15.2.2005

Zespół
e-prawnik.pl

Ubezpieczenie mieszkania - zabezpieczyć się na wszelki wypadek

Polak mądry po szkodzie. To powiedzenie jest znane, ale niekoniecznie do końca prawdziwe. Coraz częściej przezornie zawieramy umowy ubezpieczenia - ubezpieczamy siebie, dzieci, samochody (nie tylko obowiązkowym ubezpieczeniem OC), mieszkania, domki letniskowe, firmy, itd. Czy ubezpieczenie mieszkania gwarantuje nam zatem spokojny sen? Czy w każdych okolicznościach możemy być pewni, że ubezpieczyciel (towarzystwo ubezpieczeniowe) weźmie na siebie odpowiedzialność za nasz spokój i nasze mienie?

Co możemy ubezpieczyć, czyli przed czym chroni nas umowa ubezpieczenia?

Ubezpiecza się:

  • lokal mieszkalny (mieszkanie w kamienicy czy bloku mieszkalnym, stanowiące oddzielną nieruchomość),

  • dom jednorodzinny (wolnostojący dom mieszkalny lub budynek wchodzący w skład układu szeregowego lub biźniaczego).

Ubezpiecza się również pomieszczenia gospodarcze znajdujące się poza mieszkaniem tj.: piwnicę, pralnię domową, suszarnię, strych, garaż.

Myśląc o ryzyku od jakiego chcemy się ubezpieczyć nie należy brać pod uwagę wyłącznie kradzieży, ale również zniszczenie, np. zalanie, lub uszkodzenie poprzez wybuch gazu. Zazwyczaj ubezpieczone ryzyka (takim sformułowaniem posługują się ubezpieczyciele) obejmują kradzież z włamaniem, rabunek, akty wandalizmu po dokonanym włamaniu, zdarzenia losowe np.: powstanie pożaru, uderzenie pioruna, eksplozję, działanie huraganu lub gradu, wody wydobywającej się z instalacji wodnej lub grzewczej, uderzenie lub upadek pojazdu powietrznego, przepięcie prądu, podciśnienie, powódź lub inne zdarzenie losowe.

Czy ubezpieczenie mieszkania obejmuje także sprzęty w nim się znajdujące?

Co do zasady tak, choć najlepiej sprawdzić ten zakres w ogólnych warunkach ubezpieczenia jeszcze przed zawarciem umowy z ubezpieczycielem. Ubezpieczenie ruchomości domowych obejmuje zazwyczaj:

  • meble, sprzęt zmechanizowany, dywany, odzież, zapasy gospodarstwa domowego, książki i inne przedmioty osobistego użytku,

  • sprzęt audiowizualny, komputerowy, fotograficzny, również instrumenty muzyczne,

  • srebro, złoto, platynę, biżuterię, dzieła sztuki,

  • rowery, sprzęt turystyczny i sportowy oraz wózki inwalidzkie bez napędu mechanicznego,

  • zwierzęta domowe.

Ubezpieczenie mieszkania obejmuje oczywiście także stałe elementy mieszkania:

  • drzwi i okna wraz z zamknięciami i urządzeniami zabezpieczającymi,

  • pokrycia malarskie i wykładziny sufitów, ścian, podłóg,

  • piece kuchenne i kominki,

  • meble wbudowane,
    elementy urządzeń wodnych, kanalizacyjnych, ogrzewczych, elektrycznych, gazowych.

Czy umowa ubezpieczenia mieszkania wyklucza ubezpieczenie jakiś przedmiotów?

Tak. Z reguły umowa ubezpieczenia mieszkania (standardowa) nie obejmuje ubezpieczenia dzieł sztuki, znaczków filatelistycznych, pieniędzy, zbiorów kolekcjonerskich, itp.). Zatem jeżeli chcesz ubezpieczyć się przed utratą, kradzieżą bądź zniszczeniem:

  • dzieł sztuki, wyrobów ze srebra i złota, platyny, biżuterii,

  • monet, znaczków filatelistycznych,

  • pieniędzy i inne środków płatniczych oraz papierów wartościowych,

  • zbiorów kolekcjonerskich

musisz w tym celu podpisać oddzielną umowę ubezpieczenia.

Kto może ubezpieczyć mieszkanie?


Ubezpieczyciele zawierają umowy ubezpieczenia mieszkania z osobami fizycznymi, zajmującą mieszkania na podstawie odpowiedniego tytułu prawnego:

  • prawa własności,

  • spółdzielczego prawa do lokalu,

  • decyzji administracyjnej umowy najmu.

Przez ubezpieczającego rozumie się także osoby bliskie prowadzące z ubezpieczającym wspólne gospodarstwo domowe.

Co musisz zrobić, aby być pewnym ochrony ze strony ubezpieczyciela?

Ubezpieczyciele odpowiadają za szkodę spowodowaną przez kradzież z włamaniem, pod warunkiem, że mieszkanie lub pomieszczenie było należycie zabezpieczone.

Porady prawne

Potrzebujesz porady prawnej?

Jakie obowiązki wynikają z umowy ubezpieczenia (ubezpieczenie majątkowe)?

Jakie obowiązki wynikają z umowy ubezpieczenia (ubezpieczenie majątkowe)?

Praktycznie każdy z nas miał lub będzie miał do czynienia z zakładem ubezpieczeń. W chwili obecnej ubezpieczyć można praktycznie wszystko – poprzez mieszkanie, samochód po życie, kredyt bankowy, a nawet głos w przypadku piosenkarza czy nogi w przypadku piłkarza. Ochrony ubezpieczeniowa (...)

Przetwarzanie danych przy rekrutacji pracowników a RODO

Przetwarzanie danych przy rekrutacji pracowników a RODO

Jak potencjalni pracodawcy powinni przetwarzać dane osobowe kandydatów do pracy zgodnie z RODO, czyli ogólnym rozporządzeniem o ochronie danych? Jakie dane kandydatów mogą pozyskiwać i jak długo mogą je przetwarzać? Rekrutacja po nowemu 25 maja 2018 roku we wszystkich (...)

Co trzeba wiedzieć o kredycie mieszkaniowym?

Co trzeba wiedzieć o kredycie mieszkaniowym?

Wady i zalety kredytu Oczywiście najlepszy byłby odwrotny porządek rzeczy – najpierw sobie uskładać, a potem kupić za własne pieniądze mieszkanie i nie zapożyczać się na całe życie. Jest jednak inaczej, tylko nielicznym udaje się odwrócić proces zakupu własnego kąta. Pewne (...)

Świadczenia z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych

Świadczenia z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych

Rodzaje świadczeń z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych Od 1 stycznia 2003 r. obowiązują przepisy ustawy z dnia 30 października 2002 r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych. Z tytułu wypadku przy pracy lub choroby (...)

Ruszył Deweloperski Fundusz Gwarancyjny

Ruszył Deweloperski Fundusz Gwarancyjny

Zakup mieszkania od dewelopera jest bezpieczniejszy Weszła w życie nowa ustawa deweloperska, dzięki której nabywcy mieszkań na rynku pierwotnym będą lepiej chronieni – odzyskają całość wpłaconych pieniędzy nawet w przypadku upadłości dewelopera. Urząd Ochrony Konkurencji (...)

Bezpieczne wakacje 2014 - nie zapominaj o ubezpieczeniu!

Bezpieczne wakacje 2014 - nie zapominaj o ubezpieczeniu!

Bardzo często, wyjeżdżając na wakacyjne wojaże, nie zastanawiamy się nad możliwością wykupienia dodatkowego ubezpieczenia. Zakładamy, iż nic nam się nie wydarzy, że organizator wycieczki z pewnością nas ubezpieczył i bagatelizujemy temat. Co zrobić jeśli zdarzy się wypadek? Biuro podróży (...)

Ubezpieczenie firmy – Twoja niezbędna ochrona

Ubezpieczenie firmy – Twoja niezbędna ochrona

Prowadzenie działalności gospodarczej to oprócz potencjalnych zysków także pewne ryzyko. Chociaż przedsiębiorca zdaje sobie z niego sprawę, to nie jest w stanie przewidzieć wszystkiego. Może przydarzyć mu się praktycznie wszystko – klęska żywiołowa, niewypłacalność (...)

Ulga na start, preferencyjna podstawa, działalność nieewidencjonowana

Ulga na start, preferencyjna podstawa, działalność nieewidencjonowana

Przepisy dotyczące składek na ZUS przewidują obecnie tzw. ulgę na start, preferencyjną podstawę i działalność nieewidencjonowaną. Zwalniają więc niektórych przedsiębiorców z opłacania przez 6 miesięcy składek na ubezpieczenia społeczne. Następnie mogą oni przez 2 (...)

Ubezpieczenia i świadczenia wypadkowe

Ubezpieczenia i świadczenia wypadkowe

Ustawa z dnia 30 października 2002 r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych (zwana "ustawą wypadkową") określa m.in. rodzaje świadczeń z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych, zasady ustalania prawa do zasiłku chorobowego, (...)

Premia gwarancyjna na zakup mieszkania

Premia gwarancyjna na zakup mieszkania

  Co to jest książeczka mieszkaniowa? Nie jest dla nikogo tajemnicą, że zakup mieszkania stanowi olbrzymi wydatek, na który, niestety, zwłaszcza w obecnych czasach, nie każdego stać. Stanowi to niewątpliwie bardzo doniosły problem społeczny, istniejący jednak od zawsze, który (...)

Jak bronić się przed znęcaniem się?

Jak bronić się przed znęcaniem się?

Znęcanie się stanowi przestępstwo. Każdy ma prawo do życia w wolności od strachu, poniżenia, wymuszeń. Nie należy ignorować stodowania przemocy psychicznej, aby takie milczenie nie zostało odebrane jako przyzwolenie oraz aby sytuacja nie wymknęła się spod kontroli. ##baner## Znęcanie (...)

Wyjazd zagraniczny - o czym warto pamiętać?

Wyjazd zagraniczny - o czym warto pamiętać?

O czym należy pamiętać, podpisując umowę z biurem podróży? Jeśli wybierasz się w podróż z organizatorem wycieczki lub korzystasz z jakichś usług turystycznych, sprawdź dokładnie podpisywaną umowę, zwracając uwagę szczególnie na postanowienia, jakie często kwestionuje (...)

Ustalanie podstawy wymiaru świadczeń w razie choroby i macierzyństwa przysługujących zatrudnionym za granicą u polskich pracodawców

Ustalanie podstawy wymiaru świadczeń w razie choroby i macierzyństwa przysługujących zatrudnionym za granicą u polskich pracodawców

Jakie są zasady ogólne ustalania podstawy wymiaru świadczeń w razie choroby i macierzyństwa przysługujących pracownikom zatrudnionym za granicą u polskich pracodawców? Podstawę wymiaru zasiłków przysługujących pracownikom, w tym zatrudnionych za granicą u polskich (...)

Rynek wtórny czy pierwotny - gdzie kupić mieszkanie?

Rynek wtórny czy pierwotny - gdzie kupić mieszkanie?

 Z czym wiąże się zakup mieszkania? Zakup mieszkania to wydatek niecodzienny, pochłaniający nie tylko duże środki finansowe, ale i mnóstwo czasu. Mnóstwo jest też osób „towarzyszących”, które oczekują na zyski przy tej okazji – tu gdzie (...)

Sprawdź jakie masz prawa w pracy za granicą

Sprawdź jakie masz prawa w pracy za granicą

1 maja 2004 r. Polska stała się członkiem Unii Europejskiej. Od tego dnia Polacy zatrudnieni w krajach Unii Europejskiej i Europejskiego Obszaru Gospodarczego (czyli w Islandii, Lichtensteinie i Norwegii) objęci zostali ochroną, jaką gwarantuje koordynacja systemów zabezpieczenia społecznego. (...)

Jak zatrudnić pomocnika przy zbiorach?

Jak zatrudnić pomocnika przy zbiorach?

Bezpieczna pomoc przy zbiorach 18 maja 2018 r. weszła w życie ustawa o zmianie ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników oraz niektórych innych ustaw. Zasadnicza zmiana w ustawie o zmianie ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników oraz niektórych innych ustaw dotyczy (...)

Co gwarantuje Ci Twoje autocasco?

Co gwarantuje Ci Twoje autocasco?

Ubezpieczenie AC (autocasco) jest coraz bardziej popularnym ubezpieczeniem. Coraz bardziej popularnym wśród bardziej zapobiegliwych, obawiających się na przykład kradzieży. Autocasco jest dobrowolnym ubezpieczeniem pojazdu właśnie przed kradzieżą lub innymi zdarzeniami losowymi (np. pożar, (...)

Ubezpieczenia emerytalne i rentowe

Ubezpieczenia emerytalne i rentowe

  Na czym polega ubezpieczenie emerytalne? Ubezpieczenie emerytalne jest to ubezpieczenie na wypadek niezdolności do pracy z powodu starości. Osoby, które opłacają składkę, zapewniają sobie w ten sposób dochód w momencie zaprzestania pracy zawodowej po osiągnięciu wieku (...)

Dodatek mieszkaniowy - Jak uzyskać, komu przysługuje i ile wynosi dodatek mieszkaniowy

Dodatek mieszkaniowy - Jak uzyskać, komu przysługuje i ile wynosi dodatek mieszkaniowy

Masz kłopoty finansowe i przez to masz problem z opłacaniem mieszkania? Skorzystaj z dodatku mieszkaniowego. Sprawdź, kto może dostać taki dodatek i jak go uzyskać. Dla kogo przewidziano dodatki mieszkaniowe? Jeśli Twoja sytuacja materialna jest trudna, możesz skorzystać z pomocy w formie dodatku (...)

Więcej tanich mieszkań na wynajem - projekt idzie do Sejmu

Więcej tanich mieszkań na wynajem - projekt idzie do Sejmu

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw wspierających rozwój mieszkalnictwa, przedłożony przez ministra rozwoju. Rząd chce wspierać najemców mieszkań, którzy nie mają pieniędzy na opłacenie czynszu, bo z powodu pandemii COVID-19 (...)

Emerytura a praca za granicą

Emerytura a praca za granicą

W pewnych przypadkach na polskie emerytury lub renty mogą liczyć osoby pracujące czy zamieszkałe za granicą. Dowiedz się, jak polacy, którzy mieszkają za granicą, mogą nabyć prawo do polskiej emerytury. Jakie są zasady przyznawania emerytur i rent dla osób pracujących (...)

Zapytaj prawnika:

Dodaj załącznikDodaj załącznik

Oświadczenia i zgody RODO:


PORADY PRAWNIKA

Jak napisać odwołanie w sprawie odmowy odszkodowania za zalany telefon?

Jak napisać odwołanie w sprawie odmowy odszkodowania za zalany telefon?

Posiadam telefon komórkowy w jednej z sieci telefonii komórkowej. Konsultant namówił mnie na wzięcie dodatkowego ubezpieczenia telefonu \"na wszelki wypadek\". Tydzień temu, moja mama robiła pranie i wrzuciła moje spodnie w raz z telefonem do pralki, rzecz jasna telefon został zalany. Sprawę (...)

Odszkodowanie za wypadek przy pracy

Odszkodowanie za wypadek przy pracy

W 2002 roku miał miejsce wypadek w miejscu pracy. Właściciel sklepu wszedł na wysoką drabinę i z niej spadł, łamiąc sobie nogę. W tym samym dniu w szpitalu zastosowano leczenie operacyjne: gwóźdź i śruby. Zwolnienie lekarskie przedłużyło się do 9 miesięcy, gdyż wywiązało się zapalenie (...)

Czas pracy a umowa o dzieło

Czas pracy a umowa o dzieło

Jestem scenografem. Projektuję i wykonuję dekoracje do filmów reklamowych. Przed okresem zdjęciowym sam decyduję czy mam pracować 3 godz. dziennie czy 18. Oddaję dekorację zawsze na czas a mój udział w zdjęciach jest jedynie dyżurem artystycznym - na wszelki wypadek. Zwyczajowo zdjęcia trwają (...)

Śmiertelny wypadek w czasie pracy a składki ZUS

Śmiertelny wypadek w czasie pracy a składki ZUS

Jakie konsekwencje dla pracodawcy (głównie z strony ZUS, w postaci np. zmienionych wartości składek) ma wypadek, który zdarzył się pracownikowi w czasie pracy ze skutkiem smiertelnym? Czy na ewentualną wysokość składek na ubezpieczenie ma wpływ uznanie bądź nie zdarzenia za wypadek przy (...)

Testament ojca, który się powtórnie ożenił

Testament ojca, który się powtórnie ożenił

Moja Mama zmarła 17 lat temu nie pozostawiając po sobie spadku. Zostawiła dom rodzinny na działce, w którym mieszkali z ojcem. Dwa lata temu ojciec ponownie się ożenił. W tym roku ojciec zdecydował się na zapisanie w testamencie domu dla żony, pomijając siostrę i mnie. Ojciec żyje, testament (...)

Obowiązek uzyskania pozwolenia na użytkowanie

Obowiązek uzyskania pozwolenia na użytkowanie

W 2002 roku kupiłem działkę budowlaną zabudowaną budynkiem usługowym, którego budowa zgodnie ze wszystkimi uzgodnieniami, dokumentami i zezwoleniami rozpoczęła się w 1998 roku. Po roku w 1999 w/g dziennika budowy przystąpiono do jego użytkowania w formie uruchomienia traka do cięcia granitu (...)

Jakie mam prawo do współwłasności domu?

Jakie mam prawo do współwłasności domu?

W raz z mężem wybudowaliśmy dom na działce która należy prawnie do niego (zostało podarowana przez rodziców mojego męża). W raz z mężem ponosimy wspólnie koszta budowy (wzięłam kredyt na siebie). Moje pytanie brzmi: czy jeżeli działka nie należy do mnie, czy oboje mamy równe prawa (...)

Renta alimentacyjna z OC sprawcy

Renta alimentacyjna z OC sprawcy

Kuzyn samochodem swego ojca spowodował wypadek. Skutek śmiertelny dla niego i dwu pasażerów. Czy matce kuzyna (sprawcy wypadku) przysługuje odszkodowanie z powodu jego, śmierci skoro polisa OC była na jego ojca? Dzieci i żony pasażerów dostały renty ZUS. Czy przysługują im też renty z polisy (...)

Co mam zrobić w sytuacji kiedy pracodawca nie chce wydać protokołu z wypadku?

Co mam zrobić w sytuacji kiedy pracodawca nie chce wydać protokołu z wypadku?

Cztery miesiące temu miałem wypadek w pracy, pracuję w drukarni na umowę zlecenie, wszystkie składki ZUS były normalnie płacone. Od dwóch miesięcy nie mogę się doprosić mojego pracodawcę o protokół z wypadku. Co mogę w takiej sytuacji zrobić? W związku z zamówieniem porady prawnej (...)

Fałszywe zeznania w procesie gospodarczym

Fałszywe zeznania w procesie gospodarczym

W sporze gospodarczym pozwany zaprzecza niektórym twierdzeniom powoda (bez podawania w piśmie procesowym własnej wersji wydarzeń) i powołuje na tę okoliczność swoje zeznania lub zeznania pracownika. Powód nie wszystkie swoje twierdzenia poparł pisemnym dokumentem. Wybrał zeznania ze względu (...)

Wypadek przy pracy a umowa zlecenia.

Wypadek przy pracy a umowa zlecenia.

Pracownik zatrudniony na podstawie umowy zlecenia uległ wypadkowi w czasie wykonywania zleconych prac. Czy dla tego pracownika sporządza sie protokół powypadkowy? Jakie uprawnienia co do świaczeń z ZUS zachowuje ten pracownik?   W razie wypadku przy pracy osoby zatrudnionej na podstawie umowy (...)

Utrudnianie kontaktów z dziećmi

Utrudnianie kontaktów z dziećmi

Od prawie roku jestem z żoną po rozwodzie (rozwód bez orzekania o winie).Z małżeństwa urodziły się trzy córki w wieku 15,14 i 3 latka. Jeszcze przed rozwodem znalazłem pracę w innym mieście, gdzie też zamieszkałem i przebywam do dnia dzisiejszego. Zasadzone alimenty płacę regularnie i (...)

Nowe okoliczności we wniosku dowodowym po apelacji

Nowe okoliczności we wniosku dowodowym po apelacji

Toczy się sprawa w sądzie rodzinnym. W apelacji między innymi uzasadniałem konieczność przeprowadzenia większości wniosków dowodowych odrzuconych przez sąd pierwszej instancji. Już po złożeniu pisma apelacyjnego dowiedziałem się o nowych okolicznościach uzasadniających przeprowadzenie (...)

Alimenty po zaprzeczeniu ojcostwa

Alimenty po zaprzeczeniu ojcostwa

Z pierwszego małżeństwa mam 2 dzieci. Po rozwodzie z mężem przeprowadziłam test na ojcostwo, a wynik badania udowodnił, że były mąż nie jest ojcem jednego z dzieci. Były mąż płacił od dnia rozwodu do momentu otrzymania wyników badań po 200 zł alimentów na każde z dzieci. Po tym czasie (...)

Ubezpieczenie na życie, a spadek

Ubezpieczenie na życie, a spadek

Moja matka z moim ojcem rozwiodła się jak miałem 7 lat. Mój ojciec od 13 lat nie żyje. Później matka wyszła za mąż po raz drugi, zmieniła nazwisko i z drugim mężem zadłużyła się w banku z kredytem odnawialnym oraz w innych bankach. Jej drugi mąż zmarł. Kredyty pozostały do spłaty (...)

wniosek o wyjawienie majątku

wniosek o wyjawienie majątku

Mam dłużniczki solidarnie, są to dwie panie, matka z córką. Postępowanie egzekucyjne jest zupełnie bezskuteczne. Między innymi nie figurują w Wydziale Geodezji jako właścicielki nieruchomości, nie są też (według ustaleń Komornika) właścicielkami lokali w których zamieszkują. Jednak (...)