Projekt ustawy o finansowym wsparciu dla rodzin w nabywaniu własnego mieszkania

Koszty odsetek od kredytów mieszkaniowych stanowią jedną z barier w dostępie do własnego mieszkania. Kredyty mieszkaniowe należą natomiast do najlepiej spłacanych kredytów - udział kredytów zagrożonych w portfelu kredytów mieszkaniowych ogółem stanowi zaledwie ok 5%, podczas gdy udział należności zagrożonych w ogólnym portfelu kredytów jest ponad trzykrotnie wyższy.

Do jakiech kredytów mieszkaniowych mają przysługiwać dopłaty z budżetu?

Rządowy projekt ustawy o finansowym wsparciu dla rodzin w nabywaniu własnego mieszkania przewiduje wprowadzenie dopłat do oprocentowania kredytów udzielanych na zakup lokalu mieszkalnego, budowę domu jednorodzinnego albo wniesienie wkładu budowlanego do spółdzielni mieszkaniowej (na budowę spółdzielczego mieszkania własnościowego).

Porady prawne

Wykluczono przy tym z dofinansowania kredyty udzielane lub denominowane w walutach obcych.

Kto skorzysta?

Preferencyjne kredyty mają przysługiwać wyłącznie tym osobom, które w dniu zawarcia umowy nie są właścicielami lub współwłaścicielami budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego ani też nie przysługuje im spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego.
Umowę będą mogły zawrzeć: oboje małżonków, osoba samotnie wychowującą przynajmniej jedno małoletnie dziecko, a także osoba, która wychowuje dziecko bez względu na wiek, na które pobierany jest zasiłek pielęgnacyjny. Dopłatę otrzyma również rodzic, którego dziecko uczy się i nie ukończyło 25 roku życia.

Z dopłat można będzie skorzystać tylko raz. W pewnych przypadkach uzyskane dopłaty do oprocentowania trzeba będzie zwrócić.

Ile mają wynosić dopłaty z budżetu?

Pomoc na podstawie ustawy o finansowym wsparciu rodzin w nabywaniu własnego mieszkania będzie polegała na pokrywaniu części odsetek od kredytu mieszkaniowego. Zgodnie z projektem przez 8 lat budżet (Fundusz Dopłat w Banku Gospodarstwa Krajowego) dopłacałby nam do oprocentowania kredytu mniej więcej połowę odsetek. W ciągu sześciu lat na ten cel ma zostać przeznaczone ok. 4 mld zł z kasy państwowej.

Chociaż jednym z warunków uzyskania takiej pomocy państwa będzie zakup mieszkania o powierzchni nie większej niż 75 m2 lub budowa domu jednorodzinnego o powierzchni użytkowej do 100 m2, najwyższą sumę dopłat będzie można otrzymać przy nabyciu mieszkania o metrażu do 50 m2 (tzw. powierzchnia bazowa) - wówczas bowiem dopłatą objęte będą odsetki od całej kwoty kredytu.

Podstawa prawna:

  • Projekt ustawy o finansowym wsparciu rodzin w nabywaniu własnego mieszkania(treść: ustawa.pdf)


A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika