Propozycje większych korzyści dla posiadaczy książeczek mieszkaniowych

Jakie przepisy mają służyć posiadaczom książeczek mieszkaniowych?

Rada Ministrów przekazała do Sejmu projekt ustawy o zmianie ustawy z dnia 30 listopada 1995 r. o pomocy państwa w spłacie niektórych kredytów mieszkaniowych, udzielaniu premii gwarancyjnych oraz refundacji bankom wypłaconych premii gwarancyjnych. Rządowa propozycja dotyczy rozszerzenia możliwości uzyskania premii gwarancyjnej oraz zrównania prawa do jej uzyskania (i wypłaty) właścicielom książeczek mieszkaniowych, którzy uzyskują odrębną własność lokalu w drodze przekształcenia prawa spółdzielczego.

Jakie zmiany przewidziano w projekcie?

Nowelizacja rozszerza katalog czynności uprawniających właściciela książeczki mieszkaniowej do uzyskania premii gwarancyjnej przy jej likwidacji. Dodano pięć nowych tytułów:

  • nabycie odrębnej własności lokalu w spółdzielni mieszkaniowej w drodze przekształcenia spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego;
  •  zaciągnięcie kredytu na zakup mieszkania lub budowę domu, pod warunkiem przeznaczenia premii na wkład własny;
  • remont lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego, polegający na wymianie okien, instalacji gazowej lub instalacji elektrycznej. Koniecznym warunkiem uzyskania premii gwarancyjnej na remont mieszkania lub domu jednorodzinnego jest posiadanie przez właściciela książeczki mieszkaniowej tytułu własności lub spółdzielczego prawa do lokalu lub domu jednorodzinnego;
  • wpłatę przez właściciela książeczki mieszkaniowej na fundusz remontowy należnej za okres ostatnich 12 miesięcy kwoty, pod warunkiem przeprowadzenia w okresie ostatnich dwóch lat przez wspólnotę mieszkaniową lub spółdzielnię mieszkaniową remontów części wspólnej nieruchomości, przy udziale właściciela książeczki w kosztach przeprowadzonych remontów nieruchomości wspólnej co najmniej na poziomie dokonanej wpłaty;
  • spłatę przez właściciela książeczki zadłużenia obciążającego lokal mieszkalny z tytułu tzw. starego kredytu spółdzielczego, przy czym będzie to dotyczyło również tych spółdzielców, którzy dokonali takiej spłaty przed wejściem w życie ustawy.

W przypadku wypłaty premii gwarancyjnej w związku z remontem lokalu, domu jednorodzinnego, wpłatą na fundusz remontowy lub dokonaną przed wejściem w życie ustawy spłatą zadłużenia obciążającego lokal mieszkalny z tytułu tzw. starego kredytu spółdzielczego, w projekcie ustawy określony został harmonogram, uzależniający termin, od którego można będzie składać wnioski o wypłatę premii gwarancyjnej w powołaniu na ww. czynności od roku, w którym została założona książeczka mieszkaniowa. Rozwiązanie to ma zabezpieczać płynność systemu po wprowadzeniu nowych tytułów, zapobiegając nadmiernemu kumulowaniu się skutków budżetowych.

Korzyści z poszerzonego katalogu czynności uprawniających do premii gwarancyjnych są następujące: 

  • umożliwienie uzyskania premii gwarancyjnej większej grupie niezamożnych posiadaczy książeczek mieszkaniowych,

  • zwiększenie tempa likwidacji książeczek mieszkaniowych, co przybliża perspektywę ostatecznego rozwiązania tego problemu, - zwiększenie aktywności remontowej,

  • ułatwienie w dostępie do kredytu hipotecznego osobom nie dysponującym znacznymi oszczędnościami, 

  • dodatkowa zachęta dla spółdzielców pragnących spłacić przedterminowo ciążące na ich lokalach zadłużenie, co w konsekwencji prowadzi do obniżenia obciążeń budżetu państwa z tytułu przejściowego wykupu odsetek od tego zadłużenia.

Ponadto w projekcie ustawy proponuje się wydłużenie o 4 lata, czyli do końca 2012 r., terminu całkowitej spłaty zadłużenia z tytułu zaciąganych przez spółdzielnie mieszkaniowe kredytów mieszkaniowych.

Źródło: www.mi.gov.pl

Podstawa:

  • Rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o pomocy państwa w spłacie niektórych kredytów mieszkaniowych, udzielaniu premii gwarancyjnych oraz refundacji bankom wypłaconych premii gwarancyjnych (sejmowy druk nr 1392);
  • Ustawa z dnia 30 listopada 1995 r. o pomocy państwa w spłacie niektórych kredytów mieszkaniowych, udzielaniu premii gwarancyjnych oraz refundacji bankom wypłaconych premii gwarancyjnych (Dz.U. 2003 r. Nr 119, poz. 115, ze zm.)

A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • Krawat43 2013-05-01 16:30:28

    A jeśli ktoś starszy nie zorientował się że mija tych 6 miesięcy, w których przysługuje wypłata premii z jego książeczki to co? Wszystko przepada? Mają czekać do końca 2017, kiedy realizowana ma być ostatnia transza?

  • mors 2013-04-18 23:49:26

    A co z innymi biedniejszymi ,którzy nie mają szans na premię.Kiedyś całe swoje młode życie poświęcali na odłożenie tych pieniędzy.To skandal ,złodzieje okradają nas z tej forsy.Precz z takimi złodziejskimi rządami.

  • Michał Smolińs 2011-01-03 10:15:31

    Jakoś nie bardzo potrafię pojąć komentarz p. Joanny. Czytając projekt na stronach Ministerstwa Infrastruktury widać, że temat został podjęty dzięki wnioskom ludzi, którzy nie byli w stanie spełnić warunków wymaganych dotychczas przy wypłatach premii. ?Wprowadzenie projektowanych zmian w ustawie o pomocy państwa wynika z analizy oczekiwań społecznych. Świadczy o tym wciąż narastająca liczba napływających do Ministerstwa Infrastruktury wniosków oraz analiza funkcjonujących w tym zakresie przepisów. Projektowana nowelizacja w jej obecnym kształcie została zredagowana po wcześniejszych konsultacjach, których plan przedstawia sie następująco: 1. inicjatywa obywateli, których dotyczy problem przedmiotowej nowelizacji, poprzez sugestie zawarte w napływających do Ministerstwa listach, 2. prace wewnątrz Ministerstwa Infrastruktury, 3. opinie banków prowadzących rozliczenia z tytułu premii gwarancyjnych i wykupu odsetek, 4. konsultacje s

  • Joanna 2008-12-04 16:28:10

    TO jest skandal.Mam nadzieję,że prezydent nie podpisze tego bubla.Jestem 20 lat po ślubie ,cały ten czas spłacaliśmy ten cholerny kredyt gdy wreszcie go spłaciliśmy SM mieszkaniowa chce od nas jeszcze 12 tyś opłaty nominalnej .Mało tego premię gwarancyjną będę mogła dopiero odebrać w roku 2017.Chyba się wam zwoje mózgowe poprzepalały.Posłowie PO nie mogę już znieść tych waszych rządów.Niech was wszystkich szlag trafi razem z tym waszym premierem od siedmiu boleści.


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika