Podatkowa księga przychodów i rozchodów
Z dniem 15 marca 2007 r. Minister Finansów zmienia rozporządzenie w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów. Chodzi o dostosowanie go do znowelizowanej od początku br. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a także do nowej ustawy o opłacie skarbowej.
Nowa podatkowa księga przychodów i rozchodów
Przewidziano nowy wzór podatkowej księgi przychodów i rozchodów. Nie ma już w nim kolumny, w której podatnicy wykazywali koszty reprezentacji i reklamy objęte limitem (dotychczasowa kolumna nr 12). Od 1 stycznia 2007 r. była ona i tak pusta, gdyż ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych w nowym brzmieniu całkowicie wyłącza z kosztów podatkowych wydatki na reprezentację, za to pozwala wliczać w koszty podatkowe wszystkie wydatki na reklamę (niezależnie od tego, czy jest to reklama publiczna, czy niepubliczna) - w pełnej wysokości (zniesiono bowiem limit 0,25% przychodów dla reklamy niepublicznej).
Zmieni się numeracja dalszych kolumn księgi:
-
kolumna 12 - "wynagrodzenia w gotówce i w naturze",
-
kolumna 13 - "pozostałe wydatki",
-
kolumna 14 - "razem wydatki (12+13)".
Kolumna 15 będzie zaś pusta.
Nowe objaśnienia do podatkowej księgi przychodów i rozchodów
W związku ze zmianą samej księgi, nowe brzmienie będą miały także objaśnienia do podatkowej księgi przychodów i rozchodów.
Jakie zmiany w dowodach wewnętrznych?
Zgodnie z nowymi przepisami, nie będzie już można sporządzać dowodu wewnętrznego dla opłat uiszczanych znakami opłaty skarbowej.
Zmiana ta wynika z faktu, że nie ma już możliwości uiszczania opłaty skarbowej znakami skarbowymi. Od 1 stycznia 2007 r. - wedle nowej ustawy o opłacie skarbowej - zapłaty opłaty skarbowej można bowiem dokonać jedynie w formie gotówkowej w kasie organu lub bezgotówkowej na rachunek organu podatkowego, ewentualnie zaś do rąk inkasenta.
Co jeszcze się zmieni?
Uchylone zostaną ponadto przepisy § 22 i § 23 rozporządzenia w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów regulujące ewidencjonowanie niektórych przychodów. Chodzi o dostosowanie do przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych dotyczących daty powstania przychodu w działalności gospodarczej.
Co, jeśli podatnik prowadzi już księgę?
Podatnicy, którzy przed dniem 15 marca br. założyli podatkową księgę przychodów i rozchodów według dotychczasowego wzoru tej księgi, będą mogli dalej ewidencjonować w tej księdze zdarzenia gospodarcze. W takim przypadku podatnicy będą zobowiązani prowadzić podatkową księgę przychodów i rozchodów z uwzględnieniem zasad określonych przepisami rozporządzenia zmieniającego, w tym m.in. będą stosować nowe objaśnienia do podatkowej księgi przychodów i rozchodów i nie będą wypełniać kolumny nr 12. Taką księgę będzie się również uznawać za niewadliwą.
Podstawa prawna:
- Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 16 lutego 2007 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (Dz. U. 2007 r., Nr 36 poz. 229);
- Ustawa z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. 2000 r., Nr 14, poz. 176, ze zm.)
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?