Kto i po co będzie mógł się ubiegać o Kartę Polaka?

W celu realizacji postanowienia Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej w zakresie udzielania pomocy Polakom zamieszkałym za granicą w zachowaniu ich związków z narodowym dziedzictwem kulturalnym rząd przygotował projekt ustawy - Karta Polaka. Niedawno trafił on do Sejmu.

Ma on spełnić zwłaszcza oczekiwania Polaków na Wschodzie, którzy polskimi obywatelami nie będąc, ze względu na swoją tożsamość narodową pragną uzyskać po­twier­dzenie przynależności do Narodu Polskiego. 

Proponowana ustawa określa uprawnienia posiadacza Karty Polaka, zasady przyznawania, utraty ważności i unieważniania Karty Polaka oraz właściwość i tryb postępowania organów w tych sprawach. 

Porady prawne

Kto będzie mógł uzyskać Kartę Polaka? 

Zgodnie z projektowanymi regulacjami, Karta Polaka będzie mogła być przyznana osobie, która deklaruje przy­należność do Narodu Polskiego i spełni łącznie następujące warunki:

  1. wykaże swój związek z polskością przez przynajmniej bierną znajomość języka polskiego, który uważa za język ojczysty oraz znajomość i kultywowanie polskich tradycji i zwyczajów;
  2. w obecności konsula Rzeczypospolitej Polskiej lub upoważnionego pracownika orga­nizacji wymienionej w planowanym rozporządzeniu Prezesa Rady Ministrów, złoży pisemną deklarację przynależności do Narodu Polskiego;
  3. posiada w dniu złożenia wniosku o wydanie Karty Polaka obywatelstwo Republiki Armenii, Republiki Azerbejdżańskiej, Republiki Białoruś, Republiki Estońskiej, Gruzji, Republiki Kazachstanu, Republiki Kirgiskiej, Republiki Litewskiej, Republiki Łotewskiej, Republiki Mołdowy, Federacji Rosyjskiej, Republiki Tadżykistanu, Turkmenistanu, Ukrainy albo Republiki Uzbekistanu;
  4. wykaże, że co najmniej jedno z jej rodziców lub dziadków albo dwoje pradziadków było narodowości polskiej lub posia­dało obywatelstwo polskie, albo przedstawi za­świad­czenie organizacji polskiej lub polonijnej działającej na terenie jednego z ww. państw, potwierdzające aktywne zaangażowanie w działalność na rzecz języka i kultury polskiej lub polskiej mniejszości narodowej przez okres co najmniej ostatnich 3 lat.

Karta Polaka będzie mogła być także przyznana osobie będącej obywatelem jednego z ww. państw na Wschodzie, której polskie pochodzenie zostało prawomocnie stwierdzone zgodnie z przepisami ustawy z dnia 9 listopada 2000 r. o repatriacji.

Wedle proppzycji rządowej, Karta Polaka ma być przyznana wyłącznie osobie nieposiadającej obywatelstwa polskiego albo zezwolenia na osiedlenie się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Jakie uprawnienia da posiadaczowi Karta Polaka?

Karta Polaka ma być dokumentem potwierdzającym przy­należność do Narodu Polskiego. Ma też poświadczać uprawnienia wynikające z omawianej ustawy.

Proponowane Przez Radę Ministrów przepisy przewidują, iż posiadacz Karty Polaka będzie mógł ubiegać się o zwolnienie z opłaty za wydanie wizy pobytowej długoterminowej uprawniającej do wielo­krotnego wjazdu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub refundację tej opłaty. Refundacja ta ma być finansowana z budżetu państwa i dokonywana za pośrednictwem właściwego konsula.

Ponadto, wedle projektu ustawy, posiadacz Karty Polaka ma mieć prawo do:

  1. podejmowania i odbywania studiów, studiów doktoran­ckich oraz innych form kształcenia, a także uczestni­czenia w badaniach naukowych i pracach rozwojowych na zasadach określonych w ustawie z dnia 27 lipca 2005 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym; Posiadacz Karty Polaka podejmujący kształcenie w zakresie szkolnictwa wyższego, zachowa przy tym prawo do ubiegania się o stypendia i inną pomoc przewidzianą dla cudzoziemców w odrębnych przepisach;
  2. korzystania z form kształcenia na zasadach określonych w ustawie z dnia 7 września 1999 r. o systemie oświaty;
  3. korzystania ze świadczeń opieki zdrowotnej w stanach nagłych, w zakresie określonym w ustawie z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, chyba że umowa między­narodowa, której Rzeczpospolita Polska jest stroną, przewiduje zasady bardziej korzystne; nie będzie to jednak dotyczyć osób upra­wnionych do świadczeń opieki zdrowotnej na podstawie przepisów o koor­dy­nacji systemów zabezpieczenia społecznego;
  4. ulgi 37% przy przejazdach środkami publicznego tran­sportu zbiorowego kolejowego w pociągach osobowych, pospiesznych i ekspresowych, na podstawie biletów jednorazowych, na zasadach określonych w ustawie z dnia 20 czerwca 1992 r. o uprawnieniach do ulgowych przejazdów środkami publicznego transportu zbiorowego;
  5. bezpłatnego wstępu do muzeów państwowych.

Posiadacz Karty Polaka lub osoba, której stwierdzono pochodzenie polskie zgodnie z ustawą o repatriacji ma także korzystać z pierwszeństwa przy ubieganiu się o pomoc finansową udzielaną osobom fizycznym ze środków budżetu państwa lub budżetów samorządów terytorialnych prze­znaczonych na wspieranie Polaków za granicą.

Zgodnie z propozycją rządową, przyznanie Karty Polaka nie będzie natomiast oznaczać nabycia polskiego obywatelstwa ani stwierdzenia polskiego pochodzenia w rozumieniu odrębnych przepisów. Karta Polaka nie będzie też dokumentem uprawniającym do przekraczania granicy ani do osiedlenia się na terytorium Polski.

Kto ma przyznawać Kartę Polaka?

Wedle projektu ustawy, przyznanie Karty Polaka ma następować w drodze decyzji admi­nistracyjnej, na pisemny wniosek osoby ubiegającej się o jej wydanie lub jej przedstawiciela ustawowego. Organem właściwym w sprawie przyznania Karty Polaka ma być konsul właściwy ze względu na miejsce zamieszkania wnioskodawcy.

Art. 13 proponowanej ustawy wskazuje m.in. katalog danych, jakie musi zawierać wniosek o przy­znanie Karty Polaka oraz katalog dowodów potwierdzających spełnianie przesłanek jej przyznania.

Nowopowołany organ - Rada do Spraw Polaków na Wschodzie - ma być zaś organem administracji publicznej rozpatrującym odwołania od decyzji o  odmowie przyznania Karty Polaka oraz o jej unieważnieniu. 

Podstawa prawna:

  • Rządowy projekt ustawy - Karta Polaka (sejmowy druk nr 1957);
  • Ustawa z dnia 9 listopada 2000 r. o repatriacji (Dz. U. 2004 r., Nr 53, poz. 532, ze zm.);
  • Ustawa z dnia 20 czerwca 1992 r. o uprawnieniach do ulgowych przejazdów środkami publicznego transportu zbiorowego (Dz. U. 2002 r., Nr 175, poz. 1440, ze zm.);
  • Ustawa z dnia 27 lipca 2005 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym (Dz. U. 2005 r., Nr 164, poz. 1365, ze zm.);
  • Ustawa z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. 2004 r., Nr 210, poz. 2135, ze zm.);
  • Ustawa z dnia 7 września 1999 r. o systemie oświaty (Dz. U. z 2004 r. Nr 256, poz. 2572, ze zm.)

A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • GWIAZDKA 2012-11-22 19:34:59

    MOJ MAZ JEST ALBANCZYKIEM CZY MOGE SIE UBIEGAC DLA NIEGO O KARTE POLAKA,JAKIE SA MI POTRZEBNE DOKUMETY I GDZIE JE MAM ZLORZYC


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika