Informacje o zatrudniających się w sądzie lub prokuraturze
Jakie nowe przepisy wchodzą w życie?
Od 27 kwietnia 2008 r. zaczyna obowiązywać rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z dnia 4 marca 2008 r. w sprawie uzyskiwania informacji o osobie ubiegającej się o przyjęcie na staż urzędniczy i osobie zatrudnionej w sądzie lub prokuraturze.
Rozporządzenie to określa szczegółowy sposób i tryb oraz zakres uzyskiwania informacji przez organy Policji o osobie ubiegającej się o przyjęcie na staż urzędniczy, o osobie zatrudnionej w sądzie lub prokuraturze oraz wzór kwestionariusza informacji.
Kogo dotyczy nowe rozporządzenie?
Nowe przepisy dotyczą urzędników oraz innych pracowników zatrudnionych w: sądach powszechnych i wojskowych oraz powszechnych i wojskowych jednostkach organizacyjnych prokuratury. Stosunek pracy z osobą ubiegającą się o przyjęcie na staż urzędniczy nawiązuje się na podstawie umowy o pracę na czas określony. Stosunek pracy z urzędnikiem nawiązuje się zaś na podstawie umowy o pracę na czas nie określony.
Dyrektora sądu apelacyjnego, dyrektora sądu okręgowego oraz kierownika finansowego sądu rejonowego i ich zastępców zatrudnia się na podstawie powołania.
Warunkiem ubiegania się o zatrudnienie w sądzie lub prokuraturze jest złożenie przez osobę ubiegającą się o przyjęcie na staż urzędniczy oświadczenia, że nie jest prowadzone przeciwko niej postępowanie o przestępstwo ścigane z oskarżenia publicznego lub przestępstwo skarbowe.
Prezes lub prokurator przed przyjęciem osoby na staż urzędniczy zwraca się do właściwego organu Policji o nadesłanie informacji o tej osobie oraz zasięga informacji z Krajowego Rejestru Karnego. W uzasadnionych przypadkach prezes lub prokurator zwraca się do właściwego organu Policji o nadesłanie takiej informacji o osobie zatrudnionej w sądzie lub prokuraturze oraz zasięga informacji z Krajowego Rejestru Karnego.
Podstawa prawna:
- Rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z dnia 4 marca 2008 r. w sprawie uzyskiwania informacji o osobie ubiegającej się o przyjęcie na staż urzędniczy i osobie zatrudnionej w sądzie lub prokuraturze (Dz. U. 2008 r., Nr 52, poz. 309, ze zm.);
- Ustawa z dnia 18 grudnia 1998 r. o pracownikach sądów i prokuratury (Dz. U. 1998 r., Nr 162, poz. 1125, ze zm.)
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?