Zastrzeżenie pisemnej formy zmiany umowy

Pytanie:

Zawrałem umowę z klauzulą, ze wszelkie zmiany dochodza do skutku w formie pisemnej. Doszło jednak do uzgodnień telefonicznych zmieniającej treść umowy. Czy uzgodneinia te są ważne skoro w umowie w przedmiotowej klauzuli o pisemnej formie nie zastrzeżono rygoru nieważności?

Masz inne pytanie do prawnika?

Odpowiedź prawnika: Zastrzeżenie pisemnej formy zmiany umowy

Zastrzeżenie dla czynności prawnej formy pisemnej bez rygoru nieważności nosi nazwę formy ad probationem i podlega reżimowi form czynności prawnych zawartych w Kodeksie cywilnym.

Zgodnie z ogólną regułą wyrażoną w art. 74 k.c. zastrzeżenie formy pisemnej bez rygoru nieważności ma ten skutek, że w razie niezachowania zastrzeżonej formy, nie jest w sporze dopuszczalny dowód ze świadków ani dowód z przesłuchania stron na fakt dokonania czynności, chyba że obie strony wyrażą na to zgodę, jeżeli żąda tego konsument w sporze z przedsiębiorcą albo jeżeli fakt dokonania czynności prawnej będzie uprawdopodobniony za pomocą pisma.

Jednakże art. 77 § 1 k.c. jasno stanowi, że uzupełnienie lub zmiana umowy wymaga zachowania takiej formy, jaką ustawa lub strony przewidziały w celu jej zawarcia. Jeżeli zatem strony zawarły w umowie klauzulę, z której wynika, że zmiany są dopuszczalne pod warunkiem zachowania formy pisemnej, należy uznać że niezachowanie takiej formy dla postanowień zmieniających lub uzupełniających przesądza o ich nieważności nawet jeżeli strony tak nie postanowiły. Norma zawarta w art. 77 k.c. ma przy tym charakter iuris cogentis co oznacza, iż zasada w nim sformułowana obowiązuje bezwzględnie. O rodzaju formy umowy zmieniającej lub uzupełniającej decyduje zatem w każdym wypadku forma umowy zmienianej lub uzupełnianej, a jeżeli strony dobrowolnie nałożyły na siebie obowiązek zachowania dla zmian lub uzupełnień formy pisemnej, mają one obowiązek trzymać się tego ograniczenia przez cały czas trwania stosunku prawnego zawartego w umowie. Pogląd taki znalazł odzwierciedlenie w wyroku Sądu Najwyższego z 17 maja 2002 r., I CKN 827/2000, Lexpolonica nr 364535, OSP 12/2003, poz. 157. Jedynym sposobem umożliwiającym dokonywanie zmian w rzeczonej umowie bez zachowania dla nich formy pisemnej jest umieszczenie w umowie ( a więc na piśmie ) klauzuli dopuszczającej taką możliwość. Dopiero w takiej sytuacji będzie możliwe dokonywanie dalszych zmian umowy poprzez uzgodnienia słowne ( w tym i telefoniczne ).

Potrzebujesz porady prawnej?

Zawieranie umowy w zwykłej formie pisemnej

Zawieranie umowy w zwykłej formie pisemnej

Kiedy należy zawierać umowy w formie pisemnej? Umowy, co do zasady, mogą być zawierane w dowolnej formie – także ustnie. Bezpiecznie jest jednakże zawrzeć umowę w formie pisemnej chociażby dla celów dowodowych. Zastrzeżenie natomiast bądź w treści umowy, bądź w ustawie formy (...)

Wypowiedzenie umowy o pracę - wszystko, co musisz wiedzieć

Wypowiedzenie umowy o pracę - wszystko, co musisz wiedzieć

Tematem artykułu jest zagadnienie wypowiedzenia i rozwiązania umowy o pracę oraz wskazanie przykładowych błędów, jakie w tych sytuacjach popełniają strony stosunku pracy. Omówiono w nim podstawowe przyczyny, które mogą stanowić uzasadnienie rozwiązania umowy o pracę. (...)

W jakiej formie należy zawierać umowy?

W jakiej formie należy zawierać umowy?

Podstawową zasadą polskiego prawa jest swoboda wyboru formy umowy. Oznacza to, że strony zawierając umowę mogą zawrzeć ją w formie ustnej, pisemnej, aktu notarialnego itd. Wymagane jest tylko zachowanie, które ujawnia wolę zawarcia umowy stron w sposób dostateczny.   W przypadku (...)

Jak prawo chroni nabywcę usług turystycznych?

Jak prawo chroni nabywcę usług turystycznych?

  Kiedy organizator turystyki odpowiada za niewykonanie lub nienależyte wykonanie umowy o świadczenie usług turystycznych?   Na podstawie przepisów ustawy o usługach turystycznych organizator turystyki odpowiada za niewykonanie lub nienależyte wykonanie umowy o świadczenie (...)

Sukcesja firmy

Sukcesja firmy

Jeżeli chcesz, ażeby twoi spadkobiercy mogli płynnie kontynuować działalność firmy, dowiedz się, jak wyznaczyć i zgłosić w CEIDG zarządcę sukcesyjnego - tj. osobę, która będzie prowadzić sprawy firmy do czasu załatwienia formalności spadkowych. ##baner## Na czym polega sukcesja (...)

Podwyższenie kapitału zakładowego w spółce z o.o.

Podwyższenie kapitału zakładowego w spółce z o.o.

W jaki sposób podwyższyć kapitał zakładowy spółki z o.o.?   Zasadniczo, z punktu widzenia konieczności zmiany umowy spółki dopuszczalne są dwa sposobny podwyższenia kapitału zakładowego spółki z o. o.: ze zmianą umowy spółki oraz bez zmiany umowy (...)

Warunki techniczne jakie musi spełniać projekt budowlany

Warunki techniczne jakie musi spełniać projekt budowlany

    Pozwolenie na budowę   Aby uzyskać pozwolenie na budowę konieczne jest złożenie wniosku o pozwolenie na budowę. Składa się go do organu architektonieczno-budowlanego, którym jest starostwo powiatowe lub gmina. Wniosek powinien zawierać następujące dokumenty: akt (...)

Czas trwania, forma oraz jawność umów w sprawie zamówień publicznych (stan prawny do 1 marca 2004 r.)

Czas trwania, forma oraz jawność umów w sprawie zamówień publicznych (stan prawny do 1 marca 2004 r.)

  Jak długo może obowiązywać umowa w sprawie zamówienia publicznego? Ustawa zawiera generalny zakaz zawierania umów w sprawie zamówienia publicznego na czas nieoznaczony. Zakaz ten obowiązuje od czasu wejścia w życie ustawy z dnia z dnia 29 sierpnia 1997 r., o zmianie (...)

Jak współwłaściciele mogą korzystać ze wspólnej nieruchomości?

Jak współwłaściciele mogą korzystać ze wspólnej nieruchomości?

Od czego zależy sposób korzystania z rzeczy wspólnej przez współwłaścicieli? Ustawową regulację sposobu korzystania z rzeczy wspólnej, w tym także ze wspólnej nieruchomości zawiera art. 206 k.c., który stanowi, że „Każdy ze współwłaścicieli (...)

Jak zawrzeć umowę z deweloperem?

Jak zawrzeć umowę z deweloperem?

  Umowa z deweloperem - podstawowe zasady   Oferta, z jaką wychodzi do klientów deweloper powinna zawierać pełną informację o terenie, na którym ma powstać budynek, projekt budynku, mieszkania, wyposażenie i standard, określać też cenę za 1 m2 i termin realizacji (...)

Kiedy stosunek pracy ustaje?

Kiedy stosunek pracy ustaje?

Ustanie stosunku pracy następuje w następstwie: rozwiązania stosunku pracy na podstawie oświadczeń woli (czynności prawnych) albo wygaśnięcia stosunku pracy, które jest spowodowane określonymi zdarzeniami prawnymi. Wypowiedzenie umowy o pracę Wypowiedzenie (...)

Zakaz konkurencji po ustaniu stosunku pracy

Zakaz konkurencji po ustaniu stosunku pracy

Zanim pracodawca wprowadzi umowny zakaz konkurencji po ustaniu stosunku pracy, powinien dokładnie przemyśleć swoją decyzję, wobec którego pracownika wskazany zakaz będzie miał zastosowanie. Częstokroć zdarza się, iż pracodawcy, wprowadzają zakaz konkurencji wobec wszystkich zatrudnianych (...)

Umowa kompensacyjna - opinia prawna

Umowa kompensacyjna - opinia prawna

Stan faktyczny  Zawarłem z firmą trójstronne porozumienie o kompensatach, ale nie dotrzymali terminu zapłaty i oddałem sprawę do sądu o zapłatę całości. W związku z otrzymanym pozwem zapłacili częściowo w ratach. Nie napisali we wpłatach, że jest to w ramach kompensat, w związku (...)

Zmiany w ksh - spółki kapitałowe

Zmiany w ksh - spółki kapitałowe

Częściowa zmiana regulacji spółek kapitałowych ma służyć głównie usprawnieniu ich funkcjonowania i obejmuje przede wszystkim liberalizację niektórych wymogów dotyczących spółek (np. obniżenie minimalnej wartości udziałów w spółce z o.o. (...)

Ustna umowa pożyczki - ograniczenia dowodowe

Ustna umowa pożyczki - ograniczenia dowodowe

Umowa pożyczki jest jedną z częstych form pomocy osobom z kręgu bliskich znajomych lub rodzinny, którzy potrzebują gotówki na różnorakie - mniej lub bardziej doniosłe - cele. Pożyczanie pieniędzy od osoby bliskiej ma dla pożyczkobiorcy wiele korzystnych aspektów, (...)

Konsekwencje zawarcia umowy sprzedaży - opinia prawna

Konsekwencje zawarcia umowy sprzedaży - opinia prawna

 Stan faktyczny Przywieziono mi towar, przedstawiono fakturę, sprawdziłem towar, podpisałem, "że towar sprawdziłem”, ale nie, że odbieram fakturę czy że towar otrzymałem, kierowca zabrał papier i zamiast wyładować towar odjechał. Zostałem z fakturą (zawierającą błędny (...)

Jak powiększyć skład osobowy spółki jawnej - opinia prawna

Jak powiększyć skład osobowy spółki jawnej - opinia prawna

Stan faktycznyPrzewiduję zawarcie standardowej umowy spółki jawnej, w której będzie dwóch wspólników. Wiemy, że w przyszłości skład osobowy spółki może się powiększyć o trzecią lub nawet czwartą osobę. Jak przewidzieć to w umowie spółki? (...)

Zatrudnianie cudzoziemców w 2018 r.

Zatrudnianie cudzoziemców w 2018 r.

Podstawowe zasady zatrudniania cudzoziemców (oprócz obywateli państw UE, EOG i Szwajcarii) od 1 stycznia 2018 r. dla pracodawców Co się zmieniło? Oświadczenie o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi: zawężenie do prac, które nie będą objęte zezwoleniem (...)

Jak najkorzystniej zatrudnić nianię?

Jak najkorzystniej zatrudnić nianię?

Kim jest niania i kto ją zatrudnia? Niania sprawuje opiekę indywidualną, co oznacza, że opiekuje się tylko jednym dzieckiem bądź rodzeństwem, w pełni uwzględniając potrzeby każdego z nich. Dzięki temu dzieci są nie tylko bezpieczne, ale też rozwijają się psychofizycznie w warunkach (...)

Sukcesja firm jednoosobowych

Sukcesja firm jednoosobowych

Co przewiduje ustawa o zarządzie sukcesyjnym w firmach jednoosobowych? Nowe przepisy wychodzą naprzeciw potrzebom tzw. firm jednoosobowych, które stanowią ogromną większość polskich przedsiębiorstw. Dzięki tym rozwiązaniom, w przypadku śmierci przedsiębiorcy, jego firma będzie mogła (...)

Jakie prawa przysługują konsumentom?

Jakie prawa przysługują konsumentom?

Jeśli zamierzasz sprzedawać towary lub świadczyć usługi, musisz przestrzegać praw konsumenta. Te prawa obejmują między innymi: gwarancję, rękojmię czy prawo do zwrotu towaru. Nie możesz też stosować w umowach klauzul niedozwolonych. Sprawdź, jakie prawa mają konsumenci. Kim jest (...)

Zapytaj prawnika:

Dodaj załącznikDodaj załącznik

Oświadczenia i zgody RODO:


PORADY PRAWNIKA

Zabezpieczenie pierwszeństwa zakupu nieruchomości

Zabezpieczenie pierwszeństwa zakupu nieruchomości

Chciałbym kupić działkę budowlaną. Sprzedawca nie posiadaj jeszcze wypisu i wyrysu z rejestru gruntów i są jeszcze inni zainteresowani działką. Ustaliliśmy warunki zakupu, lecz chciałbym mieć (...)

Rygor nieważności czynności prawnej

Rygor nieważności czynności prawnej

Przedsiębiorcy podpisują umowę współpracy. Pierwsza wersja zawiera klauzulę "wszelkie zmiany do umowy wymagają formy pisemnej pod rygorem nieważności', druga wersja zaś: "wszelkie zmiany do umowy (...)

Umowne prawo do wypowiedzenia umowy

Umowne prawo do wypowiedzenia umowy

W zeszłym roku wysłałem pocztą elektroniczną wniosek, w którym były zawarte wszystkie niezbędne dane, z rezygnacją na dalsze świadczenie usługi abonamentowej przez operatora sieci komórkowej (...)

Procedura sprzedaży udziałów sp. z o. o.

Procedura sprzedaży udziałów sp. z o. o.

Spółka z o.o. kapitał 50 tys zł. Prezes posiada 90%, członek Zarządu 10% oraz prokurent ustanowiony przez Zarząd. Prezes oraz członek zarządu jak i prokura pracują w spółce na czas nieokreślony (...)

Ważność umowy pożyczki

Ważność umowy pożyczki

Czy umowa pożyczki niezawarta w formie pisemnej jest ważna? Przez umowę pożyczki dający pożyczkę zobowiązuje się przenieść na własność biorącego określoną ilość pieniędzy albo rzeczy (...)

Forma oświadczenia o odstąpieniu od umowy

Forma oświadczenia o odstąpieniu od umowy

Została zawarta pisemna umowa między przedsiębiorcami zastrzegająca, że "zmiany do umowy wymagają formy pisemnej pod rygorem nieważności". Jeden z kontrahentów odstąpił od umowy wysyłając (...)

Podpis z datą pewną

Podpis z datą pewną

W ramach zawartej umowy o współpracy gospodarczej do naszego kontrahenta dostarczaliśmy towar w partiach z dopiskiem na fakturze - Przedmiot sprzedaży staje się własnością odbiorcy po uiszczeniu (...)

Podwyższenie kapitału zakładowego spółki z o.o. poprzez utworzenie nowych udziałów

Podwyższenie kapitału zakładowego spółki z o.o. poprzez utworzenie nowych udziałów

Spółka posiada kapitał zakładowy w wysokości 120 000 dzielący się na 1200 udziałów po 100 zł każdy. Udziały należą do 2 wspólników - po 600 posiada każdy z nich. Spółka chce podwyższyć (...)

Zbycie udziałów w spółce z o.o.

Zbycie udziałów w spółce z o.o.

Reprezentuję spółkę z o. o. z udziałem kapitału zagranicznego, gdzie dwóch udziałowców to cudzoziemcy. Działalność firmy opiera się głównie na świadczeniu usług technicznych na terenie (...)

Wniesienie przedsiębiorstwa aportem

Wniesienie przedsiębiorstwa aportem

Chcę wnieść prowadzone dotychczas w ramach działalności gospodarczej przedsiębiorstwo jako aport do już utworzonej i zarejestrowanej w tym celu spółki z o.o.. Umowa spółki dopuszcza możliwość (...)

Dochodzenie niespłaconej pożyczki

Dochodzenie niespłaconej pożyczki

Trzy lata temu udzieliłem pożyczki w kwocie 6 000 złotych. Nie zabezpieczyłem się w żaden sposób (jedynie ustną umową). Termin zwrotu pożyczki minął 2 lata temu, do dziś dłużnik nie spłacił (...)

Przejęcie długu i zbycie udziału w spadku

Przejęcie długu i zbycie udziału w spadku

Mąż mojej siostry od lat jest bardzo poważnie zadłużony u jednego z naszych bliskich kuzynów. Obecnie toczy się postępowanie spadkowe po naszych krewnych, a postępowanie dotyczące naszych rodziców (...)

Niewykonanie warunków umowy sprzedaży

Niewykonanie warunków umowy sprzedaży

Moja firma zawarła z drugą firmą umowę kupna samochodu. Umowa została zawarta w trybie zapytania o cenę w wyniku zamówienia publicznego. W umowie został określony termin dostawy samochodu. Firma (...)

Zakup nieruchomości a pierwokup na rzecz najemcy

Zakup nieruchomości a pierwokup na rzecz najemcy

Chcę kupić nieruchomość, w której część lokali jest wynajmowana, jednak wynajmujący kwestionuje moją chęć zakupu nieruchomości twierdząc, że ma prawo pierwokupu. Umowa najmu jest bardzo (...)

Odsetki od umowy pożyczki zawartej w formie ustnej

Odsetki od umowy pożyczki zawartej w formie ustnej

Udzieliłem pożyczki i dowodem są tylko potwierdzenia przelewów z tytułem prawnym pożyczka. Po ustalonym jedynie ustnie okresie na jaki zawarta została pożyczka, z ostrożności wypowiedziałem (...)

FORUM PRAWNE

Umowa przedwstępna na usługi księgowe

Umowa przedwstępna na usługi księgowe Na początku marca planuję otworzyć biuro rachunkowe. Na rozpoczęcie działalności planuję pozyskanie Funduszy z Powiatowego Urzędu Pracy. Aby udowodnić, (...)

3 kazusy z prawa cywilnego - same problemy

3 kazusy z prawa cywilnego - same problemy Witam, mamy do rozwiązania 3 kazusy z KC i mam z tym wielki problem bo swoją złożonością stważają duży problem. Zdaje sobie sprawę, że to jest dużo (...)

Umowa zlecenia-wątpliwości i nieuczciwy pracodawca.

Umowa zlecenia-wątpliwości i nieuczciwy pracodawca. Witam Trafił mi się wyjątkowo felerny pracodawca. Zacznę od tego, że znalazłam ogłoszenie o pracę w internecie, gdzie pisało iż pracodawca (...)

POMOCY piszę test z prawa

POMOCY piszę test z prawa dzień dobry, jutro piszę test z prawa cywilnego, wykładowca kazał przygotować odpowiedzi do tych pytań, odpowiedzi mam niestety nie mogę ich tutaj jak "pogrubić" proszę (...)

WYPOWIEDZENIE UMOWY POŚREDNICTWA NIERUCHOMOŚCI

WYPOWIEDZENIE UMOWY POŚREDNICTWA NIERUCHOMOŚCI Witam, mam następujące pytania dot. takiej sprawy: Ponad rok czasu temu podpisałem 2 UMOWY z firmą zajmującą się pośrednictwem nieruchomości. (...)

umowa o przeprowadzenia szkolenia a kara

umowa o przeprowadzenia szkolenia a kara 5. W przypadku niestawiennictwa na szkoleniu w terminie w miejscu opisanym w pkt 4 niniejszej umowy Kandydat będzie zobowiązany do zapłaty - w terminie 7 dni (...)

umowa o zakazie konkurencji - pytania

umowa o zakazie konkurencji - pytania Jestem pracownicą w firmie X będącą właścicielem sieci aptek działających na terenie Polski. Personel jest zatrudniony w aptekach na podstawie umów o pracę. (...)

Rozwiązanie (nieważnej?) umowy najmu mieszkania.

Rozwiązanie (nieważnej?) umowy najmu mieszkania. Otóż w umowie o wynajęcie mieszkania właściciel mieszkania wpisał w miejsce przeznaczone dla wynajmującego mnie a w miejsce najemcy siebie. czyli... (...)

Umowa aktorska

Umowa aktorska Witam, Proszę o pomoc w poprawieniu/korekcie umowy aktorskiej - zgodziłem się aby parę osób gościnnie zagrało w moim filmie, i chcę mieć pewność, że żadna z nich nagle nie (...)

Domyślnie umowa najmu miejsca postojowego na czas określony a wypowiedzenie

Domyślnie umowa najmu miejsca postojowego na czas określony a wypowiedzenie Witam serdecznie, Moja umowa najmu nosi zapis: par.3 "Wynajmujący oddaje w najem, a najemca bierze w najem miejsce postojowe (...)

umowa lojalnoścoiwa

umowa lojalnoścoiwa Witam, Podpisałem umowę lojalnościową o następującej treści: W dniu XXXXXXXXXXXX roku pomiędzy XXXXXX zwaną dalej "pracodawcą", reprezentowaną przez XXXXXXX a (...)

Porady prawne