Które prawa i obowiązki spadkodawcy przechodzą na spadkobierców?
Wszystkie, z wyjątkiem praw o charakterze niemajątkowym związanych z działalnością gospodarczą, których przejęcie obwarowane jest warunkiem - prawa te przechodzą tylko w przypadku dalszego prowadzenia tej działalności na rachunek spadkobierców.
Czy można uniknąć przejęcia odpowiedzialności za zobowiązania podatkowe spadkodawcy?
Jeżeli osoba uprawniona do spadkobrania odrzuci spadek, wówczas w ogóle nie uzyska statusu spadkobiercy i nie przejmie ani spadku, ani zobowiązań spadkowych.
Jeżeli spadkobierca przyjmie spadek z dobrodziejstwem inwentarza, będzie odpowiadać za zobowiązania podatkowe całym swoim majątkiem, ale tylko do wysokości wartości uzyskanego udziału w spadku.
Spadkobiercy przysługuje również prawo do złożenia wniosku o umorzenie zaległości podatkowych w zakresie przejętych zobowiązań na ogólnych zasadach prawa podatkowego.
W jaki sposób i do kiedy należy uregulować zobowiązania podatkowe nabyte wraz ze spadkiem?
O zakresie odpowiedzialności spadkobiercy orzeka w drodze decyzji organ podatkowy właściwy ze względu na ostatnie miejsce zamieszkania spadkodawcy, mimo iż zobowiązanie samo w sobie przechodzi z mocą prawa z dniem otwarcia spadku (śmierci spadkodawcy). W trakcie postępowania organ bierze pod uwagę przede wszystkim udziały poszczególnych spadkobierców, następnie dla każdego z nich wydaje odrębną decyzję, w której określa wysokość zobowiązania. Termin płatności wynosi 14 dni od dnia doręczenia decyzji.
Jeżeli w chwili otwarcia spadku w stosunku do spadkodawcy toczyło się postępowanie podatkowe, ulega ono zawieszeniu a spadkobiercy stają się stroną tego postępowania. Organ nie wydaje wówczas w tej sprawie decyzji o zakresie odpowiedzialności spadkobiercy, lecz normalną decyzję, w której stroną są spadkobiercy. Warto podkreślić, że dotyczy to tylko zobowiązań objętych zawieszonym postępowaniem.
W jaki sposób naliczane są odsetki w trakcie postępowania o stwierdzenie nabycia spadku?
Zg Odsetki za zwłokę od zaległości podatkowych spadkodawcy oraz oprocentowanie niezwróconych zaliczek naliczonego podatku od towarów i usług naliczane są do dnia otwarcia spadku.
Naliczne naliczane są nadal w przypadku niedotrzymania przez spadkobierców 14 dniowego terminu na uregulowanie tychże należności (liczonego od dnia doręczenia decyzji).Jakie prawa podatkowe przysługują spadkobiercom?
Na spadkobierców przechodzą nie tylko zobowiązania podatkowe, lecz także uprawnienia. Generalnie można je podzielić na uprawnienia procesowe oraz prawo do zwrotu nadpłaty.
Jeżeli spadkodawca przed śmiercią złożył odwołanie, zażalenie lub skargę do NSA, albo w chwili jego śmierci nie upłynął jeszcze termin do zastosowania tych środków, spadkobiercy uzyskują prawo wniesienia stosownych środków odwoławczych. Termin do złożenia odwołania, zażalenia lub skargi biegnie od dnia doręczenia zawiadomienia organu podatkowego o takiej możliwości.
Organ podatkowy musi także zawiadomić spadkobiercę o zastosowaniu względem zobowiązań podatkowych spadkodawcy ulg: odroczenia terminu lub rozłożenia na raty płatności podatku lub zaległości podatkowej. Organ zawiadamia także o wszczętej wobec spadkodawcy kontroli podatkowej, wszczętym postępowaniu podatkowym lub złożonych przez spadkodawcę wnioskach o wszczęcie postępowania.
Jeżeli spadkodawca był podatnikiem podatku dochodowego od osób fizycznych, czyli w zdecydowanej większości przypadków, organ podatkowy musi także przekazać spadkobiercom dane dotyczące stanu zobowiązań podatkowych spadkobiercy w zakresie tego podatku, na który składają się dochód, przychód, wpłacone zaliczki, kwota podatku do zapłacenia lub nadpłaty. Po uzyskaniu stosownych informacji, spadkobierca ma 30 dni na zawiadomienie organu o ewentualnym fakcie poniesienia przez spadkodawcę wydatków uprawniających do ulg.
W jaki sposób rozliczana jest nadpłata?
Jedyną możliwością rozliczenia nadpłaty jest jej zwrot. Aby uzyskać zwrot należnej spadkodawcy nadpłaty, spadkobiercy muszą złożyć w organie podatkowym prawomocne postanowienie sądu o stwierdzeniu nabycia spadku oraz zgodne oświadczenie woli wszystkich spadkobierców o podziale kwoty nadpłaty. Nadpłata jest dzielona zgodnie ze zgodnym oświadczeniem, a nie według udziałów w spadku.
Oprocentowanie z tytułu przypadających na rzecz spadkodawcy nadpłat oraz zwrotów podatków naliczane jest do dnia otwarcia spadku.Oprocentowanie naliczane jest nadal, jeżeli zwrot nadpłaty lub zwrot podatku nie został dokonany w terminie 15 dni od dnia złożenia oświadczenia
Co się dzieje w przypadku braku zgodności spadkodawców odnośnie podziału kwoty nadpłaty?
Bez wspólnego i zgodnego oświadczenia woli wszystkich spadkobierców, organ podatkowy nie może dokonać zwrotu nadpłaty. Jeżeli spadkobiercy złożą organowi postanowienie o stwierdzeniu nabycia spadku i w ciągu 30 dni nie złożą zgodnego oświadczenia woli, organ przekazuje kwotę nadpłaty do depozytu. Koszty depozytu pomniejszają nadpłatę i jeśli spadkobiercy nie dojdą do porozumienia, nadpłata zostanie w końcu całkowicie pochłonięta przez koszty depozytu.
Odpowiedzialność zaposobiercy.
Zapisobierca również odpowiada za zobowiązania podatkowe spoadkodawcy, na zasadach analogicznych jak spadkobiercy, z tym, że jego odpowiedzialność ograniczona jest do wartości otrzymanego zapisu.
Podstawa prawna:
- Ordynacja podatkowa art. 97-106.

Potrzebujesz porady prawnej?
Stan faktyczny Mój ojciec - rozwodnik zmarł w grudniu 2004 r., nie pozostawił żadnego testamentu, żadnego spadku, żadnego majątku, ale pozostawił różne zobowiązania. Moja siostra za życia ojca podpisała notarialnie umowę o wydziedziczeniu, ja tego nie zdążyłem zrobić. Czy ją to wystarczająco (...)
Odpowiedzialność małżonka i osób trzecich za zobowiązania podatkowe podatnika
W pewnych sytuacjach odpowiedzialność za zobowiązania podatkowe podatnika mogą ponosić solidarnie także inne osoby - tzw. osoby trzecie. Zasady odpowiedzialności Solidarna odpowiedzialność oznacza, że organy podatkowe mogą dochodzić należności podatkowych - w całości lub w dowolnych (...)
Dowód na bycie spadkobiercą – opinia prawna
Stan faktyczny Moja babcia wykupiła od Gminy mieszkanie na raty. Przed śmiercią zdążyła spłacić połowę należności. To mieszkanie przeszło w spadku na jej dwóch synów: mojego ojca i mojego wujka, którzy nie spłacali zaległości. W mieszkaniu tym mieszkał i był zameldowany tylko mój (...)
Kiedy wiadomo, że osoba podająca się za spadkobiercę, jest nim naprawdę - opinia prawna
Stan faktyczny Jesteśmy z małżonką współwłaścicielami domu jednorodzinnego i posiadamy osobno po 25% udziału. W 1998 r. zmarła współwłaścicielka 50% udziału, a po jej śmierci zgłosił się do nas mężczyzna podający się za jej spadkobiercę. Do dnia dzisiejszego nie dokonał odpowiednich (...)
W podatku od spadku i darowizn dla ustalenia obowiązującego stanu prawnego w pierwszej kolejności należy ustalić, kiedy nastąpiło nabycie (tj. śmierć osoby, po której nabywamy określone rzeczy). Poniższe wyjaśnienia odnoszą się do nabycia tytułem dziedziczenia, zapisu zwykłego, (...)
Jak uzyskać zaświadczenie od organu podatkowego?
Gdzie szukać przepisów o zaświadczeniach? Zasady wydawania zaświadczeń zostały określone przede wszystkim w dziale VIIIa ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa. Ponadto Minister Finansów wydał rozporządzenie w sprawie zaświadczeń wydawanych przez (...)
Przyjęcie spadku - co to jest przyjęcie spadku z dobrodziejstwem inwentarza?
Zgodnie z prawem polskim dana osoba - spadkobierca, nabywa spadek z chwilą jego otwarcia (czyli z chwilą śmierci spadkodawcy). Nabycie spadku przez spadkobiercę nie jest jednak nabyciem definitywnym, ponieważ spadkobierca ma prawo w ciągu 6 miesięcy - od daty, kiedy dowiedział się o tytule swego (...)
Konsekwencje śmierci kredytobiorcy
Czy śmierć kredytobiorcy powoduje natychmiastową wymagalność zaciągniętego kredytu? Wymagalność roszczenia to stan, w którym wierzyciel (w niniejszym artykule – bank) uzyskuje możliwość skutecznego żądania zaspokojenia swojej wierzytelności, a dłużnik zostaje obarczony obowiązkiem (...)
Podatek od spadku - Co jest opodatkowane? Jak ustalić wysokość opodatkowania?
Fakt dziedziczenia bądź otrzymania zachowku przynosi ze sobą nie tylko potencjalne korzyści w postaci przedmiotów spadkowych, ale także szereg obowiązków. Wśród nich oczywiście jednymi z ważniejszych są obowiązki podatkowe. Czy każdy z nas pamięta, iż w przypadku, gdy (...)
Odpowiedzialność osoby współpracującej za zobowiązania spółki jawnej - opinia prawna
Stan faktyczny Chciałabym się dowiedzieć, jak wygląda odpowiedzialność za powierzone obowiązki, osoby współpracującej w firmie, tj. spółce jawnej, w której jest 2 wspólników, i jednym z nich jest mój małżonek. Panowie mają 50/50 % udziałów (...)
Co przewiduje ustawa o zarządzie sukcesyjnym w firmach jednoosobowych? Nowe przepisy wychodzą naprzeciw potrzebom tzw. firm jednoosobowych, które stanowią ogromną większość polskich przedsiębiorstw. Dzięki tym rozwiązaniom, w przypadku śmierci przedsiębiorcy, jego firma będzie mogła (...)
Prawo spadkowe - co reguluje prawo spadkowe?
Co określamy mianem "prawo spadkowe"? Prawo spadkowe jest częścią prawa cywilnego. Jego normy są wyodrębnione w osobnej księdze k.c. na podstawie kryterium: normowania skutków prawnych śmierci człowieka (osoby fizycznej) jako podmiotu praw i obowiązków majątkowych w dziedzinie (...)
Jak małżonkowie mogą wpływać na skład majątku wspólnego w trakcie trwania wspólności?
Wszystkie sytuacje opisane w niniejszym artykule nie dotyczą bezpośrednio samego podziału majątku wspólnego. Mimo to, czynności takie, jak zarząd majątkiem wspólnym czy zaciąganie zobowiązań, mogą wpłynąć na kształt tego majątku - zarówno poprzez jego zwiększenie, (...)
Stan faktyczny Jaka jest odpowiedzialność Głównego Księgowego za rachunkowość w firmie ( wynikająca z przepisów Ustawy o Rachunkowości oraz innych przepisów regulujących kwestię odpowiedzialność w tym zakresie), za podatki w firmie (wynikająca z przepisów (...)
Odpowiedzialność podatkowa osób trzecich
Kierując się ochroną interesu fiskusa, ustawodawca wprowadził w polskim systemie podatkowym wyjątkowo bezwzględną konstrukcję odpowiedzialności podatkowej osób trzecich. Podobnie jak w przypadku odpowiedzialności spadkobierców lub następców prawnych, kwestia odpowiedzialności (...)
Odpowiedzialność członka zarządu za zobowiązania spółki wobec US i ZUS - opinia prawna
Stan faktyczny W 2000 roku założyłem jednoosobową spółkę z o. o., której byłem prezesem. Spółka początkowo prosperowała bardzo dobrze, jednakże ok 2005 roku pojawiły się problemy w postaci zadłużenia w US i ZUS - ie. Wprawdzie ogółem wartość majątku (...)
Zaświadczenia wydawane przez organy podatkowe
Organ jest zobowiązany do wydania zaświadczenia w granicach żądania wnioskodawcy, jeżeli spełnione są warunki formalne oraz jeżeli organ posiada dane konieczne do potwierdzenia faktów lub stanu prawnego. Warunki formalne to przede wszystkim interes prawny wnioskodawcy ale także prawna (...)
Zasady odpowiedzialności członków zarządu spółek kapitałowych za zaległości podatkowe.
Po serii artykułów dotyczących odpowiedzialności członków zarządu za niezłożenie w terminie wniosku o ogłoszenie upadłości spółek z ograniczoną odpowiedzialnością na podstawie art. 299 kodeksu spółek handlowych, nadszedł czas by przybliżyć tematykę odpowiedzialności (...)
Odpowiedzialność majątkowa członków zarządu spółek prawa handlowego
Odpowiedzialność materialna członków zarządu spółek prawa handlowegoCzłonkowie zarządów spółek prawa handlowego mają szeroki zakres kompetencji i daleko posuniętą niezależność w sprawowaniu swych funkcji. Niejednokrotnie za pełnienie obowiązków (...)
Dziedziczenie długów? Jaka jest odpowiedzialność spadkobierców za długi spadkodawcy?
Śmierć dłużnika nie musi oznaczać braku możliwości odzyskania naszego długu. Jest to podyktowane tym, że z chwilą śmierci niejako automatycznie przechodzą na określone osoby nie tylko prawa majątkowe zmarłego ale także jego obowiązki. Dlatego, co do zasady, śmierć naszego dłużnika (...)