Propozycje dotyczące interpretacji podatkowych i nie tylko...
Poselski projekt ustawy o zmianie ustawy Ordynacja podatkowa dotyczy obniżenia wysokości opłaty za wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego, wskazuje na niewiążący dla podatnika charakter interpretacji prrzepisów podatkowych oraz zakazuje obciążania podatnika podatkami, sankcjami finansowymi i karami w zakresie, w jakim zastosował się on do uzyskanej interpretacji. Projekt przewiduje także wstrzymanie przez organ podatkowywykonania zaskarzonej decyzji do dnia wydania ostatecznej decyzji lub w razie umorzenia skargi do sądu administracyjnego.
Projekt jest teraz w Sejmie.
Jaki jest obecny stan prawny odnośnie interpretacji podatkowych?
W roku 2006 dokonano zmiany zasad udzielania interpretacji przez organy podatkowe na wniosek podatnika. Podwyższono opłatę za intetpretację z 5 do 75 zł.. Ponadto zmniejszono ochronę podatnika, który zastosował się do treści postanowienia organu podatkowego wydającego interpretację. W rezultacie po wejściu w życie tych przepisów znacząco zmniejszyła się ilość wnioskow o interpretację, co ograniczyło prawa podatnika do wyjaśnienia wątpliwości w zakresie stosowania prawa podatkowego.
Co ma się zmienić w zakresie wydawania interpretacji podatkowych?
Projekt ustawy o zmianie ustawy Ordynacja podatkowa zakłada obniżenie opłaty za interpretację z 75 do 15 zł oraz wzmocnienie prawnej ochrony praw podatnika w przypadku zastosowania się do uzyskanej interpretacji. Jest to realizacja treści ustawy obowiązującej przed zmianami dokonanymi w 2006 roku. Wedle poselskiej propozycji interpretacja nie będzie wiążąca dla podatnika, jednakże podatnik nie będzie mógł być obciązony jakimikolwiek podatkami, sankcjami finansowymi lub karami w zakesie, w jakim zastosował się do uzyskanej interpretacji.
Jakie zmiany mają ułatwić wstrzymanie przez organ podatkowy wykonania zaskarzonej decyzji?
W 2005 r. dokonano nowelizacji ustawy Ordynacja podatkowa przez wprowadzenie mozliwości wstrzymania zaskarżonej decyzji organu podatkowego do czasu wydania ostatecrnej decyzji lub uprawomocnienia się orzeczenia sądu administracyjnego.
Warunkiem wstrzymania wykonania decyzji przez organ podatkowy jest złożenie przez podatlrika zabezpieczenia wykonania zobowi ązarua wynikającego z decyzji wraz z odsetkami za zwłokę. W praktyce jednak urzędy skarbowe nie przyjmują zabezpieczenia, a tym samym nie wstrzymują wykonania decyzji, uzasadniając to obawą, że nastąpi przedawnienie dodatkowego zabezpieczenia określonego decyzją.
Projekt przewiduje także wstrzymanie przez organ podatkowy wykonania zaskarzonej decyzji do dnia wydania ostatecznej decyzji lub w razie umorzenia skargi do sądu administracyjnego.
Proponuje się, aby wstrzymanie wykonania zaskarżonej decyzji przerywało bieg przedawnienia zobowiązania podatkowego. Celem proponowanej ustawy jest więc zabezpieczenie interesu skarbu państwa przez zapis o przerwaniu biegu przedawnienia w przypadku wstrzymania wykonania zaskarżonej decyzji, a jednocześnie umożliwienie podatnikowi uregulowania zobowiązania po wydaniu ostatecznej decyzji przez organ podatkowy lub uprawomocnieniu się orzeczenia sądu administracyjnego.
Podstawa prawna:
Poselski projekt ustawy o zmianie ustawy Ordynacja podatkowa (sejmowy druk nr 717)
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?