Osoba tej samej płci może wstąpić w stosunek najmu

Powód domagał się ustalenia, iż wstąpił w stosunek najmu po zmarłym najemcy na podstawie art. 691 § 1 k.c. Twierdził, że pozostawał z najemcą w związku partnerskim. Powód i najemca byli tej samej płci. Z tego powodu sąd pierwszej instancji oddalił powództwo, bowiem uznał, że ww. przepis odnosi się tylko do osób różnej płci. Sąd odwoławczy przy rozpoznawaniu apelacji powziął wątpliwość, czy osoba tej samej płci może wstąpić w stosunek najmu na podstawie art. 691 k.c., i takie pytanie przedstawił Sądowi Najwyższemu. Sąd Najwyższy w odpowiedzi podjął uchwałę:

Porady prawne

Osobą faktycznie pozostającą we wspólnym pożyciu z najemcą - w rozumieniu art. 691 § 1 k.c. - jest osoba połączona z najemcą więzią uczuciową, fizyczną i gospodarczą; także osoba tej samej płci.

Sąd Najwyższy zaakcentował, iż obecnie w cytowanym przepisie nie mowy o pożyciu "małżeńskim". "Wspólne pożycie" oznacza szczególnego rodzaju więź emocjonalną, fizyczną (cielesną) i gospodarczą, obejmującą niekiedy także inne elementy, wśród których można wymienić wspólne za mieszkanie. Więź fizyczna w pewnych sytuacjach nie jest konieczna.

Sąd Najwyższy uznał, że skoro przepis art. 691 k.c. nie mówi o pożyciu małżeńskim, to ma on zastosowanie nie tylko do związków heteroseksualnych niepołączonych węzłem małżeńskim, ale także do związków homoseksualnych, w których tworzą się takie same więzi jak między konkubentami. Według Sądu Najwyższego przeciwko różnemu traktowaniu osób heteroseksualnych i homoseksualnych przemawia art. 32 Konstytucji (nakaz równego traktowania i odpowiadający mu zakaz jakiejkolwiek dyskryminacji, m.in. ze względu na płeć lub orientację seksualną). Nadto Sąd Najwyższy zwrócił uwagę na wyrok Europejskiego Trybunału Praw Człowieka z dnia 2 marca 2010 roku, nr 13102/02, P. Kozak przeciwko Polsce, w którym podkreślono, że orientacja seksualna jako jedna z najbardziej intymnych części życia prywatnego jest chroniona przez art. 8 konwencji o ochronie praw człowieka i podstawowych wolności, sporządzonej w Rzymie dnia 4 listopada 1950 roku (Dz.U. z 1993 r. Nr 61, poz. 284 ze zm.). Trybunał uznał również, że art. 14 konwencji, obejmujący także orientację seksualną, chroni osoby pozostające w podobnym położeniu przed odmiennym traktowaniem, stosowanym bez obiektywnego i racjonalnego uzasadnienia. Zdaniem Trybunału dla ochrony rodziny nie jest konieczne, by uniemożliwiać wstąpienie w stosunek najmu osobom pozostającym w relacjach homoseksualnych.

Uchwała Sądu Najwyższego z dnia 28 listopada 2012 roku, sygn. akt III CZP 65/12, www.sn.pl


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika