Zawarcie umowy o pracę w sposób dorozumiany

Pytanie:

Czy osoby pracujące przez okres 2 lat i nie mające przez ten czas żadnej umowy o pracę, mogą wyegzekwować swoje wynagrodzenia za okres przepracowany? Przez dwa lata otrzymywali tylko część obiecanego wynagrodzenia. Jako dowód wykonywania przez nich pracy i obecności u tego pracodawcy są faktury VAT podpisywane przez owych pracowników.

Masz inne pytanie do prawnika?

Odpowiedź prawnika: Zawarcie umowy o pracę w sposób dorozumiany

Osoba, która nie jest pracownikiem może się domagać wynagrodzenia wedle stosunku, w którym pozostaje ze swoim kontrahentem. Może to być umowa zlecenia lub umowa o dzieło. Rozważenia wymaga dość istotna kwestia. Czy doszło do zawiązania stosunku pracy a jeśli nie, to czy można się domagać stwierdzenia przez Sąd, że wykonywanie czynności wskazanych przez pracodwcę jest świadczeniem pracy? Odpowiadając na drugą część tego pytania należy stwierdzić, że takie prawo posiada osoba wykonująca pracę określonego rodzaju na rzecz pracodawcy i pod jego kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonym przez pracodawcę. Zatrudnienie w warunkach w/w jest zatrudnieniem na podstawie stosunku pracy, bez względu na nazwę zawartej przez strony umowy. Nie jest dopuszczalne zastąpienie umowy o pracę umową cywilnoprawną przy zachowaniu warunków wykonywania pracy. Wtedy osoba wykonująca pracę może wystąpić z powództwem o ustalenie istnienia stosunku pracy, jeżeli łączący strony stosunek prawny, wbrew zawartej między nimi umowie, ma cechy stosunku pracy. Odpowiedź na pierwsze pytanie nie jest prosta, gdyż można potraktować taką sytuację jako zawarcie ustnej przedwstępnej umowy o pracę. Jednakże w tym konkretnym przypadku już doszło do wykonywania pracy w warunkach jakie przewiduje kodeks pracy dla zatrudnionych na umowę o pracę. Jeśli zatem już doszło do wykonywania pracy należy rozważyć czy nie doszło do zawarcia umowy o pracę w sposób konkludentny-czyli ustnie. Zgodnie bowiem z art. 60 k.c., który ma zastosowanie do stosunków pracy, w zw. z art. 300 k.p., generalnie, tj. z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych w ustawie, wola osoby dokonującej czynność prawną może być wyrażona przez każde zachowanie tej osoby, które ujawnia jej wolę w sposób dostateczny. Takie stanowisko od lat zajmuje również Sąd Najwyższy, przyjmując, iż do zawarcia umowy o pracę może dojść w sposób dorozumiany, jeżeli pracownik za milczącą zgodą pracodawcy wykonuje pracę. Muszą być jednak spełnione wszystkie przesłanki, od których zależy ważność umowy o pracę. O ile nie budzi wątpliwości, że samo podjęcie pracy może być traktowane jako zachowanie, które ujawnia wolę świadczącego pracę nawiązania stosunku pracy, o tyle świadczenie tej pracy nie przesądza jeszcze o złożeniu stosownego oświadczenia woli przez pracodawcę. Dorozumiane zawarcie umowy o pracę zachodzi, gdy pracodawca dopuszcza pracownika do wykonywania pracy i płaci mu wynagrodzenie lub jego część. A taka sytuacja w tym przypadku zachodziła.

Potrzebujesz porady prawnej?

Wypowiedzenie umowy o pracę - wszystko, co musisz wiedzieć

Wypowiedzenie umowy o pracę - wszystko, co musisz wiedzieć

Tematem artykułu jest zagadnienie wypowiedzenia i rozwiązania umowy o pracę oraz wskazanie przykładowych błędów, jakie w tych sytuacjach popełniają strony stosunku pracy. Omówiono w nim podstawowe przyczyny, które mogą stanowić uzasadnienie rozwiązania umowy o pracę. (...)

Jak współwłaściciele mogą korzystać ze wspólnej nieruchomości?

Jak współwłaściciele mogą korzystać ze wspólnej nieruchomości?

Od czego zależy sposób korzystania z rzeczy wspólnej przez współwłaścicieli? Ustawową regulację sposobu korzystania z rzeczy wspólnej, w tym także ze wspólnej nieruchomości zawiera art. 206 k.c., który stanowi, że „Każdy ze współwłaścicieli (...)

Zatrudnianie cudzoziemców w 2018 r.

Zatrudnianie cudzoziemców w 2018 r.

Podstawowe zasady zatrudniania cudzoziemców (oprócz obywateli państw UE, EOG i Szwajcarii) od 1 stycznia 2018 r. dla pracodawców Co się zmieniło? Oświadczenie o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi: zawężenie do prac, które nie będą objęte zezwoleniem (...)

Z jakich przyczyn można wypowiedzieć umowę o pracę?

Z jakich przyczyn można wypowiedzieć umowę o pracę?

  Kiedy przyczyny wypowiedzenia są uzasadnione, a kiedy nieuzasadnione? W artykule niniejszym omówione zostały poszczególne przyczyny wypowiedzenia i rozwiązania umowy o pracę wraz z oceną ich zasadności. Nie da się jednoznacznie określić, czy dana przyczyna ujęta abstrakcyjnie, (...)

Rachunki oszczędnościowe

Rachunki oszczędnościowe

Czy konieczny jest dowód na zawarcie umowy rachunku oszczędnościowego? Zgodnie z treścią ustawy prawo bankowe, dowodem zawarcia umowy rachunku oszczędnościowego może być książeczka lub inny dokument potwierdzający zawarcie umowy. Jednak nie jest to element, bez którego do zawarcia umowy (...)

Umowa o pracę - Co musisz wiedzieć o umowie o pracę?

Umowa o pracę - Co musisz wiedzieć o umowie o pracę?

Przez nawiązanie stosunku pracy pracownik zobowiązuje się do wykonywania pracy określonego rodzaju na rzecz pracodawcy i pod jego kierownictwem, a pracodawca do zatrudniania pracownika za wynagrodzeniem. Jakie rodzaje umów o pracę przewiduje Kodeks pracy? Zgodnie z art. 25 Kodeksu pracy, (...)

Jak najkorzystniej zatrudnić nianię?

Jak najkorzystniej zatrudnić nianię?

Kim jest niania i kto ją zatrudnia? Niania sprawuje opiekę indywidualną, co oznacza, że opiekuje się tylko jednym dzieckiem bądź rodzeństwem, w pełni uwzględniając potrzeby każdego z nich. Dzięki temu dzieci są nie tylko bezpieczne, ale też rozwijają się psychofizycznie w warunkach (...)

Umowa o pracę z członkiem rodziny

Umowa o pracę z członkiem rodziny

Wielokrotnie zdarza się, że członkowie rodziny pomagają w prowadzeniu działalności gospodarczej przez innego członka rodziny, która to pomoc ma charakter stały. Pomoc taka powinna być świadczona na podstawie umowy, czy to umowy o pracę, czy to umowy cywilnoprawnej. Niedocenianym i często (...)

Refundacje wynagrodzeń wypłacanych młodocianym pracownikom

Refundacje wynagrodzeń wypłacanych młodocianym pracownikom

15 maja 2007 r. wchodzi w życie rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 26 kwietnia 2007 r. w sprawie refundowania ze środków Funduszu Pracy wynagrodzeń wypłacanych młodocianym pracownikom. Zastępuje ono dotychczas obowiązujące rozporządzenie w tej sprawie. Nowe rozporządzenie (...)

W jaki sposób uniknąć rozwiązania umowy o pracę?

W jaki sposób uniknąć rozwiązania umowy o pracę?

Przepisy prawa pracy przewidują szereg przypadków, kiedy nie jest możliwe złożenie przez pracodawcę pracownikowi oświadczenia woli o wypowiedzeniu umowy o pracę. Urlop wypoczynkowy a rozwiązanie umowy o pracę Okolicznością uniemożliwiającą pracodawcy rozwiązanie umowy o pracę jest (...)

Jak uzyskać zezwolenie na pracę sezonową?

Jak uzyskać zezwolenie na pracę sezonową?

Chcesz zatrudnić cudzoziemca do pracy w rolnictwie, ogrodnictwie lub turystyce? Dla takiego pracownika możesz uzyskać zezwolenie na pracę sezonową (typu S). Z artykułu dowiesz się, jak je uzyskać. Jak załatwić sprawę? Sprawę można załatwić: podczas wizyty w urzędzie, listownie, elektronicznie. Wypełnij (...)

Zawarcie umowy z abonamentem promocyjnym - opinia prawna

Zawarcie umowy z abonamentem promocyjnym - opinia prawna

Stan faktyczny W roku 1999 zawarłem umowę z przedstawicielem telewizji kablowej na okres roku. Jak zostałem poinformowany - w promocji z opłatą roczną 249 zł, płatne z góry. Jak się okazało po pewnym czasie (ok. 2 m-ce), zawarłem umowę po promocji i telewizja kablowa zacząła (...)

Cudzoziemcy na rynku pracy w Polsce

Cudzoziemcy na rynku pracy w Polsce

Jak wygląda sytuacja cudzoziemców na rynku pracy w Polsce? Na jakie wsparcie mogą liczyć i kiedy? Poznaj najważniejsze rozwiązania. Kiedy cudzoziemiec jest uprawniony do wykonywania pracy na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej bez zezwolenia na pracę? Bez zezwolenia na pracę mogą pracować (...)

Zatrudnianie cudzoziemców po zmianach

Zatrudnianie cudzoziemców po zmianach

Zmiany w zatrudnianiu cudzoziemców Od 1 stycznia 2018 r. wchodzą w życie nowe przepisy dotyczące dostępu cudzoziemców z państw spoza UE/EOG do polskiego rynku pracy. Zmiany dotyczą głównie pracy krótkoterminowej i sezonowej.  Ustawa ma na celu wdrożenie do polskiego (...)

Umowa przedwstępna - kiedy i jak ją zawrzeć

Umowa przedwstępna - kiedy i jak ją zawrzeć

  Jaki jest cel zawarcia umowy przedwstępnej? Niekiedy zdarza się, że strony nie chcą lub nie mogą zawrzeć w danym momencie umowy (np. sprzedaży lub darowizny), ale chcą tego dokonać w przyszłości np. Kowalski nie chce jeszcze sprzedać swojego samochodu Nowakowi, ale chce się zobowiązać, (...)

Zrzeczenie się korzystania z zarzutu przedawnienia

Zrzeczenie się korzystania z zarzutu przedawnienia

Instytucja przedawnienia cywilnych roszczeń majątkowych uregulowana została przez ustawodawcę w art. 117 kodeksu cywilnego. W § 1 tegoż artykułu zawarta jest ogólna reguła, iż „z zastrzeżeniem wyjątków w ustawie przewidzianych, roszczenia majątkowe ulegają przedawnieniu”. (...)

Dostępne tarcze antykryzysowe

Dostępne tarcze antykryzysowe

Z jakich rozwiązań mogą korzystać przedsiębiorcy? W okresie epidemii wywołanej COVID-19 wprowadzono instrumenty mające na celu wsparcie utrzymania działalności i miejsc pracy w przedsiębiorstwach. Sprawdź, które instrumenty wprowadzane w kolejnych tarczach antykryzysowych pozostają (...)

Szanse na uwolnienie się od rachunków za telewizję satelitarną - opinia prawna

Szanse na uwolnienie się od rachunków za telewizję satelitarną - opinia prawna

Stan faktyczny Zawarłem umowę z przedstawicielem X na okres roku. Jak zostałem poinformowany - w promocji z opłatą roczną 249 zł, płatne z góry. Jak się okazało po pewnym czasie (ok. 2 miesiące), zawarłem umowę po promocji i X zaczął domagać się zapłaty abonamentu. Wszelkie (...)

Młodzież w pracy

Młodzież w pracy

Okres wakacji sprzyja podejmowaniu przez młodzież zatrudnienia. Dla wielu z młodych ludzi jest to okazja nie tylko do zarobienia pieniędzy, ale także do zdobycia doświadczeń zawodowych czy przeżycia czegoś nowego. Młodzi ludzie, wkraczający na rynek pracy, powinni być przy tym świadomi (...)

Konkubinat: życie bez ślubu, Jakie są skutki prawne życia w konkubinacie w Polsce

Konkubinat: życie bez ślubu, Jakie są skutki prawne życia w konkubinacie w Polsce

Nie do rzadkości należą przypadki, gdy kobieta i mężczyzna prowadzą wspólne życie, pomimo, iż nie zawarli ze sobą związku małżeńskiego. Sytuację taką odzwierciedla instytucja konkubinatu. Instytucja ta rodzi wiele pytań i kwestii, a to z tego względu, iż ustawodawca w ogóle (...)

Odpowiedzialność inwestora za zapłatę wynagrodzenia za roboty budowlane wykonane przez podwykonawcę.

Odpowiedzialność inwestora za zapłatę wynagrodzenia za roboty budowlane wykonane przez podwykonawcę.

W dobie intensywnego rozwoju gospodarczego, tworzenia nowoczesnej infrastruktury przemysłowej i drogowej oraz zaplecza mieszkaniowego w Polsce, umowy o roboty budowlane, uregulowane w art. 647 i nast. k.c., nabierają coraz istotniejszego znaczenia zarówno dla inwestorów, wykonawców (...)

Zapytaj prawnika:

Dodaj załącznikDodaj załącznik

Oświadczenia i zgody RODO:


PORADY PRAWNIKA

Ustna lub dorozumiana umowa o pracę

Ustna lub dorozumiana umowa o pracę

Czy możliwe jest zawarcie umowy o pracę ustnie lub w sposób dorozumiany, czy forma pisemna jest wymagana pod rygorem nieważności? Czy jeśli umowa nie została podpisana, a pracownik wykonuje pracę, (...)

Wynagrodzenie członka zarządu i prokurenta a ZUS

Wynagrodzenie członka zarządu i prokurenta a ZUS

Mąż jest współwłaścicielem spółki z o. o., a jednocześnie członkiem zarządu w tej spółce. Poza tym wykonuje na rzecz spółki prace informatyczne i z tego tytułu pobiera wynagrodzenie na (...)

Brak zgody pracownika na podwyżkę

Brak zgody pracownika na podwyżkę

Jestem zatrudniona na podstawie umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony, określającym zadaniowy tryb pracy od 2008 roku. Obowiązuje mnie 1 miesięczny okres wypowiedzenia. Dnia 7 maja b.r. otrzymałam (...)

Błędne wypowiedzenie umowy o pracę

Błędne wypowiedzenie umowy o pracę

Jeśli pracodawca błędnie wskazał termin upływu okresu wypowiedzenia umowy o pracę, to w jaki sposób może to poprawić w sytuacji gdy pracownik przyjął wypowiedzenie? Błędne wskazanie upływu (...)

Pracownica na urlopie wychowawczym

Pracownica na urlopie wychowawczym

Mam pracownicę na urlopie wychowawczym. Umowa o pracę została zawarta na czas określony. Czy jak umowa wygaśnie to muszę ją przedłużać, aż ustanie urlop wychowawczy, czy też mam prawo nie przedłużyć (...)

Odpowiedzialność pracownika wobec pracodawcy

Odpowiedzialność pracownika wobec pracodawcy

Pracownik zatrzymał pieniądze firmowe na poczet przypadającej mu wypłaty i porzucił pracę. Czy są podstawy prawne do domagania się zwrotu pieniędzy od pracownika i odszkodowania za porzucenie (...)

Umowa poręczenia

Umowa poręczenia

Czy spełnia wymogi kodeksu cywilnego umowa poręczenia, na której złożę tylko oświadczenie na piśmie, że poręczam za kogoś wykonanie przez niego innej umowy? Czy też powinienem jednak sporządzić (...)

Przedłużenie umowy zawartej na czas określony

Przedłużenie umowy zawartej na czas określony

Pracuję na umowę na czas określony. Umowa zostaje mi przedłużana na zasadzie aneksu do umowy. W taki sposób mam już umowę przedłużaną przez rok. Czy można przedłużać umowę w taki sposób (...)

Przesłanki wymeldowania osoby z mieszkania

Przesłanki wymeldowania osoby z mieszkania

Małżeństwo ma dorosłe dziecko. Wszyscy są zameldowani pod tym samym adresem. Jest to mieszkanie własnościowe. Jednak od ponad 20 lat mąż nie mieszka z rodziną. Przebywa za granicą, kontaktuje (...)

Forma umowy z biurem rachunkowym

Forma umowy z biurem rachunkowym

Dla spółki z o.o. księgowość prowadzi biuro rachunkowe, z którym nie zawarto umowy na piśmie. W zakresie działań biura jest między innymi prowadzenie spraw pracowniczych i przechowywanie akt (...)

Jak zabezpieczyć się przed długami ojca?

Jak zabezpieczyć się przed długami ojca?

Mój ojciec nagminnie sięga po kredyty. Ze względu na wysoką posadę jaką posiada, banki bardzo chętnie przyznawały mu pożyczki. Obawiamy się że w końcu jego zadłużenie przewyższy jego możliwości (...)

Umowa o pracę dla nauczyciela kontraktowego

Umowa o pracę dla nauczyciela kontraktowego

Jestem nauczycielem języka angielskiego w Samorządowym Gimnazjum. 1 września 2006 podpisałem swoją pierwszą umowę o pracę na czas określony w tym Gimnazjum. Umowa została zawarta na okres 12 (...)

Brak zapłaty za wykonaną pracę

Brak zapłaty za wykonaną pracę

Firma przeprowadziła remont łazienki u osoby fizycznej. Nie spisała jednak umowy na roboty budowlane. W związku z tym, że firma ta prowadzi również różnego rodzaju szkolenia, podczas wykonywanych (...)

W jaki sposób mogę się ochronić przed zwolnieniem z pracy?

W jaki sposób mogę się ochronić przed zwolnieniem z pracy?

Witam serdecznie, pół roku temu urodził mi się niepełnosprawny syn. Od czasu porodu jestem urlopie macierzyńskim oraz rodzicielskim, dodatkowo chciałabym wziąć zaległy urlop wypoczynkowy. Na (...)

Pełnomocnictwo do przetwarzania danych osobowych

Pełnomocnictwo do przetwarzania danych osobowych

Moi pracownicy posiadają upoważnienie do przetwarzania danych osobowych przetwarzanych w serwisie internetowym, który prowadzę. Dwóch pracowników (umowa o pracę na czas nieokreślony i umowa zlecenie) (...)

FORUM PRAWNE

Kiedy przedawni się kredyt?

Kiedy przedawni się kredyt? Sprawa jest tego typu - kredyt był wzięty w 98 roku, poczatkowo był spłacany regularnie potem nastapiły problemy. Kwota kredytu 3400. Spłacone 1500 kapitału. miałbyć (...)

Umowa zlecenie

Umowa zlecenie Chcę zatrudnić osoby do zberania wpisów do katalogu. Jest kilka rodzajów wpisów a co za tym idzie różne prowizje od nich (liczbowa a nie procentowa). Czy mogę to ująć w umowie (...)

wypowiedzenie umowy o pracę w trakcie trwania zwolnienia lekarskiego

wypowiedzenie umowy o pracę w trakcie trwania zwolnienia lekarskiego Czy pracownik może wypowiedzieć umowę o pracę w trakcie trwania zwolnienia lekarskiego i czy treść jest zgodna z kodeksem pracy-"wnoszę (...)

Pracodawca przed sądem -praca bez umowy

Pracodawca przed sądem -praca bez umowy Witam.mam znajomą ktyóra prosiła mnie o poszukiwanie informacji na temat możliwości pozwania pracodawcy - pracowała bez umowy i została oskarżona o kradzież (...)

Nielegalny wynajem mieszkania, a meldunek...

Nielegalny wynajem mieszkania, a meldunek... Witam! Poszukuję pilnie informacji na następujący temat. Wynajmowałem mieszkanie - jak się okazało właścicielka nie odprowadzała za nie podatku dochodowego (...)

POLISA POSAGOWA PZU

POLISA POSAGOWA PZU Poszukuję osób,które złożyły do sądu pozwy o wypłacenie należności z tytułu"polisa posagowa".Odwoływałam sie do PZU,ale bezskutecznie,dlatego chciałabym złożyc (...)

podwykonawcy robót budowlanych

podwykonawcy robót budowlanych Dzien dobry! Czy inwestor zobowiązany jest do zapłaty wynagrodzenia podwykonawcy robót budowlanych? Odpowiadając zatem na postawione pytanie, stwierdzić należy, (...)

Odpowiedzialność za długi współmałżonka

Odpowiedzialność za długi współmałżonka Mój mąż bez mojej wiedzy narobił olbrzymich długów w trakcie trwania naszego małżeństwa. Kiedy jego sprawki wyszły na jaw, podpisaliśmy intercyzę. (...)

umowa ustna

umowa ustna Umowa ustna o wykonanie prac budowlanych Jaki czas po wykonaniu usługi można dochodzić roszczeń-i czy można zmienić cenę wcześniej ustaloną przez obie strony? (betalis) MAM TEN SAM (...)

czy właściciel miał prawo kazać podpisać mi taką umowę??

czy właściciel miał prawo kazać podpisać mi taką umowę?? Witam Państwa, przeprowadzam się teraz do innego miasta i poszukiwałem mieszkania. W końcu udało mi się znaleźć odpowiednie i podpisałem (...)

Zmiana warunków umowy

Zmiana warunków umowy Jeśli regulamin świadczenia usług telakomunikacyjnych jest powołany w treści umowy, czy zmiana regulaminu stanowi wypowiedzenie warunków umowy? Czy nie wyrażenie zgody przez (...)

Porady prawne