Archiwum porad prawnych Wrzesień 2016

Zakaz konkurencji a umowa cywilno-prawna

28.9.2016

Czy istnieje konieczność podpisania umowy o zakazie konkurencji, bądź zawarcia takiego paragrafu o zakazie konkurencji, w umowie cywilno prawnej o współpracę pomiędzy spółką z o.o. i osobą fizyczną prowadzącą działalność gospodarczą (w przypadku nawiązania współpracy (...)

Zameldowanie a rejestracja pojazdu

28.9.2016

Osoba zamieszkiwała i była zameldowana w Warszawie, w dzielnicy Mokotów. Obecnie osoba ta wymeldowała się z meldunku mokotowskiego a zamieszkuje (bez meldunku) w Warszawie-Bemowo. W wydziale komunikacji dla Mokotowa jest cały czas zarejestrowany jeden samochód. Osoba ta kupiła drugi (...)

Widywanie dziecka

28.9.2016

Jestem 3 lata po slubie, mam 3 letniego synka. Chce sie rozstac z moja zona, lecz nie chce utracic kontaktu z synem. Wiem jak dlugo ciagna sie sprawy rozwodowe. Zona powiedziala ze nie ma problemu mozemy sie rozwiesc ale syna juz nie zobacze, moge sobie zapomniec o jego odwiedzaniu. Wiem ile trwaja sprawy (...)

Zakup samochodu przez małżonków

28.9.2016

Małżeństwo mające wspólnotę ustawową kupuje samochód na nazwisko żony za 25.000zł. Pięć tysięcy pochodzi ze wspólnych oszczędności, a 20 tysięcy to pieniądze, które mąż dostał w darowiźnie od swojej matki. Kogo jest ten samochód?

Rozwiązanie umowy z powodu nieobecności

22.9.2016

Firma ma kilku pracowników, którzy nie pojawili się w pracy dłuższy okres po zakończeniu pracy na wyjazdowej budowie. Nieobecność pracowników sięgała 2 miesięcy. Firma zamierza zgłosić wniosek o upadłość ze względów ekonomicznych. Pracodawca chcąc uporządkować (...)

Hipoteka zwykła a hipoteka kaucyjna

22.9.2016

Jaka jest różnica między hipoteką zwykłą a hipoteką kaucyjną? W jednym wypadku bank domagał się zabezpieczenia w postaci hipoteki zwykłej, a w innym hipoteki kaucyjnej.

Usprawiedliwienie nieobecności w szkole

14.9.2016

Jestem lekarzem pediatrą. Rodzice pacjentów hospitalizowanych w Oddziale Pediatrii gdzie pracuję, domagają się wystawiania przez lekarzy zwolnień/zaświadczeń celem przedłożenia w szkole ( podstawowej, gimnazjum, liceum) aby usprawiedliwić nieobecność dziecka, bądź zwolnić z ćwiczeń (...)

Urlop okolicznościowy z tytułu urodzenia dziecka

14.9.2016

Czy kobiecie pracownicy przysługuje prawo po powrocie z urlopu macierzyńskiego do dwóch dni urlopu okolicznościowego z tytułu urodzenia dziecka? Z rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 15 maja 1996 r. w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania (...)

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika