Zamiast meldunku - zgłoszenie miejsca zamieszkania?

Czego dotyczy projekt nowej ustawy o ewidencji ludności?

W Sejmie jest obecnie rządowy projekt nowej ustawy o ewidencji ludności.

Wedle projektu w 2009 r. obowiązek meldunkowy zostanie zastąpiony zgłoszeniem miejsca zamieszkania. Zniesienie obowiązku meldunkowego stanowi z jednej strony wykonanie wyroku Trybunału Konstytucyjnego, zaś z drugiej strony jest początkiem gruntowej przebudowy funkcjonowania administracji.

Jak będzie się zgłaszać miejsce zamieszkania?

Procedura rejestracji ma być bardzo uproszczona. Jeśli projektowana wejdzie w życie, zgłoszenia miejsca zamieszkania będzie można dokonywać drogą elektroniczną.

Proponowane jest ponadto wydłużenie terminu rejestracji do 30 dni. Przy rejestracji nie będą wymagane żadne dokumenty potwierdzające tytuł prawny do lokalu czy potwierdzenie przez osobę trzecią (dysponenta lokalu), iż osoba dokonująca zgłoszenia faktycznie zamieszkuje pod wskazanym adresem.

Zgłoszenie miejsca zamieszkania ma następować w formie oświadczenia składanego pod rygorem odpowiedzialności karnej.

Zlikwidowana zostanie uciążliwa procedura wymeldowania - nie będzie to już warunkiem zgłoszenia nowego miejsca zamieszkania. Nie trzeba będzie też rejestrować pobytu turystycznego.

Jakie zmiany przewidziano w zasadach funkcjonowania rejestrów publicznych?

Projekt zaklada też, że po 2 latach od wejścia ustawy w życie zmienią się także zasady funkcjonowania rejestrów publicznych. Rejestr PESEL będzie podstawowym rejestrem gromadzącym aktualne dane związane z tożsamością osób i ich statusem prawno-administracyjnym (obywatelstwo, stan cywilny). Obywatel nie będzie musiał zawiadamiać o zmianie danych różnych instytucji, np. urzędów skarbowych, ZUS-u, wojskowych komend uzupełnień itp. Ostatecznie w wyniku takiej przebudowy rejestru PESEL zniesiona zostanie w ogóle rejestracja miejsca zamieszkania.

Podstawa:

  • Rządowy projekt ustawy o ewidencji ludności (sejmowy druk nr 1371)

A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • Jolek 2017-02-25 10:39:31

    Ciekawe jak to wyegzekwuja od 2mln Polakow albo po czesci juz nie Polakow (zmiana obywatelstwa) co wyjechali i od 5-10 lat nie zyja w Polsce i nie sa zainteresowani bajzlem prawnym w tym kraju. Co im zrobia? Nic bo wg. swojego lokalnego prawa gdzie zyja takie bzdury jak zameldowanie nie istnieja, mieszkaja tam wiec podlegaja tamtemu prawu. Polskie panstwo moze sobie nakazywac w snach. Zreszta zaskarzyc to do Strasburga ze narusza przepisy o swobodnym przeplywie ludnosci W UE i maja pozamiatane, doatkowo sedziowie w Strasburgu ureguluja im ta ustawe w kilka dni a nie w 2 dekady.

  • Roman Pawłowski 2011-01-20 12:01:55

    Protestuje przeciwko ograniczeniu moich praw jako właściciela mieszkania spółdzieczego w zakresie prawa do ustosunkowania się do prawdziwości przyjmowania oświadczeń od każdej osoby, iż zamieszkuje w moim mieszkaniu. Przestępca poszukiwany przez organa ścigania óświadczy, bez mojego potwierdzenia, że u mnie mieszka co narazi mnie na kłopoty tłumaczenia się, że jego nie ukrywam. Jest to kolejny przykład poszerzania wolności dla przestępców kosztem uciążlwości dla praworządnych obywateli i jest również pośrednim dowodem, że decydujący głos w rządzeniu naszym państwem ma mafia przestępcza.


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika