Świadczenie usług doradztwa prawnego

Pytanie:

Jestem świeżo upieczonym magistrem prawa. Moje pytanie jest następujące: czy mogę założyć działalność gospodarczą której celem będzie świadczenie usług prawnych(doradztwo)? Firma K. taką działalność prowadzi chociaż przepisy pozwalające na takie praktyki zostały uznane za niekonstytucyjne i nie obowiązują od 1 stycznia 2007r. (w ustawie o adwokaturze i radcach prawnych). Czy mogę prowadzić płatne doradztwo prawne?

Masz inne pytanie do prawnika?

7.6.2007

Zespółe-prawnik.pl

Zespół
e-prawnik.pl

Odpowiedź prawnika: Świadczenie usług doradztwa prawnego

Należy wyraźnie podkreślić, że usługi świadczone przez różne firmy doradztwa prawnego nie są (a przynajmniej nie powinny być) świadczeniem usług w ramach pomocy prawnej jaką może świadczyć adwokat czy radca prawny. Zgodnie z art. 4 ust. 1 ustawy - Prawo o adwokaturze zawód adwokata polega na świadczeniu pomocy prawnej, a w szczególności na udzielaniu porad prawnych, sporządzaniu opinii prawnych, opracowywaniu projektów aktów prawnych oraz występowaniu przed sądami i urzędami. Art. 4 ust. 1 ustawy o radcach prawnych stanowi, iż wykonywanie zawodu radcy prawnego polega na świadczeniu pomocy prawnej, z wyjątkiem występowania w charakterze obrońcy w postępowaniu karnym i w postępowaniu w sprawach o przestępstwa skarbowe.

W chwili obecnej trwają prace nad uregulowaniem zawodu licencjonowanego doradcy prawnego. Proponowana ustawa jest dopiero przedmiotem uzgodnień międzyresortowych i nie została jeszcze przekazana do Sejmu.

Potrzebujesz porady prawnej?

Zapytaj prawnika:

Dodaj załącznikDodaj załącznik

Oświadczenia i zgody RODO: