Cel gwarancji
Gwarancja bankowa udzielana jest w celu zabezpieczenia wierzytelności beneficjenta gwarancji, jakie przysługują mu przeciwko dłużnikowi na podstawie tzw. stosunku podstawowego. Zabezpieczenie to wzmacnia pozycję beneficjenta gwarancji, gdyż czyni jego wierzytelność wykonalną w większym stopniu. W praktyce obrotu gospodarczego wierzyciele często żądają od swych dłużników takiego zabezpieczenia. Powoduje ono, że w razie spełnienia warunków określonych w gwarancji bankowej, wierzyciel znajdzie zaspokojenie swej wierzytelności bez względu na sytuację finansową dłużnika. Przykładowo, dostawca określonych dóbr może żądać a nawet uzależnić zawarcie umowy od uzyskania przez odbiorcę jego produktów gwarancji bankowej na zabezpieczenie roszczeń producenta z tytułu zapłaty.
Podmioty gwarancji bankowej
Bezpośrednio w stosunku gwarancji bankowej występują dwa podmioty - gwarant oraz beneficjent gwarancji. Gwarancja bankowa powstaje w momencie skierowania przez gwaranta do beneficjenta gwarancji oświadczenia woli w postaci przyjęcia na siebie określonych obowiązków. Zanim to jednak nastąpi, gwarant musi przyjąć zlecenie udzielenia gwarancji bankowej.
Zlecenie gwarancji
Gwarancja bankowa udzielana jest na zlecenie zleceniodawcy. Jest nim najczęściej dłużnik beneficjenta gwarancji. Zwracając się do gwaranta, dłużnik zleca mu udzielenie gwarancji bankowej określonemu podmiotowi – beneficjentowi gwarancji. Otrzymanie przez gwaranta zlecenia udzielenia gwarancji bankowej nie obliguje go jeszcze do udzielenia tej gwarancji. Jednakże danie zlecenia uruchamia ten proces. Podobnie proponowany w zleceniu zakres gwarancji nie wiąże gwaranta. Zakres ten ustalany jest w bezpośrednich negocjacjach pomiędzy gwarantem – którym najczęściej jest bank, a zleceniodawcą gwarancji.
Zlecenie udzielenia gwarancji skierowane do banku przez zleceniodawcę musi nastąpić w formie pisemnej. Wskazywać ono powinno w szczególności:
- nazwisko (nazwę dającego zlecenie i jego adres (siedzibę),
- wierzytelność, która ma być zabezpieczona gwarancją,
- zakres uprawnień i obowiązków banku jako gwaranta,
- osobę uprawnioną do wykonywania w stosunkach z bankiem tych uprawnień (czyli beneficjenta),
- kwotę, do zapłacenia której będzie zobowiązany bank oraz termin, z upływem którego obowiązek ten wygaśnie,
- wysokość obciążających dającego zlecenie zobowiązań wobec banku z tytułu zaciągniętych kredytów i pożyczek pieniężnych oraz uzyskanych gwarancji, akredytyw i poręczeń,
- bank prowadzący rachunek podstawowy lub bieżący dającego zlecenie.
Przyjęcie zlecenia przez bank gwarancyjny uruchamia drugi etap udzielenia gwarancji bankowej – zawarcie umowy.
Umowa gwarancji bankowej
Na podstawie zaakceptowanego przez obie strony (bank i zleceniodawcę gwarancji) zlecenia, podmioty te zawierają pomiędzy sobą umowę o udzielenie gwarancji bankowej. W umowie tej strony określają warunki udzielenia przez bank gwarancji beneficjentowi gwarancji, a w szczególności kwotę gwarantowaną oraz termin, w którym gwarant zobowiązany będzie wobec beneficjenta gwarancji.
W umowie tej bank określa także swoją prowizję za udzielenie gwarancji beneficjentowi gwarancji – i tym samym za wzmocnienie zobowiązania zleceniodawcy gwarancji. Prowizja ta może być określana w różny sposób. Najczęściej stanowi odpowiedni procent kwoty gwarancyjnej. Prowizja może być jednorazowa lub też płatna w określonych okresach, w zależności od terminu obowiązywania gwarancji.
Udzielając gwarancji bankowej, bank – gwarant zaciąga określone zobowiązanie wobec beneficjenta gwarancji. W razie spełnienia określonych warunków bank – gwarant będzie zobowiązany do wypełnienia swych obowiązków wynikających z gwarancji. Dlatego też bank w umowie gwarancyjnej ustanawia odpowiednie zabezpieczenia na swoją rzecz w razie wypełnienia się warunków gwarancji i spełnienia przez bank zobowiązań wynikających z tego tytułu. Rodzaj zabezpieczenia pozostaje w gestii banku – może to być zabezpieczenie osobiste – poręczenie, weksel, rzeczowe – zastaw, hipoteka, a także inne – np. regwarancja (o czym niżej).
Zawarcie umowy gwarancji powoduje obowiązek gwaranta do udzielenia gwarancji beneficjentowi gwarancji. Brak udzielenia gwarancji przez gwaranta uzasadnia roszczenie odszkodowawcze zleceniodawcy gwarancji wobec gwaranta.
Udzielenie gwarancji
Udzielenie gwarancji następuje w formie oświadczenia gwaranta stwierdzonego pismem wydanego beneficjentowi gwarancji. Stosunek gwarancji uważa się za przyjęty wówczas, gdy beneficjent gwarancji przyjmie ten dokument.
Oświadczenie gwaranta powinno zawierać:
- walutę, w jakiej będzie wykonane zobowiązanie pieniężne gwaranta,
- ewentualne poddanie gwarancji jednolitym regułom stosowanym w obrocie międzynarodowym,
- warunki zapłaty i dokumenty stwierdzające spełnienie tych warunków.

Potrzebujesz porady prawnej?
W jaki sposób spółka z o.o. może dokonać zakupu nieruchomości - opinia prawna
Stan faktyczny Jakich procedur i instrumentów należy użyć przed podpisaniem umowy sprzedaży nieruchomości, gdzie kupującym jest spółka z o.o., aby należycie zabezpieczyć swój interes w zakresie uzyskania ceny transakcyjnej przez kupującego w sytuacji, gdy (...)
Podpisujesz kontrakt? Zastanów się nad gwarancją
Gdy zaciągasz kredyt, podpisujesz umowę na dostawę towaru, negocjujesz kontrakt, niewątpliwie przyda ci się gwarancja bankowa albo poręczenie. Twój kontrahent będzie miał do ciebie większe zaufanie. Bo gdybyś nie mógł zrealizować swojego zobowiązania, zrobi to za ciebie bank (...)Gwarancja (...)
OC wprowadzającego sprzęt elektryczny i elektroniczny
Kogo i czego dotyczą nowe przepisy? Zgodnie z obowiązującą ustawą o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym, wprowadzający sprzęt w przypadku: niezawarcia umowy z organizacją odzysku sprzętu elektrycznego i elektronicznego, wygaśnięcia lub rozwiązania umowy z (...)
Gwarancja zapłaty za roboty budowlane
Z dniem 16 kwietnia 2010 roku weszła w życie Ustawa o zmianie Kodeksu cywilnego, która w art. 3 uchyliła Ustawę z dnia 9 lipca 2003 roku o gwarancji zapłaty za roboty budowlane. Obecnie zagadnienia będące przedmiotem uchylonej ustawy zostały przeniesione do Kodeksu cywilnego w art. (...)
Gwarancja zapłaty zabezpieczy wykonawcę
Wykonawca odstąpi od umowy z winy inwestora wtedy, gdy ten odmówi wystawienia żądanej gwarancji zapłaty. Prezydent podpisał nowelizację kodeksu cywilnego z dnia 8 stycznia 2010 roku. Nowe przepisy wejdą w życie 30 dni po ogłoszeniu w Dzienniku Ustaw. Zgodnie z nowelizacją inwestor (...)
Zabezpieczenie mieszkaniowego otwartego rachunku powierniczego
Deweloper ma obowiązek założenia rachunku powierniczego otwartego lub zamkniętego przed rozpoczęciem realizacji inwestycji. Rachunek otwarty niesie za sobą więcej korzyści dla dewelopera, lecz wiąże się z większym ryzykiem dla jego klientów. Jakie są możliwości zabezpieczenia środków (...)
"Gwarancje zapłaty" zabezpieczą wykonawców robót budowlanych
Zmiany w kodeksie cywilnym zapewnią małym i średnim przedsiębiorstwom ochronę przed inwestorem, który zwleka z wypłatą należności za wykonane świadczenia dotyczącego robót budowlanych. Podczas najbliższych obrad Sejmu odbędzie się pierwsze czytanie rządowego projektu (...)
Zastosowanie art. 15 Kodeksu Spółek Handlowych - komentarz do wyroku sądu najwyższego III CZP 69/10
Ustawa z dnia 15 września 2000 roku Kodeks Spółek Handlowych, (dalej: „KSH”), zawiera rozwiązania, których celem jest ochrona interesów spółki i wspólników przed nadużyciami ze strony tzw. funkcjonariuszy spółki – członków (...)
Wadium - zabezpieczenie zamawiającego w postępowaniu o zamówienie publiczne
Kiedy istnieje obowiązek wniesienia wadium? Ustawa nakłada na wykonawców obowiązek wniesienia wadium w przypadku postępowań o zamówienia publiczne, których wartość jest równa lub przekracza kwoty określone w przepisach wydanych na podstawie art. 11 ust. 8 (tzw. progi (...)
Większość zmian wynikających z ustawy z dnia 7 listopada 2008 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw wchodzi w życie 1 grudnia 2008 r. Nowelizacja ma na celu uproszczenie zasad rozliczania podatku VAT i dostosowanie przepisów krajowych (...)
Kiedy istnieje obowiązek wniesienia wadium? Ustawa nakłada na wykonawców obowiązek wniesienia wadium w przypadku postępowań o zamówienia publiczne, których wartość przekracza 60.000 Euro. Dotyczy to postępowań prowadzonych w trybie przetargu nieograniczonego, przetargu (...)
Kiedy istnieje obowiązek wniesienia wadium? Ustawa nakłada na oferentów obowiązek wniesienia wadium w przypadku postępowań o zamówienia publiczne, których wartość przekracza 30.000 Euro. Dotyczy to wyłącznie postępowań prowadzonych w trybach przetargowych, a więc (...)
Najnowsze trendy na rynku turystyki i większe bezpieczeństwo podróżnych?
Projekt ustawy o imprezach turystycznych i powiązanych usługach turystycznych Rządowy projekt ustawy o imprezach turystycznych i powiązanych usługach turystycznych zawiera regulacje mające zwiększyć bezpieczeństwo podróżnych korzystających nie tylko z tradycyjnych biur podróży, (...)
Same cięcia budżetowe nie wystarczą
PKPP Lewiatan pozytywnie ocenia plan rządu zmniejszenia wydatków budżetowych. Musimy jednak podkreślić, że cięcia te nie pomogą przetrwać kryzysu wielu małym i średnim przedsiębiorstwom. Dlatego apelujemy o szybkie działania, które wpłyną na ułatwienie prowadzenia działalności gospodarczej, (...)
Przedsiębiorcy niezadowoleni z gwarancji bankowych
Rząd przyjął we wtorek rozporządzenie do ustawy o gwarancjach i poręczeniach kredytowych dla przedsiębiorstw. Tylko czy firmy będzie na nie stać? - zastanawiają się specjaliści. (...) Organizacje przedsiębiorców, które od miesięcy apelowały do rządu o jak najszybsze wprowadzenie gwarancji, (...)
Rząd podwyższa limity gwarancji bankowych
Do 175 tys. zł będziesz miał jak w banku! Rząd ustalił, że z okładem podwoi gwarancje naszych lokat - do 50 tys. euro. Już za kilkanaście dni. A Narodowy Bank Polski chce zachęcić banki do udzielania kredytów. Wczoraj wieczorem rząd ustalił, że każda lokata w banku będzie miała (...)
Kaucja gwarancyjna w handlu wewnątrzunijnym
Podatnicy, którzy chcą rozpocząć handel z Unią, powinni zaczekać. Za kilka miesięcy zniknie kaucja gwarancyjna, ale ci, którzy ją wpłacą, na zwrot pieniędzy będą czekać nawet rok. Kaucja (250 tys. zł) była jednym z tematów wczorajszego posiedzenia podkomisji nadzwyczajnej do spraw nowelizacji (...)
Stan faktyczny Osoba prowadząca działalność gospodarczą wykonuje w ramach tej działalności urządzenia, na które udziela gwarancji. Jednak działalność powoduje wysokie straty i zamierza ją zlikwidować. Osoba ta zamierza podjąć nową działalność zajmującą się wyłącznie (...)
Wyższe dopłaty do oprocentowania kredytów objętych gwarancją FGR
Rolnicy i przetwórcy sektora rolno-spożywczego do końca 2022 r. mogą skorzystać z wyższych dopłat do oprocentowania kredytów objętych gwarancją Funduszu Gwarancji Rolnych. ##baner## Poziom dopłat Poziom dopłaty został podniesiony z 2 do 5 proc. oprocentowania kredytu w skali (...)
Reklamacja towarów. Kilka rad, jak skutecznie to zrobić
Reklamacja, zwrot zakupionego sprzętu na podstawie ustawy o szczególnych warunkach sprzedaży konsumenckiej, a może rękojmia - z jakich praw przysługujących konsumentom można korzystać, gdy zakupiony towar ulegnie awarii, odbiega od tego co było nam oferowane przy jego zakupie lub po prostu (...)
Stan faktyczny Osoba prowadząca działalność gospodarczą wykonuje w ramach tej działalności urządzenia, na które udziela gwarancji. Jednak działalność powoduje wysokie straty i zamierza ją zlikwidować. Osoba ta zamierza podjąć nową działalność zajmującą się wyłącznie (...)
Wyższe dopłaty do oprocentowania kredytów objętych gwarancją FGR
Rolnicy i przetwórcy sektora rolno-spożywczego do końca 2022 r. mogą skorzystać z wyższych dopłat do oprocentowania kredytów objętych gwarancją Funduszu Gwarancji Rolnych. ##baner## Poziom dopłat Poziom dopłaty został podniesiony z 2 do 5 proc. oprocentowania kredytu w skali (...)
Reklamacja towarów. Kilka rad, jak skutecznie to zrobić
Reklamacja, zwrot zakupionego sprzętu na podstawie ustawy o szczególnych warunkach sprzedaży konsumenckiej, a może rękojmia - z jakich praw przysługujących konsumentom można korzystać, gdy zakupiony towar ulegnie awarii, odbiega od tego co było nam oferowane przy jego zakupie lub po prostu (...)
Gdy przedsiębiorca chce skorzystać z gwarancji na sprzęt... - opinia prawna
Stan faktyczny W ramach prowadzonej przeze mnie działalności gospodarczej zakupiłem notebooka Maxdata od dystrybutora tej firmy Tech Data Sp. z o.o. Notebook, podczas całego czasu eksploatacji nie działał poprawnie. Wielokrotne naprawy gwarancyjne w autoryzowanych serwisach nie przyniosły rezultatu (...)
Kiedy przedsiębiorcy przysługują prawa konsumenta?
Kupującym przysługują różne prawa. Najszerszą ochroną są objęte osoby prywatne – kupujący bez faktury czy rachunku na firmę. Od 1 stycznia 2021 roku przedsiębiorcy mogą korzystać z niektórych instytucji ochrony konsumenckiej. Przeczytaj, czy takie prawa przysługują (...)
Gwarancja ważna, nawet gdy jej nie mamy
W sklepie zapomniano dołączyć do telewizora czy laptopa gwarancję lub źle ją wypełniono? Spokojnie – i tak z niej skorzystasz. Umożliwią to nowe przepisy, które obowiązują od 3 marca. Zmiany sprowadzają się w praktyce do tego, że jeśli sklep udziela gwarancji np. na telefon, (...)
W jaki sposób spółka z o.o. może dokonać zakupu nieruchomości - opinia prawna
Stan faktyczny Jakich procedur i instrumentów należy użyć przed podpisaniem umowy sprzedaży nieruchomości, gdzie kupującym jest spółka z o.o., aby należycie zabezpieczyć swój interes w zakresie uzyskania ceny transakcyjnej przez kupującego w sytuacji, gdy (...)
Ustawa o Funduszu Poręczeń Unijnych
W dniu 12 maja 2004 r. Prezydent podpisał ustawę o Funduszu Poręczeń Unijnych. Ustawa przewiduje utworzenie w ramach Banku Gospodarki Krajowej funduszu, z którego bank będzie udzielał gwarancji lub poręczeń spłaty kredytów lub pożyczek udzielanych przez banki, a także wykonania zobowiązań (...)
Czy kupiona przeze mnie rzecz ma wadę? Z wadą fizyczną mamy do czynienia wówczas, jeśli: rzecz ma cechy, które zmniejszają jej wartość lub użyteczność, rzecz nie ma właściwości, o istnieniu których sprzedawca zapewnił kupującego, rzecz została wydana (...)
Gwarancja zapłaty za roboty budowlane
Z dniem 16 kwietnia 2010 roku weszła w życie Ustawa o zmianie Kodeksu cywilnego, która w art. 3 uchyliła Ustawę z dnia 9 lipca 2003 roku o gwarancji zapłaty za roboty budowlane. Obecnie zagadnienia będące przedmiotem uchylonej ustawy zostały przeniesione do Kodeksu cywilnego w art. (...)
Reklamacja obuwia - nowe zasady od 2015 roku
Problemy z reklamacją obuwia często są wynikiem tego, iż klienci nie znają swoich praw, co skrupulatnie wykorzystują sprzedawcy. Co więcej, przepisy regulujące kwestię reklamacji u sprzedawcy, zmieniły się niedawno - w grudniu 2014 roku - wraz z wprowadzeniem Ustawy o prawach konsumenta. (...)
Warunki techniczne jakie musi spełniać projekt budowlany
Pozwolenie na budowę Aby uzyskać pozwolenie na budowę konieczne jest złożenie wniosku o pozwolenie na budowę. Składa się go do organu architektonieczno-budowlanego, którym jest starostwo powiatowe lub gmina. Wniosek powinien zawierać następujące dokumenty: akt (...)
Gdy przedsiębiorca zawiera umowę o dzieło z osobą prywatną...
Jakie umowy o dzieło są uregulowane w sposób szczególny? Do części umów o dzieło, wyróżnionych zarówno od strony podmiotowej, jak i przedmiotowej, znajdą zastosowanie modyfikacje wynikające z odpowiedniego stosowania przepisów o sprzedaży (...)
Wybrane formy zabezpieczeń dla generalnego wykonawcy inwestycji w umowie o roboty budowlane.
W umowie o roboty budowlane stosuje się różne rodzaje zabezpieczeń dla generalnego wykonawcy inwestycji. Przeważnie jest to gwarancja dobrego wykonania umowy, gwarancja jakości oraz rękojmia. Tylko rękojmia jest uregulowana w kodeksie cywilnym, a pozostałe są kształtowane w sposób (...)
Polski Ład to plan odbudowy naszej gospodarki. Restart podatkowy w #PolskiŁad Ważne miejsce w Polskim Ładzie zajmuje restart podatkowy. Rząd chce, by system podatkowy w Polsce był bardziej sprawiedliwy. Podnosi kwotę wolną do 30 tys. zł i podwyższa limit dla drugiego (...)
Trwają konsultacje społeczne Strategii Demograficznej 2040
Projekt Strategii Demograficznej 2040 Premier Mateusz Morawiecki, Minister Rodziny i Polityki Społecznej Marlena Maląg i Pełnomocnik Rządu do spraw Polityki Demograficznej Barbara Socha zaprezentowali projekt Strategii Demograficznej 2040. Strategia zakłada wyjście z pułapki niskiej dzietności (...)
Wsparcie w ramach mieszkań chronionych, aktywizacja zawodowa opiekunów osób niepełnosprawnych, nowe zadania asystenta rodziny i centra usług w gminach – to niektóre z propozycji zmian w związku z realizacją programu „Za życiem”. Wsparcie osób (...)
Renta dożywotnia pod lupą UOKiK-u. Są pierwsze zarzuty
UOKiK sprawdził jak przestrzegane są prawa seniorów, którzy zdecydowali się przekazać swoje mieszkania w zamian za tzw. rentę dożywotnią. Skontrolowano działania wszystkich przedsiębiorców oferujących takie usługi na polskim rynku – łącznie 37 wzorców umów i 46 przekazów reklamowych. (...)
Renta za mieszkanie. Jest raport UOKiK
UOKiK sprawdził jak przestrzegane są prawa seniorów, którzy zdecydowali się przekazać swoje mieszkania w zamian za tak zwaną rentę dożywotnią. Skontrolowano działania wszystkich przedsiębiorców oferujących takie usługi na polskim rynku - łącznie 37 wzorców umów i 46 przekazów (...)
Kiedy i jak złożyć reklamację?
Czy wiesz, że informacja sprzedawcy - „Po odejściu od kasy reklamacji nie uwzględniamy" - łamie twoje podstawowe prawo konsumenckie? Jak poprawnie złożyć reklamację wadliwego towaru? O jakich terminach pamiętać? - Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów przypomina jak skutecznie (...)