Wspólnota Mieszkaniowa – nieważność uchwał właścicieli lokali

Powszechnie przyjmuje się, że Wspólnota Mieszkaniowa ma zdolność prawną, chociaż nie jest osobą prawną. Dlatego też podstawowe znaczenie w każdej Wspólnocie Mieszkaniowej mają oświadczenia woli w formie uchwał odpowiednich organów, tj. uchwał właścicieli lokali. Uchwały te mogą być podejmowane na zebraniu, lub w drodze indywidualnego zbierania głosów przez zarząd, bądź w drodze kombinacji obu tych metod głosowania (art. 23 ust. 1 ustawy o własności lokali – dalej: u.w.l.).

W art. 25 ust. 1 u.w.l.  znajdują się szczególne unormowania dotyczące wadliwości oświadczeń woli wyrażonych w formie uchwał właścicieli lokali. Tak więc właściciel lokalu może zaskarżyć uchwałę do sądu z powodu jej niezgodności z przepisami prawa lub z umową właścicieli albo jeśli narusza ona zasady prawidłowego zarządzania nieruchomością wspólną lub w inny sposób narusza jego interesy. Termin do zaskarżenia uchwały wynosi sześć tygodni od dnia jej podjęcia albo od dnia powiadomienia wytaczającego powództwo o treści uchwały podjętej w trybie indywidualnego zbierania głosów (ust. 1a). Jak często podkreśla się w orzecznictwie „na podstawie tego przepisu ustawodawca, przedkładając pewność obrotu nad formalną zgodnością uchwał z prawem, zastąpił nieważność bezwzględną, nieważnością względną, wzruszalną. Skoro zaś w trybie przewidzianym w ostatnio powołanym przepisie uchwała nie została zaskarżona do sądu, jej wada formalna podległa usanowaniu, tak, że po upływie terminów z art. 25 ust. 1a nie można się już na tę niezgodność z prawem powoływać.” (tak wyrok SN z dnia 23 lutego 2006 r., sygn. akt: I CK 336/05).

Powyższe uregulowanie prawne jest niezwykle istotne z punktu widzenia funkcjonowania Wspólnot Mieszkaniowych. Każdy z członków Wspólnoty Mieszkaniowej musi się bowiem liczyć z faktem, iż nawet uchwała zawierająca wady formalne, ulega swoistemu utrwaleniu w porządku prawnym regulującym stosunki prawne w danej Wspólnocie Mieszkaniowej, jeśli nie zostanie w odpowiednim czasie zaskarżona. Tym samym nie będzie dopuszczalne powoływanie się na nieważność takiej uchwały w późniejszym czasie, chociażby w postępowaniu o zapłatę. 


Joanna Bacior

Radca Prawny

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika