29.4.2020

A.J.
Zespół e-prawnik.pl

2 etap znoszenia obostrzeń

Rząd zapowiedział, że wkraczamy w drugi zapowiadany etap znoszenia ograniczeń związanych z COVID-19. Po majówce otwarte zostaną centra handlowe, sklepy budowlane będą czynne w weekendy, a hotele wznowią działalność. To jednak nie koniec. Osoby chore powrócą do rehabilitacji, a biblioteki i instytucje kultury będą stopniowo otwierane po konsultacjach z sanepidem. Rząd wprowadza także zmiany w funkcjonowaniu przedszkoli i żłobków. Co jeszcze zmieni się po długim weekendzie majowym?

Porady prawne

Etapy znoszenia ograniczeń związanych z koronawirusem

Tuż po majówce otwarte zostaną centra handlowe oraz hotele i inne miejsca noclegowe (z ograniczeniami). Uruchomiona zostanie rehabilitacja, a pracujący rodzice będą mogli posłać dzieci do żłobków i przedszkoli (opieka w małych grupach od 6 maja). Otworzą się także niektóre instytucje kultury: biblioteki, muzea oraz galerie sztuki.

Od 4 maja otwarte zostaną ponadto niektóre obiekty sportowe i ruszy ekstraklasa.

20 kwietnia rząd uruchomił pierwszy etap rezygnacji z niektórych obostrzeń i zakazów związanych z koronawirusem. Można m.in. przemieszczać się w celach rekreacyjnych, dostępne są lasy i parki, zwiększona została dopuszczalna liczba klientów w sklepach oraz wiernych w miejscach kultu religijnego.

Konsekwentnie otwieramy gospodarkę, ale nie luzujemy reguł sanitarnych – zaznaczył premier Mateusz Morawiecki. Jak wyjaśnił, z domu powinniśmy wychodzić jedynie do pracy, po zakupy oraz w sprawach ważnych dla zdrowia. Proszę o dyscyplinę społeczną. To od niej zależy tempo dalszego uwalniania gospodarki – podkreślił premier.

Mateusz Morawiecki poinformował jednocześnie, że dzięki antykryzysowym działaniom rządu uratowanych zostało ponad 2 mln miejsc pracy. Uruchomiliśmy tarczę finansową, której środki pochodzą z budżetu państwa – podkreślił premier. - Chcemy uchronić możliwie wszystkie przedsiębiorstwa przed bankructwem – dodał.

Otwarcie centrów handlowych – od 4 maja

  • W galeriach handlowych obowiązywać będzie ścisły reżim sanitarny.
  • Jedna osoba przypadać będzie na 15m2 powierzchni sklepowej (z wyłączeniem korytarzy).
  • W centrach handlowych nadal zamknięta będzie przestrzeń rekreacyjna oraz strefy, w których spożywa się posiłki na miejscu.

Otwarcie hoteli i obiektów z miejscami noclegowymi – od 4 maja

  • Ograniczona pozostanie działalność restauracji hotelowych oraz przestrzeni rekreacyjnej (siłownie, sale pobytu, baseny).

Uruchomienie rehabilitacji – od 4 maja

  • Przywrócone zostaną świadczenia opieki zdrowotnej dotyczące rehabilitacji leczniczej.
  • Rozwiązanie to nie będzie dotyczyć salonów masażu.

Otwarcie bibliotek, muzeów i galerii sztuki – od 4 maja

  • Decyzja o otwarciu danej placówki należeć będzie do organu prowadzącego po konsultacji z sanepidem.

Umożliwienie działalności żłobków i przedszkoli w reżimie sanitarnym – od 6 maja

  • Opieka zostanie zorganizowana dla dzieci pracujących rodziców.
  • Decyzję o otwarciu danej placówki podejmie organ prowadzący po uwzględnieniu m.in. wytycznych Głównego Inspektora Sanitarnego.

Jak wyjaśnił premier, znoszenie dalszych ograniczeń związanych z koronawirusem zależeć będzie od wskaźnika przyrostu zachorowań, utrzymywania przez Polaków dystansu społecznego oraz wydajności służby zdrowia. Co do zasady, kolejne etapy będą ogłaszane w cyklu 2-tygodniowym.

Trzeci etap znoszenia ograniczeń

  • Możliwe będzie stacjonarne działanie restauracji i kawiarni (z ograniczeniami).
  • Otwarte zostaną zakłady fryzjerskie i kosmetyczne.
  • Zorganizowana zostanie opieka nad dziećmi w klasach szkolnych 1-3 (ustalona zostanie maksymalna liczba dzieci w sali.)

Czwarty etap znoszenia ograniczeń

  • Otwarte zostaną teatry i kina (z ograniczeniami sanitarnymi).
  • Możliwe będą zgromadzenia do 50 osób.
  • Otwarte zostaną salony masażu i solaria.
  • Możliwa będzie działalność siłowni i klubów fitness.

Minister zdrowia Łukasz Szumowski poinformował o działaniach mających na celu zwiększenie liczby testów na obecność koronawirusa. Jak zaznaczył, rząd chce także testować personel w domach pomocy społecznej i zakładach opiekuńczo-leczniczych. Chcemy zaproponować model funkcjonowania, który by polegał na tygodniu pracy i tygodniu odpoczynku w domu. Przeznaczyliśmy na to ok. 50 mln zł miesięcznie – wyjaśnił Łukasz Szumowski. Minister zaapelował jednocześnie o przywrócenie planowych zabiegów i badań w placówkach ochrony zdrowia.

4 maja ruszą hotele, centra handlowe i rehabilitacja lecznicza

Powrót do normalności został podzielony na etapy. Całkowite odmrożenie gospodarki i życia codziennego Polaków zależy od rozwoju epidemii w kraju. Ministrowie stale obserwują sytuację epidemiczną, analizują dynamikę przyrostu zachorowań, a także monitorują wydolność służby zdrowia. Na tej podstawie podejmują decyzję.

Właśnie dlatego 4 maja 2020 r. rząd przyspiesza niektóre zmiany.

Działalność gospodarcza – otwarte centra handlowe i hotele

Od poniedziałku 4 maja 2020 roku rząd znosi istotne ograniczenia w handlu.

Centra handlowe i sklepy wielkopowierzchniowe otwarte, ale z limitem osób i bez spożywania posiłków

Obiekty handlowe o powierzchni sprzedaży powyżej 2000 m2 – czyli centra handlowe, sklepy wielkopowierzchniowe – zostaną otwarte.

Rząd wprowadza jednak limit osób. Na 1 osobę musi przypadać 15 m2 powierzchni handlowej. Co ważne – do powierzchni sprzedażowej nie wlicza się powierzchnia korytarzy.

Uwaga! W centrach handlowych nie mogą funkcjonować jednak kluby fitness i przestrzeń rekreacyjna (np. place zabaw). Nie mogą funkcjonować także miejsca, w których spożywa się posiłki na miejscu (tzw. food court).

Hotele i noclegi ruszą, ale bez basenów i siłowni

Do tej pory hotele co do zasady nie przyjmowały gości – z wyjątkiem osób w delegacji i w kwarantannie. Rząd znosi ten zakaz. Usługi hotelarskie i noclegowe będą mogły być świadczone pod warunkiem, że zachowane będą szczególne zasady bezpieczeństwa.

Ważne! W hotelach i obiektach noclegowych ograniczona zostaje nadal działalność restauracji hotelowych i przestrzeni rekreacyjnych – np. siłowni, sal pobytu, basenów.

Sklepy budowlane czynne w weekendy

Rząd uchyla dotychczasowy zakaz handlu w weekendy dla wielkopowierzchniowych sklepów budowlanych.

Życie społeczne – pójdziesz na rehabilitację leczniczą i do muzeum

Po weekendzie majowym do większej normalności wróci również życie społeczne.

Biblioteki i muzea

Rząd uchyla zakaz działalności bibliotek, archiwów, muzeów oraz pozostałej działalności związanej z kulturą.

Ważne! Instytucje kultury będą otwierane stopniowo i w różnym czasie. O konkretnym terminie decydować będzie organ prowadzący daną placówkę po konsultacji z powiatową stacją sanitarno-epidemiologiczną.

Rowery miejskie

Po weekendzie majowym będziemy mogli jeździć rowerami miejskimi.

Rehabilitacja lecznicza

Osoby chore i cierpiące na dolegliwości bólowe będą mogły od 4 maja korzystać z rehabilitacji leczniczej.

Uwaga! Salony masażu nadal pozostają zamknięte!

6 maja otwierane będą żłobki i przedszkola – w wyjątkowych sytuacjach samorządy mogą je zamknąć

Dzieci pracujących rodziców będą mogły wrócić do żłobków lub przedszkoli. Od środy 6 maja organy prowadzące te placówki mogą je otworzyć, mając na uwadze wytyczne Głównego Inspektoratu Sanitarnego, a także Ministerstwa Edukacji Narodowej oraz Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Ważne! Ze względu na sytuację epidemiologiczną organ prowadzący może ograniczyć liczebność grupy przedszkolnej lub ograniczyć liczbę dzieci objętych opieką w żłobkach.

Jednostka samorządu terytorialnego na podstawie dotychczasowych przepisów ogólnych może zamknąć wszystkie żłobki i przedszkola na swoim terenie.

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy jest wypłacany rodzicom, gdy:

  • przedszkole i żłobek są zamknięte na mocy decyzji jednostki samorządu terytorialnego,
  • gdy żłobek lub przedszkole nie może zapewnić opieki ze względu na ograniczenia spowodowane COVID-19.

Podstawy nowej normalności – najważniejsze stałe zasady bezpieczeństwa

Stopniowy powrót do normalności nie zwalnia nas ze stosowania podstawowych zasad bezpieczeństwa. Muszą one stać się podstawą naszego codziennego funkcjonowania. O czym należy pamiętać szczególnie?

  • Zachowuj 2-metrową odległość od innych w przestrzeni publicznej.
  • Obowiązkowo zasłaniaj nos i usta w miejscach publicznych.
  • Pracuj i ucz się zdalnie, jeśli tylko jest to możliwe.
  • Ściśle przestrzegaj zasad sanitarnych w miejscach gromadzenia ludzi (dezynfekcja i utrzymanie odpowiedniego dystansu).
  • Kwarantanna i izolacja dla osób zarażonych lub potencjalnie zarażonych.

Od 6 maja możliwe otwarcie żłobków i przedszkoli. Co z dodatkowym zasiłkiem opiekuńczym?

Podczas środowej konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że od 6 maja możliwe będzie otwarcie żłobków i przedszkoli. Tym rodzicom, którzy nie będą mogli posłać dziecka do placówki, przysługiwać będzie dodatkowy zasiłek opiekuńczy.

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przysługuje rodzicom dzieci do 8. roku życia z powodu konieczności osobistego sprawowania opieki, za okres na jaki z powodu koronawirusa zostały zamknięte żłobki, kluby dziecięce, przedszkola czy szkoły. Przysługuje również w przypadku niemożności sprawowania opieki przez nianie lub opiekunów dziennych z powodu COVID-19.

Placówki ponownie otwarte po majówce, ale…

Początkowo, działalność placówek została wstrzymana do 25 marca. Później szkoły, przedszkola i żłobki zamknięte były do Świąt Wielkanocnych, a kolejny raz zawieszenie zajęć przedłużono do 26 kwietnia. Od poniedziałku dzieci w wieku szkolnym nie wrócą do zajęć, bo placówki będą zamknięte przez kolejny miesiąc – do 24 maja.

Jednakże instytucje opieki nad dziećmi w wieku do lat 3 oraz przedszkola, zgodnie z  zapowiedzią premiera Mateusza Morawieckiego będą miały możliwość zapewnianie opieki dzieciom od 6 maja.

Ostateczna decyzja w kwestii otwarcia danej placówki należeć będzie do organu założycielskiego we współpracy z pracownikami powiatowych służb sanitarnych, po przeanalizowaniu sytuacji epidemiologicznej w regionie. Otwarte mogą być tylko instytucje, w których zapewniono realizację wytycznych zamieszczonych na stronie Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Lokalne stacje sanitarno-epidemilogczne mają wspierać instytucje w zakresie  ustalania  zasad i zakresu wznawiania działalności.

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy ponownie wydłużony

Oprócz tego rząd zapowiedział przedłużenie dodatkowego zasiłku opiekuńczego. To rozwiązanie jest skierowane do tych rodziców, którzy nie będą mogli posłać dziecka do żłobka czy przedszkola, z powodu czasowego ograniczenia funkcjonowania tych placówek w związku z COVID-19.

Zgodnie z projektowanym rozporządzeniem prawo do pobierania dodatkowego zasiłku opiekuńczego przysługiwać będzie na okres nie dłuższy niż do dnia 24 maja 2020 roku.

Otwierane będą przedszkola od 6 maja br.

Od 6 maja br. przedszkola, oddziały przedszkolne w szkołach podstawowych i inne formy wychowania przedszkolnego będą otwarte.

MEN apeluje do samorządów, by z placówek w pierwszej kolejności, mogły skorzystać te dzieci, których rodzice nie mają możliwości pogodzenia pracy z opieką w domu.

Warto, aby pierwszeństwo uzyskały dzieci pracowników systemu ochrony zdrowia, służb mundurowych, pracowników handlu i przedsiębiorstw produkcyjnych, realizujący zadania związane z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19.

Decyzja rządu o otwarciu przedszkoli wychodzi naprzeciw oczekiwaniom wielu rodziców, którzy chcieliby wrócić do pracy. To ważny element w przywracaniu funkcjonalności placówek oświatowych. Stopniowe uruchamianie pracy przedszkoli będzie przeprowadzone zgodnie z wytycznymi wydanymi przez Ministra Zdrowia i Głównego Inspektora Sanitarnego.

Wytyczne Ministerstwa Zdrowia, GIS i MEN dla przedszkoli, oddziałów przedszkolnych w szkole podstawowej i innych form wychowania przedszkolnego

Bezpieczeństwo dzieci i kadry sprawującej opiekę priorytetem

Kluczową kwestią jest zapewnienie dzieciom bezpiecznych warunków. MEN zaleca, aby jedna grupa przedszkolna przebywała w wyznaczonych i stałych salach. W miarę możliwości w mniejszych grupach niż jest to uregulowane w rozporządzeniu MEN w sprawie szczegółowej organizacji publicznych szkół i przedszkoli (Dz.U. z 2019. Poz. 996, 1000, 1290, 1669 i 2045).

Ministerstwo Edukacji Narodowej zaleca również, aby grupa przedszkolna obejmowała dzieci w zbliżonym wieku, z uwzględnieniem ich potrzeb, zainteresowań i uzdolnień. Z sal powinny zostać usunięte przedmioty i sprzęty, których nie można skutecznie dezynfekować, jak np. pluszowe zabawki.

Zgodnie z wytycznymi GIS MEN prosi rodziców, by nie przyprowadzali dzieci z objawami chorobowymi. Do placówki nie można posłać także dziecka, którego domownik odbywa kwarantannę.

Podobne zasady bezpieczeństwa dotyczą również personelu. Podczas wykonywania swoich czynności na terenie placówki nie musi on zakrywać ust i nosa. Z uwagi na bezpieczeństwo kadry sugerujemy, żeby do opieki nad dziećmi nie byli angażowani nauczyciele i pracownicy przedszkola powyżej 60. roku życia.

Każda placówka musi być wyposażona w podstawowe środki higieny, w tym płyn do dezynfekcji umieszczony w widocznym miejscu przy wejściu do budynku. Zalecamy również, aby placówki posiadały pomieszczenia potrzebne do izolacji, jeśli zajdzie taka potrzeba.

Jak i komu zgłosić chęć skorzystania dziecka z przedszkola?

Rodzice, którzy chcą skorzystać z możliwości zapewnienia opieki przez przedszkole, powinni o tym fakcie powiadomić dyrektora placówki. Szczegółowe rozwiązania dotyczące trybu zgłaszania chęci uzyskania opieki nad dzieckiem, określi dyrektor danej placówki wspólnie z organem prowadzącym.

Poradnie psychologiczno-pedagogiczne wracają do pracy stacjonarnej

Bezpośrednia praca z dziećmi i młodzieżą najczęściej dotyczy spotkań indywidualnych, a jej realizacja jest bardziej efektywna w osobistym kontakcie. Dlatego też przywracamy stacjonarną pracę poradni psychologiczno-pedagogicznych. Rozpoczyna się czas diagnozowania dzieci i uczniów w celu wydania stosownych opinii i orzeczeń, ważnych dla przyszłości edukacyjnej i dalszych losów dzieci. Nie ma możliwości, aby otrzymać je zdalnie. Stąd potrzeba powrotu do stacjonarnej pracy poradni psychologiczno-pedagogicznych.

Natomiast czynności, które nie muszą być realizowane w budynku poradni, mogą być nadal prowadzone z wykorzystaniem metod i technik na odległość.

Zmiany terminów dni wolnych od zajęć dydaktyczno-wychowawczych

Dyrektorzy szkół mogą zmieniać ustalone wcześniej daty dni wolnych od zajęć dydaktyczno-wychowawczych, tak aby dni te odpowiadały faktycznym terminom egzaminów. Do tej pory przepisy na to nie pozwalały.

Możliwy powrót do kursów zawodowych oraz praktyk zawodowych słuchaczy szkół policealnych

Od 4 maja br. wraca możliwość realizacji kształcenia praktycznego na kwalifikacyjnych kursach zawodowych, kursach umiejętności zawodowych oraz innych kursach spoza podstawy programowej. Kształcenie teoretyczne, tak jak dotychczas, będzie realizowane zdalnie.

Będzie również możliwość odbywania przez słuchaczy szkół policealnych obowiązkowych praktyk zawodowych realizowanych u pracodawców.

Kursy i praktyki będą możliwe pod pewnymi warunkami. Ich uczestnicy powinni wyrazić zgodę na udział, a szkoła/placówka, podobnie jak i pracodawca muszą zapewnić i zachować zasady bezpieczeństwa związane ze zwalczaniem epidemii COVID-19.

Ponadto na czas pandemii rozszerza się formy realizacji praktyk zawodowych przez słuchaczy szkół policealnych i uczniów technikum, np. o zaliczenie pracy wykonywanej w danym zawodzie lub wolontariatu, stażu zawodowego zrealizowanego w ramach projektów unijnych czy też o realizację projektu edukacyjnego we współpracy z pracodawcą.

Którzy rodzice będą mogli posłać swoje dzieci do przedszkola?

MEN apeluje do samorządów, by z placówek w pierwszej kolejności mogły skorzystać te dzieci, których rodzice nie mają możliwości pogodzenia pracy z opieką w domu. Warto, aby pierwszeństwo uzyskały dzieci pracowników systemu ochrony zdrowia, służb mundurowych, pracowników handlu i przedsiębiorstw produkcyjnych, realizujący zadania związane z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19.

 Co powinien wiedzieć rodzic przed posłaniem dziecka do przedszkola?

Najważniejsze jest to, aby dziecko było zdrowe – bez objawów chorobowych. To stała zasada, o której zawsze należy pamiętać.

Przypomnij swojemu dziecku podstawowe zasady higieny. Zwróć uwagę na:  niepodawanie ręki na powitanie, unikanie dotykania oczu, nosa i ust, mycie rąk, zasłanianie ust i nosa przy kichaniu czy kasłaniu. Pamiętaj, że Ty także powinieneś je stosować. Twoje dziecko uczy się przez obserwację.  

Wytłumacz również dziecku, aby nie zabierało do przedszkola niepotrzebnych przedmiotów czy zabawek.

 Kiedy i komu muszę zgłosić, że moje dziecko przyjdzie do przedszkola?

Jeśli chcesz przyprowadzić dziecko do przedszkola, powiadom o tym dyrektora placówki. To dyrektor wspólnie z organem prowadzącym określi szczegółowe rozwiązania w zakresie przyjęcia do placówki.

Jak moje dziecko musi być przygotowane do przyjścia do przedszkola?

Jeśli Twoje dziecko ukończyło 4 lata, musisz zapewnić mu indywidualną osłonę ust i nosa w drodze do i z przedszkola.

Przypomnij dziecku podstawowe zasady higieny takie jak: niepodawanie ręki na powitanie, unikanie dotykania oczu, nosa i ust, mycie rąk, zasłanianie ust i nosa przy kichaniu czy kasłaniu. Powiedz dziecku, że jego ulubione zabawki powinny zostać w domu.

Czy muszę zapewnić mojemu dziecku maseczkę?

Tylko w drodze do przedszkola i z powrotem, jeśli Twoje dziecko ukończyło 4. rok życia. Może to być także inna forma indywidualnej osłony nosa i ust.

Ważne! W przedszkolu nie ma obowiązku zakrywania ust i nosa, zarówno przez dzieci, jak i nauczycieli. Nie ma jednak przeszkód, aby korzystać z takiej formy zabezpieczenia.

Pamiętaj jednak, że rodzice i opiekunowie muszą zabezpieczyć się w środki ochrony osobistej zarówno podczas odprowadzania i odbierania dzieci, jak również przebywania
w budynku przedszkola.

Czy moje dziecko otrzyma posiłek podczas pobytu w przedszkolu?

Tak. Przedszkole podczas prowadzenia zajęć zapewnia dzieciom posiłki.

Czy wydawanie i spożywanie posiłków będzie bezpieczne?

Tak. Przygotowanie posiłków musi odbywać się z zachowaniem wszystkich zasad bezpieczeństwa. Zalecamy również, aby spożywanie posiłków odbywało się w małych grupach.

Jak w przedszkolu będzie przestrzegane bezpieczeństwo sanitarne?

Każda placówka musi być wyposażona w podstawowe środki higieny osobistej oraz płyn do dezynfekcji umieszczony przy wejściu do budynku.

Każda grupa dzieci będzie przebywać w wyznaczonej sali. Muszą być z niej usunięte przedmioty i sprzęty, których nie można skutecznie dezynfekować, jak np. pluszowe zabawki. Stoliki i krzesełka w stołówkach będą dezynfekowane po zjedzeniu posiłku przez każdą grupę dzieci.

Co ma zrobić rodzic w sytuacji, gdy dziecko nie będzie miało możliwości skorzystania z opieki przedszkolnej?

Rodzicowi dziecka, któremu samorząd nie zapewni opieki przedszkolnej, mimo że rodzic wyraża taką chęć, będzie przysługiwał dodatkowy zasiłek opiekuńczy.

Jakie zajęcia będzie miało moje dziecko w przedszkolu?

Zdecyduje o tym dyrektor placówki, mając na względzie wytyczne sanitarne. W czasie pobytu w przedszkolu dziecko będzie przebywać w miarę możliwości w mniejszej grupie, w jednej sali. Dziecko będzie mogło się bawić zabawkami, które można dezynfekować. Nauczyciel zapewni przede wszystkim opiekę, ale może także organizować zabawy, zajęcia dydaktyczne. Dziecko będzie mogło korzystać z przedszkolnego placu zabaw lub boiska, ale pod warunkiem, że dostępne na nim urządzenia będą dezynfekowane. Nie zalecamy, by dzieci wychodziły na spacery czy wycieczki poza teren placówki.

Czy moje dziecko będzie mogło skorzystać ze wsparcia poradni psychologiczno-pedagogicznej?

Tak. Od 4 maja br. poradnie wznowią swoją działalność. Będą mogły wydawać opinie oraz orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego, zajęć rewalidacyjno-wychowawczych, indywidualnego obowiązkowego rocznego przygotowania przedszkolnego czy indywidualnego nauczania.

Bezpieczeństwo przede wszystkim. Wytyczne dla instytucji opieki nad dziećmi do lat 3

W związku z umożliwieniem otwarcia od 6 maja br. miejsc opieki nad najmłodszymi dziećmi, przedstawiamy szczegółowe wytyczne, które będą obowiązywały w najbliższych tygodniach i miesiącach. Dotyczą one zarówno prowadzących instytucje, dyrektorów, opiekunów, jak też rodziców. To bardzo ważne, by stosować się do zaleceń – chodzi o bezpieczeństwo nas wszystkich.

Stopniowy powrót do nowej rzeczywistości wymaga od nas ścisłego stosowania się do reguł i wytycznych w każdej dziedzinie życia społecznego.

W związku z umożliwieniem otwarcia instytucji opieki nad dziećmi do lat od 6 maja br. przedstawiamy wytyczne, które w najbliższej przyszłości będą obowiązywały prowadzących instytucje, dyrektorów, opiekunów, a także rodziców.

Najważniejsze wytyczne dla organów prowadzących instytucje opieki nad najmłodszymi dziećmi, to:

  • Możliwość ograniczenia liczbę dzieci w żłobku, klubie dziecięcym oraz u dziennego opiekuna.
  • Zaplanowanie organizacji pracy na podstawie analizy zebranych zdalnie (np. telefonicznie lub mailowo) informacji od rodziców o liczbie uczestników oraz godzinach zajęć opiekuńczych.
  • Przekazanie rodzicom informacji o czynnikach ryzyka COVID-19 zarówno u dziecka, jego rodziców lub opiekunów, jak i innych domowników oraz o odpowiedzialności za podjętą decyzję związaną z wysłaniem dziecka na zajęcia, jak i dowożeniem dziecka do instytucji.
  • Zapewnienie pomieszczeń (w tym do izolacji) oraz ich wyposażenia.
  • Pomoc dyrektorowi w zapewnieniu opieki nad dziećmi i realizowaniu skierowanych do niego wytycznych, a także zobligowanie dyrektora do przygotowania wewnętrznych procedur bezpieczeństwa na terenie instytucji.
  • Zapewnienie stosowania ogólnie zalecanych środków ochrony na terenie instytucji, w tym środków ochrony indywidualnej oraz dezynfekcji powierzchni:
    • Zapewnienie środków higienicznych potrzebnych do bieżącego funkcjonowania instytucji.
    • W razie potrzeby zaopatrzenie pracowników w indywidualne środki ochrony osobistej – jednorazowe rękawiczki, maseczki, ewentualnie przyłbice, nieprzemakalne fartuchy z długim rękawem.
  • Wsparcie dyrektora instytucji w organizacji żywienia, w tym wyborze bezpiecznych dostawców i zdrowych produktów, także w sytuacji  wyboru dostawcy zewnętrznego (tzw. catering).
  • Ustalenie szybkiego sposobu komunikacji z dyrektorem, np. do raportowania o liczbie dzieci lub sytuacji podejrzenia zakażenia.
  • Zabezpieczenie możliwość szybkiego uzupełniania kadry w przypadku nieobecności opiekunów z powodu choroby lub kwarantanny.

Dyrektorze, sprawdź, o co musisz zadbać:

Zweryfikuj dotychczasowe procedury pod kątem sanitarno-higienicznym, przede wszystkim konieczne jest wprowadzenie zakazu przynoszenia zabawek, rezygnacja z mycia zębów w instytucji. W miarę możliwości ogranicz przebywanie osób trzecich w placówce. Zadbaj o zachowanie dodatkowych środków ostrożności i ograniczeń bezpośredniego kontaktu z osobami z zewnątrz, w tym z dostawcami posiłków.

  • Przy wejściu do budynku bezwzględnie umieść płyn do dezynfekcji rąk i zobliguj wszystkich dorosłych do korzystania z niego.  O ile jest taka potrzeba, zaopatrz pracowników w środki ochrony osobistej, w tym rękawiczki, maseczki ochronne, ewentualnie przyłbice.
  • Jeśli istnieje uzasadnione podejrzenie, że dziecko jest chore i może zarażać inne dzieci nie wpuszczaj go do instytucji, poproś rodzica o zabranie dziecka do domu i skontaktowanie się z lekarzem.
  • W pomieszczeniach sanitarno-higienicznych wywieś dla pracowników plakaty z zasadami prawidłowego mycia rąk, a przy dozownikach z płynem do dezynfekcji rąk – instrukcje.
  • Zapewnij korzystanie z dystrybutorów wody przez pracowników, tak aby dzieci nie miały bezpośredniej styczności ze źródłem wypływu wody. Pamiętaj, że dzieciom wodę podaje opiekun.
  • Dzieci, pod nadzorem opiekuna, mogą korzystać z istniejących na terenie instytucji placów zabaw i boisk. Wychodzenie na plac zabaw poszczególnych grup zorganizuj jednak tak, aby nie kontaktowały się ze sobą wzajemnie. Jeżeli nie możesz zapewnić codziennej dezynfekcji sprzętu  na placu zabaw lub boisku, musisz go oznaczyć taśmą zabezpieczającą przed używaniem.
  • Zapewnij sprzęt i środki oraz monitoruj codzienne prace porządkowe, ze szczególnym uwzględnieniem utrzymywania w czystości ciągów komunikacyjnych, dezynfekowania powierzchni dotykowych - poręczy, klamek, włączników światła, uchwytów, ram łóżeczek lub leżaczków, poręczy krzeseł i powierzchni płaskich, w tym blatów w salach i w pomieszczeniach spożywania posiłków. Po każdym użyciu zabawek lub innych sprzętów przez dziecko należy je umyć i zdezynfekować (chyba, że jest tyle zabawek , że każde dziecko bawi się inną).
  • Przygotuj procedury postępowania na wypadek stwierdzenia podejrzenia zakażenia i skutecznie poinstruuj pracowników, jak należy je stosować. Pamiętaj, że każde wprowadzane wymagania, konieczne dla zachowania zdrowia, muszą być przedstawione i wyjaśnione odbiorcom. Przeprowadź spotkania z pracownikami i zwróć uwagę, aby kładli szczególny nacisk na profilaktykę zdrowotną, również dotyczącą ich samych. Do instytucji nie powinni przychodzić chorzy opiekunowie i inni
  • W miarę możliwości nie angażuj w zajęcia opiekuńcze osób powyżej 60. roku życia, a także unikaj rotacji opiekunów podczas sprawowania opieki nad dziećmi.
  • Wyznacz i przygotuj (m.in. wyposażone w środki ochrony indywidualnej i płyn dezynfekujący) pomieszczenie, w którym będzie można odizolować osobę w przypadku stwierdzenia objawów chorobowych.
  • Przygotuj i umieść w określonym miejscu (łatwy dostęp) potrzebne numery telefonów do: organu prowadzącego, stacji sanitarno-epidemiologicznej, służb medycznych.
  • Przygotuj ścieżki szybkiej komunikacji z rodzicami. 
  • Pamiętaj, że lekarz lub służby sanitarne mogą zlecić przeprowadzenie testów na obecność SARS-COV-2. Współpracuj z nimi, jeśli zajdzie taka konieczność.
  • Jeżeli organizujesz żywienie (stołówka, kuchnia) w instytucji, to obok warunków higienicznych wymaganych przepisami prawa odnoszących się do funkcjonowania żywienia zbiorowego, dodatkowo wprowadź zasady szczególnej ostrożności dotyczące zabezpieczenia epidemiologicznego pracowników, w miarę możliwości odległość stanowisk pracy, a jeśli to niemożliwe – środki ochrony osobistej, płyny dezynfekujące do czyszczenia powierzchni i sprzętów. Szczególną uwagę należy zwrócić na utrzymanie wysokiej higieny, mycia i dezynfekcji stanowisk pracy, opakowań produktów,
  • Zorganizuj bezpiecznie korzystanie z posiłków w miejscach do tego przeznaczonych, w tym zmianowe wydawanie posiłków oraz czyszczenie blatów stołów i poręczy krzeseł po każdej grupie. Wielorazowe naczynia i sztućce należy myć w zmywarce z dodatkiem detergentu, w temperaturze minimum 60OC lub je wyparzać. Wymagaj od dostawców cateringu pojemników i sztućców jednorazowych.

Opiekunie, to Ty masz bezpośredni kontakt z dziećmi. Przestrzegaj wytycznych:

Pamiętaj o samoobserwacji i pomiarze temperatury dwa razy dziennie. W przypadku podwyższonej temperatury (powyżej 37 C) pozostań w domu i skorzystaj z teleporady medycznej.

  • Na ile jest to możliwe, wyjaśnij dzieciom, jakie zasady w instytucji obowiązują i dlaczego zostały wprowadzone. Przekazuj komunikat w formie pozytywnej, aby wytworzyć w słuchaczach poczucie bezpieczeństwa i odpowiedzialności za swoje zachowanie, a nie lęku.
  • Nie organizuj wyjść poza teren instytucji (np. spacer do parku).
  • Usuń z sali, przedmioty i sprzęty, których nie można skutecznie dezynfekować, np. pluszowe zabawki. Jeżeli do zajęć wykorzystujesz przybory sportowe (piłki, skakanki, obręcze itp.) powinieneś je systematycznie dezynfekować. Wietrz salę, w której organizujesz zajęcia, co najmniej raz na godzinę.
  • Zwracaj uwagę, aby dzieci często i regularnie myły ręce, bądź sam myj dzieciom ręce, szczególnie przed jedzeniem, po skorzystaniu z toalety i po powrocie ze świeżego powietrza. Zorganizuj pokaz właściwego mycia rąk. Przypominaj i dawaj przykład. Możesz uatrakcyjnić mycie rąk poprzez historyjki obrazkowe (obejmujące kolejne etapy mycia rąk) czy zabawy paluszkowe, śpiewanie w trakcie mycia.
  • Organizując  dziecku miejsce do spania, zachowaj przy tym dystans pomiędzy leżaczkami czy łóżeczkami, a po zakończeniu odpoczynku zdezynfekuj je.
  • Unikaj organizowania większych skupisk dzieci w jednym pomieszczeniu, organizuj zajęcia relaksacyjne – możesz opowiadać znane Ci wiersze lub znaleźć w sieci słuchowiska, które możesz włączyć dziecku.

Drogi rodzicu, zadbaj o to, by dziecko było dobrze przygotowane do powrotu do żłobka

Aby zapewnić dziecku odpowiednią opiekę podczas pobytu w instytucji, przekaż dyrektorowi lub opiekunowi informacje o stanie zdrowia dziecka, które są istotne. Pamiętaj! Przyprowadź do instytucji dziecko zdrowe – bez objawów chorobowych. Stosuj się do zaleceń lekarskich, które mogą określić czas nieposyłania dziecka do instytucji. Przed przyprowadzeniem dziecka do instytucji zmierz mu temperaturę.

Dodatkowo:

  • Ważne! Nie posyłaj do instytucji dziecka, jeżeli w domu przebywa ktoś na kwarantannie lub w izolacji. Wówczas wszyscy musicie pozostać w domu i stosować się do zaleceń służb sanitarnych i lekarza.
  • Wyjaśnij dziecku, aby nie zabierało do instytucji zabawek i niepotrzebnych przedmiotów.
  • Regularnie przypominaj dziecku o podstawowych  zasadach higieny. Podkreśl, że powinno unikać dotykania oczu, nosa i ust, często myć ręce wodą z mydłem i  nie podawać ręki na przywitanie. Zwróć uwagę na odpowiedni sposób zasłaniania twarzy podczas kichania czy kasłania. Pamiętaj, że Ty także powinieneś je stosować, bo dziecko uczy się przez obserwację dobrego przykładu.

 

Materiały:

Podstawa prawna:

  • rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 29 kwietnia 2020 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19;
  • rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 29 kwietnia 2020 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie szczególnych rozwiązań w okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19.
Porady prawne

Potrzebujesz porady prawnej?

Kolejny etap odmrażania gospodarki

Kolejny etap odmrażania gospodarki

Nowe zasady zasłaniania nosa i ust, otwarte kina i siłownie – wchodzimy w kolejny etap odmrażania Przed nami czwarty etap znoszenia ograniczeń związanych z COVID-19. Od 30 maja nie musimy zasłaniać nosa i ust w otwartej przestrzeni – ale tylko pod warunkiem, że możemy zachować 2 (...)

Zmienione zasady bezpieczeństwa od 6 czerwca

Zmienione zasady bezpieczeństwa od 6 czerwca

W związku ze zmniejszającą się liczbą zachorowań na COVID-19 od 6 czerwca br. łagodzone będą kolejne obostrzenia. Co ważne do 25 czerwca zostają przedłużone dotychczasowe zasady bezpieczeństwa. ##baner## Od 6 czerwca br. kolejny etap znoszenia obostrzeń - „Od 6 czerwca w spotkaniach (...)

Kompleksowy plan działania rządu na nadchodzący czas

Kompleksowy plan działania rządu na nadchodzący czas

100 dni solidarności w walce z COVID-19 Rząd zdecydował się na otwarcie całego sektora handlowego – to odważny ruch. Plan działań na okres od 28 listopada do 18 stycznia jest trudny, ale bardzo dobrze przemyślany i realistyczny – mówił o planie dot. odmrażania gospodarki (...)

Znoszenie ograniczeń związanych z epidemią

Znoszenie ograniczeń związanych z epidemią

Nowa normalność: etapy znoszenia ograniczeń związanych z COVID-19 Od 20 kwietnia zmienią się niektóre zasady bezpieczeństwa. Zakupy w sklepie zrobi w jednym czasie więcej osób, do lasu i parku wejdziemy w celach rekreacyjnych, a młodzież powyżej 13. roku życia będzie mogła (...)

Nadchodzi trzeci etap łagodzenia obostrzeń

Nadchodzi trzeci etap łagodzenia obostrzeń

Już od 18 maja będziemy mogli skorzystać z usług fryzjera i kosmetyczki, a także pójść do restauracji i kawiarni. Zwiększony zostanie również limit pasażerów w transporcie publicznym. Z kolei od 25 maja maturzyści i uczniowie klas ósmych będą mieć możliwość (...)

Etap odpowiedzialności przedłużony do 31 stycznia

Etap odpowiedzialności przedłużony do 31 stycznia

Jak poinformował rząd, trudna sytuacja w Europie dotycząca COVID-19 oraz wciąż wysoka liczba osób w szpitalach i pod respiratorami w Polsce powodują, że konieczne jest przedłużenie obowiązujących obostrzeń związanych z pandemią do 31 stycznia. Pamiętajmy, że od naszej wspólnej (...)

Nowa normalność – wytyczne dla fryzjerów, kosmetyczek i gastronomii

Nowa normalność – wytyczne dla fryzjerów, kosmetyczek i gastronomii

18 maja br. rząd rozpoczyna 3 etap odmrażania polskiej gospodarki. Tym razem otwiera branżę beauty – usługi kosmetyczne i fryzjerskie oraz branżę gastronomiczną. Ministerstwo Rozwoju, w porozumieniu z Głównym Inspektoratem Sanitarnym oraz przedstawicielami branż i ekspertami, (...)

Kultura w 3 etapie znoszenia ograniczeń

Kultura w 3 etapie znoszenia ograniczeń

Kina plenerowe, plany filmowe, próby, nagrania oraz indywidualne lekcje Dopuszczenie do działalności kin plenerowych (w tym samochodowych), wznowienie prac na planach filmowych z uwzględnieniem rygorów sanitarnych, możliwość prowadzenia prób i ćwiczeń, jak również (...)

Strategia walki z epidemią koronawirusa na jesień

Strategia walki z epidemią koronawirusa na jesień

Lato dobiega końca. Przed nami coraz chłodniejsze dni. W okresie jesienno-zimowym łatwiej o infekcję górnych dróg oddechowych i grypę. Nadal walczymy z pandemią koronawirusa. Podobieństwo objawów COVID-19 do innych infekcji sprawia, że przeciwdziałanie rozprzestrzenianiu (...)

Szczepienia przeciw COVID-19 osób w wieku 40-59 lat

Szczepienia przeciw COVID-19 osób w wieku 40-59 lat

Rozpoczęły się szczepienia przeciw COVD-19 osób w wieku 40-59 lat. Ci, którzy zgłosili chęć zaszczepienia, już zapisują się na termin. Pozostali będą zapisywać się na szczepienie według harmonogramu. Początek rejestracji dla grup wiekowych Data rejestracji Grupa wieku 12 kwietnia rocznik 1962 13 kwietnia rocznik 1963 14 kwietnia rocznik 1964 15 kwietnia rocznik 1965 16 kwietnia rocznik 1966 17 kwietnia rocznik 1967 19 kwietnia rocznik 1968 20 kwietnia rocznik 1969 21 kwietnia rocznik 1970 22 kwietnia rocznik 1971 23 kwietnia rocznik 1972 24 kwietnia rocznik 1973 Jeżeli (...)

Kolejny etap odmrażania gospodarki

Kolejny etap odmrażania gospodarki

Nowe zasady zasłaniania nosa i ust, otwarte kina i siłownie – wchodzimy w kolejny etap odmrażania Przed nami czwarty etap znoszenia ograniczeń związanych z COVID-19. Od 30 maja nie musimy zasłaniać nosa i ust w otwartej przestrzeni – ale tylko pod warunkiem, że możemy zachować 2 (...)

Zmienione zasady bezpieczeństwa od 6 czerwca

Zmienione zasady bezpieczeństwa od 6 czerwca

W związku ze zmniejszającą się liczbą zachorowań na COVID-19 od 6 czerwca br. łagodzone będą kolejne obostrzenia. Co ważne do 25 czerwca zostają przedłużone dotychczasowe zasady bezpieczeństwa. ##baner## Od 6 czerwca br. kolejny etap znoszenia obostrzeń - „Od 6 czerwca w spotkaniach (...)

Kompleksowy plan działania rządu na nadchodzący czas

Kompleksowy plan działania rządu na nadchodzący czas

100 dni solidarności w walce z COVID-19 Rząd zdecydował się na otwarcie całego sektora handlowego – to odważny ruch. Plan działań na okres od 28 listopada do 18 stycznia jest trudny, ale bardzo dobrze przemyślany i realistyczny – mówił o planie dot. odmrażania gospodarki (...)

Znoszenie ograniczeń związanych z epidemią

Znoszenie ograniczeń związanych z epidemią

Nowa normalność: etapy znoszenia ograniczeń związanych z COVID-19 Od 20 kwietnia zmienią się niektóre zasady bezpieczeństwa. Zakupy w sklepie zrobi w jednym czasie więcej osób, do lasu i parku wejdziemy w celach rekreacyjnych, a młodzież powyżej 13. roku życia będzie mogła (...)

Nadchodzi trzeci etap łagodzenia obostrzeń

Nadchodzi trzeci etap łagodzenia obostrzeń

Już od 18 maja będziemy mogli skorzystać z usług fryzjera i kosmetyczki, a także pójść do restauracji i kawiarni. Zwiększony zostanie również limit pasażerów w transporcie publicznym. Z kolei od 25 maja maturzyści i uczniowie klas ósmych będą mieć możliwość (...)

Etap odpowiedzialności przedłużony do 31 stycznia

Etap odpowiedzialności przedłużony do 31 stycznia

Jak poinformował rząd, trudna sytuacja w Europie dotycząca COVID-19 oraz wciąż wysoka liczba osób w szpitalach i pod respiratorami w Polsce powodują, że konieczne jest przedłużenie obowiązujących obostrzeń związanych z pandemią do 31 stycznia. Pamiętajmy, że od naszej wspólnej (...)

Nowa normalność – wytyczne dla fryzjerów, kosmetyczek i gastronomii

Nowa normalność – wytyczne dla fryzjerów, kosmetyczek i gastronomii

18 maja br. rząd rozpoczyna 3 etap odmrażania polskiej gospodarki. Tym razem otwiera branżę beauty – usługi kosmetyczne i fryzjerskie oraz branżę gastronomiczną. Ministerstwo Rozwoju, w porozumieniu z Głównym Inspektoratem Sanitarnym oraz przedstawicielami branż i ekspertami, (...)

Kultura w 3 etapie znoszenia ograniczeń

Kultura w 3 etapie znoszenia ograniczeń

Kina plenerowe, plany filmowe, próby, nagrania oraz indywidualne lekcje Dopuszczenie do działalności kin plenerowych (w tym samochodowych), wznowienie prac na planach filmowych z uwzględnieniem rygorów sanitarnych, możliwość prowadzenia prób i ćwiczeń, jak również (...)

Strategia walki z epidemią koronawirusa na jesień

Strategia walki z epidemią koronawirusa na jesień

Lato dobiega końca. Przed nami coraz chłodniejsze dni. W okresie jesienno-zimowym łatwiej o infekcję górnych dróg oddechowych i grypę. Nadal walczymy z pandemią koronawirusa. Podobieństwo objawów COVID-19 do innych infekcji sprawia, że przeciwdziałanie rozprzestrzenianiu (...)

Szczepienia przeciw COVID-19 osób w wieku 40-59 lat

Szczepienia przeciw COVID-19 osób w wieku 40-59 lat

Rozpoczęły się szczepienia przeciw COVD-19 osób w wieku 40-59 lat. Ci, którzy zgłosili chęć zaszczepienia, już zapisują się na termin. Pozostali będą zapisywać się na szczepienie według harmonogramu. Początek rejestracji dla grup wiekowych Data rejestracji Grupa wieku 12 kwietnia rocznik 1962 13 kwietnia rocznik 1963 14 kwietnia rocznik 1964 15 kwietnia rocznik 1965 16 kwietnia rocznik 1966 17 kwietnia rocznik 1967 19 kwietnia rocznik 1968 20 kwietnia rocznik 1969 21 kwietnia rocznik 1970 22 kwietnia rocznik 1971 23 kwietnia rocznik 1972 24 kwietnia rocznik 1973 Jeżeli (...)

Nowi Counsels w Lovells

Nowi Counsels w Lovells

Justyna Szwech i Piotr Łaska z Departamentu Nieruchomości warszawskiego biura Lovells zostali mianowani na stanowisko Counsel. Radca prawny Justyna Szwech ma bogate doświadczenie w zakresie polskiego prawa cywilnego i prawa budowlanego. Karierę zawodową rozpoczynała w Ministerstwie Budownictwa, (...)

Nowi Counsels w Lovells

Nowi Counsels w Lovells

Justyna Szwech i Piotr Łaska z Departamentu Nieruchomości warszawskiego biura Lovells zostali mianowani na stanowisko Counsel. Radca prawny Justyna Szwech ma bogate doświadczenie w zakresie polskiego prawa cywilnego i prawa budowlanego. Karierę zawodową rozpoczynała w Ministerstwie Budownictwa, (...)

Black Friday, Cyber Monday - nie daj się oszukać

Black Friday, Cyber Monday - nie daj się oszukać

70 proc. zniżki na wszystko? Drugi produkt gratis? Ruszyły wyprzedaże! Konsumencie – nie daj się oszukać. Sprawdź, na co należy zwrócić uwagę podczas zakupów. Śledź kampanię UOKiK na Twitterze! Już za kilka dni odbędzie się Black Friday - święto wyprzedaży. (...)

Co nowego w podatku dochodowym od osób prawnych?

Co nowego w podatku dochodowym od osób prawnych?

Najważniejsze zmiany w CIT od 1 stycznia 2018 r. Z dniem 1 stycznia 2018 r. weszło w życie wiele zmian do ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (zwanej dalej „ustawą o CIT"). Wprowadziła je przede wszystkim ustawa z dnia 27 października 2017 (...)

Jak przygotować się do przedświątecznych zakupów?

Jak przygotować się do przedświątecznych zakupów?

  Jakie zakupy przedświąteczne się szykują?Tydzień poprzedzający Święta Wielkiej Nocy to nie tylko Wielki Tydzień, ale także okres wzmożonych zakupów przedświątecznych. W tej kwestii nic się nie zmienia i nawet panujący od dłuższego czasu kryzys gospodarczy nie wpływa (...)

4 etap odmrażania polskiej gospodarki

4 etap odmrażania polskiej gospodarki

Rząd przygotowuje wytyczne dot. eventów, ślubów i parków rozrywki MR prowadzi konsultacje ws. wytycznych dla branż, które czekają na odmrożenie, m.in. eventowej, ślubnej oraz z właścicielami parków rozrywki. Zakończyło już rozmowy ws. wytycznych dotyczących (...)

PIT i CIT do poprawki!

PIT i CIT do poprawki!

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, przedłożony (...)

Policja zabezpieczyła dziewięć tysięcy sztuk podrabianych perfum

Policja zabezpieczyła dziewięć tysięcy sztuk podrabianych perfum

Ponad dziewięć tysięcy sztuk perfum różnej pojemności i wartości szacunkowej ponad 53 tys. złotych zabezpieczyli stołeczni policjanci w pojazdach zaparkowanych przed centrum handlowym w Wólce Kosowskiej. Zabezpieczony asortyment był oznaczony zastrzeżonymi znakami towarowymi. Za (...)

Zmiany w prawie budowlanym są niewystarczające

Zmiany w prawie budowlanym są niewystarczające

Ministerstwo Infrastruktury zapowiada, że zrezygnuje z zasady, że roboty budowlane można rozpocząć dopiero po ostatecznej decyzji o pozwoleniu na budowę. Prawnicy mają jednak nadal sporo zastrzeżeń. Jak informuje Dziennik Gazeta Prawna, nowy projekt zakłada, że budowę będzie można rozpocząć (...)

Plany inwestycyjne grupy IKEA w Polsce

Plany inwestycyjne grupy IKEA w Polsce

Plany inwestycyjne IKEA w Polsce sięgające 6 mld zł w najbliższych 8 latach - to główny temat rozmowy wicepremiera, ministra gospodarki Waldemara Pawlaka z Ingvarem Kampradem założycielem firmy IKEA. Spotkanie odbyło się 19 stycznia br. w Ministerstwie Gospodarki. Grupa IKEA rozważa kolejne (...)

Przy okazji Świąt pamiętajmy o bezpieczeństwie

Przy okazji Świąt pamiętajmy o bezpieczeństwie

Okres przedświąteczny to czas zakupów, wyjazdów z domu oraz związanego z tym zamieszania. Dla policjantów to czas wzmożonej pracy. Na ulicach miast pojawi się więcej patroli policyjnych, a wszystko po to, aby zwiększyć nasze bezpieczeństwo w czasie wielkiej zakupowej gonitwy. (...)

Wyjaśnienia dotyczące ograniczeń handlu w niedziele i święta

Wyjaśnienia dotyczące ograniczeń handlu w niedziele i święta

11 marca przypada pierwsza niedziela z ograniczeniem handlu. W związku z wątpliwościami, które pojawiają się wśród przedsiębiorców oraz konsumentów przedstawiamy wyjaśnienia PIP i resortu pracy w tej sprawie. Nowe przepisy 1 marca 2018 r. weszła w życie ustawa ograniczająca (...)

Ograniczenie handlu w niedziele

Ograniczenie handlu w niedziele

1 marca br. wchodzą w życie przepisy ograniczające handel w niedziele. Pierwsza niedziela bez handlu przypada 11 marca br. Zmiany wprowadzane są stopniowo. W 2018 r. w każdym miesiącu handlowe będą po dwie niedziele, w 2019 r. - po jednej na miesiąc, a od 2020 r. handlować będzie (...)

Rząd za zakazem handlu w niedziele, ale z wyjątkami!

Rząd za zakazem handlu w niedziele, ale z wyjątkami!

Tematem posiedzenia Rady Ministrów 21 marca 2017 r. był m.in. obywatelski projekt ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele. Rząd pozytywnie zaopiniował tę propozycję, przekazując jednak swoje uwagi do zmian.     Gdzie ma być zakazany handel w niedziele? Zgodnie z obywatelską (...)

Nabycie niektórych rodzajów usług i praw a koszty

Nabycie niektórych rodzajów usług i praw a koszty

Koszty uzyskania przychodów związanych z nabyciem niektórych rodzajów usług i praw Poniższe wyjaśnienie dotyczy nowych przepisów art. 15e ustawy z dnia 15 lutego 1992  r. o podatku dochodowym od osób prawnych, które weszły w życie 1 stycznia 2018 (...)

Przekształcanie budynków biurowych i handlowych na cele mieszkalne

Przekształcanie budynków biurowych i handlowych na cele mieszkalne

Potrzeba więcej mieszkań... Rząd chce reagować na sytuację, jaka ma miejsce na rynku nieruchomości. W Ministerstwie Rozwoju i Technologii pracuje się nad kolejnym rozwiązaniem, które zwiększy dostępność mieszkań i umożliwi w większym stopniu wykorzystanie pustych powierzchni biurowych (...)

Od 26 kwietnia łagodzenie obostrzeń w 11 województwach

Od 26 kwietnia łagodzenie obostrzeń w 11 województwach

Otwarte salony fryzjerskie i kosmetyczne oraz częściowy powrót dzieci do szkół Rząd twierdzi, że odpowiedzialność Polaków i coraz większa liczba osób zaszczepionych przeciw COVID-19 przynoszą coraz lepsze efekty. Dzięki temu, od 26 kwietnia, może poluzować część (...)

Obostrzenia do 25 kwietnia i 3 maja

Obostrzenia do 25 kwietnia i 3 maja

19 kwietnia otwierane zostają żłobki i przedszkola, ale obowiązujące obostrzenia przedłużono do 25 kwietnia. Hotele nieczynne do 3 maja włącznie Wciąż odnotowujemy dużą liczbę zajętych respiratorów i łóżek w szpitalach, a także zgonów z powodu COVID-19. Jak twierdzi (...)

Obowiązujące obostrzenia przedłużone do 18 kwietnia

Obowiązujące obostrzenia przedłużone do 18 kwietnia

Szpitale z małymi rezerwami łóżek i respiratorów Choć od kilku dni odnotowujemy mniejszą liczbę zakażeń, to sytuacja w szpitalach wciąż jest bardzo trudna. Każdego dnia przybywają pacjenci wymagający hospitalizacji, a także pomocy respiratorów. Dlatego rząd przedłuża (...)

Bieżące obostrzenia

Bieżące obostrzenia

Od 30 marca nowe zasady dotyczące kwarantanny dla przyjeżdżających do Polski Sytuacja związana ze zwiększoną liczbą zachorowań na COVID-19 jest bardzo dynamiczna. Dotyczy nie tylko Polski, ale także innych krajów europejskich, np. Niemiec. Dlatego ujednolicono zasady kwarantanny, zarówno (...)

Umowa o partnerstwie gospodarczym między Unią Europejską a Japonią

Umowa o partnerstwie gospodarczym między Unią Europejską a Japonią

1 lutego 2019 r. weszła w życie umowa o partnerstwie gospodarczym między Unią Europejską a Japonią (ang. The Agreement between the European Union and Japan for an Economic Partnership, tzw. Umowa EPA). Co reguluje umowa o partnerstwie gospodarczym między Unią Europejską a Japonią (EPA)? Umowa (...)

Zapytaj prawnika:

Dodaj załącznikDodaj załącznik

Oświadczenia i zgody RODO:


PORADY PRAWNIKA

Mandat karny a przepisy porządkowe

Mandat karny a przepisy porządkowe

5 czerwca 2006 r weszło w życie rozporządzenia MSWiA (Dz.U. 2006 r. Nr 94, poz. 653) w sprawie warunków uprawiania turystyki, sportu, polowań i połowu ryb w strefie nadgranicznej, nakazujące powiadamianie właściwej Placówki Straży Granicznej o zamiarze np. wędkowania na wodach granicznych (...)

Obowiązek uzyskania pozwolenia na użytkowanie

Obowiązek uzyskania pozwolenia na użytkowanie

W 2002 roku kupiłem działkę budowlaną zabudowaną budynkiem usługowym, którego budowa zgodnie ze wszystkimi uzgodnieniami, dokumentami i zezwoleniami rozpoczęła się w 1998 roku. Po roku w 1999 w/g dziennika budowy przystąpiono do jego użytkowania w formie uruchomienia traka do cięcia granitu (...)

Mandat karny a przepisy porządkowe

Mandat karny a przepisy porządkowe

5 czerwca 2006 r weszło w życie rozporządzenia MSWiA (Dz.U. 2006 r. Nr 94, poz. 653) w sprawie warunków uprawiania turystyki, sportu, polowań i połowu ryb w strefie nadgranicznej, nakazujące powiadamianie właściwej Placówki Straży Granicznej o zamiarze np. wędkowania na wodach granicznych (...)

Obowiązek uzyskania pozwolenia na użytkowanie

Obowiązek uzyskania pozwolenia na użytkowanie

W 2002 roku kupiłem działkę budowlaną zabudowaną budynkiem usługowym, którego budowa zgodnie ze wszystkimi uzgodnieniami, dokumentami i zezwoleniami rozpoczęła się w 1998 roku. Po roku w 1999 w/g dziennika budowy przystąpiono do jego użytkowania w formie uruchomienia traka do cięcia granitu (...)

Budowa w granicy

Budowa w granicy

Zgodnie z projektem i pozwoleniem na budowę wykonano budynek mieszkalny w granicy działki. Jaki element budynku powinien być w granicy (ława fundamentowa, zewnętrzna krawędź konstrukcji ściany, ściana otynkowana, czy wraz z ociepleniem i tynkiem)? Co w przypadku późniejszego docieplania (20 (...)

Budynek gospodarczy a odległość od sąsiada

Budynek gospodarczy a odległość od sąsiada

Chcę postawić budynek gospodarczy o wymiarach 6/4 metry z gotowych, rozbieralnych elementów betonowych (słupki i wpuszczane płyty). Słupki mają wysokość 2,7 m, które wkopuje się na 0,7 m w ziemię. Konstrukcję zamierzam przykryć dachem dwuspadowym z tradycyjna więźbą drewnianą i pokrycie (...)

Warunki techniczne przewodu kominowego

Warunki techniczne przewodu kominowego

Uważam, że podwyższenie komina na optymalną wysokość w domu jednorodzinnym, opalanym drewnem przez sąsiada, umożliwi wyniesienie dymu na odpowiednią wysokość i zapobiegnie: snuciu się dymu po mojej działce w okresie jesienno zimowym (zbyt bliskie i niefortunne usytuowanie budynków), przenikaniu (...)

Odległości w prawie budowlanym

Odległości w prawie budowlanym

Sąsiedni budynek jednorodzinny w moim przekonaniu nie ma zachowanej odległości od granic sąsiednich działek. Czy jeśli w pozwoleniu budowlanym jest określona odległość to dotyczy ona odległości od ścian budynku? Czy balkony i okapy mogą "wisieć" nad przepisową odległością? Czy powołane (...)

Odległość balkonu i schodów od działki sąsiada

Odległość balkonu i schodów od działki sąsiada

O ile mogę zmniejszać odległość domu od granicy działki (4 metry) - balkony, okapy i schody? Odległość 4 metrów od granicy sąsiedniej działki mierzy się w poziomie od najbliższej krawędzi zewnętrznej otworu drzwiowego lub okiennego znajdującego się w ścianie domu lub w połaci (...)

Budowa w granicy

Budowa w granicy

Zgodnie z projektem i pozwoleniem na budowę wykonano budynek mieszkalny w granicy działki. Jaki element budynku powinien być w granicy (ława fundamentowa, zewnętrzna krawędź konstrukcji ściany, ściana otynkowana, czy wraz z ociepleniem i tynkiem)? Co w przypadku późniejszego docieplania (20 (...)

Budynek gospodarczy a odległość od sąsiada

Budynek gospodarczy a odległość od sąsiada

Chcę postawić budynek gospodarczy o wymiarach 6/4 metry z gotowych, rozbieralnych elementów betonowych (słupki i wpuszczane płyty). Słupki mają wysokość 2,7 m, które wkopuje się na 0,7 m w ziemię. Konstrukcję zamierzam przykryć dachem dwuspadowym z tradycyjna więźbą drewnianą i pokrycie (...)

Warunki techniczne przewodu kominowego

Warunki techniczne przewodu kominowego

Uważam, że podwyższenie komina na optymalną wysokość w domu jednorodzinnym, opalanym drewnem przez sąsiada, umożliwi wyniesienie dymu na odpowiednią wysokość i zapobiegnie: snuciu się dymu po mojej działce w okresie jesienno zimowym (zbyt bliskie i niefortunne usytuowanie budynków), przenikaniu (...)

Odległości w prawie budowlanym

Odległości w prawie budowlanym

Sąsiedni budynek jednorodzinny w moim przekonaniu nie ma zachowanej odległości od granic sąsiednich działek. Czy jeśli w pozwoleniu budowlanym jest określona odległość to dotyczy ona odległości od ścian budynku? Czy balkony i okapy mogą "wisieć" nad przepisową odległością? Czy powołane (...)

Odległość balkonu i schodów od działki sąsiada

Odległość balkonu i schodów od działki sąsiada

O ile mogę zmniejszać odległość domu od granicy działki (4 metry) - balkony, okapy i schody? Odległość 4 metrów od granicy sąsiedniej działki mierzy się w poziomie od najbliższej krawędzi zewnętrznej otworu drzwiowego lub okiennego znajdującego się w ścianie domu lub w połaci (...)

Zwrot opakowań zwrotnych

Zwrot opakowań zwrotnych

Sklep odmówił mi przyjęcia opakowań zwrotnych ponieważ więcej oddawałem niż kupowałem tego produktu. Wynikło to z faktu, że opakowania gromadzę i nie chce mi się za każdym razem brać butelek do sklepu. Kierownik zażyczył sobie paragonów zakupu których nie przechowuję. Jakie przepisy (...)

Zwrot opakowań zwrotnych

Zwrot opakowań zwrotnych

Sklep odmówił mi przyjęcia opakowań zwrotnych ponieważ więcej oddawałem niż kupowałem tego produktu. Wynikło to z faktu, że opakowania gromadzę i nie chce mi się za każdym razem brać butelek do sklepu. Kierownik zażyczył sobie paragonów zakupu których nie przechowuję. Jakie przepisy (...)

Mąż nie chce się ze mną dzielić pieniędzmi z utargu.

Mąż nie chce się ze mną dzielić pieniędzmi z utargu.

W raz z moim mężem od pięciu lat mamy sklep odzieżowy. Teraz jesteśmy w trakcie rozwodu, mój mąż nie chce dawać mi pieniędzy z utargu. Sklep jest zarejestrowany na niego. Co mam w takiej sytuacji zrobić? Sporządzoną dla Pani opinię prawną przygotowaliśmy na podstawie przepisów (...)

Wyłudzenie bezzwrotnej dotacji przez bezrobotnego

Wyłudzenie bezzwrotnej dotacji przez bezrobotnego

Bezrobotny otrzymał chyba z urzędu miejskiego 10 tys. zł. dotacji na otwarcie i rozwój własnej firmy - sklepu motoryzacyjnego. Firmy jednak nie prowadzi. Rzekomy sklep jest cały czas zamknięty od samego początku czyli od kilku miesięcy. Osoba ta zapewne pracuje gdzieś na czarno a komputer który (...)

Zezwolenie na sprzedaż napojów alkoholowych

Zezwolenie na sprzedaż napojów alkoholowych

Do niedawna w moim mieście funkcjonował sklep z piwem na wynos. Wiosną został zamknięty, a na jego miejsce powstał nowy. W sklepie tym sprzedaje się piwo od rana do północy, a nawet i dłużej. Wieczorami schodzą się całe grupy alkoholików, by wypijać tam swoje ulubione trunki, a potem (...)

Informacja o zamknięciu sklepu

Informacja o zamknięciu sklepu

Moja bratowa prowadzi sklep sama, bez pomocy. Musi często wyjeżdżać lub wcześniej zamykać. Czy są jakieś przepisy dotyczące informowania o wcześniejszym zamknięciu lub całkowitym zamknięciu sklepu w danym dniu i jeśli tak, to kogo należy informować? Wcześniej było ustalone, że sklep (...)

Mąż nie che się ze mną dzielić pieniędzmi z utargu.

Mąż nie che się ze mną dzielić pieniędzmi z utargu.

Jestem w trakcie rozwodu z moim mężem. Oboje przez wiele lat prowadziliśmy firmę (firma jest na niego). Odkąd złożyłam wniosek rozwodowy, mój mąż nie chce wypłacać mi pieniędzy z utargu. Co powinnam zrobić? Sporządzoną dla Pani opinię prawną przygotowaliśmy na podstawie przepisów (...)

Roszczenia przeciwko sąsiadowi emitującemu hałas

Roszczenia przeciwko sąsiadowi emitującemu hałas

Jakie roszczenia przysługują mi jako właścicielowi sąsiadującej nieruchomości przeciwko osobie, która emitując ze swojej nieruchomości hałas ( sklep emitujący głośne reklamy i muzykę ) przekraczający określone normy narusza moją własność? W jakich sytuacjach możliwe jest ukaranie (...)

Rozwiązanie spółki cywilnej a VAT

Rozwiązanie spółki cywilnej a VAT

Prowadzimy sklep motoryzacyjny, który jest spółką cywilną (ojciec i syn) mamy po 50% udziałów. Obecnie ojciec chce wyjść ze spółki (nie będzie prowadził dalej żadnej działalności gospodarczej). Syn dalej będzie prowadził sklep, lecz w pojedynkę. Jesteśmy płatnikami VAT, mamy kasę (...)

Stosowanie przepisów SANEPID-u

Stosowanie przepisów SANEPID-u

Prowadzę niewielki sklep spożywczy. Jak praktycznie powinna wyglądać dokumentacja dotycząca systemu kontroli wewnętrznej, oraz systemu stosowania dobrej praktyki higienicznej? Znam treść rozporządzeń dotyczących tych kwestii, nie wiem jak zastosować te przepisy w praktyce. Przepisy nie (...)

Zakaz palenia tytoniu na terenie zakładu a BHP

Zakaz palenia tytoniu na terenie zakładu a BHP

W regulaminie pracy umieściłem zapis o zakazie palenia papierosów w czasie pracy na terenie całego zakładu (sklep spożywczy). W momencie rozmowy kwalifikacyjnej o tym mówię, a także przypominam podczas podpisywania umowy o pracę. Dodatkowo pracownik podpisuje, że zapoznał się z regulaminem (...)

Co zrobić w przypadku braku zgody na otwarcie sklepu monopolowego?

Co zrobić w przypadku braku zgody na otwarcie sklepu monopolowego?

Jestem właścicielem lokalu w budynku wielorodzinnym. Chciałem w nim otworzyć sklep monopolowy. Pojawił się jednak, jeden poważny problem, wspólnota mieszkaniowa nie wyraziła zgody. Co w takiej sytuacji powinienem zrobić? Czy w takiej sytuacji po przez proces sądowy mogę cofnąć decyzję (...)

Zatrudnienie po urlopie wychowawczym

Zatrudnienie po urlopie wychowawczym

Pracownica przebywa na urlopie wychowawczym i w dniu 14.10.2008 powraca z niego. Pracodawca w miejscowości X miał 2 sklepy, a w miejscowości Y 1 sklep. Pracownica pracowała w miejscowości X w sklepie, który w roku 2007 został zlikwidowany (miejsce zamieszkania pracownicy to miejscowość X), w (...)

Sklep internetowy z odzieżą

Sklep internetowy z odzieżą

Posiadam 2 sklepy firmowe i zakład produkcyjny, mam zamiar otworzyć sklep internetowy. Czy takie przedsięwzięcie wiąże się z uzyskaniem jakichś zezwoleń i dokumentów? Jak wygląda to od strony prawnej, formalnej (nie będzie to handel alkoholem ani artykułami, na które są potrzebne odrębne (...)

Sklep monopolowy w lokalu spółdzielni mieszkaniowe

Sklep monopolowy w lokalu spółdzielni mieszkaniowe

Na parterze bloku, w którym mieszkam, powstaje całodobowy sklep monopolowy. Chciałabym zapytać o zasady wydawania koncesji na taki sklep. Czy spółdzielnia mieszkaniowa ma obowiązek poinformować o tym mieszkańców i zapytać ich o zgodę? Druga część mojego pytania dotyczy zasad lokalizacji (...)

Wymagana powierzchnia sklepu

Wymagana powierzchnia sklepu

Czy są przepisy regulujące wielkość powierzchni sklepu do liczby pracowników na danej zmianie. Jakie to liczby (chodzi tutaj głównie o sklepy spożywcze)? Na podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 28 lutego 2000 r. w sprawie warunków sanitarnych oraz zasad przestrzegania higieny przy (...)

Handel rzeczami nowymi i używanymi

Handel rzeczami nowymi i używanymi

Pan X otwiera działalność gospodarczą - sklep-komis z rzeczami używanymi i nowymi. Część towaru ma być sprowadzana z Niemiec (używanych), a część towarów nowych zakupiona w Polsce od hurtowników i importerów. Czy zgodnie z literą prawa polskiego Pan X będzie mógł sprzedawać w swoim (...)