Odpowiedź prawnika: Renta socjalna a renta cywilna
Renta, którą będzie pani otrzymywać od PZU jest rentą, o której mówi art. 444 kodeksu cywilnego. Na jego podstawie poszkodowany, który utracił całkowicie lub częściowo zdolność do pracy zarobkowej albo jeżeli zwiększyły się jego potrzeby lub zmniejszyły widoki powodzenia na przyszłość, może żądać od zobowiązanego do naprawienia szkody odpowiedniej renty. Czym innym jest renta wypłacana z ZUS-u.
Prawo do renty socjalnej zawiesza się w razie osiągania przychodu z tytułu działalności podlegającej obowiązkowi ubezpieczenia społecznego. Za działalność podlegającą obowiązkowi ubezpieczenia społecznego, o której mowa powyżej, uważa się zatrudnienie, służbę, o której mowa w art. 6 ust. 1 pkt 4 i 6 ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, lub inną pracę zarobkową albo prowadzenie działalności pozarolniczej. Za przychód w przypadku prowadzenia działalności pozarolniczej uważa się przychód stanowiący zadeklarowaną podstawę wymiaru składki na ubezpieczenia społeczne. Za przychód z tytułu działalności podlegającej obowiązkowi ubezpieczenia społecznego uważa się także kwoty pobranych zasiłków: chorobowego, macierzyńskiego i opiekuńczego oraz wynagrodzenia za czas niezdolności do pracy, kwoty świadczenia rehabilitacyjnego i wyrównawczego, zasiłku wyrównawczego i dodatku wyrównawczego.

Oprócz powyższych przychodów wpływ na zawieszenie renty socjalnej mają przychody zaliczane do źródeł przychodów podlegających opodatkowaniu na zasadach określonych w art. 27 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Do tych przychodów nie należy odszkodowanie w postaci renty otrzymane na podstawie przepisów prawa cywilnego w razie uszkodzenia ciała lub wywołania rozstroju zdrowia, przez poszkodowanego, który utracił całkowicie lub częściowo zdolność do pracy zarobkowej, albo jeżeli zwiększyły się jego potrzeby lub zmniejszyły widoki powodzenia na przyszłość. Przychody z takiej renty są zwolnione od podatku.
Do przychodów mających wpływ na rentę socjalną zalicza się ponadto przychody z tytułu umowy najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze, opodatkowanych na podstawie przepisów o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.
Jak najbardziej możliwe jest więc jednoczesne pobieranie renty socjalnej oraz renty płaconej przez PZU, bez niebezpieczeństwa, że renta socjalna zostanie zmniejszona czy zawieszona. Możliwe jest też podjęcie pracy zarobkowej w warunkach przystosowanych dla osoby niepełnosprawnej. Prawo do renty socjalnej zawiesza się za miesiąc, w którym zostały osiągnięte przychody, o których mowa powyżej, w łącznej kwocie wyższej niż 30 % przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia za kwartał kalendarzowy ostatnio ogłoszonego przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego do celów emerytalnych. Kwota aktualnego (tj. za III kwartał) przeciętnego wynagrodzenia wynosi 347,24 zł. Oznacza to, że osoba otrzymująca rentę socjalną może, zachowując to świadczenie, otrzymywać wynagrodzenie np. z tytułu umowy o pracę (lub umowy zlecenia) w wysokości 704,20 (brutto). Wynagrodzenie minimalne będzie od 1 stycznia wynosiło 899zł.
W ugodzie zawieranej z PZU warto zawrzeć klauzulę rewaloryzacyjną, tak, by wysokość renty mogła być zwiększana wg inflacji i , jeśli zwiększą się zarobki osób zatrudnionych na stanowisku asystenta uczelni.
