Odpowiedź prawnika: Wynagrodzenie prezesa zarządu w sp. z o.o.
Skoro obcokrajowiec (osoba nie posiadająca polskiej rezydencji podatkowej; w celu potwierdzenia rezydencji np. holenderskiej obcokrajowiec powinien dostarczyć płatnikowi-spółce swój certyfikat rezydencji) jest prezesem polskiej spółki i nie jest jej pracownikiem (ani nie zawarł ze spółkę umowy cywilnoprawnej), to swoją funkcję pełni na podstawie aktu powołania. Przychody otrzymywane przez osoby niezależnie od sposobu ich powoływania, należące do składu zarządów, rad nadzorczych i innych organów stanowiących osób prawnych, zaliczane są do przychodów z działalności wykonywanej osobiście, o której mowa w art. 13 pkt 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT).

Tryb opodatkowania dochodów z tego źródła reguluje art. 29 ust. 1 pkt 1 ustawy o PIT, zgodnie z którym polska spółka pobiera 20-proc. ryczałt. Przy opodatkowaniu tego rodzaju dochodów trzeba jednak uwzględnić przepisy odpowiedniej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania w tym wypadku zawartej między Polską i Holandią (dnia 13 lutego 2002 r.). Wedle jej art. 16 wynagrodzenia dyrektorów i inne podobne wypłaty, które osoba mająca miejsce zamieszkania w Umawiającym się Państwie (np. w Holandii) otrzymuje jako członek rady dyrektorów spółki mającej siedzibę w drugim Umawiającym się Państwie (w Polsce), mogą być opodatkowane w tym drugim Państwie (w Polsce). Wynika z tego, że wynagrodzenia za udział Holendra w zarządzie polskiej spółki podlegają opodatkowaniu w Polsce. Dla tej kategorii dochodów umowa międzynarodowa nie wprowadziła innej stawki podatkowej ani w inny sposób nie ograniczyła prawa Polski do opodatkowania. Zatem na polskiej spółce ciąży obowiązek obliczenia i poboru 20 proc. ryczałtu od przychodów.
Płatnikiem podatku jest w tej sytuacji spółka z siedzibą w Polsce, wypłacająca wynagrodzenie z działalności wykonywanej osobiście. Spółka oblicza zatem za prezesa-obcokrajowca, pobiera i odprowadza zaliczki na podatek dochodowy w Polsce zgodnie z art. 41 ustawy o PIT (nie ma obowiązku składania miesięcznych deklaracji). Obcokrajowiec musi natomiast złożyć do 30 kwietnia następującego roku w urzędzie skarbowym właściwym dla swojego miejsca zamieszkania zeznanie o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) w roku podatkowym.
