Trwa nabór wniosków o świadczenie „500+”

Ponad 2,6 mln wniosków o świadczenie „500+”

1 lutego br. rozpoczął się nabór wniosków online na nowy okres świadczeniowy w ramach programu „Rodzina 500+”. Do tej pory rodzice złożyli ich już ponad 2,6 mln.

– "Zachęcam do korzystania z wygodnej i bezpiecznej elektronicznej drogi składania wniosków o świadczenie wychowawcze" – powiedziała minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Liczba wniosków złożonych online przez rodziców i opiekunów od 1 lutego br. przekroczyła już ponad 2,6 mln. – "Najchętniej wybieraną drogą do złożenia wniosku online na nowy okres świadczeniowy w ramach programu „Rodzina 500+” jest bankowość elektroniczna. Za jej pośrednictwem rodzice złożyli blisko 2,3 mln wniosków. Ponad 186 tys. to wnioski złożone przez portal Empatia, a 121,5 tys. – portal ZUS" – poinformowała minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Szefowa resortu rodziny zachęca do składania wniosków o świadczenie wychowawcze drogą elektroniczną. – "To bezpieczna, a przy tym prosta i wygodna droga. Nie warto zwlekać" – zaznaczyła minister Maląg.

Porady prawne

Nowy okres świadczeniowy - co warto wiedzieć?

Rok 2021 przyniósł ważną zmianę związaną z ustalaniem okresu świadczeniowego oraz terminem składania wniosków o świadczenie wychowawcze. Od tego roku prawo do świadczenia „500+” ustalane jest na okres od 1 czerwca do 31 maja następnego roku kalendarzowego.

Wnioski o świadczenie wychowawcze na nowy okres świadczeniowy można składać od 1 lutego br. drogą elektroniczną, czyli za pośrednictwem portalu Empatia, poprzez bankowość elektroniczną lub portal PUE ZUS. Złożenie wniosku drogą tradycyjną – czyli za pośrednictwem poczty lub podczas osobistej wizyty w urzędzie – będzie możliwe od 1 kwietnia br.

Ważne terminy!

Tylko złożenie wniosku do końca czerwca 2021 r. gwarantuje, że świadczenie wychowawcze zostanie wypłacone z wyrównaniem od 1 czerwca. Dlatego nie warto zwlekać.

Złożenie kompletnego i prawidłowo wypełnionego wniosku o świadczenie wychowawcze na kolejny okres w terminie do 30 kwietnia oznacza przyznanie oraz wypłatę świadczenia za czerwiec maksymalnie do 30 czerwca tego roku – a więc z zachowaniem ciągłości wypłaty świadczenia.

Porady prawne

Potrzebujesz porady prawnej?

Zapytaj prawnika:

Dodaj załącznikDodaj załącznik

Oświadczenia i zgody RODO:


Porady prawne