Uzasadnienie rozwiązania umowy na czas próbny

Pytanie:

Umowa na czas próbny. Czy należy podać powód rozwiązania umowy na czas próbny?

Masz inne pytanie do prawnika?

16.11.2006

Zespółe-prawnik.pl

Zespół
e-prawnik.pl

Odpowiedź prawnika: Uzasadnienie rozwiązania umowy na czas próbny

Zgodnie z art. 30 § 4 kodeksu pracy w oświadczeniu pracodawcy o wypowiedzeniu umowy o pracę zawartej na czas nie określony lub o rozwiązaniu umowy o pracę bez wypowiedzenia powinna być wskazana przyczyna uzasadniająca wypowiedzenie lub rozwiązanie umowy. Z kolei, zgodnie z art. 55 § 2 kp, oświadczenie pracownika o rozwiązaniu umowy o pracę bez wypowiedzenia powinno nastąpić na piśmie, z podaniem przyczyny uzasadniającej rozwiązanie umowy.

Zatem, rozwiązanie umowy na okres próbny za wypowiedzeniem nie będzie wymagało podania przyczyny uzasadniającej, a przy rozwiązaniu bez wypowiedzenia wymagane jest wskazanie takiej przyczyny.

Potrzebujesz porady prawnej?

Zapytaj prawnika:

Dodaj załącznikDodaj załącznik

Oświadczenia i zgody RODO:


FORUM POMOCY PRAWNEJ

Umowa na czas określony i jej wypowiedzenie

13.12.2019 przez: Katarzyna_P_

Zmiana pracy / Działalność

23.7.2018 przez: Marusieczek