20.5.2005

Zespół
e-prawnik.pl

Jak pozbyć się słupa z działki albo jak otrzymać za niego odszkodowanie – opinia prawna

Stan faktyczny

W 2000 roku nabyłem od osoby prywatnej działkę budowlaną o powierzchni 4500 m² wraz z istniejącą na niej zabudową energetyczną. Przez działkę tę przechodzą dwie linie energetyczne niskiego napięcia zawieszone na sześciu betonowych słupach. Linie te biegną wzdłuż płotów bocznych działki, w odległości  ok. 5-7 metrów od jej granic. Oprócz tych lin, diagonalnie, przebiega jeszcze linia średniego napięcia (15KW) podwieszona na jednym słupie w odległości ok. 20-25 metrów od granic bocznych. Na froncie działki, w narożniku, umiejscowiony jest transformator, który zasila energią elektryczną okolicznych mieszkańców. Poprzez tę zabudowę, odliczając pasy ochronne pod liniami energetycznymi, powierzchnia użytkowa działki zmniejsza się o około 2000 m². Wymieniona tutaj zabudowa energetyczna leży w granicach mojej działki i jest własnością Zakładu Energetycznego. Zbudowano ją w latach 1960-65 bez zgody poprzedniego właściciela. W akcie notarialnym i w akcie własności (wypis z ksiąg wieczystych) nie przewidziano jakiejkolwiek służebności czy też prawa użytkowania na rzecz osób trzecich. Na moje podanie o likwidację lub przebudowę chociaż linii średniego napięcia Zakład Energetyki ustosunkował się negatywnie. Ewentualna likwidacja linii mogłaby być przeprowadzona jedynie na mój koszt. Mimo tych niedogodności, biorąc pod uwagę wielkość działki, otrzymaliśmy odpowiednie pozwolenia (między innymi również od energetyki) i rozpoczęliśmy budowę domu mieszkalnego z garażem wolnostojącym (obecnie stan surowy - zamknięty). Czy mam prawo domagać się od Zakładu Energetycznego, jako (nieprawnego?) użytkownika mojej nieruchomości:
1. odszkodowania za użytkowanie nieruchomości od chwili jej nabycia przeze mnie i w jakiej wysokości?
2. stałej opłaty miesięcznej za użytkowanie powyższej nieruchomości i w jakiej wysokości?
3. odszkodowania za szkody wynikające z korzystania z gruntu (np. ścięcie części korony sosny rosnącej na działce, której gałęzie wchodziły w druty; zniszczenie trawnika przed płotem, itd.)?
4. usunięcia wszystkich lub części słupów lub przebudowy choćby tej linii, która najbardziej przeszkadza w użytkowaniu działki, jak i w dalszej rozbudowie np. budowa budynku gospodarczego, wiaty na drewno altany i itp.?
5. jeżeli istnieje możliwość uzyskania pewnych płatności od zakładu energetycznego,  jakie mam podjąć kroki?
Proszę również o podanie nr. dzienników, nr ustaw itd., na które mógłbym się powołać w czasie ewentualnego dochodzenia przysługujących mi praw.

Porady prawne

Opinia prawna

Niniejsza opinia prawna została sporządzona na podstawie następujących aktów prawnych:

Przede wszystkim należy zaznaczyć, iż wszystkie poniższe warianty są hipotetyczne i nie gwarantują, iż osiągnie Pan zamierzony efekt.

W pierwszej kolejności konieczne jest odwołanie się do przepisów kodeksu cywilnego. Zgodnie z artykułem 49 urządzenia służące do doprowadzania lub odprowadzania wody, pary, gazu, prądu elektrycznego oraz inne urządzenia podobne nie należą do części składowych gruntu lub budynku, jeżeli wchodzą w skład przedsiębiorstwa lub zakładu. Jak wynika wprost z przepisu powyżej zacytowanego słupy energetyczne stanowią własność zakładu energetycznego, nie wchodzą w skład Pana nieruchomości. Jest to wyjątek od ogólnej zasady prawa cywilnego, zgodnie z którą własność nieruchomości rozciąga się na rzecz ruchomą, która została połączona z nieruchomością w taki sposób, że stała się jej częścią składową. Nie ulega wątpliwości, iż zakład energetyczny jest przedsiębiorstwem w rozumieniu przepisów kodeksu cywilnego. W artykule 551 stanowi on, iż przedsiębiorstwo jest zorganizowanym zespołem składników niematerialnych i materialnych przeznaczonym do prowadzenia działalności gospodarczej. Skoro już ustaliliśmy, iż opisane przez Pana słupy nie stanowią części składowej Pana nieruchomości gruntowej, a zatem nie stanowią Pana własności, należy stwierdzić, iż z punktu widzenia prawa powinna w takiej sytuacji zostać ustanowiona służebność obciążająca Pana nieruchomość na rzecz zakładu energetycznego. Tak byłoby, gdyby stwierdzić z całą pewnością, iż obecnie obowiązujące przepisy mogą być w tej sprawie rozstrzygające. Nie ma takiej pewności, gdyż jak sam Pan pisze, słupy zostały prawdopodobnie ustawione w latach 60.

Kodeks cywilny nie przewiduje wprost w treści swoich przepisów ustanowienia służebności gruntowej polegającej na obciążeniu nieruchomości sąsiedniej prawem przeprowadzenia sieci i przewodów elektrycznych, energetycznych, paliwowych i innych podobnych urządzeń przesyłowych (brak tu podstawy do ustanowienia takiej służebności).

Porady prawne

Potrzebujesz porady prawnej?

Jak pozbyć się linii energetycznej ze swojej działki – opinia prawna

Jak pozbyć się linii energetycznej ze swojej działki – opinia prawna

Stan faktyczny Na działce będącej naszą własnością znajduje się linia średniego napięcia 15 kV wraz ze stacją transformatorową. Linia ta jest dość głęboko wsunięta w działkę, natomiast transformator znajduje się przy brzegu działki, lecz również w jej głębi. Chcielibyśmy przesunąć (...)

Wypowiedzenie umowy najmu i eksmisja - opinia prawna

Wypowiedzenie umowy najmu i eksmisja - opinia prawna

Stan faktyczny Jestem właścicielem mieszkania o powierzchni 42 m kw. w kamienicy w Krakowie. Mieszkanie zajmuje lokatorka, która nabyła prawo do jego najmu na podstawie przydziału kwaterunkowego. W trybie art. 11 ust. 5 ustawy z dnia 21.06.2001 r. o ochronie praw lokatorów skutecznie doręczyłem (...)

Pozwolenie wodnoprawne a prawa właścicieli sąsiednich działek - opinia prawna

Pozwolenie wodnoprawne a prawa właścicieli sąsiednich działek - opinia prawna

Stan faktyczny Jestem właścicielem elektrowni wodnej. Teren, na którym ułożony jest rurociąg, należy do innego właściciela. Rurociąg jest ułożony w ten sposób, że część jest zakopana a część jest na powierzchni ziemi. Na terenie jednej działki zmieniłem trasę biegu rury, ale (...)

Jak uzyskać wcześniejszą emeryturę – opinia prawna

Jak uzyskać wcześniejszą emeryturę – opinia prawna

Stan faktyczny Urodziłam się w maju 1950 r. W 1968 rozpoczęłam studia, które ukończyłam w 1972 r. Po ukończeniu studiów podjęłam pracę 02.11.1972 r. i pracowałam do 31.07.1991 r. Od 01.08.1991 r. prowadzę działalność gospodarczą do dnia dzisiejszego. Działalność prowadzę w (...)

Gdy przedsiębiorca chce skorzystać z gwarancji na sprzęt... - opinia prawna

Gdy przedsiębiorca chce skorzystać z gwarancji na sprzęt... - opinia prawna

Stan faktyczny W ramach prowadzonej przeze mnie działalności gospodarczej zakupiłem notebooka Maxdata od dystrybutora tej firmy Tech Data Sp. z o.o. Notebook, podczas całego czasu eksploatacji nie działał poprawnie. Wielokrotne naprawy gwarancyjne w autoryzowanych serwisach nie przyniosły rezultatu (...)

Zakup działki pod budowę domu

Zakup działki pod budowę domu

  Osoba, która chce kupić działkę pod budowę domu ma dwie możliwości. Może kupić działkę budowlaną albo działkę rolną, której odrolnienie związane jest z wieloma formalnościami. Przed zakupem działki najważniejszą rzeczą jaką musi zrobić każdy inwestor jest sprawdzenie (...)

Warunki techniczne jakie musi spełniać projekt budowlany

Warunki techniczne jakie musi spełniać projekt budowlany

    Pozwolenie na budowę   Aby uzyskać pozwolenie na budowę konieczne jest złożenie wniosku o pozwolenie na budowę. Składa się go do organu architektonieczno-budowlanego, którym jest starostwo powiatowe lub gmina. Wniosek powinien zawierać następujące dokumenty: akt (...)

Negatywne skutki niezawarcia umowy sprzedaży działki w formie aktu notarialnego – opinia prawna

Negatywne skutki niezawarcia umowy sprzedaży działki w formie aktu notarialnego – opinia prawna

Stan faktyczny W 1974 r. zakupiłem za pisemną umową od dwóch rożnych osób bez zachowania aktu notarialnego dwie działki (nr 229 i 228) o szerokości 4,50m każda (pow. działki 4,5ara). Działka nr 229 przylega bezpośrednio do mojej działki nr 230. W 1975 r. otrzymałem pozwolenie na budowę (...)

Konsekwencje naruszenia cudzego gruntu – opinia prawna

Konsekwencje naruszenia cudzego gruntu – opinia prawna

Stan faktyczny Sąsiad, działając prawdopodobnie w dobrej wierze, przeprowadził drogę do swojej działki, zajmując niewielką część zabudowanej nieruchomości sąsiedniej. Naruszenie to nie wpłynęło na spadek użyteczności tej nieruchomości. Jakie kroki można przedsięwziąć celem uregulowania (...)

Stypendia - jaką pomoc materialną mogą otrzymać studenci i doktoranci w roku akademickim 2018/2019?

Stypendia - jaką pomoc materialną mogą otrzymać studenci i doktoranci w roku akademickim 2018/2019?

Pomoc materialna dla studentów w roku akademickim 2018/2019 Oprócz przepisów powszechnie obowiązujących, przyznawanie pomocy materialnej dla studentów finansowanej z budżetu państwa reguluje także szczegółowy regulamin ustalania wysokości, przyznawania (...)

Mienie zajęte przez komornika i prokuratora jednocześnie? – opinia prawna

Mienie zajęte przez komornika i prokuratora jednocześnie? – opinia prawna

Stan faktyczny W wyniku prowadzonego postępowania przygotowawczego (śledztwo przeciwko mojemu małżonkowi) prokurator w ramach swoich czynności dokonał zajęcia tymczasowego mienia ruchomego (w tym mojego samochodu). Następnie dokonał zatwierdzenia tymczasowego zajęcia. Po pewnym czasie pojawił (...)

Ruszył Deweloperski Fundusz Gwarancyjny

Ruszył Deweloperski Fundusz Gwarancyjny

Zakup mieszkania od dewelopera jest bezpieczniejszy Weszła w życie nowa ustawa deweloperska, dzięki której nabywcy mieszkań na rynku pierwotnym będą lepiej chronieni – odzyskają całość wpłaconych pieniędzy nawet w przypadku upadłości dewelopera. Urząd Ochrony Konkurencji (...)

Tarcza 6.0 – nowe wsparcie dla wybranych branż

Tarcza 6.0 – nowe wsparcie dla wybranych branż

W grudniu 2020 roku zostały uchwalone nowe zasady wsparcia dla branż najbardziej dotkniętych epidemią COVID-19, przede wszystkim poprzez rozszerzenie zakresu kodów PKD, które uprawniają do otrzymania wsparcia. Przeczytaj, czy wsparcie dotyczy twojej działalności. ##baner## Tarcza (...)

Spór z sąsiadem o ustawienie budynku i ogrodzenia - opinia prawna

Spór z sąsiadem o ustawienie budynku i ogrodzenia - opinia prawna

Stan faktyczny Od roku posiadam pół bliźniaka. Sąsiad w odległości ok. 2 m od mojego płotu ma rozbudowaną część swojego budynku (rozbudowa nastąpiła przed nabyciem nieruchomości przeze mnie), stojącą prostopadle do mojej części. W tej rozbudowanej części, na obu kondygnacjach ma wiele (...)

Kable energetyczne i telefoniczne na twojej działce - opinia prawna

Kable energetyczne i telefoniczne na twojej działce - opinia prawna

Stan faktyczny Na działce będącej naszą własnością znajduje się linia średniego napięcia 15 kV wraz ze stacją transformatorową. Linia ta jest dość głęboko wsunięta w działkę, natomiast transformator znajduje się przy brzegu działki, lecz również w jej głębi. Chcielibyśmy przesunąć (...)

Jak założyć księgę wieczystą dla własnościowego spółdzielczego prawa do lokalu – opinia prawna

Jak założyć księgę wieczystą dla własnościowego spółdzielczego prawa do lokalu – opinia prawna

Stan faktyczny Problem dotyczy założenia księgi wieczystej dla spółdzielczego prawa do lokalu i wpis hipoteki. Sąd oddalił nasz wniosek, ponieważ z rejestru gruntów wynika, że wieczystym użytkownikiem gruntów jest Nauczycielska S.B.M. Jednak w rejestrze gruntów budynek, w którym znajduje (...)

Obowiązek zwrotu przez członka zarządu zaciągniętego zobowiązania od spółki - opinia prawna

Obowiązek zwrotu przez członka zarządu zaciągniętego zobowiązania od spółki - opinia prawna

Stan faktyczny Doszło po śmierci byłego Prezesa Zarządu Spółki z o.o. do wykrycia przestępstw przez niego popełnianych (obciążanie kosztami spółki za budowę prywatnego domu). Dwaj pozostali członkowie Zarządu postanowili w imieniu Spółki dochodzić odszkodowania za działanie na jej (...)

Skutki protestu poprzedniego właściciela działki, czyli problemy z uzyskaniem decyzji o warunkach zabudowy – opinia prawna

Skutki protestu poprzedniego właściciela działki, czyli problemy z uzyskaniem decyzji o warunkach zabudowy – opinia prawna

Stan faktyczny W listopadzie 2003 roku nabyliśmy działkę w Katowicach, na Podlesiu, z zamiarem podjęcia budowy domu jednorodzinnego wiosną 2004 roku. W pierwszej kolejności plany nasze pokrzyżowała odmowa wydania decyzji o warunkach zabudowy, pomimo złożenia wniosku przed końcem ubiegłego (...)

Ważność i konsekwencje umowy w sprawie szkolenia zawartej z pracodawcą - opinia prawna

Ważność i konsekwencje umowy w sprawie szkolenia zawartej z pracodawcą - opinia prawna

Stan faktyczny Pracownik podpisał z pracodawcą umowę cywilnoprawną określającą konsekwencje rozwiązania stosunku pracy z pracodawcą przed upływem określonego w niej terminu. W chwili obecnej pracownik zatrudniony jest na podstawie umowy o pracę zawartej na czas oznaczony. W związku z zawartą (...)

Jak pozbyć się lokatora, który nie płaci czynszu?

Jak pozbyć się lokatora, który nie płaci czynszu?

  Kiedy można wypowiedzieć stosunek najmu z powodu zwłoki z opłatami? Jeżeli najemca jest w zwłoce z zapłatą czynszu lub innych opłat za używanie lokalu co najmniej za trzy pełne okresy płatności pomimo, iż został wcześniej uprzedzony na piśmie o zamiarze wypowiedzenia najmu i wyznaczony (...)

Zapytaj prawnika:

Dodaj załącznikDodaj załącznik

Oświadczenia i zgody RODO:


PORADY PRAWNIKA

Odszkodowanie za naruszenie prawa własności

Odszkodowanie za naruszenie prawa własności

Zakład Energetyczny prowadzi linię energetyczną na skos nad moją działką (nad domem i budynkiem gospodarczym). Działkę nabyłam wraz z linią , jednak dotarłam do dokumentów, że pozwolenie na jej budowę było wydane na 10 lat, więc w momencie kupna działki linia powinna być skablowana. (...)

Przesunięcie słupa telekomunikacyjnego na działce.

Przesunięcie słupa telekomunikacyjnego na działce.

5 lat temu nabyłem działkę w raz ze słupem telekomunikacyjnym. Rok po zakupie postawiłem dom. W tym roku chciałem postawić garaż jednakże uniemożliwia mi to właśnie ten słup. Wysłałem już pismo do firmy telekomunikacyjnej z prośbą o przesunięcie słupa z mojej działki, jednakże zostało (...)

W jaki sposób pozbyć się niechcianego lokatora?

W jaki sposób pozbyć się niechcianego lokatora?

Mam problem z moim znajomym. Od paru lat wynajmowałam mu mieszkanie. Przez pierwsze cztery miesiące opłacał normalnie rachunki, niestety później zaprzestał płacić. Mój znajomy w końcu otrzymał eksmisję z mieszkania z zawieszeniem do otrzymania lokalu socjalnego. Mój znajomy oddał sprawę (...)

Słup wysokiego napięcia na pywatnej nieruchomości

Słup wysokiego napięcia na pywatnej nieruchomości

Słup został umieszczony w 1959 r. prawdopodobnie bez zgody poprzednich właścicieli działki. Od 1990 r. pisemnie zapewniano nas o likwidacji słupa. Jednak do dnia dzisiejszego nie został usunięty, a co więcej obecnie z usunięcia się wycofano. Czy można się domagać odszkodowania za stojący (...)

Czy mogę domagać się odszkodowania za linie wysokiego napięcia?

Czy mogę domagać się odszkodowania za linie wysokiego napięcia?

Witam, przez działkę budowlanej którą odziedziczyłam po moich dziadkach, przebiega linia wysokiego napięcia. Czy mogę z tego tytułu żądać odszkodowania? Sporządzoną na Pani potrzebę opinię prawną oparliśmy na przepisach:      ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks (...)

Czy można wypowiedzieć umowę najmu lokatorowi bez podania przyczyny?

Czy można wypowiedzieć umowę najmu lokatorowi bez podania przyczyny?

Czy można wypowiedzieć umowę najmu lokatorowi bez podania przyczyny? Chcę się pozbyć niechcianego lokatora, niestety wcześniej podpisałam z nim umowę najmu na czas nieokreślony z dwu miesięcznym wypowiedzeniem.   Niniejsza opinia została sporządzona na podstawie przepisów ustawy (...)

Uzupełnienie zachowku

Uzupełnienie zachowku

W 2006 roku moi żyjący wówczas rodzice dokonali darowizny aktem notarialnym na rzecz swojej wnuczki - mojej siostrzenicy. Przedmiotem darowizny był dom z działką, w którym zamieszkały wnuczka z moją siostrą. Wnuczka ta miała im zapewnić dożywocie. W 2007 roku zmarła moja mama, która przed (...)

Służebność mediów - słupy energetyczne na posesji

Służebność mediów - słupy energetyczne na posesji

W 1998 roku nabyłem nieruchomość z linią energetyczną w granicy. W zeszłym roku postanowiłem wymierzyć działkę i okazało się, że linia stoi 2 metry w mojej posesji. Oprócz tego słupy betonowe są w bardzo złym stanie, odpadł beton i widać już zardzewiałe pręty zbrojeniowe. Chciałem (...)

Jak uwolnić się od zakazu konkurencji?

Jak uwolnić się od zakazu konkurencji?

Jestem zatrudniony w pewnej firmie transportowej. Mam podpisaną umowę o pracę na czas nieokreślony. Musiałem również podpisać umowę o zakazie konkurencji na okres 6 miesięcy po ustaniu pracy. Czy da się jakoś ten zakaz obejść? Opinia prawna dla Państwa sporządzona powstała w oparciu (...)

Rekompensata za kable przeprowadzane przez działkę

Rekompensata za kable przeprowadzane przez działkę

Jestem właścicielem działki, na której znajdują się urządzenia i instalacje (naziemne i podziemne) Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej, co w dużym stopniu utrudnia lub wręcz uniemożliwia wykorzystanie znacznej części działki. Czy mam szansę uzyskać od Przedsiębiorstwa rekompensatę (...)

Jak przygotować się do zakupu mieszkania z licytacji komorniczej?

Jak przygotować się do zakupu mieszkania z licytacji komorniczej?

Witam serdecznie, chcę zakupić mieszkanie z licytacji komorniczej. Nie ukrywam że natrafiłem na naprawdę ciekawą ofertę i chciałbym jak najszybciej stać się jej właścicielem. Dlatego pisze do Państwa z prośbą o pomoc w przygotowaniu się na procedury związane z zakupem mieszkania przez (...)

Spory z sasiadem

Spory z sasiadem

Kupiłem działkę z domem, którego odbiór techniczny był w roku 1994. Klatka schodowa tego domu była wybudowana na mojej działce, ale tak że wkroczyła swoim narożnikiem w granice działki sąsiada około 1 m. Obecny właściciel tej sąsiedniej działki nabył ją we wrześniu ubiegłego roku. (...)

Czy należy mi się odszkodowanie w przypadku kiedy inwestycja gminy obniża wartość mojej nieruchomości?

Czy należy mi się odszkodowanie w przypadku kiedy inwestycja gminy obniża wartość mojej nieruchomości?

Od moich dziadków dostałem w spadku dom. Zamierzałem go sprzedać, jednakże rok temu wybudowano przed nim farmę wiatrakową. Od tego czasu nie mogę znaleźć nabywcy, wszyscy rezygnują. Powód: bliska odległość fermy wiatrakowej. Czy w takim razie mogę starać się o jakieś odszkodowanie? (...)

Odszkodowanie za przeprowadzony gazociąg na działce.

Odszkodowanie za przeprowadzony gazociąg na działce.

Przez moją działkę zostanie przeprowadzony gazociąg. Z umowy którą podpisałem, wynika że jedynie dostanę odszkodowanie za szkody wyrządzone w trakcie budowy. Czy istnieje szansa na zerwanie tej umowy i podpisanie nowej umowy, która pozwoli mi na uzyskanie większych korzyści. Opinia prawna (...)

Czy kara pieniężna za jazdę bez biletu przedawnia się?

Czy kara pieniężna za jazdę bez biletu przedawnia się?

W 1.08.2005r roku jechałem pociągiem bez biletu. Dostałem mandat, którego nie zapłaciłem. Dwa miesiące po otrzymaniu kary (11.10.2005r), dostałem wezwanie do zapłaty z sądu z powództwa pkp przewozy regionalne za przejazd bez biletu. Kolejne wezwania nie odbierałem, bowiem zmieniłem miejsce (...)

Jak oddzielić zgromadzone dotychczas środki od wspólnoty majątkowej?

Jak oddzielić zgromadzone dotychczas środki od wspólnoty majątkowej?

Cały czas staram się inwestować w lokaty, oraz nieruchomości. Ma to być moje zabezpieczenie na przyszłość. Niedługo biorę ślub i chciałbym żeby środki zgromadzone na lokatach, oraz nieruchomości nadal pozostały moje. Nie chce również przeprowadzać rozdzielności majątkowej. W jaki (...)


e-prawnik.pl 2021 | Wszelkie prawa zastrzeżone , Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.