12.2.2005

Zespół
e-prawnik.pl

Jak przebiega egzekucja przez sprzedaż przedsiębiorstwa lub gospodarstwa rolnego?

Od dnia 5 lutego 2005 r. wierzyciele mogÄ… skorzystać z nowego sposobu egzekucji – sprzedaży przedsiÄ™biorstwa lub gospodarstwa rolnego dÅ‚użnika. Zbycie przedsiÄ™biorstwa lub gospodarstwa rolnego jako zorganizowanej caÅ‚oÅ›ci może bowiem przynieść niejednokrotnie wiÄ™ksze wpÅ‚ywy niż zbycie ich poszczególnych skÅ‚adników. Ponieważ sprzedaż przedsiÄ™biorstwa lub gospodarstwa rolnego z sukcesem funkcjonuje na gruncie prawa upadÅ‚oÅ›ciowego, ustawodawca postanowiÅ‚ wprowadzić takÄ… możłiwość również na gruncie postÄ™powania egzekucyjnego.  

Jaki organ egzekucyjny jest właściwy do prowadzenia egzekucji w tym trybie?

 Egzekucja przez sprzedaż przedsiÄ™biorstwa lub gospodarstwa rolnego należy do sÄ…du, w którego okrÄ™gu znajduje siÄ™ siedziba przedsiÄ™biorstwa dÅ‚użnika lub w którym dÅ‚użnik ma gospodarstwo rolne. O wszczÄ™ciu egzekucji przez sprzedaż przedsiÄ™biorstwa lub gospodarstwa rolnego dÅ‚użnika orzeka sÄ…d postanowieniem. JednoczeÅ›nie w postanowieniu sÄ…d ustanawia zarzÄ…dcÄ™ przymusowego nad przedsiÄ™biorstwem lub gospodarstwem rolnym dÅ‚użnika, którym może być osoba posiadajÄ…ca licencjÄ™ do wykonywania obowiÄ…zków syndyka, nadzorcy lub zarzÄ…dcy w postÄ™powaniu upadÅ‚oÅ›ciowym i naprawczym. Z chwilÄ… ustanowienia zarzÄ…dcy dÅ‚użnik traci prawo do podejmowania jakichkolwiek czynnoÅ›ci w stosunku do mienia wchodzÄ…cego w skÅ‚ad przedsiÄ™biorstwa lub gospodarstwa rolnego. Wszelkie czynnoÅ›ci podjÄ™te przez niego po tej dacie sÄ… nieważne.

Porady prawne

 Postanowienie o wszczÄ™ciu egzekucji jest:

- przesyłane do sądu właściwego do prowadzenia księgi wieczystej dla nieruchomości wchodzącej w skład przedsiębiorstwa lub gospodarstwa rolnego w celu dokonania wzmianki o wszczęciu egzekucji,

- przesyłane do sądu rejestrowego celem złożenia do akt, jeżeli przedsiębiorca podlega wpisowi do właściwego rejestru,

- ogłaszane w dzienniku ogólnopolskim oraz dzienniku poczytnym w siedzibie przedsiębiorstwa lub gospodarstwa rolnego; może być również ogłoszone w Monitorze Sądowym i Gospodarczym,

Czy możliwa jest sprzedaż przedsiębiorstwa lub gospodarstwa rolnego, jeżeli z ich składników prowadzone są wcześniejsze egzekucje?

 Tak jest to dopuszczalne, ale nie w każdym przypadku. Możliwe jest to bowiem jedynie wówczas, gdy:

- wnosi o to dłużnik

- wnosi o to wierzyciel prowadzÄ…cy egzekucjÄ™,

- jest oczywiste, że egzekucja przez sprzedaż doprowadzi do zaspokojenia wierzycieli, którzy wcześniej wszczęli egzekucję.

Tylko w tych trzech sytuacjach wszczęcie egzekucji przez sprzedaż przedsiębiorstwa lub gospodarstwa rolnego jest dopuszczalna, jeżeli ze składników przedsiębiorstwa lub gospodarstwa rolnego prowadzone są już inne egzekucje sądowe lub administracyjne. Postanowienie sądu wydane w takiej sytuacji może zostać zaskarżone w drodze zażalenia.

Z chwilą uprawomocnienia się postanowienia sądu wszczynającego egzekucję w powyższej sytuacji, egzekucje wszczęte wcześniej umarza się, a dotychczasowi wierzyciele z mocy prawa przystępują do egzekucji prowadzonej według przepisów niniejszego rozdziału

 Jakie czynnoÅ›ci podejmuje zarzÄ…dca po objÄ™ciu swych funkcji?

 ZarzÄ…dca niezwÅ‚ocznie po objÄ™ciu zarzÄ…du obowiÄ…zany jest sporzÄ…dzić bilans przedsiÄ™biorstwa lub gospodarstwa rolnego dÅ‚użnika. Ponadto, jeżeli dÅ‚użnik i wszyscy wierzyciele nie uzgodniÄ… ceny przedsiÄ™biorstwa lub gospodarstwa rolnego, zarzÄ…dca powoÅ‚uje co najmniej dwóch biegÅ‚ych, którzy majÄ… dokonać wyceny. Jeżeli wyceny dokonane przez biegÅ‚ych różniÄ… siÄ™ od siebie, ostatecznÄ… wartość ustala sÄ…d.

W jaki sposób następuje sprzedaż przedsiębiorstwa lub gospodarstwa rolnego?

Sprzedaż z wolnej ręki

 Sprzedaż przedsiÄ™biorstwa lub gospodarstwa rolnego może nastÄ…pić „z wolnej rÄ™ki” przez zarzÄ…dcÄ™. Cena sprzedaży nie może jednak w takiej sytuacji bez zgody dÅ‚użnika i wszystkich wierzycieli być niższa niż wartość szacunkowa. O dopuszczalnoÅ›ci sprzedaży z wolnej rÄ™ki rozstrzyga sÄ…d na wniosek każdego z wierzycieli lub dÅ‚użnika.

W postanowieniu o wyrażeniu zgody na sprzedaż z wolnej rÄ™ki sÄ…d oznacza termin, w ciÄ…gu którego sprzedaż ma być dokonana oraz tryb wyszukania nabywcy. Możliwe jest jednak, aby tryb wyszukania nabywcy ustaliÅ‚y wczeÅ›niej strony postÄ™powania.  

Postanowienie zarzÄ…dzajÄ…ce sprzedaż przedsiÄ™biorstwa lub gospodarstwa rolnego publikowane jest w dzienniku o zasiÄ™gu ogólnopolskim oraz w dzienniku poczytnym w siedzibie przedsiÄ™biorstwa lub gospodarstwa rolnego, a także, jeżeli sÄ…d  uzna to za celowe, w Monitorze SÄ…dowym i Gospodarczym. Dopiero od daty publikacji biegnie termin do znalezienia nabywcy. O wydaniu postanowienia zarzÄ…dzajÄ…cego sprzedaż przedsiÄ™biorstwa zawiadamiani sÄ… wszyscy uczestnicy postÄ™powania.

Porady prawne

Potrzebujesz porady prawnej?

Co to jest egzekucja przez zarzÄ…d przymusowy?

Co to jest egzekucja przez zarzÄ…d przymusowy?

  Przeciwko komu może być prowadzona egzekucja przez zarzÄ…d przymusowy? Egzekucja przez zarzÄ…d przymusowy może być skierowana wyłącznie przeciwko dÅ‚użnikowi, który prowadzi dziaÅ‚alność gospodarczÄ… w formie przedsiÄ™biorstwa lub gospodarstwa rolnego. Ten sposób egzekucji (...)

Wsparcie odbiorców energii elektrycznej w 2023

Wsparcie odbiorców energii elektrycznej w 2023

Dowiedz siÄ™, na jakie wsparcie mogÄ… liczyć odbiorcy energii elektrycznej w 2023 r., na podstawie ustawy z dnia 7 października 2022 r. o szczególnych rozwiÄ…zaniach sÅ‚użących ochronie odbiorców energii elektrycznej w 2023 roku w zwiÄ…zku z sytuacjÄ… na rynku energii elektrycznej (...)

Zakup preferencyjny paliwa stałego przez gospodarstwa domowe

Zakup preferencyjny paliwa stałego przez gospodarstwa domowe

Ustawa wÄ™glowa weszÅ‚a w życie Gminy, spóÅ‚ki gminne i zwiÄ…zki gminne bÄ™dÄ… mogÅ‚y kupować wÄ™giel od importerów za nie wiÄ™cej niż 1,5 tys. zÅ‚ za tonÄ™ i sprzedawać go w cenie nie wyższej niż 2 tys. zÅ‚ za tonÄ™. W terminie 3 dni roboczych od dnia wejÅ›cia w życie ustawy (...)

Dla kogo świadczenia rodzinne?

Dla kogo świadczenia rodzinne?

Przyznanie prawa do zasiÅ‚ku rodzinnego uzależnione jest m.in. od speÅ‚nienia kryterium dochodowego. Jakie jeszcze Å›wiadczenia rodzinne i na jakich zasadach można otrzymać? Jakie Å›wiadczenia rodzinne można otrzymać? Åšwiadczeniami rodzinnymi sÄ…: zasiÅ‚ek rodzinny oraz (...)

Odszkodowanie z OC rolnika za szkody wyrzÄ…dzone przez jego psa

Odszkodowanie z OC rolnika za szkody wyrzÄ…dzone przez jego psa

ZakÅ‚ad ubezpieczeÅ„ nie może odmówić wypÅ‚aty odszkodowania z OC rolnika za szkody wyrzÄ…dzone przez jego psa W dniu 20 czerwca br. SÄ…d Najwyższy po rozpoznaniu w Izbie Cywilnej zagadnienia prawnego w sprawie o sygn. III CZP 114/16, podjÄ…Å‚ uchwałę nastÄ™pujÄ…cej treÅ›ci: Przepis art. (...)

Zniesienie współwłasności gospodarstwa rolnego - opinia prawna

Zniesienie współwłasności gospodarstwa rolnego - opinia prawna

Stan faktyczny W 1978 r. dziadek przepisał gospodarstwo rolne wraz z zabudowaniami na dwóch synów (jednym z nich był mój ojciec). Został sporządzony akt notarialny. Razem wybudowali budynek mieszkalny, ponosząc podobne nakłady finansowe. Ojciec pracował w GS, ale pomagał też w prowadzeniu (...)

Jak małżonkowie mogą wpływać na skład majątku wspólnego w trakcie trwania wspólności?

Jak małżonkowie mogą wpływać na skład majątku wspólnego w trakcie trwania wspólności?

  Wszystkie sytuacje opisane w niniejszym artykule nie dotyczÄ… bezpoÅ›rednio samego podziaÅ‚u majÄ…tku wspólnego. Mimo to, czynnoÅ›ci takie, jak zarzÄ…d majÄ…tkiem wspólnym czy zaciÄ…ganie zobowiÄ…zaÅ„, mogÄ… wpÅ‚ynąć na ksztaÅ‚t tego majÄ…tku - zarówno poprzez jego zwiÄ™kszenie, (...)

Ułatwienia i pomoc dla rolników...

Ułatwienia i pomoc dla rolników...

Nowy minister rolnictwa i rozwoju wsi Minister Krzysztof Jurgiel zÅ‚ożyÅ‚ 20 czerwca, ze wzglÄ™dów osobistych, rezygnacjÄ™ ze stanowiska Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. 26 czerwca zostaÅ‚ zaÅ› powoÅ‚any przez Prezydenta RP nowy minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof (...)

Czy małe gospodarstwo rolne otrzyma wsparcie z Unii? Nowości od 1 lutego 2005 r.

Czy małe gospodarstwo rolne otrzyma wsparcie z Unii? Nowości od 1 lutego 2005 r.

W nomenklaturze unijnej gospodarstwo niskotowarowe to takie, którego wielkość ekonomiczna (mierzona wysokością standardowej nadwyżki bezpośredniej) wynosi od 2 ESU do 4 ESU. W Unii Europejskiej wielkość ekonomiczną każdego gospodarstwa określa się przy pomocy jednostek zwanych ESU. Kwota (...)

Zakup działki pod budowę domu

Zakup działki pod budowę domu

  Osoba, która chce kupić dziaÅ‚kÄ™ pod budowÄ™ domu ma dwie możliwoÅ›ci. Może kupić dziaÅ‚kÄ™ budowlanÄ… albo dziaÅ‚kÄ™ rolnÄ…, której odrolnienie zwiÄ…zane jest z wieloma formalnoÅ›ciami. Przed zakupem dziaÅ‚ki najważniejszÄ… rzeczÄ… jakÄ… musi zrobić każdy inwestor jest sprawdzenie (...)

Sukcesja firm jednoosobowych

Sukcesja firm jednoosobowych

Co przewiduje ustawa o zarzÄ…dzie sukcesyjnym w firmach jednoosobowych? Nowe przepisy wychodzÄ… naprzeciw potrzebom tzw. firm jednoosobowych, które stanowiÄ… ogromnÄ… wiÄ™kszość polskich przedsiÄ™biorstw. DziÄ™ki tym rozwiÄ…zaniom, w przypadku Å›mierci przedsiÄ™biorcy, jego firma bÄ™dzie mogÅ‚a (...)

Ile trzeba zapłacić w sądzie?

Ile trzeba zapłacić w sądzie?

  Jakie przepisy należy stosować? Celem obszernej ustawy z dnia 28 lipca 2005 r. o kosztach sÄ…dowych w sprawach cywilnych jest generalna obniżka opÅ‚at sÄ…dowych. Wspomniana ustawa zastÄ…piÅ‚a dotychczasowÄ… ustawÄ™ z dnia 13 czerwca 1967 r. o kosztach sÄ…dowych w sprawach cywilnych. Koszty (...)

Sukcesja firmy

Sukcesja firmy

Jeżeli chcesz, ażeby twoi spadkobiercy mogli pÅ‚ynnie kontynuować dziaÅ‚alność firmy, dowiedz siÄ™, jak wyznaczyć i zgÅ‚osić w CEIDG zarzÄ…dcÄ™ sukcesyjnego - tj. osobÄ™, która bÄ™dzie prowadzić sprawy firmy do czasu zaÅ‚atwienia formalnoÅ›ci spadkowych. ##baner## Na czym polega sukcesja (...)

NSA o podatku od gruntów objętych służebnością przesyłu

NSA o podatku od gruntów objętych służebnością przesyłu

PrzedsiÄ™biorca przesyÅ‚owy, który zawarÅ‚ z PaÅ„stwowym Gospodarstwem LeÅ›nym Lasy PaÅ„stwowe umowÄ™ o ustanowienie sÅ‚użebnoÅ›ci przesyÅ‚u na gruntach Skarbu PaÅ„stwa, znajdujÄ…cych siÄ™ w zarzÄ…dzie PaÅ„stwowego Gospodarstwa LeÅ›nego Lasy PaÅ„stwowe, nie musiaÅ‚ pÅ‚acić podatku od nieruchomoÅ›ci (...)

Co może być przyczyną umorzenia postępowania egzekucyjnego?

Co może być przyczyną umorzenia postępowania egzekucyjnego?

PostÄ™powanie egzekucyjne nie jest postÄ™powaniem, od którego już „nie ma ratunku”. Kodeks postÄ™powania cywilnego przewiduje oprócz możliwoÅ›ci jego zawieszenia także jego umorzenie. OczywiÅ›cie jest to możliwe w Å›ciÅ›le okreÅ›lonych wypadkach, gdyż umorzenie tak zaawansowanego (...)

Nowe koszty sÄ…dowe w rozmaitych sprawach cywilnych!

Nowe koszty sÄ…dowe w rozmaitych sprawach cywilnych!

Jakie przepisy należy stosować? Celem obszernej ustawy z dnia 28 lipca 2005 r. o kosztach sÄ…dowych w sprawach cywilnych jest generalna obniżka opÅ‚at sÄ…dowych. Niektóre jednak sprawy podrożejÄ…. Nowe przepisy zacznÄ… obowiÄ…zywać od 2 marca 2006 r. Warto sprawdzić, na wszczynanie jakich (...)

Majątek kawalerski i inne rzeczy, które nie są wspólne z żoną - stan prawny obowiązujący do 19 stycznia 2005 r.

Majątek kawalerski i inne rzeczy, które nie są wspólne z żoną - stan prawny obowiązujący do 19 stycznia 2005 r.

  Co to jest wspólność ustawowa i kiedy powstaje? Z punktu widzenia prawa zawarcie małżeÅ„stwa skutkuje nie tylko zmianÄ… stanu cywilnego. Pojawia siÄ™ kwestia jak od tego czasu bÄ™dÄ… przedstawiać siÄ™ stosunki majÄ…tkowe miÄ™dzy małżonkami. Czy małżonkowie bÄ™dÄ… posiadali tylko (...)

Sprzedaż nieruchomości w postępowaniu egzekucyjnym - licytacja

Sprzedaż nieruchomości w postępowaniu egzekucyjnym - licytacja

  ZasadÄ… postÄ™powania komorniczego jest, aby wierzyciel zÅ‚ożyÅ‚ wniosek o przeprowadzenie egzekucji w celu uzyskania zaspokojenia. ReguÅ‚y te odnoszÄ… siÄ™ zarówno do egzekucji z ruchomoÅ›ci jak i nieruchomoÅ›ci. NastÄ™pnie komornik zajmuje nieruchomość bÄ™dÄ…cÄ… w posiadaniu dÅ‚użnika (...)

Kiedy możesz wziąć pożyczkę bez zgody męża? - stan prawny obowiązujący do 19 stycznia 2005 r.

Kiedy możesz wziąć pożyczkę bez zgody męża? - stan prawny obowiązujący do 19 stycznia 2005 r.

  Co to jest majÄ…tek wspólny małżonków? Przez zawarcie małżeÅ„stwa miÄ™dzy małżonkami powstaje majÄ…tkowy ustrój wspólnoÅ›ci ustawowej. W myÅ›l zasad rzÄ…dzÄ…cych tym ustrojem, w zakresie stosunków majÄ…tkowych istniejÄ… trzy odrÄ™bne majÄ…tki: majÄ…tek (...)

Kto może otrzymywać zasiłek rodzinny?

Kto może otrzymywać zasiłek rodzinny?

Ile wynosi zasiÅ‚ek rodzinny? Wysokość zasiÅ‚ku rodzinnego wynosi miesiÄ™cznie: 95,00 zÅ‚ na dziecko w wieku do ukoÅ„czenia 5 roku życia; 124,00 zÅ‚ na dziecko w wieku powyżej 5 roku życia do ukoÅ„czenia 18 roku życia; 135,00 zÅ‚ na dziecko w wieku powyżej 18 roku życia do (...)

Zapytaj prawnika:

Dodaj załącznikDodaj załącznik

Oświadczenia i zgody RODO:


PORADY PRAWNIKA

Egzekucja z gospodarstwa i jej ograniczenia

Egzekucja z gospodarstwa i jej ograniczenia

Czy komornik może sprzedać gospodarstwo rolne, jeśli jest ono jedynym źródłem utrzymania rodziny? Jeżeli może coś sprzedać to czy jest prawo, które określa, ile musi rodzinie zostawić? Dopuszczalna jest zarówno egzekucja z nieruchomości wchodzącej w skład gospodarstwa rolnego, jak i (...)

Czy ogłoszenie upadłości załatwi sprawę z wierzycielami?

Czy ogłoszenie upadłości załatwi sprawę z wierzycielami?

Prowadzę firmę. Od roku czasu nie mogę wyjść z długów. Obecnie mam na głowie komornika. Czy jeżeli ogłoszę upadłość, a cały majątek zostanie sprzedany, czy to rozwiąże moją sprawę? Zamierzam również zatrudnić się na umowę i konsekwentnie spłacać zadłużenie. Niniejsza opinia (...)

Wskazanie sposobu egzekucji przez wierzyciela

Wskazanie sposobu egzekucji przez wierzyciela

Złożyłem wniosek o zajęcie nieruchomości dłużnika. Dłużnik ma jakieś inne postępowania u tego samego komornika. Niedługo mają być licytacje ruchomości, o których istnieniu nie wiedziałem. Inni wierzyciele złożyli wnioski o poszukiwanie majątku, kont, itp. - i na pewno powpłacali (...)

Ustanie ubezpieczenia w KRUS

Ustanie ubezpieczenia w KRUS

Jakie są przesłanki ustania ubezpieczenia w ramach KRUS? 1. ubezpieczeniu ma podlegać rolnik, tj. osoba zamieszkująca i prowadząca na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, osobiście i na własny rachunek, działalność rolniczą w pozostającym w jej posiadaniu gospodarstwie rolnym - Prowadzenie (...)

Zawieszenie części uzupełniającej renty rolniczej

Zawieszenie części uzupełniającej renty rolniczej

Jestem współwłaścicielem gospodarstwa rolnego i płaciłam dla mojego męża składki w KRUS. Od 5 lat otrzymuje on z KRUS rentę rolniczą. Po zmianach w ustawie, KRUS zawiesił część uzupełniającą (100%) z powodu prowadzenia przeze mnie działalności rolniczej. We wrześniu br. wydzierżawiłam (...)

Majątek dorobkowy małżeński a zgoda małżonka

Majątek dorobkowy małżeński a zgoda małżonka

Kilka lat temu, dokupiłem wraz z żoną, 1,6 ha gruntu do wspólnego gospodarstwa rolnego. Osobiście zapłaciłem sprzedającemu (ze wspólnego majątku dorobkowego), jednakże z powodu braku czasu, do notariusza wysłałem żonę. W akcie kupna, jako nowy właściciel znalazła się tylko żona (podobno (...)

Dziedziczenie i podział gospodarstwa rolnego

Dziedziczenie i podział gospodarstwa rolnego

Zmarli - wujek i ciocia (siostra mojej mamy) nie mieli dzieci. Wujek nie miał rodzeństwa ani rodziców, natomiast ciocia miała jedynie 6 rodzeństwa. Czworo z nich umarło przed ciocią. Czy ten fakt jest istotny przy dziedziczeniu - czyli czy ich dzieci stają się spadkobiercami? Słyszeliśmy, (...)

Dziedziczenie gospodarstwa rolnego

Dziedziczenie gospodarstwa rolnego

W 1990 r. rodzice przepisali mnie i mojej siostrze (po 1/2) gospodarstwo rolne wraz z zabudowaniami. W 1995 r. siostra zmarła pozostawiając: męża ( mieszkając w Warszawie nie pracował w gospodarstwie i nie miał przygotowania rolniczego do prowadzenia gospodarstwa), 22 letnią córkę ( nie wiem (...)

Dziedziczenie a zasiedzenie gospodarstwa rolnego

Dziedziczenie a zasiedzenie gospodarstwa rolnego

Moja babcia, która zmarła 32 lata temu, jest właścicielką gospodarstwa rolnego. Przez ten okres posiadaczem samoistnym była moja mama, która niedawno zmarła. Ani mama ,ani żadne z rodzeństwa mamy i ich spadkobierców nie składało wniosku o przeprowadzenie postępowania spadkowego po babci. (...)

Przejęcie klientów innej firmy

Przejęcie klientów innej firmy

Brat prowadzi firmę telekomunikacyjną (provider internetowy). Ma podpisane z klientami umowy o dostęp do internetu oraz umowy użyczenia sprzętu, klienci dostali regulaminy świadczenia usługi. Ja chcę otworzyć drugą firmę i wszyscy klienci mają przejść do nowej firmy. Firma brata nadal będzie (...)

Podział gospodarstwa rolnego

Podział gospodarstwa rolnego

Jak najszybciej i najtaniej przeprowadzić postępowanie spadkowe w następującej sytuacji: spadek-gospodarstwo rolne pow. 1 ha, (tylko grunt), spadkobiercy - rodzice spadkodawcy (2), rodzeństwo 4 braci (3 pełnoletnich oraz jeden 13 lat). Intencją spadkobierców jest, aby spadek otrzymała 1 osoba (...)

Ograniczenia w sposobie zniesienia współwłasności gospodarstwa rolnego

Ograniczenia w sposobie zniesienia współwłasności gospodarstwa rolnego

Jakie ograniczenia w sposobie zniesienia współwÅ‚asnoÅ›ci gospodarstwa rolnego przewidujÄ… przepisy Kodeksu cywilnego? Zgodnie z art. 213 Kodeksu cywilnego jeżeli zniesienie wspóÅ‚wÅ‚asnoÅ›ci gospodarstwa rolnego przez podziaÅ‚ miÄ™dzy wspóÅ‚wÅ‚aÅ›cicieli byÅ‚oby sprzeczne z zasadami (...)

Umowa darowizny przenosząca własność gospodarstwa rolnego a zaliczenie jej na poczet zachowku

Umowa darowizny przenosząca własność gospodarstwa rolnego a zaliczenie jej na poczet zachowku

Jak powinna wyglądać umowa darowizny o przeniesieniu własności gospodarstwa rolnego oraz czy takie przeniesienie gospodarstwa można zaliczyć na poczet zachowku? Aby umowa darowizny została uznana za umowę przekazania gospodarstwa rolnego, konieczne jest zawarciew niej uregulowań wskazanych (...)

Uregulowanie spraw spadkowych po rodzicach

Uregulowanie spraw spadkowych po rodzicach

Jakiej muszę dokonać procedury by przepisać gospodarstwo rolne wraz z zabudowaniem o obszarze 6,43 ha na siebie. W księdze wieczystej wpisany jest jako właściciel nieżyjący Teodor M., czyli mój ojciec. Wszystkie pozostałe dokumenty w geodezji i urzędzie miasta widnieją na Rozalię M. żonę (...)

Podatek VAT od sprzedaży działek budowlanych

Podatek VAT od sprzedaży działek budowlanych

Jestem wÅ‚aÅ›cicielem kilku dziaÅ‚ek budowlanych. Obecnie zamierzam je sprzedać. Czy to prawda że od transakcji tej bÄ™dÄ™ musiaÅ‚ odprowadzić podatek VAT? Nadmieniam, że jestem osobÄ… fizycznÄ… i nie prowadzÄ™, żadnej dziaÅ‚alnoÅ›ci gospodarczej. Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 11.03.2004 (...)

Gospodarstwa rolne a grunty orne, leśne etc

Gospodarstwa rolne a grunty orne, leśne etc

Mój ojciec nie był rolnikiem i nie prowadził tego typu działalności. Prowadził działalność budowlaną. Zajmował się kupowaniem parcel w Warszawie i jej okolicach, posiadał cegielnie w której produkował materiał budowlany, z którego z kolei budował obiekty. Zakupił bardzo wiele parcel (...)