Zasiłek z opieki społecznej na koszty pogrzebu

Pytanie:

Na początku czerwca br. zmarł brat mojej matki. Okazało się, że nie miał ubezpieczenia ani w ZUS ani w KRUS. Nie miał także prawa do opieki medycznej. Dwaj pozostali bracia matki są na tzw. pomostowej emeryturze. W celu pokrycia kosztów pogrzebu zakład pogrzebowy zaproponował wystąpienie o zapomogę do opieki społecznej. Czy prawdą jest, że jeśli ktoś jest na emeryturze pomostowej to nie może starać się o zasiłek pogrzebowy z opieki społecznej? Tylko moja matka pobiera normalną emeryturę. Czy ten zasiłek ma coś wspólnego z ZUS, gdyż do podania matka musiała dołączyć aktualny odcinek emerytury z ZUS? W podaniu było stwierdzenie, że matka pomagała materialnie bratu. Mam obawy czy to nie jest jakiś przekręt ze strony zarówno braci matki jak i zakładu pogrzebowego.

Masz inne pytanie do prawnika?

16.6.2005

Zespół<br />e-prawnik.pl

Zespół
e-prawnik.pl

Odpowiedź prawnika: Zasiłek z opieki społecznej na koszty pogrzebu

Oczywiście w Państwa przypadku nie ma możliwości uzyskania zasiłku pogrzebowego, bowiem zmarły nie był osobą ubezpieczoną.

Zgodnie natomiast z ustawą o pomocy społecznej świadczeniami z pomocy społecznej są świadczenia pieniężne oraz świadczenia niepieniężne. Do świadczeń niepieniężnych ustawodawca zalicza między innymi sprawienie pogrzebu. Zatem nie zostaje zwracana suma na jego pokrycie, tylko Pomoc Społeczna sama finansuje koszty pogrzebu. Sprawienie pogrzebu odbywa się w sposób ustalony przez gminę, zgodnie z wyznaniem zmarłego.

Pomoc społeczna wspiera osoby i rodziny w wysiłkach zmierzających do zaspokojenia niezbędnych potrzeb i umożliwia im życie w warunkach odpowiadających godności człowieka. Odcinek emerytury jest wymagany dla ustalenia wysokości dochodów czy dana osoba kwalifikuje się do przyznania zasiłku z pomocy społecznej. Jeszcze raz należy podkreślić, że nie zostanie wypłacona suma jako zwrot kosztów procesu, tylko ośrodek pomocy społecznej pokryje koszty (zorganizuje niejako pogrzeb).

Potrzebujesz porady prawnej?

Zapytaj prawnika:

Dodaj załącznikDodaj załącznik

Oświadczenia i zgody RODO:


FORUM POMOCY PRAWNEJ

Aport do sp. komandytowej

Dzisiaj 14:55:16 przez: mrzet15

Zniesienie współwłasności

Wczoraj 17:38:13 przez: Ustawiacz