Coroczne zebranie ogółu właścicieli lokali w dużych wspólnotach mieszkaniowych

Jednym z podstawowych obowiązków zarządu lub zarządcy, któremu zarząd nieruchomością wspólną powierzono w sposób określony w art. 18 ust. 1 ustawy o własności lokali (dalej: u.w.l.), jest zwołanie zebrania ogółu właścicieli lokali co najmniej raz w roku, nie później niż w pierwszym kwartale każdego roku (art. 30 ust. 1 pkt.3) u.w.l.). Należy w tym miejscu podkreślić, iż jedynie sama czynność „zwołania” powinna mieć miejsce nie później niż w pierwszym kwartale każdego roku. Natomiast dzień na jaki zebranie zostało zwołane, może przypadać po pierwszym kwartale danego roku.

O zebraniu ogółu właścicieli lokali zarząd lub zarządca, któremu zarząd nieruchomością wspólną powierzono w sposób określony w art. 18 ust. 1 u.w.l., zawiadamia każdego właściciela lokalu na piśmie przynajmniej na tydzień przed terminem zebrania (art. 32 ust. 1 u.w.l.). W zawiadomieniu należy podać dzień, godzinę, miejsce i porządek obrad. W wypadku zamierzonej zmiany we wzajemnych prawach i obowiązkach właścicieli lokali należy wskazać treść tej zmiany (art. 32 ust. 2 u.w.l.).

Jeśli zarząd lub zarządca, któremu zarząd nieruchomością wspólną powierzono w sposób określony w art. 18 ust. 1 u.w.l. nie dopełni czynności zwołania zebrania ogółu właścicieli lokali co najmniej raz w roku, nie później niż w pierwszym kwartale każdego roku, zebranie coroczne może zwołać każdy z właścicieli (art. 30 ust. 1a u.w.l.).

Pamiętać należy, iż obowiązkowo w porządku obrad każdego corocznego zebrania ogółu właścicieli lokali powinny się znaleźć takie punkty jak:

1)  uchwalenie rocznego planu gospodarczego zarządu nieruchomością wspólną i opłat na pokrycie kosztów zarządu;

2)  ocena pracy zarządu lub zarządcy, któremu zarząd nieruchomością wspólną powierzono w sposób określony w art. 18 ust. 1;

3)  sprawozdanie zarządu i podjęcie uchwały w przedmiocie udzielenia mu absolutorium (art. 30 ust. 2 u.w.l.)

Powyższe punkty porządku obrad nie stanowią jednak katalogu zamkniętego. Tym samym możliwe jest poszerzenie porządku obrad corocznego zebrania ogółu właścicieli lokali o dodatkowe punkty obrad, które w sytuacji faktycznej i prawnej danej wspólnoty są konieczne lub pożądane. Wydaje się także uzasadniony względami ekonomicznymi, prawnymi i proceduralnymi, pogląd, iż możliwe jest dodanie do porządku obrad corocznego zebrania ogółu właścicieli lokali, punktów zgłoszonych na wniosek właścicieli lokali dysponujących co najmniej 1/10 udziałów w nieruchomości wspólnej.


Joanna Bacior

Radca Prawny

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • współwłaściciel 2021-04-13 14:04:52

    Problem, iż jest powiadomienie o zwołaniu zebrania i nawet program uchwał ale przed zebraniem brak dostępu do tych uchwał, żeby je skonsultować, zweryfikować, ?, ze stosownymi uprawnieniami współwłaściciela.


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika