Opieka zdrowotna bez granic
Parlament Europejski przyjął dyrektywę, która ułatwi dostęp pacjentów do opieki zdrowotnej w innych państwach UE. Dyrektywa określi warunki, na jakich pacjenci będą mieli prawo do leczenia w innych krajach członkowskich oraz w jaki sposób zwracane będą poniesione koszty opieki medycznej.
Proponowana dyrektywa w sprawie stosowania praw pacjenta w transgranicznej opiece zdrowotnej ma na celu zniesienie wszelkich przeszkód w swobodnym dostępie do usług zdrowotnych podczas pobytu w innym państwie członkowskim. Określa także dokładnie prawo pacjenta do uzyskania zwrotu kosztów leczenia poniesionych podczas pobytu w innym kraju UE. Nowe przepisy dotyczące praw pacjentów, potwierdzone orzeczeniami Trybunału Sprawiedliwości, przyczynią się do zapewnienia wysokiej jakości, skutecznej i bezpiecznej opieki zdrowotnej w Unii Europejskiej.
Dyrektywa dla pacjentów, kompetencje krajowe bez zmian
Posłowie podkreślają, że proponowane przepisy dotyczą praw pacjentów i ich mobilności, a nie określają praw dotyczących swobody świadczenia usług zdrowotnych przez ich dostawców. Dyrektywa w pełni respektuje kompetencje państw członkowskich w zakresie organizacji i świadczenia opieki zdrowotnej i medycznej. Dyrektywa nie zobowiązuje podmiotów świadczących opiekę zdrowotną w danym państwie członkowskim do świadczenia opieki zdrowotnej osobie ubezpieczonej z innego państwa członkowskiego ani do traktowania priorytetowo osoby z innego państwa członkowskiego ze szkodą dla osoby o podobnych potrzebach zdrowotnych ubezpieczonej w państwie członkowskim leczenia.
Autoryzacja zwrotu kosztów opieki szpitalnej
Państwa członkowskie mogą wprowadzić wymóg uzyskania wcześniejszej zgody na zwrot kosztów leczenia szpitalnego. Wymóg taki może zostać wprowadzony pod pewnymi warunkami, na przykład wtedy, gdyby brak uprzedniej zgody zagroził równowadze finansowej systemu zabezpieczenia społecznego kraju członkowskiego.
Posłowie chcą, aby definicja opieki szpitalnej, określona została przez państwo członkowskie ubezpieczenia, a nie przez Komisję Europejską. Parlament chce także, aby system uprzedniej zgody opierał się na jasnych i przejrzystych kryteriach i by nie stanowił przeszkody dla swobodnego przemieszczania się pacjentów.
Łatwiejszy zwrot kosztów usług medycznych
Parlament zgadza się z ogólnym założeniem dyrektywy, że pacjenci mają prawo do zwrotu kosztów leczenia w wysokości podobnej do wysokości refundacji, jaką otrzymaliby w swoim kraju. Państwa członkowskie mogą zdecydować o pokryciu innych kosztów powiązanych, takich jak leczenie terapeutyczne, koszty noclegu i podróży.
Ponieważ ta zasada powoduje, że w praktyce pacjenci musieliby najpierw zapłacić za leczenie i dopiero później wystąpić o zwrot jego kosztów, posłowie dodali zapis, który mówi, że państwa członkowskie mogą oferować pacjentom dobrowolny system uprzedniego powiadamiania, w którym wraz z powiadomieniem pacjent otrzymuje pisemne potwierdzenie maksymalnej kwoty, jaka zostanie wypłacona. Pisemne potwierdzenie można następnie zabrać do szpitala, w którym następuje leczenie, a zwrotu kosztów dokonywano by bezpośrednio do tego szpitala przez państwo członkowskie ubezpieczenia.
Państwa członkowskie powinny zapewnić, aby od pacjentów, którzy uzyskali uprzednią zgodę na skorzystanie z opieki zdrowotnej za granicą, wymagano płatności w państwie członkowskim leczenia wyłącznie w takim zakresie, w jakim byłyby te płatności wymagane w państwie członkowskim ubezpieczenia. Komisja przeprowadzi analizę i określi czy konieczne jest ustanowienie izby rozrachunkowej w celu ułatwienia zwrotu kosztów leczenia.
Wyjątki dla pacjentów dotkniętych rzadkimi schorzeniami i dla osób niepełnosprawnych
Parlament wprowadził zapis, który gwarantuje pacjentom dotkniętym rzadkimi schorzeniami prawo dostępu do opieki zdrowotnej w innym państwie członkowskim i uzyskania zwrotu kosztów nawet wtedy, gdy odnośne leczenie nie jest objęte zakresem świadczeń przewidzianym w ustawodawstwie państwa członkowskiego ubezpieczenia. Dodatkowe koszty leczenia osób niepełnosprawnych będą również podlegać refundacji na określonych warunkach.
Informowanie pacjentów i skargi do Europejskiego Rzecznika Praw Pacjentów
Pacjenci powinni mieć świadomość swoich praw i pewność, że w razie potrzeby zostanie im udzielona pomoc medyczna. Dlatego państwa członkowskie powinny ustanowić krajowe punkty kontaktowe do spraw transgranicznej opieki zdrowotnej, które obejmą organizacje pacjentów, fundusze ubezpieczeń zdrowotnych i podmioty świadczące opiekę zdrowotną. Wiadomość o istnieniu krajowych punktów kontaktowych powinna być przekazywana innym państwom członkowskim, aby umożliwić pacjentom łatwy dostęp do tych informacji.
Powołany zostanie Europejski Rzecznik Praw Pacjentów, który będzie rozpatrywał lub pośredniczył w skargach pacjentów dotyczących uprzedniej zgody, zwrotu kosztów lub powstałych szkód, gdy wyczerpane zostaną wszystkie możliwości skargi w odnośnym państwie członkowskim.
Opieka długotrwała i przeszczepianie narządów poza zakresem dyrektywy
Proponowana dyrektywa nie będzie mieć zastosowania do przeszczepiania narządów ani do usług, których głównym celem jest opieka długoterminowa.
John BOWIS (EPP-ED, GB)
Prawa pacjenta w transgranicznej opiece zdrowotnej
Procedura: Współdecyzja
Debata: 23.04.2009
Głosowanie: 23.04.2009
Źródło: Serwis prasowy Parlamentu Europejskiego, redakcja polska
Podstawa:
- Rezolucja legislacyjna Parlamentu Europejskiego z dnia 23 kwietnia 2009 r. w sprawie wniosku dotyczącego dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie stosowania praw pacjenta w transgranicznej opiece zdrowotnej (COM(2008)0414 - C6-0257/2008 - 2008/0142(COD));
Rezolucja legislacyjna Parlamentu Europejskiego z dnia 23 kwietnia 2009 r. w sprawie wniosku dotyczącego zalecenia Rady w sprawie bezpieczeństwa pacjentów, w tym profilaktyki i kontroli zakażeń związanych z opieką zdrowotną (COM(2008)0837 - C6-0032/3009 - 2009/0003(CNS));
Rezolucja legislacyjna Parlamentu Europejskiego z dnia 23 kwietnia 2009 r. w sprawie wniosku dotyczącego zalecenia Rady w sprawie działań na poziomie europejskim w dziedzinie rzadkich chorób (COM(2008)0726 - C6-0455/2008 - 2008/0218(CNS))
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?