Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Karcie Dużej Rodziny. Co to oznacza w praktyce? Przede wszystkim możliwość korzystania z Karty w praktycznej aplikacji mObywatel. – "To wspaniała wiadomość dla rodzin i znaczne ograniczenie biurokracji" – powiedziała minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Rozszerzenie możliwości wyświetlania elektronicznych Kart Dużej Rodziny
Głównym celem ustawy jest rozszerzenie możliwości wyświetlania elektronicznych Kart Dużej Rodziny, zarówno w publicznej aplikacji mobilnej, czyli aplikacji mObywatel, jak również za pomocą innych aplikacji. Mobilną Kartą Dużej Rodziny będą mogli posługiwać się także uczniowie. Przedmiotem zmiany jest wprowadzenie nowego wariantu certyfikatu, który będzie wydawany posiadaczowi mLegitymacji szkolnej, a także mLegitymacji studenckiej. Specyfika aplikacji mObywatel, umożliwia osobom, którym przyznane już zostały uprawnienia, rezygnację z konieczności wnioskowania o elektroniczną formę Karty Dużej Rodziny – aplikacja ta umożliwi bowiem pobranie swojej Karty w wersji elektronicznej każdemu posiadaczowi Karty, który się do niej zaloguje.
Dzisiaj Kartę Dużej Rodziny wspiera blisko 8,3 tys. partnerów w prawie 29 tys. lokalizacji. Korzysta z niej już ponad milion rodzin. Liczba aktywnych kart tradycyjnych to blisko 3,3 mln, a elektronicznych – ponad 1 mln.
Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Karcie Dużej Rodziny, ustawy o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne oraz ustawy o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3.
– "Co to oznacza w praktyce? To przede wszystkim przeniesienie możliwości wyświetlania elektronicznych Kart Dużej Rodziny do aplikacji mObywatel. To wspaniała wiadomość dla rodzin i znaczne ograniczenie biurokracji" – mówiła minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.
Mobilną Kartą Dużej Rodziny będą mogli posługiwać się także uczniowie. Przedmiotem zmiany jest wprowadzenie nowego wariantu certyfikatu, który będzie wydawany posiadaczowi mLegitymacji szkolnej, a także mLegitymacji studenckiej. Specyfika aplikacji mObywatel, umożliwia osobom, którym przyznane już zostały uprawnienia, rezygnację z konieczności wnioskowania o elektroniczną formę Karty Dużej Rodziny – aplikacja ta umożliwi bowiem pobranie swojej Karty w wersji elektronicznej każdemu posiadaczowi Karty, który się do niej zaloguje.
Ułatwienia również dla gmin
Dodatkowo nowelizacja przewiduje m.in.: podniesienie kosztów obsługi oraz ujednolicenie kwoty należnej gminie za rozpatrzenie wniosku o przyznanie Karty Dużej Rodziny, zmianę limitów maksymalnych wydatków na realizację ustawy, likwidację obowiązku sprawozdawczego dla gmin i wojewodów z realizacji ustawy o Karcie Dużej Rodziny, wprowadzenie możliwości pozyskiwania przez miniasta właściwego z bazy PESEL informacji o zgonach posiadaczy Karty Dużej Rodziny, a także nałożenie na wójta, burmistrza lub prezydenta miasta obowiązku bezpłatnego wydania Karty tradycyjnej osobom, które wnioskowały wyłącznie o Kartę elektroniczną, ale nie będą mogły jej uzyskać w tej formie (np. przez brak możliwości korzystania z aplikacji mObywatel, która może dotyczyć cudzoziemców).
Co jeszcze się zmieni?
W zakresie ustawy o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3 główne zmiany polegają m.in. na:
- doprecyzowaniu ogólnych wymogów dla personelu instytucji,
- dodaniu obowiązku podawania we wniosku o wpis żłobka lub klubu dziecięcego do rejestru żłobków i klubów dziecięcych numeru telefonu i adresu poczty elektronicznej podmiotu tworzącego tę instytucję opieki,
- zmianie sposobu wyboru dziennego opiekuna, rozszerzeniu zakresu danych podawanych we wniosku o wpis dziennego opiekuna do wykazu dziennych opiekunów, zmianę danych wskazywanych w tym wykazie,
- rozszerzenie danych pobieranych w ramach sprawozdania z realizacji ustawy,
- dodanie uprawnień wojewodzie w zakresie wydawania decyzji o zwrocie w związku z niewykorzystaniem środków z Funduszu Pracy.
Kiedy zmiany wejdą w życie?
Ustawa z dnia 15 kwietnia 2021 r. o zmianie ustawy o Karcie Dużej Rodziny, ustawy o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne oraz ustawy o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3 wejdzie w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia z wyjątkiem przepisów dotyczących sprawozdań z ustawy o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3, które wejdą w życie z dniem 1 stycznia 2022 r. oraz przepisów przejściowych dotyczących wydania bezpłatnie Karty tradycyjnej osobom, które wnioskowały wyłącznie o Kartę elektroniczną – z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Potrzebujesz porady prawnej?
Duże rodziny z KDR zyskają jeszcze więcej...
Nadeszły spore zmiany w Karcie Dużej Rodziny. Od 1 stycznia 2019 r. upoważniająca do wielu zniżek karta przysługuje tym rodzicom, którzy mają lub w przeszłości mieli na utrzymaniu co najmniej troje dzieci – bez względu na ich wiek w chwili składania wniosku. Więcej osób uprawnionych do Karty Dużej Rodziny W nowym roku są istotne zmiany w Karcie (...)
Ferie tańsze z Kartą Dużej Rodziny
Ferie tańsze z Kartą Dużej Rodziny Nachodzące ferie zimowe to czas odpoczynku głównie dla dzieci, ale także ich rodziców. Wiąże się to z różnymi wydatkami, które można znacząco obniżyć, korzystając z Karty Dużej Rodziny. W programie Karta Dużej Rodziny (KDR) uczestniczy wiele instytucji kulturalnych, ośrodków sportowych i turystycznych oraz (...)
Jak uzyskać Kartę Dużej Rodziny w wersji elektronicznej?
Jak otrzymać mKDR i z niej korzystać? Karta Dużej Rodziny (KDR) jest już dostępna także w wersji elektronicznej. Dzięki temu rodziny wielodzietne mogą korzystać z KDR w formie aplikacji na urządzeniach mobilnych (mKDR). W obiegu pozostanie także plastikowy nośnik. Dowiedz się, jak otrzymać mobilną Kartę Dużej KDR i w jaki sposób z niej korzystać. Mobilna Karta Dużej Rodziny (...)
Jeszcze wygodniejsza Karta Dużej Rodziny...
Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy Karta Dużej Rodzinie dostępna w praktycznej aplikacji mObywatel? To możliwe! Rada Ministrów przyjęła właśnie projekt ustawy w tej sprawie. – "To bardzo dobra wiadomość. Z Karty Dużej Rodziny będzie można łatwiej korzystać, mając jej elektroniczną wersję w telefonie. Poza tym rozwiązanie ograniczy biurokrację, a także (...)
Czego dotyczą zmiany? Ustawa z dnia 7 lipca 2017 r. o zmianie niektórych ustaw związanych z systemami wsparcia rodzin wprowadza ona zmiany dla polskich rodzin dotyczące programu „Rodzina 500+”, świadczeń rodzinnych i alimentacyjnych, opieki żłobkowej oraz Karty Dużej Rodziny. Celem nowelizacji jest zachęcenie polskich rodzin do posiadania większej liczby (...)
Jak uzyskać Kartę Dużej Rodziny?
Masz troje dzieci lub więcej? Dzięki Karcie Dużej Rodziny dostaniecie zniżki na różne towary i usługi - np. przejazdy kolejowe, kulturę i sport. Dowiedz się, jak ją uzyskać. Czym jest Karta Dużej Rodziny? Karta Dużej Rodziny to system zniżek i dodatkowych uprawnień dla rodzin 3+ zarówno w instytucjach publicznych, jak i w firmach prywatnych. Jej (...)
Pora na korektę systemu wsparcia rodzin!
Nowa jakość w polityce rodzinnej Nowe zasady w programie „Rodzina 500+”, zwiększenie liczby miejsc opieki dla dzieci do lat 3, umożliwienie rodzicom łączenia ról zawodowych z życiem rodzinnym, cyfryzacja i poszerzenie kręgu adresatów Karty Dużej Rodziny – takie rozwiązania przewiduje przyjęty właśnie przez rząd projekt ustawy o zmianie niektórych (...)
Wypoczynek z Kartą Dużej Rodziny
Wakacje tańsze z Kartą Dużej Rodziny Nachodzące wakacje to czas odpoczynku nie tylko dla dzieci, ale i całych rodzin. Letni relaks wiąże się z różnymi wydatkami. Można je jednak znacząco obniżyć dzięki Karcie Dużej Rodziny, która od początku roku jest dostępna również w wersji elektronicznej. Karta Dużej Rodziny (KDR) to system zniżek i dodatkowych uprawnień (...)
Wsparcie odbiorców energii elektrycznej w 2023
Dowiedz się, na jakie wsparcie mogą liczyć odbiorcy energii elektrycznej w 2023 r., na podstawie ustawy z dnia 7 października 2022 r. o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców energii elektrycznej w 2023 roku w związku z sytuacją na rynku energii elektrycznej oraz ustawy z dnia 27 października 2022 r. o środkach nadzwyczajnych mających na celu ograniczenie (...)
Nowelizacja ws. egzekucji świadczeń alimentacyjnych
Prezydent Andrzej Duda podpisał rządową nowelizację zakładającą aktywizację dłużników alimentacyjnych, wyższe kary dla nieuczciwych pracodawców zatrudniających ich „na czarno”, a także podniesienie kryterium dochodowego uprawniającego do świadczenia z funduszu alimentacyjnego. Zgodnie z szacunkami dzięki zmianom z funduszu będzie mogło skorzystać dodatkowe (...)
Czy można weryfikować tożsamość posiadaczy Karty Dużej Rodziny?
Weryfikowanie tożsamości posiadaczy Karty Dużej Rodziny Sprzedawca ma prawo żądać, aby osoba chcąca skorzystać z uprawnień przysługujących jej z tytułu posiadania Karty Dużej Rodziny, a posługująca się tradycyjną jej wersją, uwiarygodniła swoją tożsamość np. poprzez okazanie swojego dowodu osobistego. ##baner## Do takiego wniosku prowadzi analiza przepisów (...)
Rok szkolny 2018/2019 - co nowego dla uczniów i nauczycieli?
Rok szkolny 2018/2019 – drugi rok wprowadzania zmian w systemie edukacji Nowy rok szkolny 2018/2019 to kolejny etap wdrażania zmian w edukacji. Następna tura podwyżek dla nauczycieli, wsparcie finansowe dla samorządów, szerokopasmowy internet i multimedialne tablice w szkołach, a także nowa podstawa programowa dla kolejnych klas szkoły podstawowej oraz zmiany w egzaminach – (...)
„Za życiem” - wsparcie kobiet w ciąży i rodzin
Kto może skorzystać z uprawnień w ramach ustawy o wsparciu kobiet w ciąży i rodzin „Za życiem”? Może z nich skorzystać: każda kobieta w ciąży i jej rodzina (w zakresie informacji i poradnictwa na temat rozwiązań wspierających rodzinę), rodziny, w których przyjdzie albo przyszło na świat ciężko chore dziecko (tzn. ciężko i nieodwracalnie upośledzone (...)
Tańsze rozrywki z Kartą Dużej Rodziny...
Nadeszło lato, czas odpoczynku i rekreacji. Duża rodzina to spore wydatki związane z organizacją czasu wolnego. Jednak z Kartą Dużej Rodziny można sporo zaoszczędzić. W programie uczestniczy wiele instytucji kulturalnych, ośrodków sportowych i turystycznych oraz centrów rozrywki. Rodziny 3+ mogą korzystać z tańszych biletów wstępu m.in. do teatrów, muzeów, (...)
Projekt ustawy o rodzinach zastępczych i rodzinnych domach dziecka
Poselski projekt ustawy o rodzinnej opiece zastępczej jest teraz w Sejmie.Ogólna charakterystyka projektu ustawy o rodzinnych formach opieki zastępczejProjekt ustawy swym zakresem obejmuje wszelkie kwestie związane z opieką nad dzieckiem pozbawionym opieki rodziny biologicznej. Dzięki zebraniu w jednym akcie normatywnym regulacji dotyczących:zasad sprawowania rodzinnej opieki zastępczej;form (...)
Prezydent podpisał ustawę wprowadzającą podatkową część Polskiego Ładu
Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw. Już od przyszłego roku 9 mln osób przestanie płacić PIT, w tym osoby najmniej zarabiające i ok. 2/3 emerytów. Kwota wolna od podatku wyniesie 30 tysięcy złotych, czyli będzie na europejskim (...)
Karta Dużej Rodziny: Złożono już blisko 20 tys. wniosków
Tańsze bilety komunikacyjne, do muzeów, na wystawy i inne wydarzenia kulturalne, zniżki na wycieczki turystyczne i wakacje. To wszystko dzięki Karcie Dużej Rodziny dedykowanej rodzinom wielodzietnym. Pierwsze karty trafią do rodzin już w tym tygodniu. Karta Dużej Rodziny to ogólnopolski program opracowany przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej. Posiadacze karty mogą korzystać (...)
Wielkie zniżki dla dużej rodziny
Zniżki za opłaty paszportowe dla członków rodzin wielodzietnych - to propozycja MSW włączona do ustawy o Karcie Dużej Rodziny. Przepisy weszły w życie 1 stycznia 2015 roku. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych od początku prac nad Kartą Dużej Rodziny uczestniczy w działaniach wspierających rodziny wielodzietne. Do projektu ustawy przygotowanej przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej (...)
Bezpieczne wakacje dzieci i młodzieży
Bezpieczeństwo dzieci i młodzieży na wakacjach - pod okiem rodziców Wakacyjna beztroska sprzyja różnego rodzaju zagrożeniom, na które narażone są dzieci i młodzież. Pamiętajmy, że urlop nie zwalnia rodziców i opiekunów z odpowiedzialności za bezpieczeństwo naszych pociech. Dlatego w tym okresie szczególnie należy zapewnić im opiekę i (...)
Ile wyniosą świadczenia rodzinne od 1 listopada 2018 r.?
Propozycje weryfikacji wysokości kryteriów dochodowych i kwot świadczeń rodzinnych Rada Ministrów przyjęła propozycje weryfikacji wysokości kryteriów dochodowych i kwot świadczeń zawartych w ustawie z 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych, z wyłączeniem wysokości świadczenia pielęgnacyjnego oraz kwoty zasiłku dla opiekuna, o którym mowa (...)
Prezydent podpisał ustawę wprowadzającą niższy PIT
14 czerwca br. prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw. Podpisana ustawa obniża PIT z 17% do 12%. dla podatników na skali, a przedsiębiorcom na podatku liniowym, ryczałcie i karcie podatkowej pozwala na rozliczenie części składek zdrowotnych w podatku dochodowym. Bez zmian pozostają (...)
Zatrudnianie cudzoziemców w 2018 r.
Podstawowe zasady zatrudniania cudzoziemców (oprócz obywateli państw UE, EOG i Szwajcarii) od 1 stycznia 2018 r. dla pracodawców Co się zmieniło? Oświadczenie o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi: zawężenie do prac, które nie będą objęte zezwoleniem na pracę sezonową; wprowadzenie przesłanek odmowy rejestracji oświadczenia; odmowa (...)
JPK_VAT - obowiązek wszystkich podatników VAT
Od 2018 r. wszyscy podatnicy VAT wysyłają JPK_VAT Mikroprzedsiębiorco! Jesteś podatnikiem VAT i składasz deklaracje VAT-7 lub VAT-7K? Od 1 stycznia 2018 r. masz prowadzić elektroniczną ewidencję VAT (rejestr sprzedaży i zakupów VAT) i przesyłać ją jako JPK_VAT. Plik JPK_VAT przekazuje się bez wezwania do 25. dnia po zakończeniu danego miesiąca. Jednolitego Pliku Kontrolnego (...)
Karta Dużej Rodziny. Zobacz gdzie i do czego uprawnia
Eksperci, decydenci i rodziny - spotykali się wczoraj, aby rozmawiać o wyzwaniach związanych z polityką prorodzinną w Polsce i perspektywach, jakie daje program Karty Dużej Rodziny. W spotkaniu wieli udział prezydent Bronisław Komorowski, minister pracy i polityki społecznej Władysław Kosiniak-Kamysz oraz Jacek Majchrowski- prezydent Krakowa. - Wsparcie dużych rodzin to nasz wspólny cel: (...)
Stan faktyczny Jesteśmy stowarzyszeniem prowadzącym placówki oświatowe (przedszkole, szkoła podstawowa, gimnazjum, liceum) zatrudniającym nauczycieli. Szkoły nasze są placówkami niepublicznymi, o uprawnieniach szkół publicznych. Zatrudniamy pracowników, w tym nauczycieli na podstawie umów o pracę w oparciu o kodeks pracy. Sprawy wynagrodzeń i warunków pracy regulują regulamin wynagradzania (...)
Będą korzystne zmiany podatkowe?
PIT niższy o 5 punktów procentowych. Zmiany w systemie podatkowym Wychodząc naprzeciw głosom i opiniom podatników oraz ekspertów, rząd zaproponował zmiany w systemie podatkowym. Te propozycje dotyczą m.in.: obniżenia stawki PIT z 17 proc. na 12 proc., zmian w zakresie składki zdrowotnej i rezygnacji z tzw. ulgi dla klasy średniej. Kwota wolna pozostanie na (...)
Ważne dla posiadaczy Karty Dużej Rodziny
Osoby posiadające Kartę Dużej Rodziny, o którą zawnioskowały przed 1 stycznia 2018 r., do końca tego roku mogą bezpłatnie domówić drugą, elektroniczną formę tej Karty. Później będzie się to wiązało z niewielką opłatą. – "Zachęcam do zrobienia tego jak najszybciej. Elektroniczna KDR jest bardzo praktycznym rozwiązaniem dla całej rodziny" – powiedziała (...)
Przegląd wsparcia rodzin i planowane zmiany
Rada Ministrów przyjęła „Przegląd systemów wsparcia rodzin”, który zawiera ocenę i propozycje zmian w polityce rodzinnej. Jednym z jego najważniejszych elementów jest program „Rodzina 500+”. „Przegląd systemów wsparcia rodzin” został przygotowany przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Jednym (...)
Zmiany w rejestrach publicznych
Na czym polegają zmiany w rejestrach publicznych? Ustawa z dnia 23 marca 2017 r. o zmianie niektórych ustaw w związku z zadaniami organów administracji publicznej w zakresie niektórych rejestrów publicznych wprowadza zmiany służące umożliwieniu obywatelom załatwienia szeregu spraw z administracją publiczną za pośrednictwem systemów teleinformatycznych. (...)
Prezydent podpisał ustawę dla dużych rodzin
Prezydent RP Bronisław Komorowski podpisał dziś ustawę o Karcie Dużej Rodziny. Znalazł się w niej m.in. zapis o gwarantowanych ulgach na przejazdy kolejowe dla rodzin wielodzietnych. Ustawa rozszerza na dorosłych członków rodzin wielodzietnych posiadających Kartę Dużej Rodziny ustawowe zniżki na przejazdy kolejowe: 37% ulgi przy przejazdach publicznym transportem kolejowym na podstawie (...)
Projekt zmian dotyczących m.in. pobytu w Polsce obywateli Wielkiej Brytanii
Wdrożenie umowy brexitowej, nowe uprawnienia Straży Granicznej w przypadku podejrzenia fikcyjnego małżeństwa oraz dostosowanie polskiego prawa do przepisów UE – to najważniejsze zmiany w ustawie o wjeździe na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, pobycie oraz wyjeździe z tego terytorium obywateli państw członkowskich Unii Europejskiej i członków ich rodzin zaakceptowane (...)
Jest już rządowy program dla rodzin wielodzietnych
Rada Ministrów podjęła uchwałę w sprawie ustanowienia rządowego programu dla rodzin wielodzietnych i wydała rozporządzenie w sprawie szczegółowych warunków realizacji rządowego programu dla rodzin wielodzietnych – dokumenty przedłożone przez ministra pracy i polityki społecznej. Rząd ustanowił program dla rodzin wielodzietnych, którego celem jest promowanie modelu rodziny wielodzietnej (...)
Ułatwienia dla pożytecznych obcokrajowców
Nowelizacja ma na celu usprawnienie procedury legalizacji pobytu cudzoziemców i ich rodzin, którzy będą ubiegać się o pobyt czasowy w Polsce w związku z przeniesieniem wewnątrz przedsiębiorstwa spoza UE oraz cudzoziemców studiujących w Polsce, poszukujących pracy po zakończeniu studiów na polskich uczelniach oraz podejmujących w naszym kraju pracę. Ponadto (...)
Karta Dużej Rodziny. Kogo obejmie i co gwarantuje?
Od 1 stycznia 2015 roku rodziny wielodzietne, niezależnie od osiąganych dochodów, mają otrzymać dokument zapewniający im specjalne uprawnienia. Ustawa obejmie rodziny, w których rodzic (rodzice) lub małżonkowie rodziców wychowują co najmniej troje dzieci do 18. roku życia, a w przypadku dzieci uczących się lub studiujących - poniżej 25 lat. Dzieci spełniające te kryteria mają (...)
Przeciwdziałanie skutkom COVID-19
Celem ustawy z dnia 7 października 2020 r. o zmianie niektórych ustaw w celu przeciwdziałania społeczno-gospodarczym skutkom COVID-19 jest ustabilizowanie budżetu państwa oraz umożliwienie finansowania istotnych zadań publicznych związanych z realizacją polityki rządu. Ustawę o zmianie niektórych ustaw w celu przeciwdziałania społeczno-gospodarczym skutkom (...)
Przyjęty przez Radę Ministrów projekt zakłada, że w przyszłym roku dochody budżetu państwa wyniosą 404,4 mld zł, zaś wydatki – 486,7 mld zł. Deficyt wyniesie 82,3 mld zł. ##baner## W 2021 r. utrzymane zostaną wszystkie ważne programy społeczne, takie jak Rodzina 500+ (koszt: 41,0 mld zł), czyDobry Start (koszt: 1,4 mld zł). O ponad 11 mld zł zwiększą (...)
Ustawa ograniczająca wzrost cen energii elektrycznej
Nowe przepisy limitujące ceny prądu Ustawa o środkach nadzwyczajnych mających na celu ograniczenie wysokości cen energii elektrycznej oraz wsparciu niektórych odbiorców w 2023 roku weszła w życie. Ustawa przewiduje wsparcie dla polskich rodzin, jednostek samorządu terytorialnego, oraz mikro, małych i średnich przedsiębiorstw. Nowe przepisy wprowadzają limity dla poszczególnych (...)
Czym zajmuje się Rada Europy? Rada Europy powstała w 1949 roku. Jest to międzyrządowa organizacja, która stawia sobie za cel: osiągnięcie większej jedności między państwami członkowskimi, ochronę i upowszechnianie praw człowieka, pluralizmu demokratycznego i rządów prawa, pogłębianie świadomości społeczeństw europejskich oraz tworzenie warunków sprzyjających (...)
Wyjazd zagraniczny - o czym warto pamiętać?
O czym należy pamiętać, podpisując umowę z biurem podróży? Jeśli wybierasz się w podróż z organizatorem wycieczki lub korzystasz z jakichś usług turystycznych, sprawdź dokładnie podpisywaną umowę, zwracając uwagę szczególnie na postanowienia, jakie często kwestionuje UOKiK. Nieostrożność przy zawieraniu umowy, może sprowadzić na podróżnego kłopoty, (...)
Podatkowy pakiet Polskiego Ładu po konsultacjach
Zakończyły się konsultacje podatkowej części Polskiego Ładu. Najważniejsze zmiany dotyczą wysokości i zasad rozliczenia składki zdrowotnej, zasad rozliczania ulg podatkowych, konstrukcji ulgi na powrót oraz stawek w Estońskim CIT. Koszt zmian na korzyść MŚP częściowo pokryje podatek od wielkich koncernów. Polski Ład to historyczna obniżka podatków i (...)