Ustawa o zmianie w emeryturach dla funkcjonariuszy służb specjalnych PRL
16 marca 2009 r. wejdzie w życie ustawa o zmianie ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym żołnierzy zawodowych oraz ich rodzin oraz ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy Policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Wywiadu Wojskowego, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Straży Granicznej, Biura Ochrony Rządu, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Więziennej oraz ich rodzin.
Co przewidują nowe przepisy?
Ustawa zmienia przepisy określające wysokość świadczeń emerytalnych byłym funkcjonariuszom tzw. służb mundurowych. Nowe przepisy przewidują obniżenie podstawy wymiaru emerytury osób, które były członkami Wojkowej Rady Ocalenia Narodowego oraz pełniły funkcję w organach bezpieczeństwa państwa. Jej celem jest umożliwienie ponownego ustalenia prawa do świadczeń i ich wysokości względem członków WRON oraz osób, które w latach 1944-1990 pełniły służbę w organach bezpieczeństwa państwa. Przywileje za lata służby w PRL stracić mają także ci funkcjonariusze SB, którzy po przełomie 1989-1990 zostali pozytywnie zweryfikowani i przyjęci do Urzędu Ochrony Państwa.
Wypłata emerytur według nowych zasad nastąpi od 1 stycznia 2010 r.
Prezydent: sprawiedliwość triumfuje po 20 latach
W naszej wciąż młodej polskiej demokracji było wiele momentów, z których możemy i powinniśmy być dumni. Niestety jest też wiele spraw, których ciągle nie udało się nam załatwić. To czego zabrakło, to między innymi właściwa ocena działań funkcjonariuszy peerelowskiego aparatu bezpieczeństwa.
Sprawiedliwość wymaga, by to nie kaci, lecz ofiary czuły się zwycięzcami. Niestety do dziś było inaczej. To ofiary żyły z poczuciem krzywdy, podczas gdy ich oprawcy w świetle prawa korzystali z przywilejów. Z niezrozumiałych powodów cieszyli się oni wyższymi emeryturami niż zwykli Polacy. Mimo kilku prób nie udało się zmienić tego stanu rzeczy.
W grudniu 1992 roku Sejm wprowadził ustawę odbierającą tzw. emerytury mundurowe funkcjonariuszom PRL stosującym represje. Niestety weto prezydenta Wałęsy uniemożliwiło wejście tych przepisów w życie. Później, w 1997 roku projekt rewaloryzacji emerytur mundurowych, zaproponowany przez rząd, zawetował prezydent Aleksander Kwaśniewski.
Ustawa, którą dziś podpisałem likwiduje przywileje emerytalne wszystkim funkcjonariuszom organów bezpieczeństwa PRL z lat 1944-1990. Nowe, równe dla wszystkich zasady naliczania emerytur obejmą pracowników cywilnych i wojskowych służb specjalnych Polski Ludowej. Wbrew niektórym sugestiom nie jest to kara. Jest to przywrócenie właściwego stanu rzeczy, w którym kat nie stoi ponad ofiarą. Po 20 latach sprawiedliwości staje się zadość.
Źródło: Prezydent Lech Kaczyński, www.prezydent.pl
Podstawa prawna:
Ustawa z dnia 23 stycznia 2009 r. o zmianie ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym żołnierzy zawodowych oraz ich rodzin oraz ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy Policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Wywiadu Wojskowego, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Straży Granicznej, Biura Ochrony Rządu, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Więziennej oraz ich rodzin (Dz.U. 2009 r., Nr 24, poz. 145)
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?