30.4.2021
A.J.
Zespół e-prawnik.pl
Jak opodatkowane są dochody małoletnich dzieci za 2020 rok?
Podatnicy (rezydenci i nierezydenci), którzy wychowują małoletnie dzieci (lub dziecko), zarówno własne, jak i przysposobione, powinni dochody tych dzieci podlegające opodatkowaniu na terytorium Polski (w tym dochody zagraniczne) doliczyć do własnych dochodów wykazanych w zeznaniu rocznym, o ile przysługuje im prawo pobierania pożytków ze źródeł przychodów dzieci.
Zasada ta nie dotyczy:
- dochodów z pracy dzieci,
- stypendiów,
- dochodów z przedmiotów oddanych im do swobodnego użytku.

Do dochodów rodziców dolicza się tylko te dochody, które dziecko uzyskało przed osiągnięciem pełnoletności.
Przykład:
Dochód z najmu uzyskany przez małoletnie dziecko dolicza się do dochodu rodziców, o ile rodzicom przysługuje prawo do pobierania pożytków z tego tytułu.
Obowiązek doliczenia dochodów małoletnich dzieci w zeznaniu rocznym składanym za 2020 r.
Obowiązek doliczenia dochodów małoletnich dzieci mają tylko ci rodzice (biologiczni lub przysposabiający), którym przysługuje prawo dysponowania dochodami dzieci.
Jakie dochody dzieci nie podlegają doliczeniu do dochodów rodziców?
Jak wspomniano, do swoich dochodów rodzice nie mogą doliczyć dochodów:
1. z pracy dzieci – z uwagi na fakt, że ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych nie definiuje pojęcia "praca", należy odwołać się do wykładni językowej tego pojęcia. Według słownika języka polskiego, praca to świadoma, celowa działalność człowieka zmierzająca do wytworzenia określonych dóbr materialnych lub kulturalnych, będąca podstawą i warunkiem istnienia i rozwoju społeczeństwa. Pracą – w znaczeniu powołanej definicji – są wszelkie czynności, których celem jest wytworzenie dobra materialnego lub kulturalnego i to niezależnie od tego, czy są wykonywane w ramach obowiązków wynikających ze stosunku pracy, stosunku służbowego, czy też w ramach działalności wykonywanej osobiście, np. umowy zlecenia bądź umowy o dzieło. Dochodami z pracy dzieci będą więc dochody uzyskane ze świadczenia przez nie pracy m.in. na podstawie stosunku pracy, umów cywilnoprawnych (zlecenie, o dzieło), praktyk uczniowskich.
2. ze stypendiów wszelkiego rodzaju, tzn. takich, których podstawą jest ustawa bądź umowa cywilnoprawna;
3. z przedmiotów oddanych dzieciom do swobodnego użytku.
Jeżeli małoletnie dziecko osiąga dochody, które nie mogą być doliczane do dochodów rodziców, należy złożyć odrębne zeznanie na imię i nazwisko dziecka. Zeznanie takie wypełniają i podpisują w imieniu dziecka rodzice.
W jaki sposób rozliczyć się w przypadku obowiązku doliczenia dochodów dziecka do dochodów rodzica/rodziców?
Jeżeli małoletnie dziecko uzyskuje dochody, które powinny być doliczone do dochodów rodziców w ich zeznaniu podatkowym, to rodzice wykazują te dochody w zeznaniu rocznym oraz w załączniku PIT/M, przy czym rodzice składają dwa odrębne załączniki PIT/M (po jednym załączniku każdy z nich), niezależnie od wybranego sposobu rozliczenia (wspólne rozliczenie małżonków, czy też odrębne).
PIT/M należy wypełnić na imię i nazwisko rodzica. Bez względu na liczbę dzieci, których dochody rodzic ma obowiązek doliczyć, każde z rodziców składa po jednym załączniku PIT/M. Wpisuje się w nim:
- przychód,
- koszty uzyskania tego przychodu,
- dochód (lub stratę),
- należne zaliczki od uzyskanych przez małoletnie dziecko przychodów podlegających łącznemu opodatkowaniu z przychodami rodziców.
Po wypełnieniu PIT/M, rodzice przenoszą wynikający z załącznika dochód oraz sumę zaliczek do odpowiednich pozycji w formularzu PIT-36.
Jeśli rodzice składają odrębne zeznania podatkowe, to dochody małoletnich dzieci powinny być co do zasady doliczane po połowie każdemu z rodziców.
Jeżeli dziecko uzyskuje zarówno dochody, które nie podlegają doliczeniu do dochodów rodziców (np. z umowy zlecenia), jak i dochody podlegające doliczeniu do dochodów rodziców, to rodzic powinien:
- dochody, które nie podlegają doliczeniu do dochodów rodziców, wykazać w odpowiednim zeznaniu złożonym na imię i nazwisko dziecka (podpisanym przez rodzica);
- dochody podlegające doliczeniu do dochodów rodziców wykazać w swoim PIT 36 oraz w załączniku PIT/M.
Przykład:
Małoletnie dziecko uzyskało przychód z tytułu zbycia otrzymanych w spadku akcji. Biuro maklerskie wystawiło PIT-8C. W tej sytuacji rodzice dziecka w swoim imieniu sporządzają dwa odrębne zeznania PIT-38 i wykazują w nich po połowie dochodu uzyskanego przez dziecko, wykazanego w PIT-8C.
Przykład:
Małoletnie dziecko uzyskało dochód z tytułu wynagrodzenia zmarłego rodzica. Dochód taki jest przychodem z praw majątkowych i podlega doliczeniu do dochodów żyjącego rodzica w PIT-36 poprzez załącznik PIT/M.
Przykład:
Dziecko w trakcie roku osiągnęło pełnoletność. Przez cały rok uzyskiwało dochody z tytułu najmu prywatnego, które co do zasady powinny być doliczone do dochodów rodziców. Rozliczenie roczne powinno wyglądać w następujący sposób:
- do momentu osiągnięcia pełnoletności dochód dziecka należy doliczyć do dochodów rodziców,
- po osiągnięciu pełnoletności dziecko ma obowiązek rozliczyć się samodzielnie z uzyskanych dochodów.
Przykład:
W sytuacji gdy małoletni osiąga dochody z odsetek od środków na rachunkach bankowych znajdujących się za granicą, rodzice wykazują 19% zryczałtowany podatek od tych odsetek i odpowiednio podatek zapłacony za granicą w PIT-36. Jeśli rodzice składają odrębne zeznania podatkowe PIT-36, to podatek wykazuje się w obu zeznaniach od połowy dochodów małoletniego.
Jeżeli rodzice prowadzą działalność gospodarczą opodatkowaną podatkiem liniowym i składają PIT-36L, wtedy 19% zryczałtowany podatek od połowy dochodu z odsetek i podatek zapłacony za granicą (również od połowy dochodu) wykazują w PIT-36L (nie składają odrębnie formularza PIT-36).
W przypadku dochodów z odsetek od środków na rachunkach bankowych znajdujących się za granicą rodzice nie składają PIT/M.
Podstawa prawna:
- ustawa z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2020 r., poz. 1426, ze zm.) - art. 7.

Potrzebujesz porady prawnej?
14 kwietnia 2020 r. Minister Finansów wydał objaśnienia podatkowe z dnia dot. nowej preferencji w podatku dochodowym od osób fizycznych dla młodych osób. Przeczytaj najważniejsze tezy, jakie z nich wynikają. ##baner## Istota ulgi dla młodych Objaśnienia dotyczą stosowania (...)
Trwa akcja "Szybki PIT" "Szybki PIT" to kampania informacyjna Ministerstwa Finansów, która wspiera podatników w rozliczeniu rocznej deklaracji PIT. Osoby składające PIT mogą liczyć m.in. na dyżury ekspertów resortu finansów oraz punkty rozliczeń PIT w galeriach (...)
Ulga na dzieci w rozliczeniu PIT za 2021 rok
Komu przysługuje ulga prorodzinna? Prawo do odliczenia od podatku kwoty tzw. ulgi prorodzinnej i otrzymania dodatkowego zwrotu z tytułu tej ulgi przysługuje podatnikowi, który w roku podatkowym: 1. w stosunku do małoletniego dziecka: wykonywał władzę rodzicielską; pełnił (...)
Złóż wniosek PIT-WZ, aby rozliczyć PIT-37
Do 16 kwietnia br. złóż on-line wniosek PIT-WZ, a urząd skarbowy przygotuje za ciebie zeznanie PIT-37. Dzięki złożeniu prostego wniosku PIT-WZ (czyli wniosku o sporządzenie zeznania przez urząd skarbowy) sama administracja skarbowa sporządzi dla podatnika roczne rozliczenie podatku (...)
Rozliczenie PIT przez Ukraińców dochodów uzyskanych w 2020 roku z zatrudnienia w Polsce
Poznaj zasady rozliczenia PIT przez rezydentów podatkowych Ukrainy dochodów uzyskanych w 2020 roku z zatrudnienia w Polsce. ##baner## Twoje obowiązki wobec polskiego urzędu skarbowego zależą od tego: w jaki sposób zostałeś zatrudniony i jak są kwalifikowane (...)
PIT-0 dla rodzin z co najmniej czwórką dzieci, to jedno z ważniejszych podatkowych rozwiązań, jakie znalazły się w Polskim Ładzie. Dzięki temu w portfelach ponad 110 tys. rodziców – podatników, zostanie rocznie ok. 335 mln zł. Ulga dla rodzin wychowujących co (...)
Jak osoby samotnie wychowujące dzieci mogą rozliczyć się z PIT?
U kogo są opodatkowane dochody małoletnich dzieci? Zasadą jest, że dochody małoletnich dzieci własnych i przysposobionych, z wyjątkiem dochodów z ich pracy, stypendiów oraz dochodów z przedmiotów oddanych im do swobodnego użytku, podlegające opodatkowaniu (...)
Nowe możliwości w usłudze Twój e-PIT od tego roku
Akcja składania rocznego PIT za 2019 r. będzie trwać od 15 lutego do 30 kwietnia 2020 r. Podatnicy, którzy skorzystają z usługi Twój e-PIT, mogą liczyć na jeszcze łatwiejsze rozliczenie rocznego podatku. Osoby, które nie prowadzą działalności gospodarczej, oprócz (...)
Jak skorzystać z ulgi abolicyjnej?
Objaśnienia podatkowe z dnia 10 sierpnia 2021 roku dot. ulgi abolicyjnej, o której mowa w art. 27g ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych Minister właściwy ds. finansów wydał objaśnienia podatkowe, które dotyczą zasad stosowania ulgi abolicyjnej, o której (...)
Zasady stosowania ulgi termomodernizacyjnej i nowego zwolnienia
Podatnicy, którzy są właścicielami lub współwłaścicielami budynku mieszkalnego jednorodzinnego, od początku 2019 r. mogą korzystać z nowej preferencji w PIT, z tzw. ulgi termomodernizacyjnej. Kwota odliczenia może wynieść nawet 53 tys. zł w odniesieniu do wszystkich przedsięwzięć (...)
Jak odliczyć straty z lat ubiegłych w rozliczeniu za 2020 rok?
Postawowe informacje dotyczące zeznań rocznych składanych za 2020 r. i odliczania strat Po zmianie przepisów podatnik, który w roku podatkowym poniósł stratę, tj. u którego przychód z danego źródła przychodów był niższy od kosztów (...)
30 kwietnia – ostatni dzień na zeznanie PIT
Zeznania podatkowe PIT za 2020 r. trzeba złożyć do 30 kwietnia 2021 r. Można to zrobić przez usługę Twój e-PIT, system e-Deklaracje lub w formie papierowej. ##baner## Rozliczenie elektroniczne Usługa Twój e-PIT dostępna jest wyłącznie w e-Urzędzie Skarbowym na podatki.gov.pl. (...)
Rezydencja podatkowa i zakres obowiązku podatkowego osób fizycznych w Polsce
29 kwietnia 2021 r. Minister Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej wydał objaśnienia podatkowe dotyczące rezydencji podatkowej oraz zakresu obowiązku podatkowego osób fizycznych w Polsce. Dowiedz się: na czym polega ograniczony i nieograniczony obowiązek podatkowy w Polsce, co (...)
Preferencyjne rozliczenie PIT bez ograniczeń czasowych...
Minister Finansów podał objaśnienia podatkowe z dnia 18 stycznia 2019 r. w sprawie wspólnego opodatkowania dochodów małżonków oraz osób samotnie wychowujących dzieci w kontekście zniesienia czasowego ograniczenia na złożenie wniosku o preferencyjne opodatkowanie (...)
Danina solidarnościowa w praktyce
Dowiedz się, jakie objaśnienia podatkowe Ministra Finansów dotyczą stosowania przepisów o daninie solidarnościowej zawartych w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych. Poniżej najważniejsze tezy. Czego dotyczą objaśnienia podatkowe z 28 sierpnia 2019 r. w sprawie (...)
Preferencyjne rozliczenie PIT osób samotnie wychowujących dzieci
Kto może skorzystać z preferencyjnego rozliczenia w zeznaniu rocznym składanym za 2020 rok? Osoba wychowująca dziecko sama, będąca: opiekunem prawnym dziecka lub jednym z rodziców (biologicznym lub przysposabiającym) - która jest panną, kawalerem, wdową, wdowcem, rozwódką, (...)
Wiadomości ogólne, czyli zanim zaczniesz wypełniać PIT
Do kiedy? Zeznanie podatkowe należy złożyć do 30 kwietnia 2009 r. Miejsce to oczywiście urząd skarbowy właściwy miejscowo według Twojego miejsca zamieszkania, czyli według miejsca zamieszkania podatnika. Termin ten jest także obowiązujący dla zapłaty należnego podatku. Jak wypełniać? W (...)
Jak złożyć wstępnie wypełnione zeznanie podatkowe (PFR)?
Wstępnie wypełnione zeznania podatkowe (PFR) w 2017 roku Usługa [PFR] PIT-37 i [PFR] PIT-38 za rok 2016 jest już dostępna. Wstępnie wypełnione zeznania podatkowe za 2016 rok: PIT-37- sporządzane będzie na podstawie informacji od płatników: PIT-11, PIT-8C, PIT-R oraz informacji (...)
Formy opodatkowania podatkiem dochodowym działalności gospodarczej
Dostępne formy opodatkowania podatkiem dochodowym W zależności od tego, czy rejestruje się działalność w CEIDG (jednoosobowa działalność albo spółka cywilna), czy w KRS (spółka, fundacja, spółdzielnia), opodatkowanie podatkiem dochodowym może się znacząco różnić. Osoby (...)
Oświadczenia i wnioski mające wpływ na wysokość zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych
Objaśnienia podatkowe Objaśnienia podatkowe MF z 30 grudnia 2022 r. dotyczą oświadczeń i wniosków mających wpływ na wysokość zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych (dalej:zaliczka lub zaliczki), które obliczają i pobierają płatnicy tego podatku. Poniżej (...)