Emeryt i rencista dostanie dodatek

25 czerwca 2005 r. wchodzi w życie ustawa uchwalona 20 maja 2005 ustawa o dodatku pieniężnym dla niektórych emerytów, rencistów i osób pobierających świadczenie przedemerytalne albo zasiłek przedemerytalny.

Komu będzie przysługiwał omawiany dodatek?

Dodatek pieniężny przysługuje osobom, które w marcu danego roku kalendarzowego mają prawo do:

  1. emerytury, renty z tytułu niezdolności do pracy, w tym renty szkoleniowej, renty rodzinnej,

  2. emerytury rolniczej lub renty rolniczej z tytułu niezdolności do pracy, renty rolniczej szkoleniowej, renty rodzinnej dla członków rodziny rolnika, emerytury i renty z ubezpieczenia społecznego rolników indywidualnych i członków ich rodzin,

  3. świadczeń, o których mowa w ustawie o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych („renta z tytułu niezdolności do pracy” - dla ubezpieczonego, który stał się niezdolny do pracy wskutek wypadku przy pracy lub choroby zawodowej, „renta szkoleniowa” - dla ubezpieczonego, w stosunku do którego orzeczono celowość przekwalifikowania zawodowego ze względu na niezdolność do pracy w dotychczasowym zawodzie spowodowaną wypadkiem przy pracy lub chorobą zawodową, „renta rodzinna” - dla członków rodziny zmarłego ubezpieczonego lub rencisty uprawnionego do renty z tytułu wypadku przy pracy lub choroby zawodowej),

  4. rent, o których mowa w ustawie o zaopatrzeniu z tytułu wypadków lub chorób zawodowych powstałych w szczególnych okolicznościach,

  5. renty socjalnej,

  6. świadczeń, o których mowa w ustawie o zaopatrzeniu emerytalnym żołnierzy zawodowych oraz ich rodzin,

  7. świadczeń, o których mowa ustawie o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy Policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Straży Granicznej, Biura Ochrony Rządu, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Więziennej oraz ich rodzin,

  8. świadczeń, o których mowa w ustawie o kombatantach oraz niektórych osobach będących ofiarami represji wojennych i okresu powojennego,

  9. świadczeń, o których mowa w ustawie o zaopatrzeniu inwalidów wojennych i wojskowych oraz ich rodzin.

Wyżej wymienione osoby (pobierające wskazane świadczenia omawiana nowa ustawa określa mianem "osób uprawnionych".

Co niezwykle istotne, prawo do dodatku przysługuje w latach, w których nie przeprowadzono waloryzacji wskazanych świadczeń. Natomiast w razie zbiegu prawa do więcej niż jednego świadczenia osobie uprawnionej przysługuje jeden dodatek.

W przypadku, gdy do renty rodzinnej uprawnionych jest więcej niż jedna osoba, uprawnionym członkom każdej rodziny, w rozumieniu przepisów o świadczeniach rodzinnych, przysługuje łącznie jeden dodatek.

Jak obliczać wskaźnik dochodowy osoby uprawnionej do omawianego dodatku?

Ustawodawca postanowił, iż wskaźnik dochodowy osoby uprawnionej, pozostającej w związku małżeńskim, o ile osoba ta nie pozostaje w separacji orzeczonej prawomocnym wyrokiem sądu, wynosi 50% łącznych dochodów małżonków. Natomiast wskaźnik dochodowy osoby uprawnionej, nie pozostającej w związku małżeńskim lub pozostającej w separacji orzeczonej prawomocnym wyrokiem sądu jest równy dochodowi tej osoby.

Co należy rozumieć na gruncie omawianej ustawy pod pojęciem dochodu?

Dochód oznacza:

1) przychody podlegające opodatkowaniu na zasadach ogólnych na podstawie przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych, pomniejszone o koszty uzyskania przychodu, należny podatek dochodowy od osób fizycznych, składki na ubezpieczenie społeczne niezaliczone do kosztów uzyskania przychodu oraz składki na ubezpieczenie zdrowotne,
2) deklarowany w oświadczeniu dochód z działalności podlegającej opodatkowaniu na podstawie przepisów o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne,
3) dochody uzyskane z gospodarstwa rolnego,
4) inne dochody określone w ustawie o świadczeniach rodzinnych.

W przypadku gdy osoba uprawniona, jej współmałżonek lub członkowie rodziny utrzymują się z gospodarstwa rolnego, przyjmuje się, że miesięczny dochód tej osoby lub łączny miesięczny dochód współmałżonków albo rodziny z 1 hektara przeliczeniowego odpowiada kwocie ustalonej na podstawie przepisów o pomocy społecznej.

W jakiej wysokości przysługuje dodatek określony omawianą ustawą?

Dodatek przysługuje w wysokości 10% różnicy pomiędzy kwotą przysługującego do tej pory świadczenia, a wskaźnikiem dochodowym osoby uprawnionej lub uprawnionych członków rodziny. W przypadku dokonania lub zmiany warunków podziału renty rodzinnej za miesiąc, w którym dokonywana jest wypłata dodatku, w wyniku zwiększenia liczby osób uprawnionych do renty w danej rodzinie, wysokość dodatku dla tej rodziny ustala się ponownie. Od osoby lub osób, którym uprzednio został wypłacony dodatek, nie dochodzi się różnicy między kwotą wypłaconą a przysługującą w wyniku dokonania lub zmiany warunków podziału. W przypadku gdy kwota przysługującego dodatku jest niższa niż 20 zł, dodatek nie jest przyznawany.

W jakim trybie przyznawany jest omawiany dodatek?

Dodatek wypłaca się osobie uprawnionej na podstawie jej oświadczenia lub na jej wniosek albo na podstawie oświadczenia lub wniosku przedstawiciela ustawowego. Dodatek wypłaca się wraz ze świadczeniem wskazanym powyżej. Organy wypłacające świadczenia w terminie do końca lutego danego roku kalendarzowego informują osoby pobierające te świadczenia o warunkach uzyskania dodatku.

Kto wypłacać będzie dodatek?

Organem wypłacającym jest:
1) Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego,
2) organ rentowy, o którym mowa w ustawie o emeryturach i rentach z FUS,
3) organy emerytalno-rentowe Ministra Obrony Narodowej, Ministra Sprawiedliwości lub ministra właściwego do spraw wewnętrznych i administracji.

Czy organ wypłacający może sprawdzić dochód uprawnionego do dodatku?

Organ wypłacający może wystąpić do urzędu skarbowego o przekazanie informacji o wysokości przychodów objętych podatkiem dochodowym od osób fizycznych lub zryczałtowanym podatkiem dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne lub informacji o opodatkowaniu działalności na zasadzie karty podatkowej w celu dokonania weryfikacji oświadczenia uprawnionego ubiegającego się o dodatek.

Decyzje w sprawie dodatku wydaje i dodatek ten wypłaca organ wypłacający świadczenie. Od decyzji organu wypłacającego przysługują środki odwoławcze przewidziane w przepisach regulujących wypłatę świadczeń podstawowych.

Jakie konsekwencje przewidział ustawodawca w przypadku nienależnie pobranego dodatku?

Osoba, która nienależnie pobrała dodatek jest zobowiązana do jego zwrotu wraz z odsetkami, w wysokości i na zasadach określonych przepisami prawa cywilnego. Za nienależnie pobrany dodatek uważa się dodatek przyznany lub wypłacony na podstawie fałszywych oświadczeń, zeznań lub dokumentów oraz w innych przypadkach świadomego wprowadzenia w błąd przez osobę pobierającą dodatek. Kwoty nienależnie pobranego dodatku podlegają zwrotowi za okres nie dłuższy niż 3 lata kalendarzowe bezpośrednio poprzedzające rok wydania decyzji o zwrocie nienależnie pobranego dodatku. Jednak organ wypłacający może odstąpić od żądania zwrotu kwot nienależnie pobranego dodatku w całości lub w części lub zawiesić dokonanie jego zwrotu na okres nie dłuższy niż 12 miesięcy, jeżeli zachodzą szczególnie uzasadnione   okoliczności.

Pamiętaj, że:

  • Kwota dodatku nie stanowi podstawy wymiaru składek na ubezpieczenie zdrowotne,

  • Gospodarstwo rolne w rozumieniu omawianej ustawy oznacza gospodarstwo rolne w rozumieniu przepisów o podatku rolnym,

  • Roszczenie o nabycie prawa do dodatku przedawnia się z dniem 30 czerwca każdego roku,

  • Z kwoty dodatku nie dokonuje się potrąceń i egzekucji.

Podstawa prawna:

  • Ustawa z dnia 20 maja 2005 r. o dodatku pieniężnym dla niektórych emerytów, rencistów i osób pobierających świadczenie przedemerytalne albo zasiłek przedemerytalny (Dz. U. 2005 r., Nr 102, poz. 852).


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika