Stan faktyczny
Moja żona dokonała czynu zagrożonego karą mandatu. Obecnie zostało wszczęte postępowanie przed sądem grodzkim, w którym jest oskarżona. Powyższe zdarzenie (wysłanie maila, bez zgody właściciela adresu mailowego) miało miejsce dnia 17 stycznia 2004 roku. Czy powyższe wykroczenie ulega przedawnieniu czy też nie? Po jakim czasie ulegnie przedawnieniu? - zarzuty jeszcze nie zostały jej przedstawione (nie została jeszcze przesłuchana nawet jako świadek). Czy w przypadku gdyby zgodziła się przyjąć mandat za to wykroczenie, to czy będzie mogła (prowadzi działalność gospodarczą i jest udziałowcem spółki): a) otrzymać zaświadczenie o niekaralności, b) bez problemu podpisywać oświadczenia występujące w postępowaniach przetargowych, że nie była karana za przestępstwa gospodarcze i inne (jest szablon takich oświadczeń).
Opinia prawna
Niniejsza opinia prawna została sporządzona na podstawie następujących aktów prawnych:
-
Ustawa z dnia 20 maja 1971 roku kodeks wykroczeń (Dz. U. 1971 r., Nr 12, poz. 114 ze zmianami),
-
Ustawa z dnia 29 stycznia 2004 roku Prawo zamówień publicznych (Dz. U. 2004 r., Nr 19, poz. 177 ze zmianami),
-
Ustawa z dnia 15 września 2000 roku kodeks spółek handlowych (Dz. U. 2000 r., Nr 94, poz. 1037 ze zmianami),
-
Ustawa z dnia 24 maja 2000 roku o Krajowym Rejestrze Karnym (Dz. U. 2000 r., Nr 50, poz. 580 ze zmianami).
W przedstawionej sprawie mamy do czynienia z popełnionym wykroczeniem. Ogólna grupa zachowań zabronionych przez prawo dzieli się z uwagi na ich znaczenie i wagę na zbrodnie, występki (przestępstwa) i wykroczenia. Zbrodnie oraz występki podlegają prawnej ocenie na podstawie kodeksu karnego, natomiast wykroczenia na podstawie kodeksu wykroczeń oraz innych ustaw szczególnych zawierających opis czynu kwalifikowanego jako wykroczenie.
Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że popełniony czyn polegał na wysłaniu niezamówionej informacji handlowej (tzw. spamming), który to czyn kwalifikowany jest jako wykroczenie zgodnie z art. 24 ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczeniu usług droga elektroniczną. Czyn ten, zgodnie z powołanym przepisem, podlega karze grzywny.
Przedawnienie
Na wstępie należy wyjaśnić, że przedmiotem przedawnienia może być kilka określonych zdarzeń. Zgodnie z kodeksem wykroczeń, przedawnieniu ulega karalność wykroczenia oraz wykonalność orzeczonej za wykroczenie kary. Przedawnienie karalności oznacza, że po upływie określonego okresu czasowego, osoba, która popełniła wykroczenie nie może być pociągnięta do odpowiedzialności karnej za to wykroczenie. Przedawnienie karalności natomiast to brak możliwości wykonania wymierzonej już kary za popełnione wykroczenie. Zgodnie z art. 45 § 1 kodeksu wykroczeń, karalność wykroczenia ustaje, jeżeli od czasu jego popełnienia upłynął rok. Jeżeli jednak w okresie roku od dnia popełnienia wykroczenia wszczęto postępowanie w sprawie, karalność wykroczenia ulega przedawnieniu po upływie dwóch lat od dnia jego popełnienia. W analizowanym przypadku przedawnienie popełnienia wykroczenia, z uwagi na wszczęte postępowanie przed sądem grodzkim, mogłoby nastąpić po upływie 2 lat od jego popełniania, oczywiście pod warunkiem, że w okresie tym sąd grodzki nie wyda orzeczenia w sprawie. Jeżeli natomiast sąd grodzki orzeknie karę lub środek karny przewidziany dla danego typu wykroczenia, przedawnienie wykonania kary lub środka karnego następuje po upływie trzech lat od dnia uprawomocnienia się wyroku (art. 45 § 3 kodeksu wykroczeń). W kodeksie wykroczeń przewidziano także instytucję uznania ukarania za niebyłe. Następuje to po upływie dwóch lat od wykonania, darowania lub przedawnienia wykonania kary (art. 46 § 1 kodeksu wykroczeń).
Wpływ ukarania na karalność oraz prowadzenie działalności gospodarczej przez osobę fizyczną.
Zaświadczenie o niekaralności
Zgodnie z art. 2 ust. 1 ustawy o Krajowym Rejestrze Karnym, w Rejestrze gromadzi się dane o osobach:
1) prawomocnie skazanych za przestępstwa lub przestępstwa skarbowe,
2) przeciwko którym prawomocnie warunkowo umorzono postępowanie karne w sprawach o przestępstwa lub przestępstwa skarbowe,
3) przeciwko którym prawomocnie umorzono postępowanie karne w sprawach o przestępstwa lub przestępstwa skarbowe na podstawie amnestii,
4) prawomocnie skazanych przez sądy państw obcych, wobec których kara lub środek karny wykonywane są w Rzeczypospolitej Polskiej,
5) wobec których prawomocnie orzeczono środki zabezpieczające w sprawach o przestępstwa lub przestępstwa skarbowe,
6) nieletnich, wobec których prawomocnie orzeczono środki wychowawcze, poprawcze lub leczniczo-wychowawcze albo którym wymierzono karę na podstawie art. 13 lub art. 94 ustawy z dnia 26 października 1982 r. o postępowaniu w sprawach nieletnich (Dz. U. 1992r. Nr 35, poz. 228 ze zmianami)
7) prawomocnie skazanych za wykroczenia na karę aresztu,
8) poszukiwanych listem gończym,
9) tymczasowo aresztowanych,
10) nieletnich umieszczonych w schroniskach dla nieletnich.

Potrzebujesz porady prawnej?
Jak będą nakładane mandaty za wykroczenia skarbowe?
Czego dotyczą nowe przepisy? 25 lutego 2006 r. wchodzi w życie rozporządzenie Rady Ministrów z 31 stycznia 2006 r. w sprawie nakładania kary grzywny w drodze mandatu karnego za wykroczenia skarbowe. Stanowi ono uzupełnienie przepisów Kodeksu karnego skarbowego co do tzw. postępowania mandatowego. Nowe rozporządzenie określa: szczegółowe zasady i sposób wydawania funkcjonariuszom (...)
Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy Prawo budowlane oraz niektórych innych ustaw, przedłożony przez ministra finansów, inwestycji i rozwoju. Co przewiduje rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy Prawo budowlane oraz niektórych innych ustaw? Proces inwestycyjno-budowlany zostanie uproszczony i przyspieszony. Chodzi o uproszczenie zbyt rygorystycznych (...)
Największa reforma prawa karnego od 1927 r.
Projekt ustawy o zmianie ustawy - Kodeks karny oraz niektórych innych ustaw przygotowany w Ministerstwie Sprawiedliwości, został wysłany do uzgodnień międzyresortowych i konsultacji społecznych. To część największej reformy prawa karnego od 1927 r. zmieniającej politykę karania i zakładającej wyeliminowanie nadużyć związanych z karą więzienia w zawieszeniu. Celem projektu jest (...)
JPK_VAT dla mikroprzedsiębiorców od 2018 roku
JPK_VAT dla mikroprzedsiębiorców Podatnicy VAT, którzy składają deklaracje VAT-7 lub VAT-7K, od 1 stycznia 2018 r. będą mieć obowiązek prowadzenia elektronicznej ewidencji VAT. Swój rejestr sprzedaży i zakupów VAT będą przesyłać do resortu finansów jako Jednolity Plik Kontrolny dla potrzeb VAT (JPK_VAT). Ministerstwo Finansów przygotowało (...)
Nakłady na dom będący przedmiotem spadku – opinia prawna
Stan faktyczny Moi rodzice wybudowali domek jednorodzinny w latach 1973-1975. Ja czynnie uczestniczyłem w budowie wykonując (wraz z mamą) wszelkie prace fizyczne. Pracowałem przez cały okres budowy, wykorzystując na ten cel również swoje urlopy wypoczynkowe. Wraz z rodzicami zamieszkałem w tym domku. W roku 1989 zmarł ojciec. Od tego momentu właściwie wszelkie obowiązki w pracach (...)
Czy pismo z nowymi stawkami czynszu może być ofertą w rozumieniu kodeksu cywilnego – opinia prawna
Stan faktyczny Poprzedni zarządca nieruchomości przeprowadził z kilkoma niepłacącymi czynszów lokatorami procedurę wypowiedzenia najmu z powodu nie płacenia czynszów, lecz nie wniósł ostatecznie sprawy do sądu. Po ponad roku dalszego niepłacenia czynszu, nowy zarządca pismem do lokatorów dalej niepłacących zwrócił się o zapłacenie zaległości powstałych w opłatach czynszowych (...)
Zastrzeżenie tylko osobistego rozporządzania nieruchomością w księdze wieczystej – opinia prawna
Stan faktyczny Jestem w 1/2 części właścicielem działki gruntu zabudowanej domem mieszkalnym. Mam obawy, ze mój współwłaściciel chce sprzedać dom bez mojej zgody tzn. na pełnomocnictwie podrobić mój podpis i pieczęć notarialną. W jakiej formie i czy jest taka możliwość by zrobić zastrzeżenie w księgach wieczystych, że tylko moje osobiste stawiennictwo będzie brane pod uwagę (...)
Odpowiedzialność osoby współpracującej za zobowiązania spółki jawnej - opinia prawna
Stan faktyczny Chciałabym się dowiedzieć, jak wygląda odpowiedzialność za powierzone obowiązki, osoby współpracującej w firmie, tj. spółce jawnej, w której jest 2 wspólników, i jednym z nich jest mój małżonek. Panowie mają 50/50 % udziałów (ja nie widnieję w KRS). Przy czym ja mam podpisaną intercyzę. Ostatnio usłyszałam od (...)
Jakie są warunki i skutki zbycia spadku – opinia prawna
Stan faktyczny W testamencie z roku 1949 Babcia mojego Męża dokonała zapisu na swojego wnuka, a mojego męża część nieruchomości z warunkiem, że w dwa lata po śmierci Babci spłaci swoje dwie swoje siostry. Babcia zmarła w roku 1974, a mąż mój w roku 1991. W postanowieniu sądowym z roku 1992 stwierdzającym nabycie spadku Mąż mój jest nabywcą spadku w 25/100 częściach. (...)