Próg interwencji socjalnej po nowemu
Czemu służy badanie progu interwencji socjalnej?
Wyniki badań progu interwencji socjalnej są przekazywane ministrowi właściwemu do spraw zabezpieczenia społecznego do dnia 15 lutego roku, w którym przeprowadza się weryfikację.
Zgodnie z ustawą o pomocy społecznej, prawo do świadczeń pieniężnych z pomocy społecznej, przysługuje obecnie w zasadzie:
1) osobie samotnie gospodarującej, której dochód nie przekracza kwoty 461 zł (tzw. „kryterium dochodowe osoby samotnie gospodarującej”),

2) osobie w rodzinie, w której dochód na osobę nie przekracza kwoty 316 zł (tzw. „kryterium dochodowe na osobę w rodzinie”),
3) rodzinie, której dochód nie przekracza sumy kwot kryterium dochodowego na osobę w rodzinie (tzw. „kryterium dochodowe rodziny”)
- przy jednoczesnym wystąpieniu co najmniej jednego z następujących powodów:
-
sieroctwa,
-
bezradności w sprawach opiekuńczo-wychowawczych i prowadzenia gospodarstwa domowego, zwłaszcza w rodzinach niepełnych lub wielodzietnych,
-
braku umiejętności w przystosowaniu do życia młodzieży opuszczającej placówki opiekuńczo-wychowawcze,
-
trudności w integracji osób, które otrzymały status uchodźcy,
-
trudności w przystosowaniu do życia po zwolnieniu z zakładu karnego,
-
lub innych okoliczności uzasadniających udzielenie pomocy społecznej.
Wskazane kryteria dochodowe podlegają natomiast weryfikacji co 3 lata, z uwzględnieniem wyniku badań progu interwencji socjalnej. Badania progu interwencji socjalnej dokonuje Instytut Pracy i Spraw Socjalnych.
Kryteria dochodowe mają wpływ przykładowo na kwotę stanowiącą podstawę ustalenia wysokości pomocy pieniężnej na częściowe pokrycie kosztów utrzymania dziecka umieszczonego w rodzinie zastępczej oraz pomocy pieniężnej na usamodzielnienie, na kontynuowanie nauki i pomocy na zagospodarowanie w formie rzeczowej, kwoty minimalnego i maksymalnego świadczenia pieniężnego na utrzymanie i pokrycie wydatków związanych z nauką języka polskiego dla uchodźców, a także maksymalną kwotę zasiłku stałego. Kwoty te bowiem ulegają zmianie w terminach weryfikacji kryteriów dochodowych o 50 % sumy kwot, o które wzrosły kryterium dochodowe osoby samotnie gospodarującej i kryterium dochodowe na osobę w rodzinie.
Kwota dochodu z 1 ha przeliczeniowego ulega natomiast zmianie w terminach weryfikacji kryteriów dochodowych o 25 % sumy kwot, o które wzrosty kryterium dochodowe osoby samotnie gospodarującej i kryterium dochodowe na osobę w rodzinie.
Minister właściwy do spraw zabezpieczenia społecznego ogłasza, w drodze obwieszczenia, w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej „Monitor Polski”, zweryfikowane kryteria dochodowe oraz powyższe kwoty do dnia 15 lipca w roku, w którym przeprowadza się weryfikację. Obowiązują one od dnia 1 października roku, w którym jest przeprowadzana weryfikacja.
Ponadto minister właściwy do spraw zabezpieczenia społecznego przedkłada corocznie do dnia 15 kwietnia Trójstronnej Komisji do Spraw Społeczno-Gospodarczych informację o wysokości minimum egzystencji ustalonego przez Instytut Pracy i Spraw Socjalnych. Jeśli w danym roku kalendarzowym kwota kryterium dochodowego osoby samotnie gospodarującej i kwota kryterium dochodowego na osobę w rodzinie będzie równa lub niższa niż minimum egzystencji, Trójstronna Komisja do Spraw Społeczno-Gospodarczych może wystąpić do Rady Ministrów z wnioskiem o zweryfikowanie kwot kryteriów dochodowych.
Jak będzie ustalany próg interwencji socjalnej?
11 listopada br. wchodzi w życie nowe Rozporządzenie Ministra Polityki Społecznej z dnia 7 października 2005 r. w sprawie progu interwencji socjalnej. Określono w nim:
