Zmiany w prawie własności przemysłowej
Z dniem 1 listopada 2007 r. wchodzi w życie zasadnicza część zmian wprowadzanych przez ustawę z 29 czerwca 2007 r. o zmianie ustawy - Prawo własności przemysłowej.
Dotyczy ona uregulowania procedury przed Urzędem Patentowym RP uznawania w Polsce skutków międzynarodowej rejestracji znaków towarowych udzielanej w trybie Porozumienia madryckiego o międzynarodowej rejestracji znaków i możliwości dokonywania zgłoszeń przedmiotów własności przemysłowej oraz prowadzenia korespodencji elektronicznej.
Postępowanie w sprawie ochrony na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej międzynarodowych znaków towarowych
Ustawa z 29 czerwca 2007 r. o zmianie ustawy - Prawo własności przemysłowej wprowadza w tytule III w dziale I nowy rozdział 41 poświęcony postępowaniu w sprawie ochrony międzynarodowych znaków towarowych. Urząd Patentowy ma bowiem prowadzić postępowanie w sprawie ochrony na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej międzynarodowych znaków towarowych, w zakresie przewidzianym Porozumieniem madryckim o międzynarodowej rejestracji znaków z dnia 14 kwietnia 1891 r. lub Protokołem do Porozumienia madryckiego o międzynarodowej rejestracji znaków, sporządzonym w Madrycie dnia 27 czerwca 1989 r.
Które przepisy zaostrzono, a które złagodzono?
Ponadto przewidziano złagodzenie wymogów procedury dla zgłaszających, zwłaszcza w części dotyczącej korzystania z wcześniejszego pierwszeństwa, a także usunięcia braków regulacji w części dotyczącej zgłoszeń, które nie spełniają wymogów jednolitości wynalazku i wzoru użytkowego.
Nowelizacja wprowadza też mechanizmy pozwalające państwu na przeciwdziałanie nadużywaniu praw wyłącznych przez uprawnionych z rejestracji wzorów przemysłowych, co powinno zapobiegać zawyżaniu cen na części zamienne, będące przedmiotem ochrony.
Istotnym jest również złagodzenie wymagań dotyczących przekształcenia kategorii znaku towarowego.
Wobec przystąpienia Polski do Konwencji o udzielaniu patentów europejskich niezbędnym stała się również potrzeba modyfikacji uregulowań przepisów dotyczących prowadzenia rejestru patentowego w części odnoszącej się do patentów europejskich znajdującej się w ustawie - Prawo własności przemysłowej, a także przepisów zawartych w ustawie z dnia 14 marca 2003 r. o dokonywaniu europejskich zgłoszeń patentowych oraz skutkach patentu europejskiego w Rzeczypospolitej Polskiej. Zob. Co to jest patent europejski?
Jakie zmiany wprowadzono wcześniej?
Już 31 sierpnia 2007 r. weszły w życie weszły pkt 66 i 67 pierwszego artykułu omawianej nowelizacji.
Wprowadzono tym samym zmiany dotyczące terminu „wprowadzanie do obrotu”, przez co poszerzono karalność na wtórne transakcje towarami z podrobionym znakiem towarowym. Przyjęto bowiem, iż pierwsze legalne przeniesienie władztwa nad przedmiotem oznaczonym znakiem towarowym powoduje wyczerpanie się, a przez to wygaśnięcie prawa do tego znaku.
Zmiany art. 306 Prawa własności przemysłowej dały możliwość zasądzenia przepadku materiałów i narzędzi oraz środków technicznych, które służyły lub były przeznaczone do popełnienia przestępstwa, także w przypadku skazania z art. 305 § 2 (typ uprzywilejowany przestępstwa).
Podstawa prawna:
-
Ustawa z 29 czerwca 2007 r. o zmianie ustawy - Prawo własności przemysłowej (Dz. U. Nr 136, poz. 958);
-
Ustawa z dnia 30 czerwca 2000 r. - Prawo własności przemysłowej (Dz. U. 2003 r., Nr 119, poz. 1117, ze zm.);
-
Porozumienie madryckie o międzynarodowej rejestracji znaków z dnia 14 kwietnia 1891 r. (Dz. U. 1993 r., Nr 116, poz. 514 i 515);
-
Protokół do Porozumienia madryckiego o międzynarodowej rejestracji znaków, sporządzony w Madrycie dnia 27 czerwca 1989 r. (Dz. U. 2003 r., Nr 13, poz. 129 i 130);
-
Ustawa z dnia 14 marca 2003 r. o dokonywaniu europejskich zgłoszeń patentowych oraz skutkach patentu europejskiego w Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. 2003 r., Nr 65, poz. 598)
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?