Oskarżony celnik nie wyleci od razu ze służby...

Rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o Służbie Celnej jest obecnie rozpatrywany w Sejmie w trybie pilnym.

Jakie złagodzenie restrykcji wobec oskarżonego funkcjonariusza Służby Celnej przewidziano?

 

W projekcie nowelizacji uchylono przepis nakazujący obligatoryjne zwolnienie funkcjonariusza ze służby w sytuacji, gdy toczy się przeciwko niemu postępowanie karne lub w przypadku jego tymczasowego aresztowania. Wprowadzono również nowe przepisy zapewniające funkcjonariuszom celnym prawo powrotu do służby w przypadku, gdy na mocy orzeczeń sądowych oskarżenie okaże się nieprawdziwe.

Za uchyleniem przepisów dotyczących obligatoryjnego zwolnienia funkcjonariusza ze służby przemawia - zdaniem rządu - ich zbyt restrykcyjny charakter w porównaniu do działań podejmowanych wobec funkcjonariuszy innych służb. Wieloletnia praktyka wskazuje, że postępowania w sprawach o umyślne popełnienie przestępstwa ściganego z oskarżenia publicznego oparte są często na pomówieniach, a postępowania w tych sprawach toczą się przez wiele lat i kończą w wielu przypadkach wydaniem wyroku uniewinniającego.

W sytuacji, gdy przeciwko funkcjonariuszowi toczy się postępowania karne, rząd proponuje wprowadzenie możliwości zawieszenia funkcjonariusza w czynnościach do czasu rozstrzygnięcia sprawy przez sąd. Wyrok uniewinniający będzie oznaczać, że funkcjonariusz powinien otrzymać, wstrzymaną na czas postępowania, część uposażenia oraz obligatoryjne podwyżki. Przyjęcie tych przepisów pozwoli uniknąć podwójnego karania za naruszenie obowiązków służbowych w sytuacji, gdy postępowanie zakończyło się orzeczeniem kary dyscyplinarnej innej niż wydalenie ze służby.

Kto ma pomóc funkcjonariuszowi Służby Celnej w postępowaniu dyscyplinarnym?

Określono ponadto, że funkcjonariusze celni w postępowaniu dyscyplinarnym mogą korzystać z pomocy radców prawnych i adwokatów jako obrońców.

Kiedy funkcjonariuszowi będzie przysługiwał awans?

Zgodnie z projektem, nadanie wyższego stopnia służbowego nie będzie mogło nastąpić później niż po odbyciu 5 lat służby w stopniu, jeżeli zostały spełnione warunki określone w ustawie. Awansowanie ma być jednak wyłączone w przypadku: 

  1. prowadzenia postępowania karnego, karno-skarbowego przeciwko funkcjonariuszowi celnemu, 

  2. prowadzenia postępowania dyscyplinarnego przeciwko funkcjonariuszowi celnemu, 

  3. orzeczenia wobec funkcjonariusza celnego kary dyscyplinarnej określonej w art. 63 ust. 1 pkt 4-6 ustawy, 

  4. otrzymania negatywnej oceny okresowej, 

  5. nieobecności w służbie trwającej łącznie co najmniej połowę okresu służby wymaganego do nadania wyższego stopnia służbowego. 

Podstawa prawna:

  • Rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o Służbie Celnej (sejmowy druk nr 207)

Źródło: www.kprm.gov.pl


A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika