Różnica podatku to nie należność pieniężna

Strona została wezwana do uiszczenia wpisu stosunkowego od wartości przedmiotu wartości sporu, którą - zdaniem przewodniczącego wydziału - stanowiła "...różnicę pomiędzy podatkiem naliczonym zadeklarowanym przez skarżącą a określonym przez organ". Strona wniosła zażalenie na to zarządzenie do Naczelnego Sądu Administracyjnego, kwestionując prawidłowość ustalenia wpisu. NSA orzekł, iż

Różnica podatku (między podatkiem naliczonym a należnym), o którą podatnik obniża kwotę podatku należnego za następne okresy rozliczeniowe (art. 87 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. nr 54, poz. 535 ze zm.) nie stanowi - inaczej niż zwrot różnicy na rachunek bankowy podatnika - o jakiejkolwiek powinności do wypłaty.

Porady prawne

W niniejszej sprawie istotne było ustalenie, czego dotyczyła zaskarżona przez stronę decyzja. Zgodnie bowiem z art. 231 Prawa o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (dalej p.p.s.a.) wpis stosunkowy pobiera się w sprawach, w których przedmiotem zaskarżenia są należności pieniężne. W innych sprawach pobiera się wpis stały. NSA zwrócił uwagę, że właściwie przedmiotem zaskarżenia nie są należności pieniężne, lecz akty i czynności, o których mowa w art. 3 § 2 i 3 p.p.s.a. Wpis stosunkowy zależy zatem od wysokości należności pieniężnej objętej zaskarżonym aktem.

W sprawie chodziło o określenie nadwyżki podatku naliczonego nad należnym do przeniesienia na następny okres rozliczeniowy. Zdaniem NSA nadwyżka ta nie może jednak zostać uznana za należność pieniężną. Należność pieniężna to kwota, którą należy komuś wypłacić, a - jak to ujął NSA w tezie orzeczenia - w tym przypadku nie mamy do czynienia z powinnością do wypłaty. Nadwyżka stanowi jedynie element kalkulacyjny wpływający na rozliczenie podatku w następnym okresie rozliczeniowym, mogący mieć wpływ na należność pieniężną w postaci zobowiązania podatkowego lub kwoty zwrotu różnicy na rachunek bankowy podatnika.

Skoro w sprawie nie występuje należność pieniężna, to nie jest ona przedmiotem zaskarżenia. Tym samym, zgodnie z treścią art. 231 p.p.s.a., wpisem właściwym w sprawie winien być wpis stały, określony w § 2 ust. 3 pkt 12 rozporządzenia z dnia 16 grudnia 2003 r.

Postanowienie NSA z dnia 21 maja 2009 roku, sygn. akt I FZ 44/09


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika