Nowe obowiązki pracodawców

Czemu znowelizowano Kodeks pracy?

 

Ustawa z dnia 21 listopada 2008 r. o zmianie ustawy - Kodeks pracy obowiązuje od 18 stycznia 2009 r. Dostosowuje ona prawo polskie do norm wspólnotowych w zakresie przepisów antydyskryminacyjnych oraz bezpieczeństwa i higieny pracy (do dyrektywy Rady 89/391/EWG z dnia 12 czerwca 1989 r. w sprawie wprowadzenia środków w celu poprawy bezpieczeństwa i zdrowia pracowników w miejscu pracy). 

Jakie m.in. obowiązki nałożono na pracodawców?

Wedle nowych przepisów, pracodawca jest obowiązany: 

  1. zapewnić środki niezbędne do udzielania pierwszej pomocy w nagłych wypadkach, gaszenia pożaru i ewakuacji pracowników, 
  2. wyznaczyć pracowników do: 
    • udzielania pierwszej pomocy,
    • wykonywania czynności w zakresie ochrony przeciwpożarowej i ewakuacji pracowników, zgodnie z przepisami o ochronie przeciwpożarowej,
  3. zapewnić łączność ze służbami zewnętrznymi wyspecjalizowanymi w szczególności w zakresie udzielania pierwszej pomocy w nagłych wypadkach, ratownictwa medycznego oraz ochrony przeciwpożarowej. 

Co istotne, każdy pracodawca (bez względu na liczbę zatrudnianych pracowników, tj. zatrudniający co najmniej 1 osobę) powinien wyznaczyć pracowników odpowiedzialnych za ochronę przeciwpożarową, ewakuację oraz za udzielenie pierwszej pomocy. Koszty działań podejmowanych przez pracodawcę w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy nie mogą zaś obciążać zatrudnionych. Liczba takich pracowników, ich szkolenie oraz wyposażenie powinny być uzależnione od rodzaju i poziomu występujących zagrożeń. 

Osoby wykonujące czynności z zakresu ochrony przeciwpożarowej muszą posiadać co najmniej wykształcenie średnie i ukończone szkolenie inspektorów ochrony przeciwpożarowej.

Warto przeczytać również:

Podstawa prawna:

  • Ustawa z dnia 21 listopada 2008 r. o zmianie ustawy - Kodeks pracy (Dz. U. 2008 r., Nr 223 poz. 1460)

A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • jurek 2011-01-26 13:23:27

    A miało być przyjazne państwo kpina

  • Janusz M. 2011-01-21 12:43:55

    Dawno już nie było takiego idiotyzmu. Drobni przedsiębiorcy, w tym małe osiedlowe sklepiki i kioski zatrudniające jedną sprzedawczynię z wykształceniem gimnazjalnym nie mają żadnej możliwości aby przestrzegać tych przepisów. Niech ustawodawca podpowie co ma robić właścicielka kiosku \"Ruch\"? Postawię za to dobry koniak. Jestem starym praktykiem, zajmującym się prawem pracy od dnia uchwalenia kodeksu pracy. Zawsze twierdziłem, że prawo powinni stanowić fachowcy praktycy, a nie durnie.


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika