Zmiany dotyczące przyznawania Karty Polaka

Jakie zmiany zainteresują ubiegających się o Kartę Polaka?

Od 11 grudnia 2008 r. obowiązuje nowelizacja ustawy z dnia 7 września 2007 r. o Karcie Polaka w zakresie uprawnień do przyznawania Karty Polaka. 

Jakie zmiany wprowadzono w ustawie o Karcie Polaka?

Po nowelizacji Karta Polaka może być przyznana osobie, która deklaruje przynależność do Narodu Polskiego i spełni łącznie następujące warunki: 

  1. wykaże swój związek z polskością przez przynajmniej podstawową znajomość języka polskiego, który uważa za język ojczysty, oraz znajomość i kultywowanie polskich tradycji i zwyczajów; 

  2. w obecności konsula Rzeczypospolitej Polskiej lub upoważnionego pracownika organizacji pozarządowej -posiadającej osobowość prawną i prowadzących działalność w zakresie pomocy osobom narodowości polskiej zamieszkałym na terenie niżej wymienionych państw, uprawnionej do przyjmowania i przekazywania właściwemu konsulowi wniosków o przyznanie Karty Polaka - złoży pisemną deklarację przynależności do Narodu Polskiego; 

  3. wykaże, że jest narodowości polskiej lub posiadała obywatelstwo polskie, lub co najmniej jedno z jej rodziców lub dziadków albo dwoje pradziadków było narodowości polskiej lub posiadało obywatelstwo polskie, albo przedstawi zaświadczenie organizacji polskiej lub polonijnej działającej na terenie jednego z niżej wymienionych państw potwierdzające aktywne zaangażowanie w działalność na rzecz języka i kultury polskiej lub polskiej mniejszości narodowej przez okres co najmniej ostatnich 3 lat. 

Ponadto nowelizacja umożliwia przyznawanie Karty Polaka tzw. bezpaństwowcom polskiego pochodzenia w szczególności na Łotwie i w Estonii. Ustawodawstwo tych krajów przewiduje, bowiem status bezpaństwowca, tj. osoby tam zamieszkującej, ale pozbawionej pewnych praw. Nie jest ona obywatelem tych krajów nie może, więc otrzymać Karty Polaka na podstawie dotychczasowych zapisów ustawowych.

W obu krajach problem ten dotyczy kilkunastu tysięcy naszych rodaków. Wedle nowego brzmienia przepisu Karta Polaka może być przyznana wyłącznie osobie posiadającej w dniu złożenia wniosku o wydanie Karty Polaka obywatelstwo Republiki Armenii, Republiki Azerbejdżańskiej, Republiki Białoruś, Republiki Estońskiej, Gruzji, Republiki Kazachstanu, Republiki Kirgiskiej, Republiki Litewskiej, Republiki Łotewskiej, Republiki Mołdowy, Federacji Rosyjskiej, Republiki Tadżykistanu, Turkmenistanu, Ukrainy lub Republiki Uzbekistanu albo posiadającej w jednym z tych państw status bezpaństwowca.

Zmienione przepisy stanowią też, iż Karta Polaka przyznana osobie, która ukończyła 65 lat, jest ważna na czas nieoznaczony. Karta Polaka przyznana w okresie od dnia 29 marca 2008 r. do 11 grudnia 2008 r. osobie, która miała ukończone 65 lat staje się ważna na czas nieoznaczony. Na wniosek posiadacza takiej Karty Polaka konsul właściwy ze względu na miejsce zamieszkania wnioskodawcy wydaje Kartę Polaka z terminem ważności na czas nieoznaczony. 

Podstawa prawna:

  • Ustawa z dnia 24 października 2008 r. o zmianie ustawy o Karcie Polaka (Dz. U. 2008 r., Nr 214, poz. 1348);
  • Ustawa z dnia 7 września 2007 r. o Karcie Polaka (Dz. U. 2007 r., Nr 180, poz. 1280, ze zm.)

A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika