Zmiany w dokumentach paszportowych?
Jaki projekt dotyczy paszportów?
Już tylko na podpis Prezydenta czeka projekt ustawy o zmianie ustawy o dokumentach paszportowych, przedłożony przez ministra spraw wewnętrznych i administracji.
Jakie zmiany zaproponował Rząd?
W projekcie ustawy zawarto przepisy dotyczące określenia zasad wpisywania danych biometrycznych (odciski palców) do ewidencji paszportowych.
Zgodnie z prawem unijnym, decyzja w kwestii przechowywania i przetwarzania danych biometrycznych należy do kompetencji prawa krajowego każdego państwa członkowskiego. W związku z tym, na gruncie polskim zaproponowano, by dane te nie były przechowywane w ewidencjach paszportowych. Takie rozwiązanie gwarantuje, że odciski palców będą wykorzystywane zgodnie z zaleceniem Komisji Europejskiej i będą służyć wyłącznie sprawdzaniu autentyczności paszportu i potwierdzeniu tożsamości jego posiadacza.
Dane biometryczne w postaci odcisków palców zgodnie z nowym będą przechowywane w centralnej ewidencji przez okres przechowywania ich w ewidencjach paszportowych. Oznacza to, że w Polsce, wzorem Czech, Słowacji, Danii i Niemiec, nie będzie utworzona baza danych, w której znajdą się (i będą przechowywane) wszystkie pobrane odciski palców. Należy zaznaczyć, że to rozwiązanie nie dotyczy danych biometrycznych w postaci wizerunku twarzy, ponieważ będą one wpisywane i przechowywane w ewidencjach paszportowych na dotychczasowych zasadach.
Nowe przepisy dotyczą również gromadzenia i przechowywania informacji o zastosowaniu, uchyleniu lub zmianie środka zapobiegawczego w postaci zakazu opuszczania kraju połączonego z zatrzymaniem paszportu lub tymczasowym zatrzymaniem tego dokumentu. Informacje te będą przechowywane w ewidencji paszportowej oraz w centralnej ewidencji wydanych i unieważnionych dokumentów paszportowych. Takie rozwiązanie pozwoli organom wydającym paszporty uniknąć wydania kolejnego dokumentu osobie, której zgodnie z Kodeksem postępowania karnego paszport zatrzymano. Będzie to korzystne również dla konsulów, którzy będą mogli sprawdzić w centralnej ewidencji, czy wydanie nowego paszportu jest możliwe.
Źródło: www.kprm.gov.pl
Podstawa:
- Rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o dokumentach paszportowych (druk nr 1937)
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?