29.11.2020

A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Zarząd sukcesyjny po 2 latach

2 lata ustawy o zarządzie sukcesyjnym – blisko 2 tys. działających zarządców sukcesyjnych

19,1 tys. powołanych zarządców sukcesyjnych, z czego 1914 prowadzi obecnie przedsiębiorstwa. Zdecydowaną większość stanowią przypadki, w których przedsiębiorcy sami ustanawiają zarządców sukcesyjnych. Po śmierci przedsiębiorcy powołano 1260 zarządców – taki jest dotychczasowy bilans ustawy o zarządzie sukcesyjnym, która weszła w życie 2 lata temu – 25 listopada 2018 roku.

Porady prawne

Co roku najwięcej zarządców ustanawianych jest w styczniu, a w drugiej kolejności – w marcu. MRPiT pracuje nad kolejnym rozwiązaniem z dziedziny sukcesji firm – fundacją rodzinną. 

Mijają dwa lata od wejścia w życie ustawy o zarządzie sukcesyjnym przedsiębiorstwem osoby fizycznej i innych ułatwieniach związanych z sukcesją przedsiębiorstw. Do czasu wprowadzenia tych przepisów kontynuacja jednoosobowej działalności, gdy właściciel odchodził, stwarzała poważne problemy. Wygasały numery NIP i REGON, koncesje, zezwolenia czy umowy o pracę. Nowe przepisy są bardzo korzystne dla spadkobierców. Pozwalają zachować firmę, w tym miejsca pracy. A niespokrewnionych spadkobierców, którzy prowadzą firmę przez dwa lata, zwalniają z podatku od spadku – powiedział wiceminister rozwoju, pracy i technologii Marek Niedużak. I podkreślił: – Zachęcamy przedsiębiorców, którzy prowadzą jednoosobowe działalności, do ustanawiania zarządców sukcesyjnych. Warto dać swojej firmie – która często jest dorobkiem całego naszego życia – szansę na rozwój w rękach następnego pokolenia. – W perspektywie 10-20 lat problem przekazania biznesu będzie dotyczył coraz większej liczby polskich firm. Przed wejściem w życie przepisów o zarządzie sukcesyjnym co miesiąc, z powodu śmierci przedsiębiorcy, z CEIDG wykreślano ok. 800 firm. Z dnia na dzień przestawały one istnieć. Według szacunków, ponad 230 tys. przedsiębiorców, którzy zarejestrowani są w CEIDG ukończyło 65 lat – dodał Marek Niedużak. Jak wskazał – Kontynuujemy prace nad kolejnymi rozwiązaniami, które ułatwią sukcesję w polskich przedsiębiorstwach. Taki będzie cel ustawy o fundacji rodzinnej. Ma ona również wspierać akumulację rodzimego kapitału.

Jak można ustanowić zarządcę sukcesyjnego?

Zarządcę sukcesyjnego może ustanowić każdy przedsiębiorca zarejestrowany w CEIDG. Wymaga to złożenia stosownego oświadczenia o powołaniu zarządcy i uzyskania - na piśmie – jego zgody na pełnienie funkcji. Następnie należy złożyć wniosek o wpis zarządcy do CEIDG. Można zrobić to online, jak również w urzędzie gminy.

Zmiany w CEIDG można dokonać bezpłatnie i bez zbędnych formalności. Wystarczy wypełnić formularz, wpisując dane zarządcy, a następnie wysłać wniosek.

Zarządcę sukcesyjnego mogą też powołać spadkobiercy zmarłego przedsiębiorcy - w terminie dwóch miesięcy od jego zgonu. Potrzeba do tego jednak zgody spadkobierców, którzy posiadają 85% udziałów w spadku. Zarządcę powołuje się przed notariuszem. W takim przypadku to notariusz zgłasza zarządcę sukcesyjnego do CEIDG.

Kto może zostać zarządcą sukcesyjnym?

Aby zostać zarządcą sukcesyjnym, nie trzeba mieć szczególnych kwalifikacji i być np. przedsiębiorcą.

Może nim być:

  • osoba fizyczna, która ma pełną zdolność do czynności prawnej i nie wydano wobec niej zakazu prowadzenia działalności gospodarczej; także jeden ze spadkobierców przedsiębiorcy,
  • dotychczasowy prokurent, jeśli przedsiębiorca zastrzegł, że po jego śmierci stanie się zarządcą sukcesyjnym.

Zarządcą sukcesyjnym nie może być natomiast osoba prawna (np. spółka).

Funkcję zarządcy sukcesyjnego w jednym czasie może pełnić tylko jedna osoba.

Przedsiębiorca może wyznaczyć zarządcę „rezerwowego”. Może być to pomocne, na wypadek, gdyby powołany w pierwszej kolejności zarządca sukcesyjny zrezygnował z funkcji lub nie mógł jej pełnić, z powodu np. ograniczenia lub utraty zdolności do czynności prawnych, uprawomocnienia się orzeczenia o zakazie prowadzenia działalności gospodarczej lub odwołania go przez przedsiębiorcę.

Zarząd sukcesyjny – najważniejsze rozwiązania

Zarząd sukcesyjny jest jednym ze sposobów na przetrwanie przedsiębiorstwa – ocalenie majątku, zachowanie kontraktów i miejsc pracy – po śmierci właściciela.

Powołując zarządców sukcesyjnych, jednoosobowi przedsiębiorcy i wspólnicy spółek cywilnych, wpisani do CEIDG, mogą dać swoim firmom szansę na zmianę pokoleniową.

Dzięki ustawie możliwa jest płynna kontynuacja biznesu przez spadkobierców, co ma nie tylko pozytywny efekt gospodarczy, ale także rozwiązuje wiele problemów rodzinnych i społecznych. Zarządca sukcesyjny tymczasowo poprowadzi sprawy przedsiębiorstwa do czasu załatwienia formalności spadkowych i podjęcia przez następców prawnych decyzji, co do dalszych losów firmy, nie dłużej jednak niż przez 2 lata, a w wyjątkowych przypadkach 5 lat od śmierci przedsiębiorcy.

Zarządca sukcesyjny niejako „działa w zastępstwie zmarłego przedsiębiorcy” i przysługują mu szerokie uprawnienia, takie jak:

  1. posługiwanie się firmą zmarłego przedsiębiorcy z dodatkowym oznaczeniem „w spadku” i NIP-em zmarłego przedsiębiorcy,
  2. zarządzanie bieżącymi sprawami przedsiębiorstwa (zarządca samodzielnie dokonuje wszystkich czynności zwykłego zarządu, a czynności przekraczających zwykły zarząd – za zgodą spadkobierców; wyjątkowo jego uprawnienia może ograniczyć sąd opiekuńczy, jeśli istniałaby groźba utraty przez małoletniego spadkobiercę majątku),
  3. wykonywanie praw i obowiązków pracodawcy,
  4. zawieranie i wykonywanie umów cywilnoprawnych dotyczących działalności przedsiębiorstwa,
  5. wykonywanie decyzji administracyjnych związanych z przedsiębiorstwem, np. koncesji, licencji i zezwoleń,
  6. korzystanie z firmowego konta przedsiębiorcy,
  7. rozliczanie podatków na takich zasadach, jak robił to przedsiębiorca (dla uproszczenia w przepisach podatkowych wprowadzono pojęcie „przedsiębiorstwa w spadku”, które jest podatnikiem),
  8. uczestniczenie w postępowaniach sądowych i administracyjnych.

Co do zasady, zarząd sukcesyjny wygasa wraz z momentem przejęcia przedsiębiorstwa przez jednego następcę prawnego albo podziału – między spadkobierców – majątku pozostawionego przez zmarłego właściciela.

Sukcesja i VAT

Interpretacja ogólna MF z 4 czerwca 2020 r. (PT3.8101.1.2020), wskazuje, że:

  • przepisy wprowadzone ustawą o zarządzie sukcesyjnym nie naruszają ogólnej zasady podatku VAT, tj. zasady neutralności,
  • podatnik nie może dwukrotnie ponosić ciężaru ekonomicznego podatku od tych samych towarów, gdy kontynuuje działalność gospodarczą po zmarłym przedsiębiorcy.
  • jeśli następcy prawni przedsiębiorcy kontynuują działalność gospodarczą, nawet jeśli wcześniej nie powołali zarządcy sukcesyjnego, mają prawo do odliczenia podatku VAT.

Zob. też:

Porady prawne

Potrzebujesz porady prawnej?

Sukcesja firm jednoosobowych

Sukcesja firm jednoosobowych

Co przewiduje ustawa o zarządzie sukcesyjnym w firmach jednoosobowych? Nowe przepisy wychodzą naprzeciw potrzebom tzw. firm jednoosobowych, które stanowią ogromną większość polskich przedsiębiorstw. Dzięki tym rozwiązaniom, w przypadku śmierci przedsiębiorcy, jego firma będzie mogła (...)

Sukcesja firmy

Sukcesja firmy

Jeżeli chcesz, ażeby twoi spadkobiercy mogli płynnie kontynuować działalność firmy, dowiedz się, jak wyznaczyć i zgłosić w CEIDG zarządcę sukcesyjnego - tj. osobę, która będzie prowadzić sprawy firmy do czasu załatwienia formalności spadkowych. ##baner## Na czym polega sukcesja (...)

Zarząd sukcesyjny przedsiębiorstwem osoby fizycznej

Zarząd sukcesyjny przedsiębiorstwem osoby fizycznej

Prezydent podpisał ustawę z dnia 5 lipca 2018 r. o zarządzie sukcesyjnym przedsiębiorstwem osoby fizycznej. Czemu mają służyć nowe przepisy?  Nowe przepisy wychodzą naprzeciw potrzebom tzw. firm jednoosobowych, które stanowią ogromną większość polskich przedsiębiorstw. Ustawa (...)

Zmiana pokoleniowa w firmach będzie łatwiejsza

Zmiana pokoleniowa w firmach będzie łatwiejsza

O jaką ustawę chodzi?  Tylko na podpis prezydenta oczekuje już ustawa o zarządzie sukcesyjnym przedsiębiorstwem osoby fizycznej. Wcześniej parlament zakończył prace nad nią. Nowe przepisy wychodzą naprzeciw potrzebom tzw. firm jednoosobowych, które stanowią ogromną (...)

Śmierć posiadacza rachunku bankowego

Śmierć posiadacza rachunku bankowego

Czy śmierć posiadacza rachunku bankowego powoduje rozwiązanie umowy o prowadzenie rachunku?  Zgodnie z treścią art. 59a ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Prawo bankowe (dalej: „ustawa – prawo bankowe) umowa prowadzenia rachunku bankowego co do zasady ulega (...)

Zmiana pokoleniowa w firmach rodzinnych będzie łatwiejsza

Zmiana pokoleniowa w firmach rodzinnych będzie łatwiejsza

Rada Ministrów przyjęła przygotowany przez Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii projekt ustawy o zarządzie sukcesyjnym przedsiębiorstwem osoby fizycznej. Nowe przepisy mają zagwarantować, że w przypadku śmierci właściciela firmy, w mocy zostaną utrzymane kontrakty, (...)

Wchodzi w życie ustawa o sukcesji firm

Wchodzi w życie ustawa o sukcesji firm

Jeśli firma wpisana do CEIDG będzie miała zarządcę sukcesyjnego, to po śmierci jej właściciela w mocy pozostaną umowy o pracę, kontrakty, zezwolenia, pozwolenia czy koncesje związane z jego przedsiębiorstwem; przez okres sprawowania zarządu sukcesyjnego będzie można też posługiwać (...)

3 lata ustawy o zarządzie sukcesyjnym

3 lata ustawy o zarządzie sukcesyjnym

Blisko 30 tys. wyznaczonych zarządców sukcesyjnych Od 3 lat przedsiębiorcy wpisani do CEIDG i ich spadkobiercy mogą powołać zarządcę sukcesyjnego, aby zapewnić ciągłość działania swojej firmy i płynnie ją kontynuować. Procedura jest prosta i nie wymaga wielu formalności. Dotychczas (...)

Czy należy się VAT od towarów po wygaśnięciu zarządu sukcesyjnego?

Czy należy się VAT od towarów po wygaśnięciu zarządu sukcesyjnego?

Minister Finansów wydał interpretację ogólną (nr PT3.8101.1.2020), z której wynika brak opodatkowania podatkiem od towarów i usług towarów, które po nabyciu nie były przedmiotem dostawy, w przypadku wygaśnięcia zarządu sukcesyjnego albo uprawnienia (...)

Zarząd sukcesyjny a umowy z pracownikami

Zarząd sukcesyjny a umowy z pracownikami

Zarząd sukcesyjny przedsiębiorstwem osoby fizycznej 25 listopada 2018 wejdzie w życie ustawa z dnia 5 lipca 2018 r. o zarządzie sukcesyjnym przedsiębiorstwem osoby fizycznej (Dz. U. poz. 1629). Jak zmieni się sytuacja pracownika w razie śmierci takiego pracodawcy? Ustawa powyższa (...)

Sukcesja jednoosobowej działalności gospodarczej

Sukcesja jednoosobowej działalności gospodarczej

Do listopada 2018 roku w przypadku śmierci osoby fizycznej prowadzącej jednoosobową działalność gospodarczą, przedsiębiorca podlegał z urzędu wykreśleniu z Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Obecnie obowiązujące przepisy umożliwiają kontynuację prowadzenia (...)

Jak zakończyć umowę pracodawcy z pracownikiem?

Jak zakończyć umowę pracodawcy z pracownikiem?

Przeczytaj, w jaki sposób może zakończyć się współpraca z pracownikiem i co wziąć pod uwagę, ustalając tryb rozwiązania umowy o pracę. Sprawdź, kiedy pracownik może odwołać się do sądu, a kiedy to pracodawca może mieć roszczenia względem pracownika. ##baner## Jak można (...)

Zwolnienie z podatku od dziedziczonego przedsiębiorstwa

Zwolnienie z podatku od dziedziczonego przedsiębiorstwa

25 listopada 2018 r. zacznie obowiązywać nowe zwolnienie z podatku od spadków i darowizn. Dotyczy ono nabycia własności przedsiębiorstwa osoby fizycznej lub udziału w nim w drodze dziedziczenia lub zapisu windykacyjnego. Kto skorzysta ze zwolnienia z podatku dla spadkobierców (...)

Zaniechanie powołania zarządu na kolejną kadencję - opinia prawna

Zaniechanie powołania zarządu na kolejną kadencję - opinia prawna

Stan faktycznyW umowie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością nie ma zapisu dotyczącego okresu, na jaki powoływany jest zarząd. Jedynym zapisem dotyczącym terminu kadencji bądź mandatu w umowie spółki jest § 19 ust. 6: „Mandaty członków Zarządu (...)

Formy opodatkowania podatkiem dochodowym działalności gospodarczej

Formy opodatkowania podatkiem dochodowym działalności gospodarczej

Dostępne formy opodatkowania podatkiem dochodowym W zależności od tego, czy rejestruje się działalność w CEIDG (jednoosobowa działalność albo spółka cywilna), czy w KRS (spółka, fundacja, spółdzielnia), opodatkowanie podatkiem dochodowym może się znacząco różnić. Osoby (...)

Ograniczenia wysokości wynagrodzeń w Narodowym Banku Polskim

Ograniczenia wysokości wynagrodzeń w Narodowym Banku Polskim

Zgodnie z nowelizacją przepisów, zarobki w NBP nie będą mogły przekraczać 60 proc. wysokości całkowitego wynagrodzenia prezesa Banku. Do składania oświadczeń majątkowych zobowiązani zostaną członkowie zarządu NBP i osoby zajmujące stanowiska dyrektorskie. Wynagrodzenia prezesa (...)

Nabycie niektórych rodzajów usług i praw a koszty

Nabycie niektórych rodzajów usług i praw a koszty

Koszty uzyskania przychodów związanych z nabyciem niektórych rodzajów usług i praw Poniższe wyjaśnienie dotyczy nowych przepisów art. 15e ustawy z dnia 15 lutego 1992  r. o podatku dochodowym od osób prawnych, które weszły w życie 1 stycznia 2018 (...)

Przekształcenie prawa użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe w prawo własności

Przekształcenie prawa użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe w prawo własności

Skutkiem przekształcenia prawa użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe w prawo własności gruntów jest to, że 2,5 mln użytkowników wieczystych stało się właścicielami. 1 stycznia 2019 r. użytkownicy wieczyści gruntów zabudowanych (...)

Odliczenie podatku potrąconego przy wypłacie dywidendy

Odliczenie podatku potrąconego przy wypłacie dywidendy

  Odliczenie w 2006 r. Do końca 2006 r. obowiązywało odliczenie od podatku, który uprzednio został potrącony  przy wypłacie dywidendy (odliczenie było określone w uchylonym z dniem 1.01.2007 r. art. 23 ustawy o CIT). Zgodnie ze „starymi” przepisami, podatnik podatku (...)

Podatek dochodowy od osób prawnych

Podatek dochodowy od osób prawnych

Opodatkowanie podatkiem dochodowym dochodów osób prawnych reguluje ustawa z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych, zwana dalej „ustawą". Jakie są wyłączenia z opodatkowania? Przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych nie (...)

Zapytaj prawnika:

Dodaj załącznikDodaj załącznik

Oświadczenia i zgody RODO:


PORADY PRAWNIKA

Wypłata środków przez BFG

Wypłata środków przez BFG

Zgodnie z \'powszechną świadomością\' depozyty ludności są gwarantowane do określonej kwoty przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny.Jak to wygląda w praktyce? W jakim terminie BFG wypłaca kwotę gwarancyjną? Czy wypłaca ją w wysokości nominalnej czy zrewaloryzowanej? Czy możliwa jest sytuacja, (...)

Sprzedaż udziału we współwłasności

Sprzedaż udziału we współwłasności

Nieruchomość do końca 2003 roku posiadała trzech współwłaścicieli (dwóch miało udziały po 25%, a jeden, mój ojciec 50% ). Była pod zarządem. Ponieważ mniejszościowi współwłaściciele nie byli zadowoleni z zarządu, chcieli zmienić zarządcę na swojego, (w poprzednich latach, kiedy (...)

Alimenty dla mamy i siostry

Alimenty dla mamy i siostry

Przez 35 lat po rozwodzie mamy z ojcem, pomagam mamie i siostrze w dużym stopniu również finansowo. Po rozwodzie mama nie wystąpiła o podział majątku ani tez nie zaskarżyła ojca o nie płacenie alimentów na córki. Już wtedy była chora. Ojciec mój znęcał się przed rozwodem fizycznie i (...)

Zbycie nieruchomości bez zgody współmałżonka

Zbycie nieruchomości bez zgody współmałżonka

Mąż uchyla się od przyjazdu do Polski. Żona jest w sytuacji, w której zbycie posiadanych przez małżeństwo 2 działek budowlanych rozwiąże sprawę i umożliwi kupno samochodu, którym od września będzie wożone dziecko do przedszkola. Jak tego dokonać? Jakie dokumenty i do kogo złożyć? (...)

Prawa i obowiązki współwłaścicieli nieruchmości

Prawa i obowiązki współwłaścicieli nieruchmości

Posiadam lokal wyodrębniony w budynku 4-rodzinnym na wspólnej działce. Zniesienie współwłasności orzeczeniem sądu nastąpiło na wniosek dwóch współwłaścicieli, za który 100% opłat sądowych i skarbową pokryłam sama. Sąd w 1988 r. zasądził na moją rzecz określone kwoty do spłaty (...)

Brak ostatecznego rozliczenia kosztów

Brak ostatecznego rozliczenia kosztów

W 2003 roku kupiłam nowe mieszkanie wybudowane przez spółdzielnię mieszkaniową. Posiadam spółdzielcze własnościowe prawo do tego lokalu. Do dnia dzisiejszego spółdzielnia nie przedstawiła ostatecznego rozliczenia kosztów budowy i odmawia przedstawienie takowego powołując się na zapis (...)

Zakup i sprzedaż towaru przed rejestracją VAT

Zakup i sprzedaż towaru przed rejestracją VAT

Spółka zarejestrowała się jako podatnik VAT. Po dokonaniu zgłoszenia, a jeszcze przed uzyskaniem potwierdzenia o zarejestrowaniu z podanymi nr NIP i VAT spółka dokonała sprzedaży opodatkowanej i zakupów. Na fakturach dotyczących tej sprzedaży i zakupów nie ma oczywiście nr NIP i VAT spółki, (...)

Zgłoszenie spółki do urzędu skarbowego

Zgłoszenie spółki do urzędu skarbowego

Jaki jest tryb zgłoszenia spółki z udziałem kapitału zagranicznego do Urzędu Skarbowego? Jaki to powinien być Urząd oraz jakie dokumenty należy złożyć? W zapytaniu chodzi zapewne o zgłoszenie identyfikacyjne (NIP). Zgłoszenie to w przypadku podatników niebędących osobami fizycznymi (...)

Potwierdzenie nadania numeru NIP

Potwierdzenie nadania numeru NIP

NIP uzyskałem ponad 10 lat, w moim rodzinnym mieście. Obecnie mieszkam w Warszawie. Chciałbym otrzymać potwierdzenie nadania NIP-u. Do którego urzędu skarbowego mam się zgłosić? Jakie pismo należy skierować do urzędu? Zgodnie z art. 13 ust. 4 ustawy o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników (...)

PL przed NIP

PL przed NIP

Używałam pieczątki z PL przed NIP, wystawiając różne dokumenty, w tym również faktury krajowe oraz zagraniczne pozawspólnotowe (co prawda, wpisując w danych firmy NIP, nie używałam PL). Czy jest to błędem, jakie w zaistniałej sytuacji może zająć stanowisko urząd skarbowy i jak ewentualnie (...)

Niewłaściwy numer NIP

Niewłaściwy numer NIP

Małżeństwo prowadzi od 1998 roku działalność gospodarczą w formie s.c. posługując się NIP męża (dawniej spółka małżeńska). W 2005 roku w związku ze zmiana przepisów o działalności gospodarczej dokonali zmiany we wpisie do działalności gospodarczej z jednego wspólnego wpisu na (...)

Stowarzyszenie - REGON, NIP, likwidacja

Stowarzyszenie - REGON, NIP, likwidacja

W zeszłym roku założyliśmy i zarejestrowaliśmy w sądzie stowarzyszenie z działalnością gospodarczą. Z różnych przyczyn nigdy nie rozpoczęliśmy działalności stowarzyszenia, a tym bardziej nie rozpoczęliśmy działalności gospodarczej. Niedawno otrzymałem z sądu wezwanie do złożenia (...)

Zatrudnienie pracownika a zgłoszenie bez NIP

Zatrudnienie pracownika a zgłoszenie bez NIP

Spółka z o.o. jest po rejestracji w KRS, obecnie czekamy na wydanie NIP w US. Czy jest prawnie możliwe, żeby zawrzeć umowę z pracownikami od 1 kwietnia, bez numeru NIP, a w przypadku uzyskania go zgłosić do 7 dni w ZUS. Czy może spółka zawrzeć umowę bez przyznanego jeszcze NIP? Spółka (...)

Czy zgłaszać do US otwarcie r-ku depozytowego?

Czy zgłaszać do US otwarcie r-ku depozytowego?

Spółka otrworzyła rachunek bankowy depozytowy w celu lokowania nadwyżek pieniężnych. Jest to rachunek o charakerze lokacyjnym, służący do gromadzenia i przechowywania środków pieniężnych. W umowie o otwarcie napiane jest, że \"konto służy do przechowywania środków pieniężnych oraz (...)

Przystąpienie wspólnika do spółki jawnej

Przystąpienie wspólnika do spółki jawnej

Do spółki jawnej, która dotychczas działała w 2-osobowym składzie, przystąpił nowy wspólnik. Spisano aneks do umowy w dniu 01.10.2005 r., z mocą obowiązującą od 01.11.2005 r. i złożono wniosek do KRS 03.11.2005 r. Postanowienie o dokonaniu wpisu z Sądu otrzymaliśmy w dniu 30.01.2006 (...)

Zakup i sprzedaż towaru przed rejestracją VAT

Zakup i sprzedaż towaru przed rejestracją VAT

Spółka zarejestrowała się jako podatnik VAT. Po dokonaniu zgłoszenia, a jeszcze przed uzyskaniem potwierdzenia o zarejestrowaniu z podanymi nr NIP i VAT spółka dokonała sprzedaży opodatkowanej i zakupów. Na fakturach dotyczących tej sprzedaży i zakupów nie ma oczywiście nr NIP i VAT spółki, (...)

Zgłoszenie spółki do urzędu skarbowego

Zgłoszenie spółki do urzędu skarbowego

Jaki jest tryb zgłoszenia spółki z udziałem kapitału zagranicznego do Urzędu Skarbowego? Jaki to powinien być Urząd oraz jakie dokumenty należy złożyć? W zapytaniu chodzi zapewne o zgłoszenie identyfikacyjne (NIP). Zgłoszenie to w przypadku podatników niebędących osobami fizycznymi (...)

Potwierdzenie nadania numeru NIP

Potwierdzenie nadania numeru NIP

NIP uzyskałem ponad 10 lat, w moim rodzinnym mieście. Obecnie mieszkam w Warszawie. Chciałbym otrzymać potwierdzenie nadania NIP-u. Do którego urzędu skarbowego mam się zgłosić? Jakie pismo należy skierować do urzędu? Zgodnie z art. 13 ust. 4 ustawy o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników (...)

PL przed NIP

PL przed NIP

Używałam pieczątki z PL przed NIP, wystawiając różne dokumenty, w tym również faktury krajowe oraz zagraniczne pozawspólnotowe (co prawda, wpisując w danych firmy NIP, nie używałam PL). Czy jest to błędem, jakie w zaistniałej sytuacji może zająć stanowisko urząd skarbowy i jak ewentualnie (...)

Niewłaściwy numer NIP

Niewłaściwy numer NIP

Małżeństwo prowadzi od 1998 roku działalność gospodarczą w formie s.c. posługując się NIP męża (dawniej spółka małżeńska). W 2005 roku w związku ze zmiana przepisów o działalności gospodarczej dokonali zmiany we wpisie do działalności gospodarczej z jednego wspólnego wpisu na (...)

Stowarzyszenie - REGON, NIP, likwidacja

Stowarzyszenie - REGON, NIP, likwidacja

W zeszłym roku założyliśmy i zarejestrowaliśmy w sądzie stowarzyszenie z działalnością gospodarczą. Z różnych przyczyn nigdy nie rozpoczęliśmy działalności stowarzyszenia, a tym bardziej nie rozpoczęliśmy działalności gospodarczej. Niedawno otrzymałem z sądu wezwanie do złożenia (...)

Zatrudnienie pracownika a zgłoszenie bez NIP

Zatrudnienie pracownika a zgłoszenie bez NIP

Spółka z o.o. jest po rejestracji w KRS, obecnie czekamy na wydanie NIP w US. Czy jest prawnie możliwe, żeby zawrzeć umowę z pracownikami od 1 kwietnia, bez numeru NIP, a w przypadku uzyskania go zgłosić do 7 dni w ZUS. Czy może spółka zawrzeć umowę bez przyznanego jeszcze NIP? Spółka (...)

Czy zgłaszać do US otwarcie r-ku depozytowego?

Czy zgłaszać do US otwarcie r-ku depozytowego?

Spółka otrworzyła rachunek bankowy depozytowy w celu lokowania nadwyżek pieniężnych. Jest to rachunek o charakerze lokacyjnym, służący do gromadzenia i przechowywania środków pieniężnych. W umowie o otwarcie napiane jest, że \"konto służy do przechowywania środków pieniężnych oraz (...)

Przystąpienie wspólnika do spółki jawnej

Przystąpienie wspólnika do spółki jawnej

Do spółki jawnej, która dotychczas działała w 2-osobowym składzie, przystąpił nowy wspólnik. Spisano aneks do umowy w dniu 01.10.2005 r., z mocą obowiązującą od 01.11.2005 r. i złożono wniosek do KRS 03.11.2005 r. Postanowienie o dokonaniu wpisu z Sądu otrzymaliśmy w dniu 30.01.2006 (...)

Uzyskanie NIP przez osobę zamieszkałą za granicą

Uzyskanie NIP przez osobę zamieszkałą za granicą

Jak mam zapłacić podatek od spadku nie mieszkając w Polsce (od 25 lat) i nie będąc płatnikiem podatków w Polsce? Proszę pokazać procedurę i kroki postępowania w systemie. Dla ścisłości - nie mam żadnych numerów podatkowych, nie posiadam ani dowodu osobistego, ani paszportu polskiego, (...)

NIP i REGON w sp. z o.o. w organizacji

NIP i REGON w sp. z o.o. w organizacji

Spółka jest po akcie założycielskim u notariusza. Czy zarząd może wystąpić o NIP spółki przed zarejestrowaniem spółki w KRS? Czy zarząd może również wystąpić do Urzędu statystycznego o Regon? W przypadku nie dopuszczalności działania z punktu 2 oraz 3, jaki Nip i Regon ma używać (...)

Aneks do umowy najmu

Aneks do umowy najmu

Firma, która wynajmuje ode mnie lokal, zmieniła swój NIP. Dowiedziałam się o tym dopiero jak przysłali mi stos faktur - korekt dotyczących nowego NIP (za 4 miesiące wstecz). Czy firma miała obowiązek zawiadomić mnie o zmianie NIP i czy ta zmiana wymaga sporządzenia aneksu do umowy? Numer (...)

Faktura VAT a spółka z o.o. w organizacji

Faktura VAT a spółka z o.o. w organizacji

Po podpisaniu umowy spółki został złożony wniosek rejestracyjny do KRS. Sąd zwrócił się o uzupełnienie wniosku i zmianę umowy. Powyższe czynności zostały dokonane, ale nie otrzymano jeszcze wpisu do KRS. GUS wydał REGON, ale US odmówił nadania NIP i przyjęcia VAT-R do czasu wpisu do (...)

Formalności przy wyrobieniu NIP-u

Formalności przy wyrobieniu NIP-u

Czy są jakieś zastrzeżenia odnośnie wyrobienia NIP-u (wiek, brak pracy)? NIP to po prostu numer identyfikacji podatkowej. Obowiązek jego ustalenia (uzyskania) powstaje od tego samego momentu, w którym osoba czy też jednostka (o których niżej) stają się podatnikami. Innymi słowy nie wiek, (...)

Umowy handlowe a oddział w Polsce

Umowy handlowe a oddział w Polsce

Jednostka macierzysta mająca siedzibę w Niemczech otworzyła oddział w Polsce. Do celów podatkowych Urząd Skarbowy zarejestrował organ założycielski. Do celów podatkowych nadano NIP jednostce macierzystej. Oddziałowi nadano inny NIP, ponieważ zatrudnia pracowników, czyli będzie występował (...)

Brak nr VAT-UE a stawka 0 proc. VAT

Brak nr VAT-UE a stawka 0 proc. VAT

Firma złożyła wnioski o rejestrację VAT-R i VAT-UE 11.04.2006. Potwierdzenie zarejestrowania jako podatnik VAT i numer VAT spółka uzyskała 25.04.2006, a numer VAT-UE 08.05.2006. Czy prawidłowe było wykonanie sprzedaży wewnątrzwspólnotowej WDT w dn. 19.04.2006 ze stawką 0 proc. VAT i nie (...)