23.10.2020

A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Nowe obostrzenia i wsparcie dla seniorów

W związku z dynamiczną sytuacją epidemiczną rząd reaguje na bieżąco i wprowadza kolejne zasady bezpieczeństwa. Przeciwdziałanie rozprzestrzenianiu się koronawirusa jest obecnie jego priorytetem. Od soboty, 24 października cała Polska zostanie objęta obostrzeniami czerwonej strefy. Wśród zmian znajdą się: zajęcia zdalne również w klasach 4-8 szkół podstawowych, obowiązek przemieszczania się osób poniżej 16. roku życia pod opieką rodzica lub opiekuna, a także ograniczenia w funkcjonowaniu lokali gastronomicznych, sanatoriów oraz organizacji imprez, spotkań i zgromadzeń. Rząd uruchamia też Solidarnościowy Korpus Wsparcia Seniorów – program przeznaczony do koordynacji pomocy osobom starszym, zarówno na szczeblu centralnym, jak i samorządowym.

Porady prawne

Od 24 października cała Polska w czerwonej strefie

- "Musimy zahamować przyrosty zakażeń. Obostrzenia, które wprowadzimy, będą miały skutek za 10-14 dni. Najważniejsze jest ludzkie życie i stabilność systemu zdrowia" - powiedział w piątek (23 października br.) premier Mateusz Morawiecki. Prezes Rady Ministrów na konferencji prasowej przedstawił nowe obostrzenia w ramach walki z koronawirusem.

Szef rządu poinformował, że od soboty (24 października br.) obostrzenia czerwonej strefy zostaną rozszerzone na całą Polskę. 

Od 24 października obostrzenia dotyczące strefy czerwonej będą obowiązywać w całej Polsce. Dodatkowo wprowadzamy nowe zasady bezpieczeństwa w zakresie edukacji, gospodarki oraz  życia społecznego. Jak podkreślił szef rządu: To bardzo ważne, żeby przerwać łańcuch transmisji.

Nowe zasady bezpieczeństwa w całym kraju

Od 24 października obostrzenia dotyczące strefy czerwonej będą obowiązywać w całej Polsce. Dodatkowo rząd wprowadza nowe zasady bezpieczeństwa w zakresie edukacji, gospodarki oraz  życia społecznego. Będą to:

  • objęcie nauczaniem zdalnym klas 4-8 szkół podstawowych – (szczegóły określi MEN w rozporządzeniu);
  • w dniach nauki szkolnej, w godzinach 8:00-16:00 obowiązek przemieszczania się dzieci do 16. roku życia pod opieką rodzica lub opiekuna. Zasada ta nie obowiązuje: kiedy dziecko idzie do szkoły lub wraca z niej do domu, a także w weekendy i dni wolne od nauki.
  • zawieszenie działania sanatoriów z możliwością dokończenia już  rozpoczętych turnusów;
  • zawieszenie stacjonarnej działalności lokali gastronomicznych i restauracji przy dopuszczeniu prowadzenia działalności w zakresie dowozu lub na wynos;
  • max. 5 osób spoza wspólnego gospodarstwa domowego podczas imprez, spotkań i zebrań w przestrzeni publicznej (z wyjątkiem spotkań służbowych). Dotyczy to także zgromadzeń w rozumieniu ustawy o zgromadzeniach publicznych.

W całej Polsce obowiązują też wcześniej ustalone limity i ograniczenia dla strefy czerwonej, w tym m.in. w zakresie wydarzeń wydarzenie religijnych odbywających się w kościele, istnieje obowiązek zakrywania ust i nosa, z wyłączeniem osób sprawujących kult. W uroczystościach religijnych limit 1 osoba na 7 m2, przy zachowaniu odległości nie mniejszej niż 1,5 m.

Wprowadzone obostrzenia są poważne, ale liczę na to, że gospodarka będzie pracować na obrotach szybszych niż wiosną. Nie zamykamy zakładów produkcyjnych, ale apelujemy, żeby wszędzie obowiązywały ścisłe zasady sanitarne– mówił premier.

Rząd zaleca także ograniczenie przemieszczania się osób powyżej 70. roku życia – z wyłączeniem wykonywania czynności zawodowych, zaspokajania niezbędnych potrzeb związanych z bieżącymi sprawami życia codziennego, czy też udziału we mszy świętej lub obrzędów religijnych.

Nowy model pracy szkół

Premier Mateusz Morawiecki mówił m.in. o wprowadzeniu nowego modelu pracy szkół. Uczniowie szkół podstawowych z klas 4-8 będą się uczyli w trybie zdalnym. Dzięki temu ograniczone zostaną kontakty społeczne. - "To bardzo ważne, żeby przerwać łańcuch transmisji" – zaznaczył szef rządu.

Ponadto osoby do 16. roku życia w godzinach od 8 do 16 będą mogły się przemieszczać wyłącznie pod opieką osoby dorosłej. 

Gastronomia tylko na wynos

Nowe zasady obejmą również działalność restauracji, kawiarni i pubów. Przez najbliższe dwa tygodnie klienci będą obsługiwani jedynie na wynos lub poprzez dowóz zamówienia. - "Wiem, że to bardzo trudna wiadomość dla prowadzących, właścicieli i klientów, ale zdaniem specjalistów pomieszczenia gastronomiczne to miejsca, gdzie dochodzi do częstych zakażeń" – powiedział premier Mateusz Morawiecki. Prezes Rady Ministrów zaapelował też o ścisłe przestrzeganie zasad sanitarnych w zakładach produkcyjnych. 

Ograniczenie spotkań i aktywności

Rząd zdecydował również o wprowadzeniu zakazu wszelkiej aktywności w grupach powyżej 5 osób (spoza wspólnego gospodarstwa domowego). Ograniczenie obejmuje m.in. imprezy, spotkania i zebrania (z wyjątkiem spotkań służbowych). Dotyczy także zgromadzeń w rozumieniu ustawy o zgromadzeniach publicznych. - Widzimy wyraźnie, że również w ostatnich dniach dochodziło do spotkań dużych grup osób i były to źródła i ogniska zakażeń – podkreślił Prezes Rady Ministrów. 

Zadbajmy o seniorów

Premier Mateusz Morawiecki zwrócił uwagę, że szczególnie należy zadbać o bezpieczeństwo osób starszych. - Na poważne zagrożenie dla zdrowia i życia narażone są przede wszystkim osoby starsze, powyżej 70. roku życia. Prosimy seniorów, aby nie wychodzili z domu i nie przemieszczali się – zaapelował szef rządu. Dotyczy to zwłaszcza osób po 70. roku życia z wyłączeniem sytuacji związanych z: wykonywaniem czynności zawodowych, zaspokajaniem niezbędnych potrzeb związanych z bieżącymi sprawami życia codziennego, czy też udziałem we mszy świętej lub obrzędach religijnych.

Żeby wspomóc osoby starsze, zostanie uruchomiony Solidarnościowy Korpus Wsparcia Seniorów, który pozwoli na objęcie osób starszych niezbędną opieką. Koordynatorem programu jest Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej. 

Minister Marlena Maląg również zaapelowała do seniorów, aby ci pozostali w domach, zaznaczając jednocześnie, że poprzez Solidarnościowy Korpus Wsparcia Seniorów nie pozostaną sami sobie. - "Nam zależy na tym, byście ten trudny czas państwo przeżyli w zdrowiu i przede wszystkim w poczuciu bezpieczeństwa, bo to dla każdego człowieka jest ważne" - mówiła minister.

Od jutra zawieszona zostanie też działalność sanatoriów z możliwością dokończenia już rozpoczętych turnusów.

Zalecenie DDMA+W

Skuteczna walka z koronawirusem jest możliwa dzięki przestrzeganiu podstawowych zasad postępowania. Rozszerzona zostaje zasada DDMA na DDMA+W, czyli:

  • Dystans,
  • Dezynfekcja,
  • Maseczka,
  • Aplikacja STOP COVID – ProteGO Safe,
  • Wietrzenie.

Utrzymywanie dystansu społecznego min. 1,5 m, częste mycie rąk i ich dezynfekcja oraz zakrywanie ust i nosa to podstawowe czynności, które pozwalają ograniczyć ryzyko zakażenia koronawirusem. Warto też często wietrzyć pomieszczenia, w których przebywamy, szczególnie w miejscach pracy czy placówkach oświatowych.

Walkę z zagrożeniem wspiera też aplikacja STOP COVID – ProteGO Safe. Jest ona w pełni bezpieczna, bezpłatna i dobrowolna. Im więcej osób będzie z niej korzystać, tym szybciej i skuteczniej ograniczymy tempo i zasięg rozprzestrzeniania się koronawirusa.

Zostańmy w domach i przestrzegajmy zasad

Skala rozprzestrzeniania się koronawirusa zależy od nas samych. Dlatego ważne jest przestrzeganie ustalonych obostrzeń i reżimów sanitarnych. Wszystkim zalecamy pozostawanie w domach, o ile jest to możliwe. Ograniczajmy wychodzenie z domu do absolutnego minimum, poza wykonywaniem pracy czy zaspokajaniem niezbędnych potrzeb związanych z bieżącymi sprawami życia codziennego.

Solidarnościowy Korpus Wsparcia Seniorów

Zgodnie z zapowiedziami, rząd uruchamia program Solidarnościowy Korpus Wsparcia Seniorów, dzięki któremu pomoc seniorom w okresie pandemii koronawirusa i działania podejmowane w tym zakresie przez rząd, samorządy, ośrodki pomocy społecznej i wolontariuszy będą przebiegały sprawniej, a osoby starsze uzyskają niezbędną pomoc w trudnym czasie.

To program przeznaczony do koordynacji pomocy osobom starszym w czasie pandemii – obejmuje działania zarówno na szczeblu centralnym, jak i samorządowym. Dzięki niemu osoby starsze uzyskają niezbędną pomoc w trudnym czasie, a zrobienie zakupów czy odbiór leków z apteki nie będzie się wiązało z ryzykiem zakażenia koronawirusem. Osoby starsze uzyskają niezbędną pomoc ze strony wolontariuszy, organizacji pozarządowych, harcerzy oraz ochotniczych straży pożarnych i Wojsk Obrony Terytorialnej.

Celem – jak zaznaczył premier – jest zaopiekowanie się seniorami, którzy nie mają opieki ze strony rodziny. - "Poprzez szerokie zaangażowanie organizacji, wolontariuszy, harcerzy, Wojsk Obrony Terytorialnej czy wojsk operacyjnych będziemy chcieli uruchomić natychmiast, by zachęcić wszystkich seniorów w szczególności powyżej 70. roku życia do pozostanie w domach" - powiedział szef rządu.

Dedykowana infolinia dla seniorów, wsparcie wolontariuszy, współpraca wojsk obrony terytorialnej i pracowników pomocy społecznej w pomoc osobom starszym w czynnościach, które wymagają wyjścia z domu, a które utrudnione są przez panującą pandemię. To główne założenia Solidarnościowego Korpusu Wsparcia Seniorów uruchomionego właśnie przez rząd. - "Dzięki Korpusowi i naszym wspólnym działaniom osoby starsze będą bezpieczniejsze" – powiedziała minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg. Koordynatorem działań Korpusu jest Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej.

– "Dzisiaj jesteśmy odpowiedzialni za siebie nawzajem, a stosowanie się do restrykcji to wyraz solidarności społecznej. Szczególną troską powinniśmy otoczyć osoby starsze, które są najbardziej zagrożone. Właśnie w tym celu uruchamiamy Solidarnościowy Korpus Wsparcia Seniorów" – wskazała Marlena Maląg. 

Koordynatorem programu jest Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej. 

Specjalna darmowa infolinia dla seniorów – 22 505 11 11

W ramach Korpusu uruchomiona zostanie specjalna, bezpłatna infolinia przeznaczona dla seniorów (22 505 11 11). Za jej pośrednictwem osoby starsze będą mogły poprosić o pomoc w czynnościach, które wymagają wyjścia z domu, a które utrudnione są przez pandemię. Mowa tu m.in. o zakupach spożywczych czy dostarczeniu artykułów higienicznych.

Za pomocą infolinii seniorzy połączą się z konsultantem, który zbierze od nich informacje i dane. Następnie będą one przekazane do ośrodka pomocy społecznej. Pracownik ośrodka skontaktuje się z seniorem; zweryfikuje zgłoszenie i ustali wszystkie szczegóły związane z udzieleniem pomocy. Osoba przyjmująca zgłoszenie przekaże zatem numer kontaktowy seniora potrzebującego wsparcia do ośrodka pomocy społecznej w danej gminie. Pracownik ośrodka skontaktuje się z seniorem; zweryfikuje zgłoszenie i ustali wszystkie szczegóły związane z udzieleniem pomocy. Wolontariusze dostarczą osobom starszym niezbędne produkty. Koszty zakupów pokryje senior.

- "Tam nasi seniorzy, przede wszystkim ci, którzy mają ukończone 70 lat mogą zadzwonić. Natomiast my w ramach solidarności międzypokoleniowej - rząd, jednostki samorządu terytorialnego, ośrodki pomocy społecznej, wolontariusze, harcerze, wojska obrony terytorialnej - będziemy przekazywać państwu przede wszystkim niezbędne produkty do domu" – mówiła minister Maląg.

Pomoc skierowana jest do osób powyżej 70. roku życia. W szczególnych przypadkach wsparcie otrzymają też młodsi seniorzy – zapewniła minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Wolontariusze, organizacje pozarządowe i harcerze wspólnie dla seniorów

Dane kontaktowe zgłaszającego się seniora będą przekazywane do właściwego terytorialnie ośrodka pomocy społecznej, które będą się kontaktować z osobą zainteresowaną  w celu ustalenia zakresu pomocy. W takie wsparcie seniorów będą zaangażowani wolontariusze i organizacje pozarządowe, a także Ochotnicza Straż Pożarna, Wojska Obrony Terytorialnej i harcerze.

Jak pomagać?

#WspierajSeniora i weź udział w akcji

Z myślą o wszystkich, którzy chcą pomóc seniorom, ale nie wiedzą jak, uruchomiona została także strona www.wspierajseniora.pl. To właśnie tutaj mogą zgłaszać się osoby, które chcą dołączyć do Solidarnościowego Korpusu Wsparcia Seniorów.

Jak to zrobić w kilku prostych krokach?

  • Wejdź na stronę www.wspierajseniora.pl
  • Zgłoś chęć pomocy przez ankietę lub w lokalnym ośrodku pomocy społecznej.
  • OPS w Twoim mieście skontaktuje Ciebie i seniora w Twojej okolicy, który potrzebuje pomocy.

Jeśli chcesz więc pomagać potrzebującym osobom starszym, zgłoś się! Jak to zrobić?

Jak skorzystać ze wsparcia?

Korzystanie z infolinii, a także udzielenie pomocy, np. zrobienie i dostarczenie zakupów, jest bezpłatne. Senior korzystający ze wsparcia w ramach Korpusu pokrywa jedynie koszty ewentualnych zakupów.

Pomoc skierowana jest do osób powyżej 70. roku życia. W szczególnych przypadkach wsparcie otrzymają też młodsi seniorzy. Realizacja usługi w postaci dostarczenia zakupów nie przysługuje jednak osobie, która korzysta z usług opiekuńczych bądź specjalistycznych usług opiekuńczych.

Seniorze, masz więcej niż 70 lat i potrzebujesz wsparcia?

  • Zadzwoń na bezpłatną infolinię pod numer 22 505 11 11.
  • Osoba z infolinii przekaże Twój numer do ośrodka pomocy społecznej w Twojej gminie.
  • Czekaj na telefon pracownika ośrodka, który skontaktuje się z Tobą i ustali wszystkie szczegóły.
  • Wolontariusz dostarczy Ci produkty lub leki, o które poprosiłeś.

Pomoc dla seniorów

Zadaniem gmin będzie prowadzenie rejestru seniorów, którzy zdecydowali się na pozostanie w domu i potrzebują wsparcia wolontariuszy.

Zadanie realizowane będzie przez gminy, przy współpracy z organizacjami pozarządowymi i wolontariuszami. Ci ostatni zajmują ważne miejsce w założeniach Korpusu. To wolontariusze dostarczą zakupy seniorom, ale tez pomogą w obowiązkach domowych czy po prostu porozmawiają z osobą starszą. Osoby, które chcą włączyć się w pomoc dla seniorów, będą mogły zgłosić się przez internet, wypełniając ankietę na stronie www.wspierajseniora.pl lub osobiście zgłaszając się do lokalnego ośrodka pomocy.

W pomoc włączy się również Ochotnicza Straż Pożarna, Wojska Obrony Terytorialnej i harcerze – wyliczyła Marlena Maląg.

Samorządy gminne będą mogły skorzystać z dofinansowania ze środków budżetu państwa na zorganizowanie i realizację usług wsparcia. Środki te będą mogły zostać przeznaczone m.in. na zatrudnienie nowych pracowników do realizacji zadania, przyznanie dodatków zadaniowych, zlecenie usługi organizacjom pozarządowym czy jej zakup od prywatnych podmiotów.

Wsparcie dla samorządów gminnych

Jak wspomniano, program zakłada również możliwość ubiegania się przez gminy o dofinansowanie (dotację) z budżetu państwa na zorganizowanie i realizację usługi wsparcia. Środki te będą mogły zostać przeznaczone m.in. na: zatrudnienie nowych pracowników do realizacji zadania, przyznanie dodatków zadaniowych, zlecenie usługi organizacjom pozarządowym czy jej zakup od prywatnych podmiotów.

Minister poinformowała także, że na wsparcie w ramach Solidarnościowego Korpusu Wsparcia Seniorów zabezpieczono 100 mln zł. - "Jeżeli będzie taka potrzeba na pewno te środki będą zwiększone" - dodała.

Seniorze, przestrzegaj zasad bezpieczeństwa!

  • Godziny dla seniora

Od poniedziałku do piątku w godzinach 10:00 – 12:00 w sklepie, drogerii, aptece oraz na poczcie mogą przebywać wyłącznie osoby powyżej 60. roku życia. Jeśli musisz wyjść z domu, skorzystaj z tego czasu, aby bezpiecznie zrobić zakupy oraz zaopatrzyć się w leki.

  • Pamiętaj o zasłanianiu nosa i ust

Nie możesz zostać w domu? Pamiętaj o obowiązku zasłaniania ust i nosa w przestrzeni publicznej. Możesz to zrobić za pomocą maseczki, ale także chusty, apaszki, szalika lub przyłbicy. To bardzo ważne – dzięki temu chronisz siebie i innych. Osoby, które są zakażone koronawirusem, ale przechodzą chorobę bezobjawowo, nie będą nieświadomie zarażać innych.

  • Zachowaj bezpieczną odległość od innych osób

Jeśli musisz wyjść z domu, pamiętaj, aby zachować co najmniej 1,5 m odległości od innych osób, które mijasz na ulicy, w sklepie czy w parku. Zrezygnuj też z podawania ręki na powitanie. 

Zawieszenie na 2 tygodnie zajęć stacjonarnych dla uczniów klas IV-VIII szkoły podstawowej i uczniów szkół ponadpodstawowych

Uczniowie klas IV-VIII szkół podstawowych, a także wszystkich klas szkół ponadpodstawowych, słuchacze placówek kształcenia ustawicznego oraz centrów kształcenia zawodowego przechodzą na naukę zdalną. Nowe zasady funkcjonowania szkół i placówek wejdą w życie od soboty, 24 października i będą obowiązywały do niedzieli, 8 listopada br. Przedszkola i klasy I-III szkół podstawowych będą funkcjonowały bez zmian.

Szkoły i placówki, w których nie będą zawieszone zajęcia stacjonarne

Nauka dla dzieci w przedszkolach i uczniów klas I-III szkół podstawowych pozostaje bez zmian. 

Stacjonarnie pracują również szkoły specjalne w młodzieżowych ośrodkach wychowawczych i młodzieżowych ośrodkach socjoterapii.

Dyrektorzy szkół specjalnych i specjalnych ośrodków szkolno-wychowawczych, a także szkół specjalnych w podmiotach leczniczych i jednostkach pomocy społecznej będą mogli sami w tym okresie decydować o trybie nauczania w klasach IV-VIII szkół podstawowych i w szkołach ponadpodstawowych.

Wsparcie dla uczniów, w tym z niepełnosprawnością

Dla uczniów, którzy ze względu na niepełnosprawność lub np. warunki domowe nie będą mogli uczyć się zdalnie w domu, dyrektor szkoły będzie zobowiązany zorganizować nauczanie stacjonarne lub zdalne w szkole (z wykorzystaniem komputerów w szkole).

Kształcenie zawodowe

Szkoły i placówki prowadzące kształcenie zawodowe również w całości przechodzą na zdalne nauczanie. W przypadku szkół prowadzących kształcenie zawodowe, placówek kształcenia ustawicznego i centrów kształcenia zawodowego zajęcia z zakresu kształcenia zawodowego organizowane w formie zajęć praktycznych prowadzi się z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość wyłącznie w zakresie, w jakim z programu nauczania danego zawodu wynika możliwość realizacji wybranych efektów kształcenia z wykorzystaniem tych metod i technik. Praktyki zawodowe zaplanowane do realizacji w okresie całkowitego ograniczenia realizowane są zdalnie – w formie projektu edukacyjnego lub wirtualnego przedsiębiorstwa, mogą być także zaliczone na podstawie dotychczasowego doświadczenia zawodowego, bądź zrealizowanego wcześniej wolontariatu lub stażu zawodowego.

W okresie od 24 października do 8 listopada br. uczniowie branżowych szkół I stopnia będący  młodocianymi pracownikami są zwolnieni z obowiązku  świadczenia pracy na mocy art. 15f specustawy z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z COVID-19. 

Podstawa prawna: Rozporządzenie Ministra Edukacji i Nauki z dnia 23 października 2020 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19.

Materiały:

 

 

Porady prawne

Potrzebujesz porady prawnej?

Od soboty dodatkowe obostrzenia w 19 powiatach

Od soboty dodatkowe obostrzenia w 19 powiatach

Od soboty w powiatach z największym wzrostem zakażeń wrócą niektóre obostrzenia. - "Chcemy wprowadzić dodatkowe rygory w 19 powiatach z największym przyrostem zakażeń, w województwach śląskim, wielkopolskim, małopolskim, łódzkim, podkarpackim i świętokrzyskim" (...)

Nowe zasady profilaktyki przeciw COVID-19 i kolejne powiaty w strefie czerwonej

Nowe zasady profilaktyki przeciw COVID-19 i kolejne powiaty w strefie czerwonej

Od 17 października w całym kraju rząd wprowadza nowe narzędzia do walki z koronawirusem. W zależności od rozwoju sytuacji będzie na bieżąco reagować i wprowadzać kolejne ograniczenia. Wszystko po to, aby ratować zdrowie i życie Polaków. Co zmieni się od najbliższej soboty? M.in. (...)

Kolejny etap stopniowego odmrażania polskiej gospodarki od 12 lutego

Kolejny etap stopniowego odmrażania polskiej gospodarki od 12 lutego

Od 12 lutego otwarte hotele, kina, teatry i stoki narciarskie  Zgodnie z decyzją rządu od 12 lutego zostają otwarte, warunkowo na dwa tygodnie:  hotele, miejsca noclegowe – z zachowaniem wymogu 50 proc. obłożenia miejsc,  kina, teatry, opery, filharmonie – 50 (...)

Koronawirus: 3 kolory bezpieczeństwa

Koronawirus: 3 kolory bezpieczeństwa

8 sierpnia weszły w życie nowe zasady unikania zakażenia koronawirusem. Organizacja imprez, życie towarzyskie i zasady podróżowania zależeć będą od tego, jak duże jest ryzyko zakażenia w danym powiecie.   Zostały wyznaczone trzy strefy: zielona, żółta i czerwona (...)

Rozpoczęcie nowego roku szkolnego 2020/2021

Rozpoczęcie nowego roku szkolnego 2020/2021

Co nowego 1 września? We wtorek, 1 września br. ok. 4 mln 650 tys. uczniów z ok. 22 tys. szkół rozpoczyna zajęcia dydaktyczno-wychowawcze w roku szkolnym 2020/2021. W szkołach podstawowych będzie uczyło się ponad 3 mln uczniów, w tym w klasach I ok. 367 tys. dzieci, (...)

Plan dla Pracy i Rozwoju

Plan dla Pracy i Rozwoju

Osłona przedsiębiorców i pracowników w dobie pandemii i przygotowanie gospodarki do powrotu na ścieżkę rozwoju Bezpośrednia pomoc – dla firm i pracowników dotkniętych skutkami COVID-19; nowy kierunek – czyli kompleksowe wsparcie w dostosowaniu się do wymagań (...)

Bieżące obostrzenia

Bieżące obostrzenia

Od 30 marca nowe zasady dotyczące kwarantanny dla przyjeżdżających do Polski Sytuacja związana ze zwiększoną liczbą zachorowań na COVID-19 jest bardzo dynamiczna. Dotyczy nie tylko Polski, ale także innych krajów europejskich, np. Niemiec. Dlatego ujednolicono zasady kwarantanny, zarówno (...)

Od soboty kolejne restrykcje w związku z COVID-19

Od soboty kolejne restrykcje w związku z COVID-19

Rząd wprowadza kolejne zasady bezpieczeństwa. Co się zmieni? Od 9 listopada klasy 1-3 szkół podstawowych przejdą na naukę zdalną. Wszyscy uczniowie i studenci będą uczyć się w domu do 29 listopada. Placówki kultury, m.in. kina i muzea, będą niedostępne dla publiczności. Zmniejsza (...)

Akt o usługach cyfrowych

Akt o usługach cyfrowych

Pierwsze wspólne przepisy dotyczące obowiązków i odpowiedzialności pośredników na jednolitym rynku otworzą nowe możliwości świadczenia usług cyfrowych ponad granicami przy równoczesnym zapewnieniu wysokiego poziomu ochrony użytkowników bez względu (...)

Co nowego dla ubogich i seniorów?

Co nowego dla ubogich i seniorów?

Powstaną schroniska z usługami opiekuńczymi Wprowadzenie schroniska dla osób bezdomnych z usługami opiekuńczymi jako dodatkowego typu placówki, możliwość przyznania schronienia osobie bezdomnej oczekującej na umieszczenie w domu pomocy społecznej czy rezygnacja z wymogu zawarcia (...)

Resort pracy dofinansuje domy seniora

Resort pracy dofinansuje domy seniora

Połączenie uniwersytetu trzeciego wieku, klubu seniora, biblioteki i gabinetu rehabilitacyjnego - tak w skrócie można opisać dzienny dom Senior-WIGOR. Do końca roku ma powstać około 100 takich miejsc. Od dziś gminy mogą starać się o środki na ich utworzenie. - Troska o seniorów to nasza (...)

Fair play w internecie?

Fair play w internecie?

Parlament Europejski przyjął 26 marca 2019 r. nowe przepisy dotyczące praw autorskich w internecie. Platformy internetowe ponoszą odpowiedzialność za treści zamieszczane przez użytkowników. Niektóre zamieszczone materiały, takie jak memy lub GIF-y, zostały wyłączone (...)

Rząd rozszerza Tarczę antykryzysową

Rząd rozszerza Tarczę antykryzysową

Rada Ministrów przyjęła kolejne rozwiązania zapobiegające skutkom negatywnego oddziaływania koronawirusa na gospodarkę. Jest to kontynuacja działań zawartych w "Tarczy antykryzysowej", która wspiera przedsiębiorców i pracowników. Teraz zajmuje się nimi Sejm. ##baner## Czego (...)

Rok szkolny 2018/2019 - co nowego dla uczniów i nauczycieli?

Rok szkolny 2018/2019 - co nowego dla uczniów i nauczycieli?

Rok szkolny 2018/2019 – drugi rok wprowadzania zmian w systemie edukacji Nowy rok szkolny 2018/2019 to kolejny etap wdrażania zmian w edukacji. Następna tura podwyżek dla nauczycieli, wsparcie finansowe dla samorządów, szerokopasmowy internet i multimedialne tablice w szkołach, a (...)

Kompleksowy plan działania rządu na nadchodzący czas

Kompleksowy plan działania rządu na nadchodzący czas

100 dni solidarności w walce z COVID-19 Rząd zdecydował się na otwarcie całego sektora handlowego – to odważny ruch. Plan działań na okres od 28 listopada do 18 stycznia jest trudny, ale bardzo dobrze przemyślany i realistyczny – mówił o planie dot. odmrażania gospodarki (...)

Więcej tanich mieszkań na wynajem - projekt idzie do Sejmu

Więcej tanich mieszkań na wynajem - projekt idzie do Sejmu

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw wspierających rozwój mieszkalnictwa, przedłożony przez ministra rozwoju. Rząd chce wspierać najemców mieszkań, którzy nie mają pieniędzy na opłacenie czynszu, bo z powodu pandemii COVID-19 (...)

Tarcza 2.0. - rozszerzenie tarczy antykryzysowej

Tarcza 2.0. - rozszerzenie tarczy antykryzysowej

Rozszerzenie tarczy antykryzysowej to m.in. zwiększenie dostępności pożyczek dla mikroprzedsiębiorców, dodatkowe świadczenia postojowe, a także możliwość objęcia wsparciem przedsiębiorstw, które powstały między 1 lutego a 1 kwietnia br. – "Dzięki tym zmianom tarcza (...)

Pandemia COVID-19: żółte i czerwone strefy – nowe wytyczne dla poszczególnych branż

Pandemia COVID-19: żółte i czerwone strefy – nowe wytyczne dla poszczególnych branż

Od 10 października br. na terenie całego kraju - w przestrzeni publicznej - trzeba zakrywać usta i nos. Powód to wzrastająca liczba zachorowań na koronawirusa. Od tego dnia obowiązują też nowe obostrzenia dla poszczególnych branż na terenie tzw. powiatów czerwonych i żółtych. (...)

Od 26 kwietnia łagodzenie obostrzeń w 11 województwach

Od 26 kwietnia łagodzenie obostrzeń w 11 województwach

Otwarte salony fryzjerskie i kosmetyczne oraz częściowy powrót dzieci do szkół Rząd twierdzi, że odpowiedzialność Polaków i coraz większa liczba osób zaszczepionych przeciw COVID-19 przynoszą coraz lepsze efekty. Dzięki temu, od 26 kwietnia, może poluzować część (...)

Miliony na seniorów

Miliony na seniorów

Blisko 250 nowych domów i klubów dla seniora może powstać w tym roku dzięki dofinansowaniu z rządowego programu „Senior+”. Pieniądze trafią też do samorządów już prowadzących tego typu placówki. Mówimy w sumie o 62,6 mln złotych. Miliony (...)

Zapytaj prawnika:

Dodaj załącznikDodaj załącznik

Oświadczenia i zgody RODO:


PORADY PRAWNIKA

Nowy Zakładowy Układ Zbiorowy Pracy a zapisy starego

Nowy Zakładowy Układ Zbiorowy Pracy a zapisy starego

Pracodawca wypowiedział dotychczasowy ZUZP. W tym wypowiedzianym układzie istniały zapisy o wypłacie dodatków do wynagrodzenia z tytułu pracy w warunkach szkodliwych, uciążliwych i niebezpiecznych. Obecnie pracodawca negocjuje nową treść ZUZP, w którym wypłaty tego dodatku w ogóle nie przewiduje, (...)

Przejęcie zakładu pracy przez nowego pracodawcę

Przejęcie zakładu pracy przez nowego pracodawcę

Czy w kodeksie pracy nadal obowiązuje przepis o zatrudnieniu pracownika na podstawie porozumienia zawartego pomiędzy dotychczasowym pracodawcą a nowym pracodawcą, inaczej porozumienie pomiędzy zakładami pracy? Jak się odbywa procedura zatrudniania w takim przypadku? Zakładamy, iż w pytaniu chodzi (...)

Faktury w PDF-ie

Faktury w PDF-ie

Jeden z dostawców usług elektronicznych zapisał w regulaminie świadczenia swoich usług następujące punkty: "1. W celu otrzymania faktury VAT za zakupione Usługi - Usługobiorca powinien wypełnić za pośrednictwem serwisu internetowego pod adresem - formularz z danymi Usługobiorcy niezbędnymi (...)

Jak doprowadzić energię elektryczną do działki rolnej?

Jak doprowadzić energię elektryczną do działki rolnej?

Proszę o informacje czy istnieją jakieś obostrzenia dotyczące doprowadzenie energii elektrycznej do działki rolnej, której jestem właścicielem? Jeśli nie, proszę o informacje jak wygląda procedura przyłączenia do sieci. Przyłączenie do sieci energetycznej następuje na podstawie (...)

Przejęcie na własność przedmiotu zastawu rejestrowego

Przejęcie na własność przedmiotu zastawu rejestrowego

Kiedy następuje przejęcie na własność przedmiotu zastawu rejestrowego? Przejęcie na własność przedmiotu zastawu rejestrowego następuje po upływie terminu wykonania zobowiązania, które zostało zabezpieczone tym zastawem, z dniem złożenia przez zastawnika oświadczenia na (...)

Pożyczenie pieniędzy bez pisemnego dowodu

Pożyczenie pieniędzy bez pisemnego dowodu

Witam. Pożyczyłem mojemu koledze ze studiów 1000zł. Niestety nie chce mi on oddać moich pieniędzy. Czy mam szanse wyegzekwować moją należność przy pomocy sądu, jeśli pieniądze pożyczyłem bez żadnego pisemnego dowodu? Dochodząc zwrotu pożyczki nie będzie Pan mógł przed (...)

Zabezpieczenie majątkowe w postępowaniu karnym

Zabezpieczenie majątkowe w postępowaniu karnym

Oczekuję rozprawy za przestępstwo z art. 178a KK. Na moim samochodzie prokurator ustanowił zabezpieczenie o wartości 1 600 zł i pozostawiono mi go \"na przechowanie\" Nawet za tą cenę byłbym skłonny zrezygnować z dalszego \"przechowywania\" mimo, że cenę rynkowa jest dwa razy wyższa. Zmusza (...)

Podatek od kupna/sprzedaży kont premium

Podatek od kupna/sprzedaży kont premium

Chcę założyć działalność gospodarczą, polegającą na zakupie w Niemczech kont premium do gier online i odsprzedaży ich w Polsce. Konta premium działają na podobnej zasadzie co doładowania na telefony komórkowe - przedłużają o określony czas dostęp do dodatkowych usług gier online, (...)

Sprzedaż udziałów w spółce z o.o. w likwidacji

Sprzedaż udziałów w spółce z o.o. w likwidacji

Spółka z o.o. jest w okresie likwidacji ze wzgledu na straty. Umowa Spółki przewiduje możliwość sprzedaży udziałów. Wspólnicy wyrazaja zgodę na odkupienie ode mnie udziałów. Czy jest możliwe sprzedanie udziałów jednemu ze wspólników lub obu wspólnikom w okresie likwidacji spółki? (...)

Zmiana decyzji dotyczącej pozwolenia na budowę

Zmiana decyzji dotyczącej pozwolenia na budowę

W roku 2003 dokładnie 13 czerwca złożyłam podanie na przebudowę budynku mieszkalno-gospodarczego. 10 lipca 2003 UG wszczął postępowanie powiadamiając strony. 18 lipca sąsiad złożył uwagi i zastrzeżenia do projektu budowlanego. 1 sierpnia UG wydał decyzję o pozwoleniu na budowę z 14 dniowym (...)

Użytkowanie i przechowywanie broni pneumatycznej

Użytkowanie i przechowywanie broni pneumatycznej

Chciałbym kupić broń pneumatyczną (np. wiatrówkę lub pistolet na śrut) do celów rekreacyjnych. Chodzi o taką broń, co do której nie jest wymagane pozwolenie na jej posiadanie. Czy istnieją szczególne obostrzenia co do przechowywania lub użytkowania takiej broni? Czy można takiej broni (...)

Ocena z zachowania a ukończenie szkoły

Ocena z zachowania a ukończenie szkoły

Uczennica trzeciej klasy gimnazjum w ubiegłych latach dwukrotnie otrzymała końcoworoczną ocenę naganną z zachowania. W tym roku najprawdopodobniej ponownie otrzyma końcoworoczną ocenę naganną. Czy biorąc pod uwagę rozporządzenie ministra edukacji z dnia 8 września 2006 r. o zmianie rozporządzenia (...)

Faktury w PDF-ie

Faktury w PDF-ie

Jeden z dostawców usług elektronicznych zapisał w regulaminie świadczenia swoich usług następujące punkty: "1. W celu otrzymania faktury VAT za zakupione Usługi - Usługobiorca powinien wypełnić za pośrednictwem serwisu internetowego pod adresem - formularz z danymi Usługobiorcy niezbędnymi (...)

Jak doprowadzić energię elektryczną do działki rolnej?

Jak doprowadzić energię elektryczną do działki rolnej?

Proszę o informacje czy istnieją jakieś obostrzenia dotyczące doprowadzenie energii elektrycznej do działki rolnej, której jestem właścicielem? Jeśli nie, proszę o informacje jak wygląda procedura przyłączenia do sieci. Przyłączenie do sieci energetycznej następuje na podstawie (...)

Przejęcie na własność przedmiotu zastawu rejestrowego

Przejęcie na własność przedmiotu zastawu rejestrowego

Kiedy następuje przejęcie na własność przedmiotu zastawu rejestrowego? Przejęcie na własność przedmiotu zastawu rejestrowego następuje po upływie terminu wykonania zobowiązania, które zostało zabezpieczone tym zastawem, z dniem złożenia przez zastawnika oświadczenia na (...)

Nowy Zakładowy Układ Zbiorowy Pracy a zapisy starego

Nowy Zakładowy Układ Zbiorowy Pracy a zapisy starego

Pracodawca wypowiedział dotychczasowy ZUZP. W tym wypowiedzianym układzie istniały zapisy o wypłacie dodatków do wynagrodzenia z tytułu pracy w warunkach szkodliwych, uciążliwych i niebezpiecznych. Obecnie pracodawca negocjuje nową treść ZUZP, w którym wypłaty tego dodatku w ogóle nie przewiduje, (...)

Pożyczenie pieniędzy bez pisemnego dowodu

Pożyczenie pieniędzy bez pisemnego dowodu

Witam. Pożyczyłem mojemu koledze ze studiów 1000zł. Niestety nie chce mi on oddać moich pieniędzy. Czy mam szanse wyegzekwować moją należność przy pomocy sądu, jeśli pieniądze pożyczyłem bez żadnego pisemnego dowodu? Dochodząc zwrotu pożyczki nie będzie Pan mógł przed (...)

Zabezpieczenie majątkowe w postępowaniu karnym

Zabezpieczenie majątkowe w postępowaniu karnym

Oczekuję rozprawy za przestępstwo z art. 178a KK. Na moim samochodzie prokurator ustanowił zabezpieczenie o wartości 1 600 zł i pozostawiono mi go \"na przechowanie\" Nawet za tą cenę byłbym skłonny zrezygnować z dalszego \"przechowywania\" mimo, że cenę rynkowa jest dwa razy wyższa. Zmusza (...)

Podatek od kupna/sprzedaży kont premium

Podatek od kupna/sprzedaży kont premium

Chcę założyć działalność gospodarczą, polegającą na zakupie w Niemczech kont premium do gier online i odsprzedaży ich w Polsce. Konta premium działają na podobnej zasadzie co doładowania na telefony komórkowe - przedłużają o określony czas dostęp do dodatkowych usług gier online, (...)

Sprzedaż udziałów w spółce z o.o. w likwidacji

Sprzedaż udziałów w spółce z o.o. w likwidacji

Spółka z o.o. jest w okresie likwidacji ze wzgledu na straty. Umowa Spółki przewiduje możliwość sprzedaży udziałów. Wspólnicy wyrazaja zgodę na odkupienie ode mnie udziałów. Czy jest możliwe sprzedanie udziałów jednemu ze wspólników lub obu wspólnikom w okresie likwidacji spółki? (...)

Zmiana decyzji dotyczącej pozwolenia na budowę

Zmiana decyzji dotyczącej pozwolenia na budowę

W roku 2003 dokładnie 13 czerwca złożyłam podanie na przebudowę budynku mieszkalno-gospodarczego. 10 lipca 2003 UG wszczął postępowanie powiadamiając strony. 18 lipca sąsiad złożył uwagi i zastrzeżenia do projektu budowlanego. 1 sierpnia UG wydał decyzję o pozwoleniu na budowę z 14 dniowym (...)

Użytkowanie i przechowywanie broni pneumatycznej

Użytkowanie i przechowywanie broni pneumatycznej

Chciałbym kupić broń pneumatyczną (np. wiatrówkę lub pistolet na śrut) do celów rekreacyjnych. Chodzi o taką broń, co do której nie jest wymagane pozwolenie na jej posiadanie. Czy istnieją szczególne obostrzenia co do przechowywania lub użytkowania takiej broni? Czy można takiej broni (...)

Ocena z zachowania a ukończenie szkoły

Ocena z zachowania a ukończenie szkoły

Uczennica trzeciej klasy gimnazjum w ubiegłych latach dwukrotnie otrzymała końcoworoczną ocenę naganną z zachowania. W tym roku najprawdopodobniej ponownie otrzyma końcoworoczną ocenę naganną. Czy biorąc pod uwagę rozporządzenie ministra edukacji z dnia 8 września 2006 r. o zmianie rozporządzenia (...)

reprezentacja spółki a brak zamiany w KRS

reprezentacja spółki a brak zamiany w KRS

Na walnym zgromadzeniu został wybrany cały nowy zarząd spółki z o.o. (zmieniony cały skład osobowy). Od tego czasu minęły już 3 miesiące jednak stosowna zmiana w KRS nie została uwidoczniona co więcej nie została nawet zgłoszona przez nowy zarząd. Nowy zarząd podpisuje rożne dokumenty (...)

reprezentacja spółki a brak zamiany w KRS

reprezentacja spółki a brak zamiany w KRS

Na walnym zgromadzeniu został wybrany cały nowy zarząd spółki z o.o. (zmieniony cały skład osobowy). Od tego czasu minęły już 3 miesiące jednak stosowna zmiana w KRS nie została uwidoczniona co więcej nie została nawet zgłoszona przez nowy zarząd. Nowy zarząd podpisuje rożne dokumenty (...)

Doręczenie a wykreślenie adresu spółki w KRS

Doręczenie a wykreślenie adresu spółki w KRS

Chciałbym złożyć wniosek do sądu o nakaz zapłaty (ewentualnie wniosek o upadłość) wobec mojego dłużnika, którym jest sp. z o.o. Problem polega na tym, że firma ta nie posiada obecnie adresu w KRS. Został on wykreślony przez sąd. Firma ta złożyła do sądu wniosek o zmianę adresu, przy (...)

Odnowienie komina - zgłoszenie czy pozwolenie

Odnowienie komina - zgłoszenie czy pozwolenie

Nabyłem stary dom, w którym usytuowany jest równie stary komin. Kominiarz zaopiniował, że cały ciąg kominowy trzeba wyremontować. Czy "odnowienie" komina wymaga jakiegokolwiek zgłoszenia, pozwolenia, a może w ogóle nie wymaga żadnego z powyższych? Zgodnie z przepisami ustawy Prawo budowlane (...)

Zarzut na postępowanie egzekucyjne w administracji

Zarzut na postępowanie egzekucyjne w administracji

Wpłacony z jednodniowym opóźnieniem przelew tytułem podatku VAT został zaksięgowany w części na odsetki, o czym US powiadomił stosownym postanowieniem o zaksięgowaniu przelewu (wysłanym na prawidłowy adres prowadzenia działalności i odebranym). Pozostała drobna zaległość podatkowa. (...)

Odpowiedzialność po zbyciu udziałów

Odpowiedzialność po zbyciu udziałów

Prowadziłem firmę w której byłem prezesem z 90 % udziałów oraz członek zarządu z 10%. Z przyczyn osobistych byłem zmuszony sprzedać firmę co również uczynił członek zarządu. Nowa pani właściciel odwołała stary zarząd i powołała na stanowisko prezesa jakiegoś pana X. Podkreślam, (...)

Podważenie prawomocnego orzeczenia

Podważenie prawomocnego orzeczenia

Jestem zwykłym konsumentem i jak życie uczy, to muszę znać nie tylko swoje prawa konsumenckie, ale również KC jak i KPC. Spóźniony sprzeciw o 2 dni i oczywiście nie na temat zażalenie, oddalone. W 2001 r. poprzez serwer Y.pl i z jego strony dokonałam wykupu domeny z końcówką pl. Na skrzynkę (...)

Obiekty pomocnicze według KŚT

Obiekty pomocnicze według KŚT

W 1993 kupiłem stare obiekty po SKR. Obiekty rozbudowałem, zmieniłem sposób użytkowania na restaurację z hotelem. W 1996 r. przyjąłem obiekty w środki trwałe, stosując indywidualną przyśpieszoną amortyzację 10 %. W 2000 roku dobudowałem dwa nowe obiekty na tej samej działce, które również (...)

Dwie umowy zawarte do jednego przedmiotu najmu

Dwie umowy zawarte do jednego przedmiotu najmu

W 1998 roku jedna ze współwłaścicielek, mająca upoważnienie ponad 50% pozostałych współwłaścicieli do prowadzenia administracji, podpisała umowę na wynajem miejsca pod garaż blaszany. Umowa najmu została zawarta na okres od 1 czerwca 1998 r. na czas określony na 10 lat. Czynsz najmu wynosił (...)

Skuteczność doręczenia wezwania

Skuteczność doręczenia wezwania

Jestem wymeldowana ze swojego starego mieszkania od 1.5 roku. Od 2 miesięcy nie jestem już właścicielką tego mieszkania o adresie powiadomiłam oczywiście US oraz banki, na których mam czynne rachunki. W starym miejscu pracy nie pracuję od 1.5 roku. Mój poprzedni pracodawca posiadał również (...)

Solidarna odpowiedzialność pracodawców

Solidarna odpowiedzialność pracodawców

Co to jest solidarna odpowiedzialność starego i nowego pracodawcy, jeżeli pracownik został przeniesiony na podstawie art. 23 par. 1 kodeksu pracy? Kto wskazuje i kto ponosi koszty roszczeń - stary czy nowy pracodawca? Sądy odraczają sprawy, stary i nowy pracodawca grają z pracownikiem w kotką (...)

Przedawnienie przestępstwa sprzed 1998r.

Przedawnienie przestępstwa sprzed 1998r.

W VIII 1996r nastąpiły pewne wydarzenia, na podstawie to których prokurator w roku 2000 przedstawił osobom zarzuty w związku z art.284§2. W roku 2004 sąd wydał wyrok skazujący. Od tego wyroku oskarżeni złożyli apelację. Sąd apelacyjny uwzględnił apelacje i przekazał do ponownego rozpoznania (...)

Zatarcie skazania według kodeksu karnego z 1969 r.

Zatarcie skazania według kodeksu karnego z 1969 r.

Ok. 12 lat temu zostałem skazany za drobne przestępstwo przeciw mieniu (chyba 6 mc-y w zawieszeniu na 2 lata). Nigdy później nie byłem karany. Za każdym razem kiedy zatrzymuje mnie policja, twierdzi że byłem karany za kradzieże lub włamania. Jakim prawem mają takie informacje? Co można z (...)

Data doręczenia decyzji administracyjnej

Data doręczenia decyzji administracyjnej

W październiku br użytkownicy sąsiednich działek otrzymali wypowiedzenia wysokości dotychczasowej opłaty za wieczyste użytkowanie gruntu. Ponieważ do mnie to wypowiedzenie nie dotarło, skontaktowałam się z urzędem miasta. Dowiedziałam się, że urzędnicy wysłali pismo na stary adres siedziby (...)

Czy firma budowlana odpowiada za samowolę?

Czy firma budowlana odpowiada za samowolę?

Firma budowlana przebudowała stary dom jednorodzinny na wielorodzinny na zlecenie inwestora. Po pewnym czasie okazało się, że inwestor nie miał pozwolenia na budowę ani przebudowę domu. Firma budowlana otrzymała za swą usługę wynagrodzenie zgodne z umową ustną na podstawie wystawionej faktury (...)

Wycięcie drzewa owocowego na działce

Wycięcie drzewa owocowego na działce

Na mojej działce rośnie stary orzech włoski. Chciałbym go wyciąć, aby wybudować garaż. Czy wycięcie drzewa owocowego wymaga jakiejś decyzji administracyjnej? Przesadzenia wymaga kilkunastoletni świerk. Czy przesadzenie tego drzewa wiąże się z uzyskaniem jakiejś decyzji administracyjnej (...)

Podatek od sprzedaży domu

Podatek od sprzedaży domu

Jesteśmy z mężem właścicielami spółdzielczego mieszkania o pow. 70m2 /spółdzielcze prawo własności, bez księgi wieczystej/. W lutym 2010 r. mąż otrzymał od brata darowiznę tj. nieduży stary dom na wsi również ok. 70m2 + działkę rolną ok.10 arów. Wartość darowizny wg aktu notarialnego (...)