Właściciel infrastruktury telefonicznej nie może monopolizować dostępu do niej

Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów ogłosił wyrok w sprawie z odwołania Spółki Telefony Podlaskie S.A. od decyzji Prezesa UKE z dnia 7 lutego 2008 r. nr DT-WST-60603-1/07 (31) ustalającej warunki dostępu dla Vectra Inwestycje S.A. do kanalizacji kablowej stanowiącej własność Telefonów Podlaskich.

Sąd po rozpatrzeniu odwołania Telefonów Podlaskich na rozprawie w dniu 21 kwietnia 2009 r. zmienił zaskarżoną decyzję Prezesa UKE w ten sposób, że:

- art. 4 ust. 9 decyzji w miejsce dotychczasowego nadane zostało nowe brzmienie: „W celu stwierdzenia, czy Vectra nie narusza postanowień Decyzji, w szczególności określonych w niej warunków dostępu do Kanalizacji kablowej, TP ma prawo przeprowadzić w każdym czasie kontrolę jej wykorzystywania. TP są zobowiązane powiadomić Vectrę faksem na nr punktu kontaktowego o planowanej kontroli najpóźniej na 5 dni przed planowaną datą kontroli. Kontrola przeprowadzana jest w określonym terminie, w obecności przedstawiciela Vectry. W przypadku nie stawienia się przedstawiciela Vectry w określonym terminie, TP mogą przeprowadzić kontrole jednostronnie."

- art. 5 ust. 5 decyzji w miejsce dotychczasowego nadane zostało nowe brzmienie: „Prace doraźne Vectry mogą być wykonywane przez Vectrę lub jej podwykonawców działających w jej imieniu, zgodnie z poniższa procedurą. W przypadku awarii, w celu wykonania prac doraźnych, Vectra powiadomi faksem TP na numer punktu kontaktowego o fakcie stwierdzenia awarii wraz z podaniem informacji dotyczącej czasu planowanego rozpoczęcia prac doraźnych z zastrzeżeniem, że czas ten nie może być krótszy niż:

  • w dni powszednie (8.00-16.00) - 2 godziny od momentu otrzymania przez TP powiadomienia faksem,

  • w dni powszednie (16.00-22.00) - 4 godziny od momentu otrzymania przez TP powiadomienia faksem,

  • w noce (22.00-8.00) - w soboty, niedziele i dni ustawowo wolne od pracy- 6 godzin od momentu otrzymania przez TP powiadomienia faksem."

- art. 11 ust. 3 decyzji w miejsce dotychczasowego nadane zostało nowe brzmienie: „Każda ze stron ma prawo do naliczania kar w przypadku zawinionego spowodowania przerwy w świadczeniu usług, będących następstwem uszkodzeń kabli telekomunikacyjnych, kanalizacji pierwotnej lub kanalizacji wtórnej - wysokość kary: kwota 10% czynszu miesięcznego za każdy dzień utrzymywania wyżej opisanego stanu."  

W pozostałym zakresie Sąd odwołanie oddalił uznając m.in., iż zarzut Telefonów Podlaskich odnoszący się do przedstawionego w zaskarżonej decyzji sposobu obliczania opłaty za kanalizację kablową i do jej wysokości jest niezasadny. Sąd uznał, iż Prezes UKE słusznie zaproponował wzór na obliczanie opłaty za dostęp do kanalizacji kablowej, albowiem zdaniem Sądu odzwierciedla on przejrzystość i obiektywizm ustalania cen.

Ponadto Sąd odniósł się do zarzutu Telefonów Podlaskich co do wysokości określonych w decyzji kar (art. 11 decyzji), podnosząc, iż wbrew twierdzeniom Spółki nie są one określone i ustalone na rażąco wygórowanym poziomie.

Wyrok nie jest prawomocny. 

Wyrok Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów

Źródło: Marta Włodarczyk, www.uke.gov.pl


A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika