Złożysz skargę bez wzywania organu do usunięcia naruszenia prawa

Usunięcie wymogu wezwania organu do usunięcia naruszenia prawa

Ustawa z dnia 7 kwietnia 2017 r. o zmianie ustawy – Kodeks postępowania administracyjnego i niektórych innych ustaw miała na celu przede wszytkim usprawnienie i przyspieszenie procedur administracyjnych. Wprowadzone przez nią zmiany dotyczą, zasadniczo, postępowań, które zostaną wszczęte po dniu 1 czerwca 2017 r.

Nowelizacja m.in. zlikwidowała obowiązek strony wezwania organu do usunięcia naruszenia prawa, który do tej pory był koniecznym etapem, warunkującym możliwość złożenia skargi do wojewódzkiego sądu administracyjnego (WSA) na tzw. inne akty i czynności (jak np. indywi­dualne interpretacje podatkowe) oraz akty prawa miejscowego (jak m.in. uchwały gminy).

Kiedy można złożyć skargę na indywidualną interpretację podatkową lub akt prawa miejscowego bądź bezczynność organu?

Nowelizacja wprowadziła w związku z powyższym następujące rozwiązania:

  • Termin na złożenie skargi na indywidualne interpretacje podatkowe wy­nosi 30 dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia.
  • Jeżeli ustawa nie przewiduje środków zaskarżenia na: 
    • tzw. „inne akty lub czynności z zakresu administracji publicznej doty­czące uprawnień lub obowiązków wynikających z przepisów prawa” – to termin na złożenie skargi na te akty bądź czynności wynosi 30 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się o wydaniu aktu lub podję­ciu czynności,
    • inne akty (np. akty prawa miejscowego organów jednostek samorzą­du terytorialnego) – skargę można wnieść w każdym czasie.
  • Skargę na bezczynność lub przewlekłe prowadzenie postępowania można wnieść w każdym czasie po wniesieniu ponaglenia do właściwego organu.

Chcąc więc zaskarżyć do sądu administracyjnego np. uchwałę gminy czy indy­widualną interpretację podatkową, strona nie musi już składać do organu tzw. wezwania do usunięcia naruszenia prawa i czekać na jego odpowiedź. Może od razu wnieść skargę do sądu administracyjnego - ale za po­średnictwem organu (tj. np. wysyłając skargę pocztą, należy list z nią zaadresować na adres skarżonego organu).

Nawet jeżeli strona skieruje takie wezwanie do organu – to termin na wniesienie skargi będzie liczony w sposób opisany powyżej; dlatego warto pamiętać, że na wniesienie skargi na indywidualną interpretację podatkową albo na tzw. inne akty lub czynności jest tylko 30 dni! Jedynie skargę na akty prawa miejscowego oraz inne akty organów jednostek samorządu terytorial­nego, a także skargę na bezczynność lub przewlekłość - można wnieść w każdym czasie.

Po nowelizacji przepisów organ nie jest już zobowiązany do ustosunkowania się do wezwania do usunięcia naruszenia prawa – niezależnie od tego, jest możliwe wniesie­nie skargi do WSA (bez czekania na jego ewentualną odpowiedź).

 

Podstawa prawna:

  • ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz.U. z 2002 r., Nr 153, poz. 1270, z późn. zm.);
  • ustawa z dnia 14 czerwca 1960 r. - Kodeks postępowania administracyjnego (t.j. Dz.U. z 2016 r., poz. 23, z późn. zm.);
  • ustawa z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2017 r., poz. 201).

A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • stefa378 2012-11-22 16:41:38

    kto rozpatruje skargę na bezczynność starosty?


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika