieniu dokonywane jest zgłoszenie celne (zob. art. 4 WKC).

Terminy nadania towarowi przeznaczenia celnego (np. do procedury dopuszczenia do obrotu na obszarze celnym Wspólnoty Europejskiej) na podstawie przepisów Wspólnotowego Kodeksu Celego wynoszÄ…: w wypadku towarów przywożonych drogÄ… morskÄ… - 45 dni, a w pozostaÅ‚ych sytuacjach - 20 dni. Organ celny może podjąć decyzjÄ™ o skróceniu tego okresu lub jego przedÅ‚użeniu z tym, iż wydÅ‚użenie, zgodnie z art. 49 WKC, nie może być dÅ‚uższe niż faktycznie niezbÄ™dne w okreÅ›lonej sytuacji.

Dopuszczenie do obrotu nadaje towarowi niewspólnotowemu status celny towaru wspólnotowego. Wymaga ono zastosowania środków polityki handlowej, spełnienia pozostałych formalności wymaganych przy przywozie towarów, jak również zastosowania opłat prawnie należnych. Zgłoszenie celne do procedury dopuszczenia do obrotu może zostać dokonane w sposób standardowy bądź z zastosowaniem procedury uproszczonej. Do zgłoszenia celnego o objęcie towarów procedurą dopuszczenia do obrotu należy dołączyć:

  • fakturÄ™, na podstawie której deklarowana jest wartość celna towarów,
  • deklaracjÄ™ wartoÅ›ci celnej zgÅ‚aszanych towarów,
  • dokumenty niezbÄ™dne dla zastosowania preferencji taryfowych lub każdego innego Å›rodka uchylajÄ…cego przepisy majÄ…ce zastosowanie w odniesieniu do zgÅ‚aszanych towarów,
  • każdy inny dokument niezbÄ™dny dla zastosowania przepisów regulujÄ…cych dopuszczenie zgÅ‚aszanych towarów do obrotu.

Organy celne mogą zażądać, przy składaniu zgłoszenia, przedłożenia dokumentu transportowego lub, w zależności od przypadku, dokumentów właściwych dla poprzednio zastosowanej procedury celnej.

Istnieje możliwość zgłoszenia towaru do procedury dopuszczenia do obrotu w formie zgłoszenia niekompletnego, która to forma pozwala organom celnym na przyjęcie - ale tylko w uzasadnionych przypadkach - zgłoszenia nie zawierającego wszystkich wymaganych elementów lub zgłoszenia, do którego nie załączono wszystkich niezbędnych elementów wymaganych dla procedury dopuszczenia do obrotu.

Termin na przekazanie danych lub dokumentów brakujących przy przyjmowaniu zgłoszenia, udzielony zgłaszającemu przez organy celne, nie może przekraczać miesiąca, licząc od dnia jego przyjęcia, jednak na uzasadniony wniosek zgłaszającego termin ten może zostać przedłużony.

Porady prawne

Potrzebujesz porady prawnej?

Wykorzystywanie samochodu służbowego do celów prywatnych a PIT

Wykorzystywanie samochodu służbowego do celów prywatnych a PIT

DziaÅ‚ajÄ…c na podstawie art. 14a § 1 pkt 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa, zwanej dalej „OrdynacjÄ… podatkowÄ…”, w celu zapewnienia jednolitego stosowania prawa podatkowego przez organy podatkowe, Minister Finansów w dniu 11 wrzeÅ›nia 2020 (...)

Jakie sÄ…dy orzekajÄ… o nabyciu spadku zagranicznego?

Jakie sÄ…dy orzekajÄ… o nabyciu spadku zagranicznego?

  Jakie sprawy spadkowe mogÄ… prowadzić polskie sÄ…dy? Co siÄ™ dzieje, jeÅ›li dojdzie do Å›mierci obywatela polskiego, który posiada miejsce zamieszkania za granicÄ…? Czy w sprawach o stwierdzenie nabycia spadku istnieje w powyższym przypadku tzw. jurysdykcja krajowa, która oznacza (...)

Darowizna samochodu - formalności jakich musisz dopełnić?

Darowizna samochodu - formalności jakich musisz dopełnić?

Darowizna to chyba najczęściej stosowana umowa w stosunkach rodzinnych. ObowiÄ…zki z niÄ… zwiÄ…zane mogÄ… nieco siÄ™ różnić w zależnoÅ›ci od przedmiotu darowizny. W niniejszej poradzie zajmiemy siÄ™ wszystkimi niezbÄ™dnymi formalnoÅ›ciami zwiÄ…zanymi z darowiznÄ… samochodu. Porada zajmuje (...)

Zakup preferencyjny paliwa stałego przez gospodarstwa domowe

Zakup preferencyjny paliwa stałego przez gospodarstwa domowe

Ustawa wÄ™glowa weszÅ‚a w życie Gminy, spóÅ‚ki gminne i zwiÄ…zki gminne bÄ™dÄ… mogÅ‚y kupować wÄ™giel od importerów za nie wiÄ™cej niż 1,5 tys. zÅ‚ za tonÄ™ i sprzedawać go w cenie nie wyższej niż 2 tys. zÅ‚ za tonÄ™. W terminie 3 dni roboczych od dnia wejÅ›cia w życie ustawy (...)

Ulga rehabilitacyjna do rozliczenia za 2021 rok

Ulga rehabilitacyjna do rozliczenia za 2021 rok

Podatnik bÄ™dÄ…cy osobÄ… niepeÅ‚nosprawnÄ… i posiadajÄ…cy orzeczenie o niepeÅ‚nosprawnoÅ›ci, który ponosi wydatki na cele rehabilitacyjne lub na cele uÅ‚atwiajÄ…ce wykonywanie czynnoÅ›ci życiowych, może w zeznaniu rocznym odliczyć od dochodu (przychodu) niektóre z tych wydatków (...)

System „VAT-marża” w komisie i handlu samochodami osobowymi

System „VAT-marża” w komisie i handlu samochodami osobowymi

Jakie sÄ… zaÅ‚ożenia ogólne systemu rozliczenia podatku od marży?Ustawa o VAT przewiduje szczególne procedury w zakresie dostawy towarów używanych, dzieÅ‚ sztuki, przedmiotów kolekcjonerskich i antyków. W artykule omówimy szczególny sposób rozliczania (...)

Leasing w podatku VAT

Leasing w podatku VAT

  Do chwili wejÅ›cia Polski do Unii Europejskiej umowa leasingu byÅ‚a traktowana jak usÅ‚uga i tak też byÅ‚a rozliczana dla potrzeb podatku VAT. W tym czasie obowiÄ…zywaÅ‚y również specyficzne metody odliczania podatku od samochodów, używanych na podstawie umowy leasingu (peÅ‚ne (...)

Odliczanie podatku VAT od rat leasingowych, czynszów najmu itp. wydatków związanych z firmowym samochodem

Odliczanie podatku VAT od rat leasingowych, czynszów najmu itp. wydatków związanych z firmowym samochodem

W wyniku zmian wprowadzonych ustawÄ… z dnia 21.04.2005 r. zmieniajÄ…cÄ… ustawÄ™ o VAT, wprowadzono nowe zasady odliczania podatku VAT z tytuÅ‚u rat czynszów (najmu, dzierżawy, leasingu, itp.). Zmiany w tym zakresie weszÅ‚y w życie w dniu 22.08.2005 r.  Nowe zasady odliczania podatku Zgodnie z (...)

Jak bank z zagranicy ściąga należności z obywatela RP - opinia prawna

Jak bank z zagranicy ściąga należności z obywatela RP - opinia prawna

Stan faktyczny Polski obywatel, będąc na kontrakcie w USA bierze w amerykańskim banku dealera samochodów kredyt 30000 dolarów. Umożliwia w ten sposób nabycie samochodu znajomemu, który nie może dostać takiego kredytu. Samochód zostaje kupiony na 2 osoby: kredytobiorcę i znajomego. Obywatel (...)

Należyta staranność w VAT

Należyta staranność w VAT

Na czym polega należyta staranność? Należyta staranność w VAT to wskazanie najważniejszych okolicznoÅ›ci, które bÄ™dÄ… brać pod uwagÄ™ urzÄ™dnicy skarbowi w ocenie dziaÅ‚alnoÅ›ci przedsiÄ™biorców przy rozliczeniach VAT. ZostaÅ‚a przedstawiona w formie dokumentu pn. „Metodyka (...)

Przedsiębiorca w podróży służbowej

Przedsiębiorca w podróży służbowej

PrzedsiÄ™biorca może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wszelkie faktycznie poniesione i wÅ‚aÅ›ciwie udokumentowane wydatki zwiÄ…zane z podróżą sÅ‚użbowÄ…, o ile wykaże, że zostaÅ‚y one poniesione w celu osiÄ…gniÄ™cia przychodu, zachowania lub zabezpieczenia źródÅ‚a (...)

Czy obywatel polski odpowiada za kredyt zaciągnięty za granicą? - opinia prawna

Czy obywatel polski odpowiada za kredyt zaciągnięty za granicą? - opinia prawna

Polski obywatel, bÄ™dÄ…c na kontrakcie w USA bierze w amerykaÅ„skim banku dealera samochodów kredyt w kwocie 30 000 dolarów. Umożliwia w ten sposób nabycie samochodu znajomemu (obywatelowi Ghany), który nie może dostać takiego kredytu. Samochód zostaje kupiony na (...)

Skutki prawne ogłoszenia upadłości przez leasingobiorcę - opinia prawna (Opinia sporządzona na starym prawie upadłościowym)

Skutki prawne ogłoszenia upadłości przez leasingobiorcę - opinia prawna (Opinia sporządzona na starym prawie upadłościowym)

  Stan faktyczny   ZawarliÅ›my z firmÄ… leasingowÄ… umowÄ™ leasingu operacyjnego. Przedmiotem umowy byÅ‚ samochód ciężarowy. OdrÄ™bnÄ… umowÄ… zlecenia leasingodawca upoważniÅ‚ nas do sprzedaży przedmiotu leasingu po spÅ‚aceniu ostatniej raty leasingowej na rzecz wskazanej przez na (...)

Samochód w jednorazowych kosztach firmowych

Samochód w jednorazowych kosztach firmowych

Samochód zakupiony na firmę można jednorazowo zaliczyć do kosztów podatkowych swojej firmy. Wystarczy przed upływem roku sprzedać go lub przeznaczyć do użytku prywatnego. W większości przypadków samochód stanowi środek trwały firmy, a to oznacza konieczność stopniowego rozliczenia zakupu (...)

Nowe zasady odliczania podatku VAT przy zakupie samochodu osobowego

Nowe zasady odliczania podatku VAT przy zakupie samochodu osobowego

Nowelizacja ustawy od podatku towarów i usÅ‚ug zmienia definicjÄ™ samochodu osobowego, od zakupu którego możliwe jest peÅ‚ne odliczenie naliczonego podatku. Zmiany "samochodowe" wchodzÄ… w życie z upÅ‚ywem 90 dni od dnia ogÅ‚oszenia ustawy- 22.08.2005 r. czyli później niż pozostaÅ‚a (...)

Jak zarejestrować samochód kupiony za granicą?

Jak zarejestrować samochód kupiony za granicą?

ObowiÄ…zki rejestracyjneZgodnie z przepisami ustawy z dnia 20.06.1997 r. Prawo o ruchu drogowym (tekst jednolity: Dz. U. 2005 r., Nr 108, poz. 908), dokumentem stwierdzajÄ…cym dopuszczenie do ruchu pojazdu samochodowego jest dowód rejestracyjny albo pozwolenie czasowe. Pojazdy te, w tym również (...)

Auto zarejestrujemy przez internet

Auto zarejestrujemy przez internet

Od 1 stycznia starostwa powinny umożliwić nam rejestrowanie samochodów w sieci. Nie wszystkie urzÄ™dy zdążą jednak z uruchomieniem systemu. - Do nowego roku możemy nie zdążyć. Realniejsza wydaje siÄ™ data 10 stycznia – przyznaje w rozmowie z e-prawnik.pl Iwona Gieruszka, naczelnik (...)

Ułatwienia dla kierowców i właścicieli pojazdów

Ułatwienia dla kierowców i właścicieli pojazdów

3 wrzeÅ›nia 2020 r. w Dzienniku Ustaw opublikowana zostaÅ‚a ustawa z 14 sierpnia 2020 r. o zmianie ustawy – Prawo o ruchu drogowym oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. poz. 1517) wprowadzajÄ…ca szereg uÅ‚atwieÅ„ dla wÅ‚aÅ›cicieli pojazdów i kierujÄ…cych pojazdami oraz uproszczeÅ„ w (...)

Jak sprawdzić historię pojazdu?

Jak sprawdzić historię pojazdu?

Sprawdź, żebyÅ› siÄ™ nie przejechaÅ‚... TrafiliÅ›cie na auto marzeÅ„? Zanim zdecydujecie siÄ™ na kupno, sprawdźcie online jego historiÄ™. To proste. Warunek? Musicie mieć profil zaufany. Nabywcy i wÅ‚aÅ›ciciele samochodów kupowanych w Polsce lub importowanych z rynku wtórnego (...)

Od 26 kwietnia łagodzenie obostrzeń w 11 województwach

Od 26 kwietnia łagodzenie obostrzeń w 11 województwach

Otwarte salony fryzjerskie i kosmetyczne oraz częściowy powrót dzieci do szkóÅ‚ RzÄ…d twierdzi, że odpowiedzialność Polaków i coraz wiÄ™ksza liczba osób zaszczepionych przeciw COVID-19 przynoszÄ… coraz lepsze efekty. DziÄ™ki temu, od 26 kwietnia, może poluzować część (...)

Gdy pojazd specjalny przestaje nim być, czy zmienić dokumenty? - opinia prawna

Gdy pojazd specjalny przestaje nim być, czy zmienić dokumenty? - opinia prawna

Stan faktyczny Posiadam samochody popularnie zwane betonowozami - gruszkami sÅ‚użące jedynie do przewozu betonu towarowego w ruchu lokalnym. JeÅ›li samochody majÄ… status specjalne, to czy kiedy zmieniÅ‚a siÄ™ klasyfikacja, należaÅ‚oby te samochody przerejestrowywać? Czy wymiana dowodu na nowy (...)

Zapytaj prawnika:

Dodaj załącznikDodaj załącznik

Oświadczenia i zgody RODO:


PORADY PRAWNIKA

Import samochodu z USA w celu odsprzedaży

Import samochodu z USA w celu odsprzedaży

Jako osoba fizyczna przesłałem zaliczkowo kwotę 15000 $ na zakup samochodu z USA (przelew na firmę handlową z prywatnego konta ROR). Oczekuję na dostawę uszkodzonego samochodu rocznik 2004/5, który będzie mnie kosztował 4600 łącznie z kosztami transportu do Gdyni. Za pozostałą kwotę może (...)

Rejestracja samochodu w Polsce

Rejestracja samochodu w Polsce

Miejscem mojego stałego zameldowania jest Warszawa. Od 1999 zamieszkuje jednak w Niemczech, gdzie zarejestrowane są moje samochody. Jeden z nich garażowany jest w Warszawie i korzystam z niego podczas mojej obecności w kraju. W związku z tym, że niezbyt często przebywam w Polsce, chciałbym uniknąć (...)

Mienie przesiedleńcze z Norwegii

Mienie przesiedleńcze z Norwegii

Moja żona jest obywatelką Norwegii mieszka tam i pracuje, ja jestem obywatelem RP i stały meldunek mam w Polsce; małżeństwem jesteśmy od 5 lat. Chciałbym sprowadzić samochód zarejestrowany tam na żonę i zarejestrować go w Polsce na siebie, oczywiście na własny użytek. Nie posiadamy rozdzielności (...)

Przekształcenie samochodu z ciężarowego na osobowy

Przekształcenie samochodu z ciężarowego na osobowy

W marcu 2004 r. nabyłem samochód Ford C-Max w wersji ciężarowej do celów prowadzonej działalności gospodarczej i zgodnie z przepisami odliczyłem sobie podatek VAT od ceny zakupu w pełnej wysokości. Samochód ten podlega amortyzacji w okresie 5 lat. Obecnie w związku ze zmianą przepisów samochód (...)

Rejestracja a ustalenie prawa własności samochodu

Rejestracja a ustalenie prawa własności samochodu

Jest małżeństwo bez rozdzielności majątkowej. Mąż kupił samochód, po czym wyjechał za granicę, zostawiając rodzinę bez środków do życia - nie ma z nim kontaktu. Żona sprzedała samochód, jednak Wydział Komunikacji odmawia zarejestrowania go nowemu nabywcy, twierdząc, iż bez zgody (...)

Sprzedaż samochodu a rachunek

Sprzedaż samochodu a rachunek

Kupiłem od Ochotniczej Straży Pożarnej w Polsce używany samochód pożarniczy w celu dalszej sprzedaży. Prowadzę firmę w tym zakresie i jestem płatnikiem podatku VAT. Straż nie prowadzi działalności gospodarczej, po prostu zbywa swój majątek. Czy Straż oprócz umowy kupna sprzedaży samochodu (...)

Zmiana przeznaczenia samochodu a korekta VAT

Zmiana przeznaczenia samochodu a korekta VAT

Prowadzę działalność gosp. (PKPiR + VAT). Przedmiotem działalności jest handel oraz wynajem samochodów. 3 miesiące temu zakupiłem samochód osobowy celem jego wynajmowania. Odliczyłem pełny VAT 23%. Czy to prawda, że jeśli po 6-ciu miesiącach zmienię przeznaczenie samochodu (z wynajmu (...)

Samochód w spółce z o.o.

Samochód w spółce z o.o.

Zakupiliśmy w salonie samochodowym dwa używane samochody FIAT PALIO WEEKEND VAN - rok produkcji 2001. Wraz z fakturą sprzedaży otrzymaliśmy Karty Pojazdu wystawione w dacie pierwszej sprzedaży - z wpisem w rubryce RODZAJ I PRZEZNACZENIE POJAZDU: SAMOCHÓD CIĘŻAROWY. Są to samochody fabrycznie (...)

Podstawa obliczania akcyzy i VAT przy imporcie

Podstawa obliczania akcyzy i VAT przy imporcie

Nawiązując do mojego pytania z 18.04.2009 w sprawie sposobu ustalania wartości celnej sprowadzanego z USA samochodu osobowego, chciałbym uzyskać informację, czy art. 29 Rozporządzenia Rady EWG nr 2913/92 z dnia 12.10.1992 r., stanowiący, że wartość celną ustanawia się w oparciu o wartość (...)

Odliczanie VAT od auta - brak zaświadczniea

Odliczanie VAT od auta - brak zaświadczniea

Firma kupiła samochód o masie 3,49 tony. Do chwili obecnej - złożenia deklaracji VAT za okres zakupu - nie zostało przeprowadzone dodatkowe badanie techniczne przez okręgową stację kontroli pojazdów. Jesteśmy pewni, że samochód spełni wymagania dla celów odliczania VAT. Czy możemy odliczyć (...)

Praca w USA a polski podatek dochodowy

Praca w USA a polski podatek dochodowy

W czerwcu 2003 roku zaraz po ukończeniu studiów wyższych wraz ze swoją narzeczoną wyjechaliśmy do Stanów Zjednoczonych na praktyki zawodowe, które trwały około 18 miesięcy. W między czasie, po około 1 roku, wzięliśmy ślub i postanowiliśmy ułożyć sobie życie w USA. Po ukończeniu (...)

Stawka podatku akcyzowego na samochód

Stawka podatku akcyzowego na samochód

W listopadzie 2006 roku zakupiłem w USA samochód osobowy z 2001 rocznika o pojemności 4000 cm3, następnie pojazd ten drogą morską dostał się do portu w Niemczech w styczniu 2007 roku. W porcie tym na strefie celnej w Niemczech dokonałem odprawy celnej, płacąc cło 10 % oraz podatek VAT 19 (...)

Dodatkowe badanie techniczne samochodu

Dodatkowe badanie techniczne samochodu

Nasza firma kupiła samochód ciężarowy od innej firmy. Samochód ten miał zaświadczenie z okręgowej stacji kontroli pojazdów, że spełnia wymogi stawiane samochodom ciężarowym. Zaświadczenie to poprzedni nabywca złożył w urzędzie skarbowym. W samochodzie nie zaszły żadne zmiany konstrukcyjne. (...)

Podatek VAT w przypadku samochodu z USA

Podatek VAT w przypadku samochodu z USA

Kupiłem nowy samochód w USA. Został przewieziony do portu Bremerhaven w Niemczech. Tam tez zapłaciłem za niego 10% cła i 19% podatku VAT. Samochód został przewieziony do mojego miejsca zamieszkania w Polsce. Przetłumaczyłem wszystkie dokumenty (niemieckie z odprawy celnej i amerykańskie potwierdzające (...)

Stwierdzenie nabycia spadku i dział spadku

Stwierdzenie nabycia spadku i dział spadku

Małżonkowie wyjechali kilkanaście lat temu do USA, gdzie przebywali na podstawie zielonej karty. Kilka lat temu mąż zmarł w USA i tam został pochowany. Małżonkowie posiadali 3 wspólnych dzieci (dwoje dorosłych i jedno małoletnie). Żona nadal przebywa w USA, przyjeżdżając od czasu do czasu (...)