Archiwum artykułów Czerwiec 2017

Odszkodowanie za szkody związane z naruszeniem konkurencji

29.6.2017

Ustawa z dnia 21 kwietnia 2017 r. o roszczeniach o naprawienie szkody wyrządzonej przez naruszenie prawa konkurencji wprowadza od 27 czerwca szereg ułatwień dla poszkodowanych, którzy dochodzą roszczeń wobec sprawcy naruszenia prawa konkurencji, w tym nowy instrument w postaci wniosku (...)

Wyjazd zagraniczny - o czym warto pamiętać?

29.6.2017

Jeśli wybierasz się w podróż z organizatorem wycieczki lub korzystasz z jakichś usług turystycznych, sprawdź dokładnie podpisywaną umowę, zwracając uwagę szczególnie na postanowienia, jakie często kwestionuje UOKiK. Wymarzony urlop wymaga przygotowań. Zadbaj o bezpieczeństwo (...)

Zdjęcia z wakacji a prawo autorskie i cywilne...

28.6.2017

Portale społecznościowe i serwisy poświęcone prezentacji fotografii pozwalają obecnie na bardzo łatwe dzielenie się ze znajomymi zdjęciami z wakacji. O czym należy pamiętać, udostępniając je publicznie w Internecie?

Urlop dla poratowania zdrowia

28.6.2017

Urlop dla poratowania zdrowia jest szczególnym uprawnieniem przysługującym nauczycielom. Jest szczególnym świadczeniem pracowniczym, zbliżonym do instytucji urlopu wypoczynkowego, przysługującym w ramach istniejącego indywidualnego stosunku pracy łączącego nauczyciela ze szkołą, (...)

Jak uzyskać Kartę Dużej Rodziny?

28.6.2017

Masz troje dzieci lub więcej? Dzięki Karcie Dużej Rodziny dostaniecie zniżki na różne towary i usługi - np. przejazdy kolejowe, kulturę i sport. Dowiedz się, jak ją uzyskać. Czym jest Karta Dużej Rodziny?

Jak segregować odpady od 1 lipca 2017 r.?

28.6.2017

Większość towarów, które kupujemy w sklepach, jest wykonana z tworzyw, które możemy ponownie wykorzystać. Posegregowane odpady stają się wartościowym surowcem. Recykling jest ważnym elementem gospodarki krajów rozwiniętych, gdyż umożliwia wytwarzanie nowych (...)

Bezpieczne wakacje dzieci i młodzieży

27.6.2017

Zaczęły się wakacje – szczególny czas dla całej rodziny. Lipiec i sierpień to okres urlopowych wyjazdów, wypoczynku w górach, jak i nad wodą. Jest to jednocześnie czas intensywnych rolniczych prac polowych. Niezależnie od tego, jak planujemy spędzić najbliższe miesiące, (...)

Jak uzyskać kartę parkingową?

26.6.2017

Kartę parkingową wydaje się na wniosek osoby niepełnosprawnej lub placówki. Od dnia 3 czerwca 2015 r. osoba zainteresowana może złożyć wniosek o wydanie karty parkingowej do dowolnie wybranego przewodniczącego zespołu powiatowego. Natomiast wniosek o wydanie karty parkingowej dla (...)

Jak orzeka się o niepełnosprawności?

26.6.2017

Zgodnie z przepisami ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych niepełnosprawność oznacza trwałą lub okresową niezdolność do wypełniania ról społecznych z powodu stałego lub długotrwałego naruszenia sprawności organizmu, w szczególności (...)

Przeciwdziałanie nieuczciwemu wykorzystywaniu przewagi kontraktowej

26.6.2017

Ustawa o przeciwdziałaniu nieuczciwemu wykorzystywaniu przewagi kontraktowej w obrocie produktami rolnymi i spożywczymi ma na celu m.in. wyeliminowanie nieuczciwych praktyk handlowych w relacjach pomiędzy przedsiębiorcami działającymi w branży rolno-spożywczej (prowadzącymi działalność (...)

Termin na uzupełnienie braków formalnych

26.6.2017

W wyniku nowe­lizacji przepisów Kodeks postępowania administracyjnego przewiduje teraz, że organ może wyznaczyć termin nie krótszy niż 7 dni. Termin taki pozwala na uwzględnienie czasu potrzebnego do zebrania właściwych dowodów przez stronę.

Złożysz skargę bez wzywania organu do usunięcia naruszenia prawa

26.6.2017

Nowelizacja przepisów m.in. zlikwidowała obowiązek strony wezwania organu do usunięcia naruszenia prawa, który do tej pory był koniecznym etapem, warunkującym możliwość złożenia skargi do wojewódzkiego sądu administracyjnego na tzw. inne akty i czynności (jak (...)

Meble ogrodowe - kupuj z głową

20.6.2017

Kupujesz meble ogrodowe? Dowiedz się, na co zwrócić uwagę. Odpowiednio dobrane meble ogrodowe potrafią ozdobić każdy taras, altankę i ogród, a dzięki funkcjonalności niektórych z nich, możesz je zabrać ze sobą na kemping.

Decyzje organu odwoławczego rzadziej będą kasatoryjne...

19.6.2017

Nowelizacja Kodeksu postępowania administracyjnego wprowadziła kilka rozwiązań, które pozwolą szybciej uzyskać ostateczną decyzję organu administracji, a w tym np. następujące: strona może zażądać wydania przez organ II instancji decyzji rozstrzygającej sprawę, zamiast tzw. (...)

Dostaniesz pouczenie o kosztach skargi do sądu

19.6.2017

W wyniku nowelizacji organ zobowiązany jest zawrzeć w decyzji, w stosunku do której może być wniesione powództwo do sądu powszechnego bądź skarga/sprzeciw do sądu administracyjnego, pouczenie o dopuszczalności wniesienia takiej skargi lub powództwa oraz o wysokości (...)

Uzupełnisz wniosek o żądaną decyzję

19.6.2017

W Kodeksie postępowania administracyjnego pojawił się obowiązek informowania strony o niespełnionych przesłankach, zanim wydana zostanie decyzja odmowna. Celem informacji o niespełnieniu przesłanek do wydania decyzji zgod­nej z żądaniem strony jest umożliwienie stronie (...)

Konsument na rynku budowlanym

19.6.2017

Płytki, panele, okna – kupując wyroby budowlane, zwróć uwagę na oznakowanie i sprawdź dołączone informacje. Jakie przepisy dotyczą rynku budowlanego? O czym powinni pamiętać konsumenci?

Nowe zasady ogólne w postępowaniu administracyjnym

19.6.2017

Obowiązująca od początku czerwca 2017 r. nowelizacja Kodeksu postępowania administracyjnego formułuje wprost kilka nowych zasad ogólnych w postę­powaniu administracyjnym. Na czym polegają: zasada rozstrzygania wątpliwości na korzyść strony, zasada proporcjonalności, zasada (...)

Preferencyjne pożyczki dla podmiotów ekonomii społecznej

14.6.2017

Podmioty ekonomii społecznej (PES) np. spółdzielnie socjalne, czy organizacje pozarządowe mogą od tego roku ubiegać się o preferencyjne pożyczki z utworzonego przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Krajowego Funduszu Przedsiębiorczości Społecznej. Budżet funduszu to (...)

Administracyjne postępowanie uproszczone

14.6.2017

Zasadniczym celem postępowania uproszczonego jest skrócenie czasu zała­twienia spraw prostych pod względem faktycznym i prawnym, opartych na pewnym schemacie, standardzie. Postępowanie to charakteryzuje się szyb­kością oraz ograniczonym formalizmem czynności podejmowanych (...)

Konwencje (umowy) o unikaniu podwójnego opodatkowania

12.6.2017

Jeśli do opodatkowania jednego dochodu (np. wynagrodzenia za pracę czy dochodów z prowadzenia działalności gospodarczej) roszczą sobie prawa dwa państwa: państwo uzyskania dochodu oraz państwo rezydencji podatnika, to pojawia się problem podwójnego opodatkowania. Jakie środki (...)

Przypozwanie osoby trzeciej do udziału w procesie

12.6.2017

Przypozwanie to zawiadomienie osoby trzeciej o toczącym się procesie w tym celu, żeby mogła zgłosić swe wstąpienie do sprawy w charakterze interwenienta ubocznego. Strona, której w razie niekorzystnego dla niej rozstrzygnięcia przysługiwałoby roszczenie względem osoby trzeciej albo (...)

Wniosek o ponowne rozpatrzenie sprawy niekonieczny...

12.6.2017

Od 1 czerwca 2017 r. wniosek o ponowne rozpatrzenie sprawy jest opcjonalny. Skorzystanie z niego nie jest już warunkiem wniesienia skargi do WSA na decyzję ministra lub SKO. Kiedy można złożyć wniosek o ponowne rozpatrzenie sprawy? Co to oznacza dla strony? Jakie pouczenie od organu (...)

Z jakich uprawnień emerytalnych mogą skorzystać nauczyciele?

2.6.2017

Nauczyciele mogą przejść na emeryturę na podstawie Karty Nauczyciela, o ile spełniają wszystkie warunki przewidziane dla tych uprawnień w przepisach oraz zgłoszą wniosek o emeryturę do 31 sierpnia 2018 r. Którzy nauczyciele mogą skorzystać z uprawnień emerytalnych? Kto (...)

Jak ustalić pracownikom czas pracy?

2.6.2017

Ustalanie i rozliczanie pracownikom czasu pracy należy do kompetencji pracodawcy, który jednak musi w tym zakresie stosować przepisy ochronne, zawarte w dziale szóstym Kodeksu pracy zatytułowanym „Czas pracy”. Jakie systemy czasu pracy można stosować? Jakie rozkłady (...)

Czym jest informacja publiczna?

1.6.2017

Ogólną zasadą, która wynika z art. 61 Konstytucji RP, jest dostęp do informacji. Wszelkie wyjątki od tej zasady powinny być zatem formułowane w sposób wyraźny, a wątpliwości powinny przemawiać na rzecz dostępu do nich. Zgodnie z art. 61, obywatel ma prawo do uzyskiwania (...)

Jak rozliczyć czas pracy pracowników?

1.6.2017

Jeśli w okresie rozliczeniowym pracownik pracował dodatkowo, poza normalnym czasem pracy, to konieczne jest rozliczenie czasu pracy pracownika w celu ustalenia rekompensaty dodatkowo przepracowanych godzin. Jaką ewidencję czasu pracy trzeba prowadzić? Jak rekompensuje się pracę nadliczbową? Jak (...)

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika